Životní šance (2013)

To, že sa nejedná o hollywoodsky film, je zjavné už po úvodných minútach filmu. Tvorcovia sa na vás nesnažia sypať prehnané emócie a často prepálené scény, aké by sa určite z námetu pýtali, naopak, bez enormných ambícií sa snažia divákovi naservírovať príbeh obyčajného muža, ktorý aj napriek mnohým životným prekážkam ide za svojím snom. Daňou za to je však to, že snímka za celú svoju stopáž napokon ponúkne len jedinú skutočne pamätnú scénu, scénu, pri ktorej vám po chrbte behajú zimomriavky a to pri tom ide len o prepracovanie záverečného vystúpenia v súťaži, ktoré sa už pred rokmi stalo internetovým hitom a tým pádom je tento okamih filmu pripravený o akékoľvek napätie. Hodnotenie je na hranici medzi 3 a 4 hviezdami, no minimálna snaha o citové vydieranie, kvalitné herecké výkony (za všetkých spomeniem "polovičného elfského čarodejníka z cechu čiernych mágov z Quilanthiumu" Mackenzieho Crooka) a vtipné momenty, ktorých dokázal senárista natlačiť do zdanlivo seriózne pôsobiacej snímky naozaj požehnane, spoločne s čisto subjektívnymi pocitmi priklonili misky váh na stranu lepšieho výsledku. (75%)

Poslední skaut (1991)

V čase vzniku filmu, kedy akčné komédie o frajerskom policajtovi a jeho ukecanom čiernom parťákovi ešte nenatáčal hocijaký amatér, ktorý si za vreckové dokázal kúpiť kameru, by ma scenár plný vynikajúco napísaných a skvele prevedených hlášok určite posadil na zadok. Kvôli vyššie uvedenému však ľudia, ktorý Posledného skauta zhliadnu až dnes (a medzi tých bohužiaľ patrím aj ja), nedokážu pocítiť tú originalitu, s ktorou Shane Black začiatkom 90. rokov prišiel a snímka bude pre nich len ďalšou z mnohých podobných žánroviek, aj keď treba dodať, že určite jednou z tých najlepších. (75%)

Pohřben zaživa (2010)

Dať sa na takýto film je rozhodne ťažšie, než sa môže zdať. Najdôležitejšiu úlohu zohráva totiž fakt, že s obmedzenými možnosťami sa zmenšujú aj prostriedky, ktorými tvorcovia môžu udržiavať pozornosť diváka a takáto snímka tak vo výsledku môže dopadnúť ako jedná obrovská nuda, ktorá skončí v stoke filmového diania. Avšak Cortés sa so svojim projektom vysporiadal viac než dobre. Nedokázal síce udržiavať sústavne atmosféru a napätie tak, ako sa to podarilo Joelovi Schumacherovi v Telefónnej búdke a nebol schopný vyhnúť sa ani niektorým logickým chybám (a tým nemám na mysli len nekonečné zásoby kyslíka, no kvôli možným spoilerom by nebolo múdre konkretizovať), avšak zároveň neskazil celý film pasážami, ktoré by len zbytočne naťahovali stopáž a dej v neskorších fázach filmu dokázal vygradovať tak, ako by to nedokázali ani mnohí skúsenejší režiséri. Keď sa k tomu priráta herecký výkon Ryana Reynoldsa, ktorý dokázal celý film potiahnuť úplne sám a záver, s ktorým budú niektorí, ako napríklad ja, spokojní, a iným zase znechutí celý dovtedajší zážitok, vyjde nám z rovnice film, ktorý by ste rozhodne nemali pochovať ešte pred jeho zhliadnutím. (75%)

Max Payne - Česká verze (2011) (amatérský film)

Čakal som peknú kravinu a tú som aj dostal. To však ešte neznamená, že tých 8 minút nestálo za to! (80%)

Číslo 4 (2013) (amatérský film)

Vzhľadom na to, že sa jedná o amatérsku prácu, sú animácia i dabing na slušnej úrovni. Len škoda tej pointy, pri ktorej sa autori predsa len mohli zamyslieť o niečo viac a nie iba použiť pomerne známy vtip. (65%)

Thor: Temný svět (2013)

Ak niečo môžem po tomto filme povedať s absolútnou istotou, tak potom to, že Thor v mojich očiach zostáva aj naďalej tou najmenej zaujímavou postavou marvelovského univerza (asi to bude tým, že takýto typ fantasy ma nikdy nebral), ktorá by sama o sebe na rozdiel od takého Tonyho Starka nedokázala utiahnuť celé dianie a potrebuje na to ďalšie postavy. Konkrétne v tomto prípade však postačí viac-menej jedna a tou je samozrejme Loki, ktorý aj napriek obmedzenému času na plátne dokáže v pamäti diváka utkvieť omnoho silnejšie ako samotný hlavný hrdina. Aj vďaka tomu sa Thor: Temný svet si ako-tak drží nálepku oddychového blockbusteru, ktorý dokáže zaujať, rozhodne nenudí a minimálne v mojom prípade zapôsobil ako príjemný predkrm pred aprílovým pokračovaním "jedného z členov tej Thorovej novej partičky". (60%)

Ledové království (2013)

Keby pred tromi rokmi nevznikol pod záštitou Disneyho štúdia film Na vlásku, možno by Ľadové kráľovstvo dopadlo v celkovom hodnotení ešte o niečo lepší. V porovnaní so starším bratom je však možné všimnúť si pár menších nezrovnalostí a najmä nedotiahnutých miest v inak zaujímavom a rýchlo odsýpajúcom príbehu, nad ktorými akoby sa tvorcom ani nechcelo premýšľať. Namiesto ich kvalitnejšieho spracovania sa radšej rozhodli zakryť hluché miesta trefnými hláškami, komickými scénami a sympatickými postavami, ktoré si získajú srdce diváka akéhokoľvek veku. Ako bolo spomenuté na začiatku, nebyť posledného počinu štúdia s Rapunzel v hlavnej úlohe, ktorej príbeh bol prepracovaný až do toho najposlednejšieho detailu, skončilo by Ľadové kráľovstvo s ešte vyšším skóre. Je potrebné však dodať, že honor animovaného filmu roku 2013 patrí práve tomuto titulu, a to rozhodne právom. (80%)Slovenský dabing je vynikajúci, k čomu nemalou mierou prispel i kvalitný preklad piesní, ktorý sa snaží priblížiť originálnemu textu všade, kde je to možné.

Ona (2013)

Porovnateľné prekvapenie z kvalít filmu, o ktorom človek inak až do samotnej projekcie netuší viac, než ponúka stručný obsah na internete, som naposledy zažil asi ešte pred dvomi rokmi vďaka dvojici filmov Warrior a Nedotknuteľní. Je veľmi ťažké nájsť nejaké slová vhodné na opis zážitku z tohto filmu, pretože práve na tento prípad sedí staré pravidlo "radšej raz vidieť, ako stokrát počuť" ako uliate (aj keď vzhľadom na fakt, ako bola do filmu angažovaná Scarlett Johansson, by sa o tom dalo ešte polemizovať). Snáď najvhodnejšiu bude okrem nezabudnuteľnej myšlienky snímku a jej spracovania vyzdvihnúť bravúrny herecký výkon Joaquina Phoenixa. Tento rok je práve on asi jediným hercom, ktorému by som, aj keď asi len s ťažkým srdcom, odpustil, keby "ukradol" Leonardovi DiCapriovi sošku Oscara. (90%)

12 let v řetězech (2013)

Film 12 rokov otrokom by sa pokojne dal označiť ako typický produkt určený na obrovskú žatvu ocenení filmových kritikov. Veď je aj všeobecne známe, že najlepším receptom na oscarové nominácie je téma homosexuality, otroctva a v poslednej dobe aj udatného amerického boja proti terorizmu. Steve McQueen skutočne neprináša vo svojom treťom celovečernom snímku nič novátorské a vsádza na osvedčený systém úspechu mnohých režisérov pred ním. Ale robí to skutočne veľmi, to sa mu uprieť rozhodne nedá a keď film navyše dokáže skvelými výkonmi potiahnuť herci (v tomto prípade najmä Ejiofor a Fassbender), dokáže vzniknúť aj niečo viac, než len produkt, pri ktorom sa budú konzervatívni kritici rozplývať a normálni diváci zaspávať. Nejaké výčitky by sa našli, či už je to spomínaná absencia snahy o prínos niečoho nového, taktiež fakt, že 12 rokov vo filme vyzerá skôr ako obdobie niekoľkých mesiacov, alebo inokedy úžasná hudba Hansa Zimmera, z ktorej však tentokrát zostáva len vykrádanie skladby Time z filmu Počiatok. Avšak samotný zážitok z filmu je tentokrát prednejší. (80%)

Vlk z Wall Street (2013)

Tri hodiny nespútaného filmové žúru pod taktovkou režisérskej ikony Scorseseho na čele s geniálnym Leonardom DiCapriom, ktorý hrá doslova o život a posúva tým hranice svojich hereckých schopností do donedávna nepredstaviteľných výšin. Prečo potom "len" štyri hviezdy pre snímku, ktorá má vďaka nezabudnuteľným scénam a geniálne napísaným hláškam zaručené, že bude už v blízkej budúcnosti označovaná ako kult? Asi to bude očakávaním nejakej hlbšej myšlienky, niečoho, čo vo vás po záverečnej pasáži zanechá ešte niečo viac, než len úsmech na tvári a desiatky momentov, na ktorých sa s partiou kamarátov budete smiať ešte dávno po zhliadnutí filmu. Niečoho, čo Vlkovi z Wall Street, aj napriek jeho vysokej kvalite, skrátka chýba. (85%)