Batman (1989)

Zvláštní... Nejsem si jistá, jestli byl dobrý nápad koukat na film Batman začíná dříve než na původního Batmana Tima Burtona, protože to bylo úplně o něčem jiném. Gotham, Batman, atmosféra, záporák... No, musím uznat, že z Jacka Nicholsona mě občasně mrazilo, jeho Joker byl úžasný zvrácený maniak... No, trochu jsem měla problém s Batmanem, zdálo se mi, že Joker má více prostoru než on, a bylo mi to tak nějak líto. Celkově ale velmi DOBŘE zpracovaný komiks, který u mě klesl v hodnocení díky českému dabingu, který se mi nezdál, ani mi neseděly role... Ale snad ta hvězda dole nevadí. (Btw: Zkoušela jsem srovnat 1. s 5. dílem... Je to nesrovnatelné, obojí skvělé.)

Batman: Dead End (2003)

Na amatérský fanfilm výborné - pochmurné a vtipné.

Batman - Gothamský rytíř (2008)

Soubor krátkých povídek ze života jednoho nejmenovaného netopýra příjemně zaplácne čas, který zbývá do premiéry Temného Rytíře. Na netopýřího muže se zde nahlíží z úhlů, na které ve filmu nezbývá čas. Každá povídka je jiná, kvalitativně, příběhově (ačkoli na sebe mírně navazují) i animačně. Moji favorité: Working through the Pain, In Darkness Dwells a Field Test.

Batman začíná (2005)

Ani Burton nedokázal to, co Nolan. Zaujmout mě . A to už napoprvé, a takovým způsobem, že jsem si je zamilovala oba. Postavu i režiséra. A navzdory tomu, že Temný Rytíř je lepší, učesanější film, tak já na tenhle origin nenechám dopustit, kvůli spoustě věcí: Chris Bale jedinečně demonstruje přechod od zmateného miliardáře v superhrdinu, Liam Neeson je úžasný, vynikajícím způsobem jsou obsazeny i vedlejší postavy - Scarecrow Cilliana Murphyho, Alfred Michaela Caina, Fox Morgana Freemana, komisař Garyho Oldmana. Jediný opravdový nedostatek tedy je otravná Katie Holmes. Kvůli hudbě se spojili Hans Zimmer a James Newton Howard a stvořili dílo, které se do filmu nejen hodí, ale výborně se poslouchá i samo. Wally Phister mírně pokulhává ve snímání kontaktních soubojů a na plátně se občas rozhostí pořádný a nefalšovaný bordel. Já Batmana ale stejně miluju.

Battle Royale (2000)

Japonský předchůdce Hunger Games je extrémnější, technicky nedokonalejší (vypadá na televizní produkci 80. let), ale zábavnější. Pokrytecky totiž neuhýbá před krví a smrtí a navzdory tomu, že i zde vítězí humanita nad "killer" instinktem, tak dostává důkladně zabrat. A Collins u mě momentálně trochu klesla, protože se zdá, že větší část konceptu od Japonců obšlehla.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Obraz lidské společnosti v několika fázích vývoje. Postavy, které je těžké si nezamilovat, ať už lidské či cylonské... Battlestar Galactica má jednu výhodu před dalšími seriály. Věděla kdy skončit - na vrcholu. Věřím, že kdyby tvůrci chtěli, dokážou ji natahovat několik dalších sezón, ale oni ji utnuli v tom nejlepším, se zeleným poselstvím apelující na diváky. It has already happened and it will happen again. So say we all! (to be continued...)

Benny a Joon (1993)

Benny je hodný a starostlivý bráška fyzicky i psychicky křehké Joon. Svou sestru nadevše miluje, ale péče o ni není jednoduchá, ačkoli dívka navenek působí poměrně normálně. Je unavený, navíc do jejich rodinného života bizarním způsobem vstoupí bláznivý komik Sam, který svým jednáním prosvětluje Jooninu mysl. Všem se začne měnit život... Pozitivně laděný snímek s hudbou Rachel Portman, výborným Aidanem Quinnem, excentrickým bláznem Johnny Deppem, který opéká tousty pomocí žehličky a na ulici předvádí improvizovaná klaunská vystoupení (další divná role), a křehounkou Marry Stuart Mastersonovou, křečovitou Joon. Opravdu pohodový film, který ale donutí diváka, aby se o postavy zajímal.

Bent (1997)

Bent v angličtině znamená sklonit se. Hrdinové tohoto filmu se musí sklonit před německou zvůlí, ale díky lásce všemu navzdory nepřestávají být lidmi. Bent znamená strhující drama dekadence a lidskosti, nalézání humoru a štěstí na místech, kde tato slova prakticky neexistují. Bent znamená prožít vášnivý milostný vztah bez možnosti dotknout se milované osoby. Vynikající Clive Owen v roli spekulantského bohémského homosexuála a Lothaire Bluteau jako jeho pragmatický, racionální milenec, kteří ačkoli čelí hrůzám koncentračního tábora, mají vůli k životu - spolu jsou naživu, jeden bez druhého mrtví. --- Technicky velmi zdařilé, i přes chudší výpravu. Především scény z večírku homosexuálů a transvestitů jsou správně neurčité, jakoby samy opojené alkoholem a kokainem, proložené těžkou kocovinou. V cameoroličkách se mihnou Paul Bettany, Ian McKellen a Rachel Weisz.