Všemocný (2011)

Tahle průhledná pilule je splněným snem každého workoholika:-) Neil Burger nám namíchal svěží koktejl plný audiovizuálních orgazmů, přidal do detailu vybroušené dialogy a navrch přesvědčivé herce. Nejvíce ale oceňuji jeho originální pojetí filmu, svou režisérskou invenci ukázal skoro v každé scéně. Herecký ansámbl vede skrz své nově nabyté sebevědomí charismatický Bradley Cooper, zdatně mu přitom sekundují i stárnoucí De Niro a sympatická Abbie Cornish. Celkově bych tuhle zajímavou jednohubku hodnotil jako velmi povedenou a v mnoha scénách příjemně překvapující. Není to nic, na co budete léta vzpomínat, ale pro pobavení to bohatě stačí.

127 hodin (2010)

Danny Boyle nám po chatrném milionáři servíruje adrenalinovou one-man-show ze skalistých hor. Mediálně profláklý příběh Arona Ralstona je ukázkou síly lidské vůle a touhy přežít za každou cenu. Rozhodl se nevzdat boj s osudem (čtyř metrákovým šutrákem) a nechcípnout v hluboké propasti kdesi na konci světa... Tohle téma je opravdu silným šálkem kávy a bylo otázkou času, kdy se ho někdo ujme a převede na filmové plátno. Naštěstí Boyle vše zvládl s velkým přehledem a souhra dílčích elementů (režie, hudba, James Franco) dopadla na výbornou. Vžil jsem se do té takřka neřešitelné situace a s Aronem jsem prožíval každý okamžik, každý hlt vody, východ slunce… James Franco zahrál znamenitě a nominace na cenu akademie je zasloužená. K plnému bodovému hodnocení však něco chybí, možná fakt, že podruhé bych se již na to nekouknul, ale ne kvůli kvality filmu, která je nezpochybnitelná, ale kvůli absenci vůle prožít si ten silný příběh znova. Na druhou stranu musím říct, že Aron to taky nezabalil a je třeba si z něj vzít příklad. Tudíž mě druhá projekce zřejmě nemine a možná půjdu s hodnocením výš :-)

Zelený sršeň (2011)

Největším pozitivem filmu je Rogen a jeho hlášky. Zbytek je jen průměr. Mé hodnocení sráží 3D provedení, které mě začíná čím dál víc s*át. Díky csfd za free projekci, příště prosím vychytat tu půlhodinovou řadu před kinem a prosím o dvě třídy kvalitnější film (bez nuceného 3D!!!), děkuji.

Expendables: Postradatelní (2010)

Rád bych k tomuhle filmu napsal duchaplný komentář, vychvaloval ho, jak drtivá většina uživatelů, nešetřil hvězdama při hodnocení, ALE to nemohu udělat. Expandables jsou prázdným filmem bez kapky překvapení, s tunou klišovitých scén v mizerném provedení. Všemi vzývana nostalgie mě nedostihla. Pozitivem je samozřejmě oldskůl herecký ansábl. Je celkem osvěžující vidět zase Lundgrena, Slye či Robertse, a proto aspoň ty dvě hvězdy :-).

Počátek (2010)

Sny se nám zdají těsně před probuzením, jsou obrazem pozůstatků dne a jsou nekontrolovatelné. Umět ovládat své sny je pro člověka nesmírně lákavé. Chris Nolan šel ještě dále a ve svém svižném dramatu se pokouší ovlivnit sny druhých. Inception jede v zaběhnutých kolejích vizionářského režiséra a opět se zde setkáváme s precizní filmařinou, podpořenou skvělým castingem a dechberoucí hudbou. Jak jsme si již u Nolana zvykli, jsou jeho "jednoduché" zápletky podávány s tradiční mnohovrstevností. Tentokrát máme možnost sledovat ještě více dějových linií než v případě TDK, ale to vůbec nevadí, neztratíte se. Ba naopak, ještě si to naplno užíváte, protože ani jedna z nich nenudí. Nemá cenu rozebírat scénář, popř. dialogy, které jsou dostatečně poutavé a inteligentní. Ani do nebe volající Nolanův čuch na herce. Leo DiCaprio, Ellen Page ale i Joseph Gordon-Levitt předvádějí vysoký standard. Snad se nám DiCaprio nezblázní z těch schizofrenních rolí (podobnost s tou v Prokletém ostrovu je bohužel značná!) a pokud jej jeho dvorní režisér Scorsese občas pujčí Nolanovi, rozhodně se nebudeme zlobit :-). Vychvalovat tento snímek je velmi jednoduché, přirovnavat ho svou filmovou jedinečností k Matrixu je zatím nemožné. Uvidíme, jak za deset let budeme vzpomínat na tohle originální dílo. Svým potenciálem a vyjímečností má však našlápnuto minimálně ke stejné reputaci jako snímek bratrů Wachowských.

Česká RAPublika (2008)

Dokument beru jako náhled do české hiphopové scény. Bohužel mám averzi k dvojici Hack&Phat a jejich namyšlené, sprosté, arogantní kecy mě nechávají chladným a ten jejich rádoby vlastní styl (za každým slovem děvka-zmrd) je ostudou českého rapu. Jsou to děcka a poslouchaji je děcka a jde z nich cítit čistá komerce a gramy skéra :-). Respektuji Oriho, Indyho, Wiche, Lavora, PSH... to oni to tu rozjeli a něco dokázali a netahaj si triko jak ti dva. Co se týče České RAPubliky, několik povedených momentů určitě má a stojí za shlédnutí. Lidem, kterým hiphop nic neříká bych doporučil vyhnout se tomuhle dílu obloukem a raději si pustit DVD z koncertu jejich oblibené skupiny a nepsat zde zbytečné, urážlivé komenty, které postrádaji smysl. Doufám, že slovenské bratry napadne něco takového natočit, protože by mě zajímal průřez jejich scénou.

Bratři (2009)

Letos jsem nějaký přecitlivělý :-)). Ne, teď vážně, Jim Sheridan natočil emocionální drama, které bere dech. Námět filmu sice není originální, ale hlavní trojice herců mu dodává nový, svěží pohled na věc. Tobey Maguire předvádí oscarový výkon, ve kterém mu zdatně sekunduje "bratr" Jake:-). A Nat Portmanová? To je ztělesněná emoce, které věřím každý její pohled, každou slzu, každé slovo. Brothers je tragický film o odvrácené straně války (ehm, válka má vlastně jen jednu stranu...), o rodinných hodnotách, o těžkém návratu mariňáka do života. Je to snímek spadající do kategorie čtyř hvězd, ale nemůžu jinak. Strhující herecké představení mě přesvědčilo přidat hvězdu navíc.

Avatar (2009)

Když v roce 91 přišel na scénu T2, lidem padala čelist. Nejen z perfektního příběhu, hláškujícího Arnieho, ale hlavně díky revolučním trikům. Dnes, po 18.letech, ono padání čelistí pokračuje, ale bohužel jen díky provedení v 3D, které nám nejspíše na dlouhou dobu určí směr, jakým se celý Hollywood bude ubírat. Tohle jsou jediná pozitiva AVATARu, když připočtu ještě Jamesovo "zapálení pro hru". Vše ostatní: scénář, herci, hudba je čistý podprůměr. Dalším degradujícím prvkem byl otřesný český dabing. Hlášky tak plytké, zbytečné, čekané a absolutně nehodící se do scén, mě odrazovaly už od začátku. Tím jsem si jen potvrdil, že jit do kina na dabovaný film, ať už je vizuál jakýkoliv, nemá smysl. Pro někoho možná James natočil revoluční film, pro mě to je jeho nejslabší, nejnudnější vysokorozpočtový projekt jeho kariéry. Dávám tři hězdy jen za dechberoucí 3D provedení, na které si ale rychle zvyknete a už Vám to pak ani nepříjde zajímavé.

Halloween II (2009)

Rob Zombie deklasoval celou americkou horrorovou scénu! Audivizuální řezničina bez děje, enjoy:-). PS: jen pro fandy ZOMBIEho.