• Thriller

Vyměřený čas (2011)

Není to ono. Plakát a hlavní hrdinové jsou romantičtí v rámci možností, avšak In Time je trestuhodně nevyužitá záležitost. Niccol přišel podle očekávání se strhujícím a notně originálním příběhem. Bohužel však naprosto selhává v dalších aspektech. Ne že bych od něj chtěl nějaké létající talíře, či snad milionové bitevní vřavy, ale třeba jen trochu více vymazlený vizuál, více osudovosti, více dynamické akce, více bujarejší výtvarné stylizace a rozhodně méně nedotažených dějových linek. Ono kupovat a okrádat se o čas je pěkné, ale stačí trochu zapřemýšlet a je jasné, že kdyby někdo mohl získat čas jen tak přiložením ruky k nějaké jiné, dávno by se všichni povraždili a rozhodně by nečekali před časovou bankou poskytující třiceti procentní ůvěry. Stejně tak jeden typ aut pro bohatou vrstvu si mohli odpustit. Retro auta policistů mi tam taky nějak nepasují. Zkrátka těch věcí je více než dost. Ale abych jen nehanil, milion let je fajn, občas jsou tu strhující scény, Timberlake je jako vždy dobrý a Murphy je jako vždy fenomenální (!!!!). Chtělo to tentokrát dle mého názoru Niccola na pozici scénáristy, nikoliv režiséra.

Templář (2011)

Nehorázná řezničina. Mám ten pocit, že James Purefoy se po Solomonu Kaneovi upsal historickému "off road" žánru na do smrti. Ve finále proč ne. Jeho hrdina má hloubku, není to šašek typu Barbar Conan (2011) apod. Minimum slovní zásoby není vůbec na škodu, právě naopak. Výtečná chemie hlavních představitelů rozhodně stojí za zmínku. Inu jde to i bez milionu slov. Akce ok (v rámci rozpočtu). Několik skutečně výživných detailů (přepůlení člověka apod.). Na lehce komorní spektákl s britským feelingem nezvykle rozmáchlá a monumentální hudba (palec nahoru). Krutě přehrávající Giamatti a okouzlující Kate Mara (rovněž palec nahoru). Možná trochu více efektní, nežli efektivní, ale v rámci žánru se dle mého názoru vyšťavilo maximum co šlo.

Past (2010)

Nečekal bych takový paskvil. Herecké obsazené totiž slušné, bohužel však pouze na plakátu. Jinak je to průměr, spíše podprůměr (Milla). Film bez náboje, bez emocí, bez výraznější scény. Robert "sit the fuck down" De Niro nemá poslední dobou štěstí na dobré projekty. Curran není dobrý filmař.

Hanna (2011)

Psycho. Fandové amerického velkostylu a pózerství nechť si pustí Bourna, či Mission Impossible 3. Jsou to podobně "kynetické" snímky, ale jsou přehledné, lineární a mnohem snáze uchopitelné. Hanna má problém, že je občas na hranici paranoidního thrilleru, který se dost často mění ve tvrdý akční snímek prokládaný scifi prvky. Je cítit britský feeling, který z duše nemám rád.

Drive (2011)

Strhující minimalistický snímek. Pro milovníky kombinace "snesitelná art-moderna + nekompromisní realistická syrovost" jedinečná záležitost. Hlavnímu hrdinovi bych sežral naprosto všechno, hudba výborně podbarvuje a akce je bez kompromisů. Celkově stylizačně velmi vyprecizovaný film, jehož tvůrci mají feeling a filmovou estetiku v malíčku a přesně vědí co a jak mají točit.

Hříšníci a svatí (2010)

Johny Strong je boží ! Akce je naprosto nekompromisní a celkové ražení snímku je totál kulervoucí. Něco tak utrženého ze řetězu tu dlouho nebylo. Reálie velkoměsta jakoby neexistovaly, vše zde vypadá jako jedna velká bojová aréna, kde se proti sobě utkávají policisté, negři, mafiáni, drogoví dealeři, magoři, feťáci, náckové, najemní vrazi apod. Výtečná odreagovačka.

Cizinec (2010)

Mám ten pocit, že nové a nové přírůstky do žánru "superchytrý a cool uhlazený film" už jsou jen růže na rakev. To co odstartovali Dannyho parťáci a další podobné snímky na přelomu 90 let a nového milénia po cca dekádě pohřbívají právě kousky jako Cizinec apod. Herci jsou zde zvoleni podle toho, jak vypadají, luxusní hotel, boháči a velkohubý styl je zde proto, že absentuje ucelený scénář a kvalitní režie a prostředí Benátek je sice čarovné, ale být to třeba Kyjev, nebo Bratislava, bude se člověk samou nudou kousat do pozadí. Už je to skutečně ohrané, pojďme dále.

Správci osudu (2011)

Matt Damon málem zapomněl jaké to je mít roli upřímného sympaťáka. Naštěstí umění hrát nezapomněl zcela jistě a byl to hlavně on v páru s výtečně bezprostřední Emily Blunt, který táhle tento prazvláští snímek kupředu. Výtečné dialogy, scénář, dramaturgie. Některé scifi prvky možná zbytečné a celková filozofie snímku lehce "over the top". Ale v ramci inteligentního a nenáročného popkornu spokojenost. Určitě je to výtvor, který ačkoliv je co se námětu týče pomerně originální, nebude mít vyhraněné diváky, ale zaujme široké spektrum hloupé veřejnosti. Ve většině věcí je právě velice nekonfliktní a uspořádaný. Já to vidím možná trochu jako zápor, fanoušci Slunce seno jahody to uvidí jako klad.

Zrození Planety opic (2011)

Fenomenální pecka. Vyladěné po všech směrech. Film který má vizuální efekty, které používá přesně v těch správných místech a detailech (obličeje opic - emoce), výtečná a dynamická akce, strhující dramaturgie, překvapivě komorní nádech. Kdo čeká velkorozpočtovou akci a miliony opic v bitvě proti lidské populaci, bude zklamán. Nové opice jdou úplně jiným směrem. Výrazně sofistikovanějším a zábavnějším. Je to sice stále popkorn a film dělaný hlavně pro "zábavu", ale invence a zanícenost tvůrců pro danou látku nelze přehlédnout. Palec nahoru, znamenitá práce a film který opravdu baví od začátku až do konce.

Thor (2011)

Extrémní klady: Film který má srdce na pravém místě a velmi dobře to o sobě ví. Hlavní herečtí představitelé, fenomenální vizuální efekty a neskutečná pompéznost "snové části". Extrémní zápory: Příliš divoké, neucelené, film neví co vlastně chce být, jednoduché a lehce vypočítavé (tvůrci moc dobře znají svůj potenciál a nejdou za hranu ani za živého boha - sázka na jistotu), poměrně klišoidní. Rozhodně dost nevyrovnaný kousek a těžkotonážní mix různých stylů a žánrů. Je to zajímavé, leč nekonzistentní a možná i přeplacané.