• Thriller

Zakázané ovoce (1998)

Nemohu se zbavit dojmu, že to Soderbergh s dialogy tentokrát trochu přehnal a měl více tlačit na pilu v dynamice příběhu. Jakkoliv je totiž Clooney švihácký a Lopez dobře vypadající, v některých částech se drajv dočista vytrácí. Nelze nezaregistrovat ani dost často zmatený a trochu krkolomný střih, který je v "chillout" filmu jako pěst na oko. Tři hvězdičky za to, že si to i přes některé neduhy udržuje solidní inteligenční kvocient a nezklouzává do trapnosti a za neuvěřitelně nasnímanou, nasvícenou (!), ozvučenou (!) a zahranou romantickou scénu v restauraci/hotelu, která je ještě za podpory krásné výpravy (zařízení pokoje) a některých strhujících detailů (poletující sníh za oknem) bez diskuze v TOP10 romantických scén stříbrného plátna všech dob.

Takoví normální zabijáci (1994)

Nikdy jsem neměl nic proti Stonově režijní invenci a politické nekorektnosti jeho filmů, ale tohle je už opravdu moc. Jeho nejujetější film, ve kterém jde násilí tak do extrému, že prakticky ve filmu přebijí příběh a stává se tak hlavní "rolí".

Elektra (2005)

Elektra sice není žádný super film, ale alespoň se u něj člověk neunudí a nebude se mu smát (Catwoman). Akční scény jsou někdynzmatené (až přehršel střihu v závěrečných soubojích), ale některé (výcvik) se opravdu povedly. Navíc jsou skvěle natočené scény, kdy protagonisté používají vrhací zbraně (hvězdice, dýky, nože, apod). Vše doplňuje solidní hudební podkres a tak jsem s výsledným produktem vlastně i spokojen. Je to sice lehce obšlehlé od akční pecky Mortal Combat, ale ani tak to není úplně špatné.

Catwoman (2004)

Od totálního odpadu to zachraňuje akorát Halle Berry v koženém oblečku a Pitofova nezvykle pojatá výtvarná stylizace filmu.

Psycho (1960)

Hitchcock umí bravurně navodit temnou atmosféru. Neustálý déšť, černobílá kompozice obrazu, starý dům, pár záběrů na až zataženou oblohu, která doslova předpovídá zlo, do toho geniální hudební kompozice a o atmosféru máme postaráno. Celkově je však tento film na svou dobu revoluční a do té doby neviděná pecka. Dnes? Síla a šok již trochu vyprchaly, přece jen doba se mění, ale i po těch letech má film něco do sebe.

Přes noc třicítkou (2004)

Jednotlivé scénky jsou poměrně originální a scénář je na romantickou komedii slušně promotaný. Na druhou stranu škoda konce, který byl asi až příliš přeslazený a všechno dopadlo tak, jak to přesně dopadnout mělo.

Osudový dotek (2004)

Tak dobré zpracování látky jako je "cestování v čase" jsem už velmi dlouho neviděl. A ještě navíc celý tento projekt srší originalitou a nápaditostí.

Čínská čtvrť (1974)

Základní strukturou příběhu se to dosti podobá L.A. Confidential. Záhadná zabití, spousta okolních postav, zamlžený a naprosto nepředvídatelný děj a pomaloučku se poodkrývající souvislosti, které postupně zapadají do spletitého vzorce motivu vraždy. Polanski brilantně vystihl atmosféru klasického noir filmu. Po většinu snímku si můžeme všimnout stálého šera, které dává snímku zvláštní mysteriózní nádech.

Poltergeist (1982)

Film má špičkovou technickou stránku (tam je nejvíce vidět práce Spielberga) a nominace za vizuální a střih zvukových efektů je myslím naprosto zasloužená. Konec je doslova smršť režijních nápadů, různých vizuálních vychytávek a po celou dobu filmu můžeme pozorovat mistrně udělané scény se světly. Možná kdyby měl rychlejší tempo, na hodnocení bych přitlačil.