Halloween: Zmrtvýchvstání (2002)

První "dobrodružství" Michaela Myerse v novém tisíciletí nedopadlo vůbec špatně, právě naopak. Tvůrci H: Resurrection zasadili děj do v té době ultra populárních reality-show a natočili tak "Dark Side of the Big Brother" :-) což je ve výsledku stokrát zajímavější, než záběry na ožralé a polehávající soutěžící :-) Jsme svědky hned několika zásadních scén- Michaelovi se po více než dvaceti letech podaří zabít svojí sestru Laurie (začátek filmu odehrávající se v sanatoriu je vymazlenost sama) a taky mu chudákovi podpálí jeho rodný domeček :-) Nápad, aby byl skoro celý děj snímku v uzavřeném domě, dopadl lépe, než by jeden čekal, hrátky s minikamerami jsou docela nápadité, záběry Myerse vynořujícího se ze stínů působivé, herečky veskrze samé kočky (hlavně sexy Tyra Banks), taky je tu krutopřísnej boss Busta Rhymes a k tomu nám hraje na začátku století tolik populární nu-metal- co chtít víc. No možná lepší dialogy a logika si tady taky dává nafrak. Ale tu jsme do spojitosti s Halloweenem nedávali snad nikdy :-) Vlastně (zatím) poslednímu příběhu MM dávám 3*, mám pro tento snímek prostě slabost :-)

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (1988)

Narozdíl od skvělých prvních dvou dílů sice menší kvalitativní sešup, ale pořád se jedná o skvělý horor, jenž především původnímu Halloweenu špatné jméno rozhodně nedělá, naopak. Navíc konečně opět s ikonickým Michaelem Myersem, který své oběti ani tentokrát nešetří (vede propíchnutí brokovnicí, vůbec ta scéna měla fakt koule). Úplnej závěr sice trochu haluz, ale jinak film šlape jak rolexky a rozhodně nemá šanci nudit. 3,5*

Halloween 5 (1989)

Poslední osmdesátkový Halloween je osmdesátkový až moc (v tom špatném slova smyslu), ale jinak nemám moc co vytknout, líbí se mi, že každej další díl (když teda pominu debilní trojku) přímo (nebo nepřímo) navazuje na ten předešlý a děj tak více vrství (nevím, asi se mnou bude leckdo nesouhlasit, ale sérii Halloween vůbec neberu jako nastavovanou kaši, ač by k ní mohla lehce sklouznout). Atmosféru a takovou správnou auru Michael Myers prostě má. Jediná věc, která mě tady fakt vyloženě srala, byla ta malá Michaelova neteř, jenž se prořvala celým filmem od začátku až do konce :-) Další kvalitní Halloween. "Modlil jsem se, aby shořel v pekle, ale v hloubi duše jsem věděl, že ho peklo nepřijme."

Haló, haló! (1982) (seriál)

Já vím, že je těch dílů až moc. Já vím, že se to celý točí pořád okolo toho jednoho (útěk britských letců, obraz Padlé Madony s velkýma balónkama). Já vím, že se spousta vtipů opakuje pořád dokola ("Dobré podoledne"). Když ale ono je to tak moc, tak moc!, ftipné... Tolik skvělých postav na pár metrech čtverečních (jedné francouzské kavárny), teplej nacista Gruber, gestapák Otto Flick, kterýmu k tomu, aby byl děsivej, nepomůže ani strýček Heinrich Himmler, lingvista seržant Crabtree... tohle je prostě výkvět britskýho sitcomu. A vůbec, přečtěte si ten komentář pořádně, nebudu to víckrát opakovat... Druhá světová v tom nejlepším balení a tak, jak určitě nevypadala. A oba, ne- všechny čtyři palce nahoru za jeden z nejlepších dabingů. Ever!

Hamlet (2009) (TV film)

David Tennant, ten hlavní důvod, proč jsem si Hamleta vůbec pustil, tu nakrásně předvádí, že je pro něj divadlo vším, jeho princ dánský, to je radost pohledět (vždycky jsem měl slabost pro psychopaty :-), ovšem samotná látka je na mě natolik silné kafe, že jsem si jí musel dát na pokračování s odstupem... jednoho roku :-) Zbytek hereckého ansáblu za Tennantem nikterak nezaostává, naopak, zkrátka klasická shakespearovská látka v přednesu takovém, aby ho mohl překousat i současný konzumní divák. A pokud jste to z mého komentu nepochopili, tak ano, Tennant je jako Hamlet skvostný.

Hanna (2011)

Režisér převážně historických filmů se chopil mixu špionážního dramatu, akčního filmu, sci-fi, road movie, s přesahem až snad někam k pohádkovým motivům. A ve výsledku tu máme pejskokočičkovský dort, který dle očekávání chutná tak nějak všelijak. Z průměru film tahá hlavně skvělé herecké obsazení (Cate Blanchett si svojí zápornou postavu, asi první, ve které tuto elfku vidím, očividně užívá, Saoirse Ronan v titulní roli ani nemusí moc hrát, protože její kukuč je stejně zvláštní jako její křestní jméno a Eric Bana je zralý tak akorát na to, aby na něj někdo zavolal sociálku pro mravní pochybení při výchově dítěte, ještěže se nakonec ukáže, že on to s tou Hannou myslel dobře :-). Dalším plusem je prostředí (většinou industriální a takové citově odcizené) a taky hudba od skupiny Chemical Brothers. Hanna není špatný film, v některých momentech šlape skvěle, ale jednoho nemůže nepřepadnout myšlenka, jak by to celé vypadalo pod rukama dříve zamýšlených režisérů Dannyho Boylea anebo Alfonso Cuarona.

Hannibal (2013) (seriál)

Konečně se na současném americkém kriminálním seriálovém poli urodilo! Po všech těch Kriminálkách já nevím odkud a dalších lehce zaměnitelných seriálech přichází sám velký Dr.Hannibal Lecter a vy, pokud znáte alespoň trochu problematiku z pera Thomase Harrise (z jehož Červeného draka seriál taktéž čerpá, nebo na něj aspoň odkazuje), budete si nad tímto vrnět blahem. Nesouhlasím totiž, že by se měla filmová a seriálová produkce asi nejznámějšího kanibala separovat. Ono totiž stačí znát předchozí filmy a každé takové pomrknutí na ně tu vám vykouzlí automaticky úsměv na tváři (hlavně závěrečná scéna). Co se týče obsazení, nemám nejmenších výhrad, Hugh Dancy je jako silně rozedraný kriminální specialista přesvědčivý- a to každým dílem čím dál tím víc, Laurence Fishburne, jakožto policejní šéf, zas vyrovnanost sama. Ale nad všemi ční Mads Mikkelsen jako sám kanibal Hannibal, už jen díky jeho neuvěřitelně charismatickému hlasu doporučuji rozhodně originální verzi. A pak je tu ještě Gillian "Scully" Anderson, ke které snad jen tolik, že jí to pořád neskutečně sekne :-) Spíš psychodrama než horor, ale rozhodně nadprůměrně kvalitní seriál.

Hannibal (2001)

Scénář, tam bude zakopaný pes, proč po kultovním Mlčení jehňátek přišel nemastný neslaný Hannibal, protože všechny ostatní propriety jsou tuze lákavé, pikantní Anthony Hopkins, k sežrání Julianne Moore, i mírně připálený Gary Oldman. Takhle je z toho však přeplácaný guláš, kdy jednotlivé přísady jsou sice voňavé, ale jako celek se budou trávit těžce. Tomuhle žrádlu by Hannibal nevěnoval ani pohled, natož svůj pod kabátem schovaný dranžírák. Ale pořád je to Hannibal Lecter, takže s mírnou pachutí- tři michelinské hvězdy ;-)

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Fénixův řád natočit jako film musel být hodně tvrdý oříšek. A ani ne tak kvůli nejdelší knižní předloze (800 stran). Ale spíše proto, že pátý díl je, na rozdíl od těch předcházejících, spíše psychologickým dramatem (myšleno ve světě HP) než dobrodružným fantasy. Navíc nám opět přibylo několik docela dost zásadních postav. A teď se s tím poperte, když na to všechno máte jen dvě a čtvrt hodiny a vy byste přitom potřebovali stopáž jak na desetidílný seriál... Nový muž na režisérské sesli David Yates se s tím vypořádal tak napůl. Narozdíl od Newella nedbal nic na tom, že ho už s temným vzezřením předběhl Cuaron, naopak sám prohlásil, že se mu Vězeň z Azkabanu (tak jako mě) líbí nejvíc, resp. jeho pojetí a jal se ho natočit způsobem hodně podobným. A jak už bude v jeho dalších třech dílech pravidlem, bohužel, nahází děj bez ladu a skladu na plátno a ty diváku příběhu neznalí se s tím poper jak chceš. Týká se to především právě různých méně či více důležitých charakterů. Celkový dojem z jeho filmu(ů) o HP je však nakonec spíše kladný.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Dlouho předlouho jsem odolával byť jen pomyslet na to, že bych si "tuhle pohádku pro mrňata" mohl někdy pustit... Avšak jednoho dne jsem se tedy rozhodl vložit videokazetu s tímto prvním dílem nahraným z HBO a... už jsem se vezl a vlastně se vezu dodneška. Nechyběly ony chvíle, kdy jakože: "Ó" a taky "Ách" či "To je pěkný" :-) Prostě mi Harry představil něco do té doby neviděného. Je těžké k tomuto fenoménu cokoliv dodávat, asi jen stěží se najde někdo, kdo by o něm alespoň trochu neslyšel. Každý máme nějakou tu oblíbenou filmovou sérii, někdo Star Wars, někdo zase Pána prstenů, no já se zamiloval do této. A už jen těžko na tom budu něco měnit... K samotnému filmu- Chris odvedl dobrou práci (což ve druhém dílu jen a jen potvrdí), avšak především humor a takovou tu odlehčenou atmosféru z knížky se mu vystavět nepodařilo. Nevadí, jednička je prostě legendou samou o sobě, už jen tím skvostným výběrem herců.