Fargo - Season 1 (2014) (série)

POZOR SPOILERY "Miláčku, nasaď si kapuci, nesnesl bych, kdybys mi tam umrzla." Brrr, musím říct, že z proměny Lestera Nygaarda mi běhal mráz po zádech a v duchu se ptám, kolik takových Lesterů chodí mezi námi a my je považujeme za neškodné nuly... V průběhu sledování jsem přemýšlela, jestli víc nenávidím postavu Martina Freemana nebo Billy Boba Thorntona. V prvním díle mi ještě přišel roztomilý, ale v dalších dílech jsem se těšila, až ho konečně někdo sejme. Asi jsem po narození dítěte útlocitná, ale jeho výhružky spořádaným občanům a hry s okolím mi naháněly husí kůži. Neviděla jsem původní film, ale po skončení první série se musím ptát, proč se seriál jmenuje FARGO, když v něm vlastně všichni z Farga zařvou a děj se jich týká jen okrajově. Tak snad se dočkám v druhé sérii... Příběh byl chytlavý, hudba výborná, zvraty nečekané. Jednu hvězdu strhávám jen za zobrazované násilí (asi jsem ze staré školy, ale nepotřebuji vidět vše) a za to, že ten hluchý se pak už neobjevil. Tak trochu jsem doufala, že Malvo skončí v díře v ledu :-).

Můj vysvlečenej deník (2012)

Nečetla jsem knižní předlohu a až do shlédnutí filmu jsem o její existenci ani netušila. Dle fanoušků na Databázi knih je knížka lepší než film, který toho (jak to obvykle bývá) neukazuje tolik. Šanci knize dám, tak blbé mi to nepřišlo, ale neměla jsem žádná očekávání. Taky netuším, zda jde skutečně o zfilmování reálného knižně vyšlého deníku, nebo zda jde o marketingovou lež. Pokud bych k filmu přistupovala jako k filmové adaptaci jednoho života dospívající dívky, nemám výhrad. Pokud jde o fikci, chybí mi výraznější pointa, poučení, které bych si jako divák měla z filmu odnést, či výraznější generační výpověď. Přiznám se, že když jsem na film viděla upoutávku v kině, myslela jsem, že jde o příběh vysokoškolačky. Proto mne docela překvapilo, že jde o dívku končící střední školu, která se samozřejmostí pije, hulí, kouří, sexuje a líbá pedagogy. Ale abych nenamlsala ty, co ještě neviděli, o tom ten film fakt není. Postavy vrstevníků neurazily, ale ani extra nezaujaly, pozitivně hodnotím vývoj vztahu hlavní hrdinky k maceše Sabě.

Labyrint (2015) (seriál)

POZOR SPOILERY Ze začátku jsem byla namlsaná a říkala si: "True detective" po česku? Navíc první díl a smrt náměstka? Hoho, pro někoho, kdo pracuje na krajském úřadě mrazivá záležitost! Potom další smrti a Hieronymus Bosch, sympatický Langmajer i Kánocz... říkala jsem si, nemá to nějak málo dílů? A ejhle, s šestým dílem přišlo rozuzlení a veliké zklamání, protože zápletka byla opravdu banální... Čekala jsem také, co bude z dějové linie detektiv - dcera, proč je tato linka součástí celého příběhu, a ukázalo se, že jen kvůli tomu, aby hlavní hrdina zůstal naživu (díky rvačce dcery s policajty přijel pozdě na statek a neumřel...). Co se toho týče - kde byl nějaký happyend? Čekala jsem, že Kánocz a Majer přežijí, že statek má ve sklepě katakomby a ono houby...A vysvětlení symboliky, podle které si vrah(ové) vybíral(i) oběti? Jak řekla Štěpánková k tomu, jak na myšlenku erebů, která figuruje jen v latinských inkvizičních spisech, přišli: "To se nikdy nedozvíš!" :-( Soudím, že seriálu by prospělo víc dílů, pozvolnější stupňování napětí a rozpracování některých nedodělků, v takovém případě bych odpustila i chabou pointu. Takhle je divák natěšený, v napětí, čeká, co z toho všechno bude, spekuluje, hledá souvislosti... a na konci je zklamaný.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Ale jo, ještě se na to koukat dá :-). "Staříci" přidali novou, mladou krev a vydali se do akce. Děj byl sice předvídatelný (Sly se rozejde se starým týmem, aby mu nebylo líto, když se někomu z nich něco stane, najde si nový tým, o ten samozřejmě přijde, je mu to beztak líto, protože on má prostě své lidi rád, a starý tým mu pomůže ten nový vysekat z bryndy), ale střílečka a boje v rozbořeném paneláku (který mi asocioval hotel Máj v Ústí nad Labem, takže pochvala za nostalgické vzpomínky) byly pěkné. Nepochopila jsem pouze proč byla dodána postava Antonia Banderase, jestli měla film jakože odlehčit, tak to považuji za naprosto zbytečné a nadbytečné. Jeho role mi přišla tak nějak navíc a nechápu, proč měl Banderas takovou potřebu se pitvořit. Ale je fakt, že jsem ho kromě reklamy na žvýkačky neviděla v poslední době v ničem hrát, takže možná o tu roli stál tolik, jako jeho postava o to, být členem týmu... POZOR SPOILER Co mi ve filmu chybělo hodně byl Jet Li a nepochopila jsem ten zjevný homosexuální náznak se "Švajcikem". To měla být jako co?? Filmu bych vytkla i to, že dědouškové byli už hodně sešlí (Sylvestrův krk už byl hodně vytahaný a nekoukalo se mi na něj dobře), takže se trochu děsím dalších dílů. Navíc to vypadá, že by omladina převzala žezlo a to už není ono, hvězdy béčkových filmů mého dětství jsou hvězdy béčkových filmů mého dětství a žádné nové hvězdy je nenahradí.

Šéfové na zabití (2011)

Po prvním shlédnutí před lety bych dala 4 hvězdy. Nyní, po letech, dávám tři. Souhlasím s komentáři ostatních uživatelů, že z nápadu šlo vytěžit mnohem víc, a souhlasím i s dobovými kritikami, které poukazovaly na to, že trojice šéfů výrazně zastiňuje trojici hlavních hrdinů. Jednak je to tím, že je hrají dobří herci (fanoušci Přátel budou překvapeni, co z jejich Rachel vyrostlo), a jednak tím, že si to výborně užívají. Ono zahrát záporáka je vždycky lepší než hrát klaďase, protože kladné vlastnosti jde blbě vypíchnout (viz Horác Hogofogo vs. Limonádový Joe).

Ztracená brána (2012) (seriál)

Bohužel jsem před shlédnutím četla knihu, takže musím jednu hvězdu ubrat. Oproti Ďáblově lsti už mi to přišlo hodně přehnané, symboliku ve způsobu jednotlivých vražd jsem musela hledat s velkou námahou, a konečné rozuzlení mi k průběhu všech tří dílů nesedělo. Nemohu se ubránit srovnání s Ďáblovou lstí, která se mi líbila velmi, takže Ztracenou bránu považuji za mladší a hodně nevydařenou sestru. Děj hodně balancoval mezi kriminálkou, spiknutím tajných služeb a fantasy, ale z toho posledního tam bylo pomálu a objevilo se hlavně v samotném konci. I toho kritizovaného pana Zábranského bych odpustila, kdyby té mysterie bylo ve všech filmech trochu víc - v tomhle je kniha rozpracovaná líp. Taky mi úplně neseděly hlášky hlavních postav, kterých kdyby bylo méně, mohlo by to filmu dát více. Ne, že by nebyly vtipné, ale bylo jich zkrátka moc. Ale sebekriticky uznávám, že můj odpor vychází hlavně ze znalosti knižní předlohy a předchozí trilogie.

Andělé a démoni (2009)

Šifru jsem viděla krátce po premiéře a po přečtení předlohy, takže mě tenkrát neuchvátila, nebavila, přišla mi oproti předloze osekaná a bez šmrncu. Teď po letech jsem ji skousla v televizi a ani se moc nenudila, hrany mého odporu se otupily :-). Oproti tomu u Andělů a démonů jsem nečetla knihu a viděla nyní až film. Ano, viděla jsem už lepší detektivky a konspirace. Spousta věcí byla předvídatelných a spiknutí Iluminátů trochu přitažené za vlasy. (POZOR SPOILERY) Volba nového papeže, když zůstal jen jeden z kandidátů (aby ne, když Langdon vše vyluštil na poslední chvíli a vždy dorazili dvě minuty před úderem celé hodiny... :-X), nebyla asi moc těžká. Bavil mne však Ewan, díky jehož milé tvářičce jsem pořád nechtěla věřit tomu, že on je vlastně ten hlavní padouch. Pokud člověk nečeká nic bombového (pamatuji si, jak po přečtení Šifry všichni padali na zadek a říkali si: "Týýjo, to je hustý s tím grálem! teda ta církev je ale zlá, že nám to tajila!"), jde o průměrnou akční/detektivní zábavu na sobotní večer.

Ďáblova lest (2009) (seriál)

Mně se to líbilo :-). Jasně, existují lepší, mysterióznější snímky, ale tenhle je z našeho prostředí, týká se naší historie a hrají v něm výborní herci (ani Aňa mi nevadila, i když na korunní Strachovy herce, pány Trojana a Dvořáka, se podstatně líp koukalo). Sice jsem nakonec odhadla, kdo bude vrah, ale požitek z filmu a atmosféru mi to nezkazilo. Jediné, co bych vytkla, a za to ubírám jednu hvězdu, je hudební doprovod. I v obyčejné (a z hlediska rozuzlení filmu ne zcela podstatné) scéně zazní dramatický akord, který má diváka upozornit na to, že je to hrozné drama. Jinak souhlasím s ostatními komentáři, že Strach umí :-).

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Tak první díl trojky mě zatím neuchvátil a z celé série se mi líbil nejméně. Možná to bylo dané i samotným 13. Krajem a silně nesympatickou Julianne Moore v úloze jeho prezidentky :-). Uvidíme, co druhá část... Doplněno později: Přečetla jsem si poslední díl předlohy a částečně se tím vysvětluje, proč mě trojka nezaujala. Přestože je poslední díl rozdělený do dvou částí, je oproti knížce neuvěřitelně osekaný. Kupu souvislostí jsem pochopila až díky knize. A protože ve filmu chybí či nejsou vysvětleny, působila na mne adaptace neslaně nemastně. Jsem zvědavá, jak zfilmují druhou část knihy, postup Kapitolem a - podle mého názoru - poněkud ne-happyendový konec.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Dvojka se mi líbila víc než jednička. A to se podstatně víc děje odehrává před hrami než v samotné aréně. Když jsem dnes dočetla knižní předlohu, musím říct, že tvůrci filmu odvedli hodně dobrou práci. Knížky jsou psané z pohledu Katniss, zatímco u filmů si divák skládá střípky z toho, co v děj prožívá Katniss, Peeta, co říkají komentátoři her, co se odehrává v zákulisí u prezidenta Snowa... A myslím, že je to vybalancované pěkně. Oproti filmu však kniha (jak to tak bývá) obsahuje další informace, takže jsem konečně pochopila třeba to, proč Katniss tak "rozhodil" obrázek Routy na podlaze výcvikového centra, když se měla předvést Tvůrcům her. A trochu se mi ujasnil i samotný vztah ústředních dvou hrdinů, i když ten není jasný ani hlavní hrdince :-). Oproti jedničce se mi akorát moc nelíbila závěrečná píseň u titulků :-).