Terminál (2004)

Jednu chvíli jsem si přál bydlet na letišti.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Jeden z nejlepších filmů mistra Burtona a úžasného Johnnyho Deppa, který v roli pana Wonky září stejně jako jeho zuby. Skvělý humor pracující s nadsázkou a slovními hříčkami, bláznivý barevný vizuál a chytlavé písničky. Kdo by si nepřál navštívit Wonkovu továrnu na čokoládu?

Králové ro(c)ku (2006)

U tohoto filmu jsem se válel smíchy, protože je vážně velmi vtipný a ujetý. Navíc úžasné písničky. Konečně už víme, proč jsou legendární rockeři tak úspěšní.

Sweeney Todd (2006) (TV film)

Na rozdíl od Burtonovy verze je tato (bohužel málo známá) verze mnohem realističtější, depresivnější a mnohem více se zaměřuje na emoce a psychiku postav. Podle mě se jedná o nejlepší adaptaci staré londýnské pověsti.

Kmotr 1, 2, 3 (1992) (TV film)

— It's not personal. It's strictly business. — Legendární, nesmrtelná, kultovní a dokonalá klasika. F. F. Coppolovi se povedlo skvělé a věrně zfilmovat úžasnou knižní předlohu a celá trilogie Kmotr je naprosto zaslouženě jeden z klenotů kinematografie. Moc, respekt, zrada, pomsta, ale hlavně rodina. Kmotr je především příběhem o rodině a o tom, že rodina je silnější, než vše ostatní. Příběh dynastie Corleonů je jako z vystřižen z antického Říma. Perfektní hudební doprovod (který úžasně vyčnívá především ve scénách na Sicílii) na diváka skvělé přenáší atmosféru cti, respektu a tradic. Život organizovaného zločinu je sice zidealizován, přesto však končí tak jako vždy – smrtí, zničenou rodinou a mocným a respektovaným mužem, který ale ve skutečnosti ztratil vše. Síla Kmotra kromě dokonalé režie, perfektního scénáře a skvělé hudbě tkví hlavně v bezchybných hereckých výkonech. Al Pacino a Marlon Brando (a Robert De Niro) jsou ve svých rolích dokonalí. Proměnu Michaela z nevinného a slušného mladíka v nejmocnějšího mafiánského bosse je Pacinovou zásluhou a zásluhou bezchybného scénáře naprosto dechberouci sledovat. Závěrečné scény všech tří filmů jsou i beze slov a podkresleny pouze hudbou, jedny z nejlepších a nejsilnějších a o Michaelovi vypovídají naprosto vše. Kmotr je zkrátka nezapomenutelnou, věčnou a dokonalou trilogií, a především první dvě části jsou kulturní povinností pro všechny.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

— I'm not insane, my mother had me tested. — V prvních sériích je TBBT vynikající seriál se skvěle napsanými dialogy a úžasnými herci. Geekové jako já se budou vyžívat v narážkách na kultovní sci-fi a fantasy. Ať už se epizoda točí kolem Hvězdných válek, nebo Pána prstenů, každý si najde to svoje. Bohužel, od té doby, co se v seriálu začaly víc řešit vztahy a „stereotyp geeků“ ustoupil do pozadí, mě postupně přecházela chuť sledovat to dál. S ohlédnutím na starší série se sice jedná o jeden z nejlepších sitcomů na světě, ale jako mnoho dalších skvělých seriálů doplatil na to, že studio nevědělo, kdy přestat.

Temný rytíř (2008)

— You either die a hero or you live long enough to see yourself become the villain. — Christopher Nolan pozdvihl žánr komiksových filmů i filmového Batmana na úplně jinou úroveň. The Dark Knight je temným thrillerem se skvělým hereckým obsazením a dokonalým scénářem, jeden z nejlepších Nolanových filmů a zároveň jeden z nejlepších filmů všech dob. Díky inspiraci Dlouhým Halloweenem se Batman ve filmu konečně pořádně představuje jako detektiv, což je jedna z nejdůležitějších (a často opomíjených) Batmanových vlastností. Batman však tentokrát ustupuje do pozadí a hlavní roli přebírá Joker v podání dokonalého Heatha Ledgera, který se svým perfektním hereckým výkonem zapsal do dějin filmu. Jeho scény patří k těm nejlepším nejen v rámci žánru či Batmanova mýtu, ale i v rámci filmové historie. Mnohem víc než akčním filmem je The Dark Knight psychologickým thrillerem, ve kterém Nolan naprosto dokonale pracuje s postavami a jejich psychikou. To vše je podtržené dokonalou a místy správně trýznivou Zimmerovou hudbou. The Dark Knight je zkrátka dokonalým moderním a realistickým zpracováním Batmanova mýtu, ve kterém se Nolanovi definitivně povedlo dostat komiksové filmy do mainstreamu a dokázat, že může jít i o seriózní a drsný žánr pro dospělé publikum.

Forrest Gump (1994)

Jeden z nejlepších filmů v historii. Nádherně natočené, úsměvné, ale i dojemné drama o životě prostého muže, který ovlivnil americkou historii a byl snad u všeho, přesto o něm ale nikdo neslyšel. Zkrátka jeden z nejlepších filmů Toma Hankse a klasika, kterou by měli vidět všichni.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Tim Burton naservíroval temný, skvěle obsazený muzikál s dobrou hudbou a hektolitry krve. Přiznám se, že to byl první muzikál, který jsem kdy viděl. Ze začátku jsem z toho byl docela rozpačitý, koukal jsem na to hlavně kvůli Johnny Deppovi, ale nakonec jsem byl mile překvapený. Působivý vizuál, skvělé herecké a pěvecké výkony, černý humor a příběh, který mě přivedl k původní londýnské pověsti, jež se ihned stala mou oblíbenou.

Kuky se vrací (2010)

Nádherný, ojedinělý, poetický film s kouzelnou atmosférou a bezchybným technickým zpracováním. Ihned mě uchvátil a strašně se mi líbil.