U Konce světa (2013)

Tak dlho trvalo tejto tojici nájsť si námet na ďalší film a úprimne, mali hľadať ďalej. Jednoznačne najslabší spoločný počin. Aj napriek tomu je to uletený a s láskou zahraný filmík, ale nevidím dôvod sa k nemu vrátiť...

Fantastický pan Lišák (2009)

Dlho som sa tomuto kúsku vyhýbal. A to bola veľká chyba. Wes Anderson je chlapík, ktorému v jeho posledných filmoch vychádza všetko, na čo siahne a ja sa veľmi teším na jeho Grandhotel Budapest.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Spielberg sa čo najviac snažil aby natočil Indianu za čias Archy a Krížovej výpravy. Čo sa mu v podstate podarilo, aj keď niekedy je pohľad na starnúceho Forda a Karen Allen trochu smutný. Ale už stačí.

Thor: Temný svět (2013)

Jasne daný záporák, v popredí postavy, ktoré boli už v prvom dieli zaujímavé a Chris Hemsworth, ktorý sa pre to snáď narodil. Logika síce ustupuje príbehu, ale je to perfektná popcornová jazda.

Stanley Kubrick: Život v obrazech (2001)

Chronologická prehliadka skvostov tohoto majstra. Skvelé pozeranie hlavne po zhliadnutí všetkých jeho filmov v rade.

Spalující touha (1999)

Posledný Stanleyho zárez je pôsobivým filmom, ktorý je lepší každým ďalším zhliadnutím. Ostane v ňom viac otázok ako odpovedí a to je len na prospech veci. Kubrick sa nebojí odhalovať túžby a vášne, ktoré sa v menšej alebo väčšej miere skrývajú vo väčšine z nás. Zaujímavé je porovnanie hereckých výkonov ústrednej dvojice, kde Toma Cruisea (v tom období výraznejšiu celebritu - schválne nepíšem herca) úplne válcuje skvelá Nicole Kidman. Je to veľmi dôstojná bodka za tvorbou tohoto velikána, ktorému konvencie nikdy nebránili v natočení toho, čo chcel. RIP S.K.

Mechanický pomeranč (1971)

Kontroverzný? Áno. Násilný a zvrátený? Určite. Ale čo je to proti spoločnosti, ktorá je skazená od základu a navonok sa tvári mierumilovne. Britká satira o nefunkčnosti a zneužívaní politickej moci, v ktorej sa nájde ktorýkoľvek vyspelý štát dnešného sveta. Nesmrteľný film nesmrteľného režiséra.

2001: Vesmírná odysea (1968)

V čase vzniku určite udalosť, do dnešnej doby hojne citovaná, ale nech sa na to pozerám akokoľvek, tie pseudointelektuálne vízie ma vôbec nezasiahli a statické, niekoľkosekundové zábery tomu vôbec nepomohli.

Olověná vesta (1987)

Prvá polovica výborná, dokonca v niekoľkých pasážach vtipná, druhá polovica živelná a posúva pojem psychika vojakov vo Vietnamskej vojne zase niekam ďalej. Kubrick bol veľmi všestranný filmár.