Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Co napsat k tak známému filmu. Třeba to že u nás na gymplu se povině vysílal na hodině češtiny. Nebo že má velmi podstatné téma a námět. U tohoto filmu se nedají nalézt zápory, všechno funguje skvěle, scénář a herci jsou absolutně skvělé a vytahují tento film do nebes. A mám pocit, že jsem při sledování prožil všechny možné emoce co člověk může pocítit. Povinnost vidět, bez vyjímky.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

První díl hvězdných válek, v té době jsem ještě nebyl ani připojen na pupeční šňůru. Z hlediska speciálních efektů převratové. Z hlediska děje sice naivní, ale na druhou stranu uchvacující (taková pohádka pro tatínky). Kult který vznikl kolem tohohle filmu je jasným důkazem, že Star Wars mají své neskutečné kouzlo. Navíc stará trilogie si nese přesně to, co nová nemá. Nadhled a inteligentní humor v podání Han Sola; charismatického záporáka a kouzlo uvěřitelnosti kolem toho všeho. Jako rozjezd skvélé trilogie byla Nová naděje výborná, ale ty pravá esa vytáhl Lucas z rukávu až v dalším díle. A abych nezapomněl tak soundtrack je samozřejmě prvotřídní.

Warrior (2011)

Jednoduché, skvěle zahrané a natočené. Děj je v podstatě primitviní, na druhou stranu se tu podobně jako u všech dramat s vysokým hodnocením projevují zkušenosti z reálného života. Nadčasově natočený vztah dvou bratrů a jejich otce. Scénárista místy hodně tlačí na pilu a tahá z diváka emoce hlava ne hlava. V první řadě se tu jedná o akční film, který v akčních částech z prostředí boxu rozhodně odvádí 100% výkon, akce je pak podporována emotivním dějem, který by sám o sobě tak úžasný už nebyl. Nejedná se sice o žádný zlatý fond, protože dramat tohoto stylu (a teď nemyslím čistě jen box) už tu byla hodněkrát a některá provedená lépe. I tak se ale v rámci akčních dramat jedná o ikonický skvost, který vám z hlavy nejspíš jen tak nezmizí a nemusí se stydět za žádnou ze svých složek. Naposledy jsem se takhle bavil jen u prvního Rockyho, což už je opravdu dost let dozadu.

Hlas Česko Slovenska (2012) (pořad) odpad!

Debilní porotci, hrozní soutěžící a moderátoři, co mi už lezou krkem. Zpívá celá rodina po sto padesáté jinak. Tohle už je vážně špatný, když i po těch deseti letech nebo po kolika, se tyhle sračky odpadních vod stále ještě drží v televizi.

Drive (2011)

Slabších pět, ale přeci jen pět. Především skvěle vizuálně natočené, svižné a s nezapomenutelnými momenty. A je to i napínavé a velmi, velmi stylové. Úvodní ukázka řidičského umění je absolutně bezchybná. Stejně pak přestřelka s brokovnicí :o). A konec je rovněž AAA. Jediné problémy s tímto filmem nastanou v těch pár hluchých místech, které se objeví, ale nudit se rozdhoně nezačnete.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Tak zázraky se dějí, I Cameron umí dotáhnout skvělý film k dokonalosti. Neporovnatelně lepší než jednička ve všech ohledech - děj, herci, triky, scénář... Takže gratuluji k prvotřídnímu filmu a doporučuji ke shlédnutí každému, včetně zarytých odpůrců sci-fi. Jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl.

Disturbia (2007)

Tak tohle pro mě bylo setsakra těžký rozhodování, protože tenhle film je i přes ty tři udělené hvězdy velice příjemný na koukání. Hodně pozitivní jsou především herci, kteří hrají přirozeně a opravdu snad hlavní trio nejde nemít rád. Děj je převzat z Hitchcocka, což je ovšem jedno. Na druhou stranu mi přijde, že film mnohem líp funguje na té romantické rovině, závěr už je trochu mimo, stejně tak se mi nedaří chápat motivace jednotlivých postav. Ale co už, hlavní je že jsem se pobavil a to i při opakovaném shlédnutí.

Terminátor (1984)

Bohužel, opět se mi potvrdilo, že Cameron mi k srdci nepřiroste. Terminátor je skvělý film, se zajímavými efekty na svoji dobu, bezvadným Arnoldem v roli stroje a ostatními herci naopak velmi lidskými. Promyšlenost příběhu je také perfektní a z řemeslného hlediska se jedná o skvělou filmařinu, na některých místech mi opravdu tuhla krev v žiách. Ale. Proč každý Cameronův film co jsem zatím viděl obsahuje tak stupidně rozkrytý děj? Celá pointa Terminátora je zřejmá už na začátku, včetně toho kdo je otec atd., děj absolutně postrádá jakýkoliv zvrat. A vzhledem k tomu, že se to opravdu týká každého jeho filmu, tak pes musí být zakopaný někde v Cameronovi. Kvůli tomu, jak dokáže pohřbít sebelepší pointu v ději si u mě Cameron už dlouhodobě vysluhuje post nejděsivějšího režiséra, který si nadobro upevnil velehrůzou zvanou Avatar. Škoda, protože jinak je Terminátor geniální film.

Pustina (2006)

Tak to se omlouvám, ale tohle bylo vážně tragický. Jedna hvězda je jenom za některé herce ve vedlejších rolích. Spojení nelogičností (už jenom ta pointa, že vyšlete x mladistvých delikventů v čele s vrahem na ostrov pod dohledem jednoho dědy beze zbraně a vzdálenějšího dozoru), vizuálních průserů a absolutně tragicky odhadnutelného děje bez zvratů je až příliš silná káva pro můj divácký vkus.

Sucker Punch (2011)

Directors Cut: Mě tu vždycky baví ty rádoby intelektuální výlevy v komentářích :D No nic, Sucker Punch je film pro kluky a zábava při něm je přímo úměrná tomu, jak moc nejste suchaři. Předně, herci - všech pět dívek hraje svoji roli naprosto skvěle, a upozorňuji že tohle není žádný realistický psychoanalitický snímek. Tady nám děvčata hrají sexy girls with guns s nevinnými pohledy... za zmínku stojí i Scott Glenn, který byl v roli "moudrého taťky" absolutně bezchybný. Zklamal mě jen Oscar Isaac, který sice svoji úlohu podal, ale nijak nadprůměrně, chtělo by to většího maniaka. Akční scény a triky jsou absolutně skvělé, počítačové, spoustu barevných filtrů, slast jak vlast. A co mě dostávalo byla práe s kamerou při akci, v tomhle filmu jsou vysloveně nejlepší střihy kamerou při akcích co jsem zatím viděl. No a nakonec děj, o kterém tento film ale není. Nejdřív plyne hezky zvolna a pak až přijde náš milý zvrat, trhá vaše očekávání na kusy. Tramtadadá, já se u toho neskutečně bavil. A nevětší pozitivum je, že to celé má svojí nosnou myšlenku, která není debilní a ani zbytečně všude nekřičí a nebuzeruje.