Soudce (2014)

Vypjaté rodinné drama v nehodícím se prostředí se spoustou klišé.

Mandarinky (2013)

Taková menší filosoficky pacifistická úvaha nad (ne)smyslem válek zasazená do občanského konfliktu v Abcházii. Nic neřeší, ale není na škodu si občas připomenout, že jsme všichni Lidé. Ač je to už s křížkem po funusu.

Star Trek: Do neznáma (2016)

Pompézní nic. Zatím mají nové filmové Star Treky sestupnou tendenci. Bohužel.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Nechutný zrůdy, vymytý mozky a několik sexy ženských. Tenhle koktejl sebou třepe v pouštních pustinách uzavřen v útrobách megamonstertrucků, těžce obrněných cisteren a dalších rozličných povozů, které mají především silné motory. Z větší části nás čeká dost úchylná podívaná s extrémními magory posedlými bojem a svými stroji, kteří ve svém extrémním světě provádějí šílené věci. Perfektní znovuoživení postapo kultovní klasiky, respektive její upgrade. Sexy Charlize a drsný Har(d)y nám přinesli pekelnou jízdu od začátku až do konce. A opravdu. Od začátku až do konce to byla jízda ve všech ohledech.

Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti (2014)

S první polovinou dokumentu jsem byl spokojen - přinesl ucelenou anotaci k problému zvanému chov zvířat, a to z hlediska globálního a systémového. Dle mnohých studií, i oficiálních při OSN, je agrikultura největším znečišťovatelem ovzduší i Země pod ním. Díky filmu jsme se dozvěděli tento fakt a následně nám byly přiblíženy podrobnosti a související okolnosti, které tento problém zapříčinily a jsou mu živnou půdou a potom nástin možného řešení. Nebyl bych vůbec proti dobrovolnému veganství, ale v druhé části filmu plné pláče nad zabitou kachnou a řečí o lásce a sounáležitosti, jsem se cítil trošku zrazen. Doufal jsem, že zůstaneme u faktů a nástinů řešení a nesklouzneme k melodramatickým scénám. Lepší cestou pro mě zůstává úderné poukázání na budoucí katastrofy a strohé poučení: buďte všichni vegany a zachráníte planetu. V tuto chvíle je to však naprostá utopie, nicméně vše začíná u jednotlivců. Těch ale musí být opravdu dost. Možná jednou bude existovat enviroorganizace, která se nebude bát hlasitě říct tuto pravdu a třeba se i jednou dočkáme systémového řešení. Řešení musí být vždy systémové, praktické a normativní - není to o lásce a sounáležitosti, nýbrž kalkulaci šancí na přežití. A potom si budeme třeba moct i dát svůj plátek masa týdně.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Historický film lze natočit historicky přesně, stejně tak i film o legendách a mýtech věrně jejich folklorní předloze. U Legendy o meči to však opravdu nečekejte. V tomhle případě je však třeba odložit kulturní úctu, důraz na přesnost a lpění na tradicích a následně se nechat unášet na vlnách podmanivě temné fantasy atmosféry střídající se s čarodějně-šermířskou akcí, kterou doplňuje perfektně úderná hudba, která se k filmu ze středověku zdánlivě nehodí podobně jako oblečení postav laděné do moderního střihu. Nicméně zdání klame. Ač velmi originální, bořící žánrové rámce, vše do sebe skvěle zapadá a tvoří podívanou, u které nebudete mít možnost přemýšlet nad nedostatky. Veškerou vaši pozornost strhne kupředu rychle proudící, spádný děj plný efektní akce a nekompromisního vtipu. Král Artuš je jedna velká jízda a rozhodně stojí za zhlédnutí.

Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (2004)

Pokud budete dostatečně dlouho tlačit do jednoho místa ve zdi, tak jí projdete. Když budete kopat dostatečně hluboko, dostanete se na druhou stranu. Pokud jste opravdu velký šílenec, možná jste nakonec génius. Můžete vyprávět špatný vtip natolik trapně, až je nakonec opravdu vtipný. A můžete mít natolik bláznivý nápad, který je nakonec dobrý. Většinou nic z toho fakt pravda není. V tomhle případě to ale "Frat Pack" zvládli. Nesmysly, trapnost, bláznivé nápady, které by nikoho nenapadly, opravdu uskutečnili a povedlo se jim vytvořit jednu z pro mě nejzábavnějších komedií vůbec. Vím, že je to hrozná chujovina a moje hodnocení je dost zabarvené, ale nemůžu si pomoct. Je to prostě tak debilní, až je to naprosto úžasné! Někdy se opravdu dostanete za hranu a v tomhle případě (aspoň na mě) působí humor jak z jiného univerza. Ferrel září až oslňuje a parodie na Gangy New Yorku je legendární. Pustím si to znovu. A znovu...

Doktor Strange (2016)

Přeplácená, příliš efektní komiksárna. Magie byla na můj vkus příliš přístupná a neutajená. Scény z nemocnice úplně odfláknuté. Barvičky v astrální dimenzi až moc rušivé. Čtvrtinu filmu zabíraly zmatené efekty, které vyjadřovaly realitu, která se dala vyjádřit nekonečně dalšími způsoby. Já bych preferoval umírněnější.

Hlupák (2014)

Snímek o všudypřítomném individualismu a sobeckosti, plynoucím z bídy a plodící bídu. Džungle města, kde opravdu platí džungle zákony. Ve chvíli, kdy obyčejný člověk zjistil pravděpodobnost blížící se tragédie, snažil se ji samozřejmě odvrátit, když tu narazil na skutečnost, že nejednodušší a nejmorálnějši řešení je pro zainteresované správce poněkud složitější. Ve světě, který nám pan Bykov představuje, si každý chrání jen svůj vlastní zájem, na ostatní hledě jen do té míry, aby ten zájem došel naplnění. Od nejvyšších po nejnižší (anebo naopak, je-li libo). Když se rozhlédneme kolem sebe i do sebe, tak náznaky zde vyhraněněji předkládaného sobectví, mytí rukou a nezájmu o ostatní jistě vidíme také. Vzhledem k ruské nátuře a tamní infrastruktuře a životní úrovni věřím v realističnost obrazu takovéto společnosti. V našich končinách jsou přece jen postsocialistické vlivy slabší než blíže k bývalému epicentru systému šikovně plodícího takovou společnost. Samozřejmě poměr těch dobrých a zlých nebude až tak propastný a neschopnost cítit zodpovědnost nebude jistě tak bezvýhradná jako u Dimovy ženy a ostatních, ale díky tomuto dovedení do extrému je divák lépe naveden k pochopení sdělení tohoto filmu. Přeci jen, co kdyby smýšlel podobně jako většina aktérů. Každopádně vyhraněnost zkaženosti určitě není v těch nejvyšších a nejnižších poměrech často daleko od pravdy. Navíc mrazivě přirozené výstupy herců, spolu s výběrem lokaci jen podtrhují punc realističnosti, ukazují kvalitu. Dobrý film. Jednou z mála věcí, co mi chyběla, je pochybnost hlavního hrdiny nad svým propočtem.