Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Pokud má dobrodružství jméno, musí to být Indiana Jones. Ikonický klobouk, bič a naprosto dokonalý Harrison Ford. Legendární dobrodružná a dnes již i kultovní klasika, která výborně spojuje zajímavý příběh, skvělou akci, romantiku a humor. Indiana Jones vyniká i svým dobovým zasazením. Ona předválečná doba, která byla vrcholem archeologického lovu pokladů a dobrodruhů, sérii v jistém smyslu dodává i nadčasovost a zároveň působí velmi nostalgicky. Druhý díl je mnohem temnější a drsnější, skoro až hororově laděný, přesto si však zachovává vtip a parádní akci. Škoda, že už se takové filmy dnes nedělají. Indy však navždy zůstane nestárnoucí klasikou.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

— Never. I'll never turn to the Dark Side. You've failed, your highness. I am a Jedi, like my father before me. — Bezvadný úvod v Jabbově paláci a úžasná závěrečná bitva, to jsou nejlepší okamžiky filmu. Return of the Jedi je skvělým závěrem. Místo hlavního záporáka přebírá ztělesnění zla celé ságy a jedna z nejlepších záporných postav všech dob – sám císař Palpatine. Závěrečná konfrontace, ve které císař pouhými slovy dokáže téměř porazit hrdinu, poslední bitva otce se synem a následný triumf dobra nad zlem, jsou jedny z nejlepších a nejsilnějších okamžiků celé ságy, a to i hlavně díky emocím, které doprovází naprosto dokonalá hudba. Vše se uzavírá a legendární trilogii se dostává dechberoucího zakončení. Komu na konci slza neukápla…

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

— If once you start down the dark path, forever will it dominate your destiny, consume you it will. — Dokonalý film. Nejlepší díl Staré trilogie a asi i nejlepší film celé ságy. Skvěle napsaný příběh na pozadí mnohem temnější atmosféry, odlehčené skvělým humorem, to vše protkané skvělou akcí. Ať už jde o bitvu o Hoth, let Falcona mezi asteroidy, nebo závěrečný souboj v Oblačném městě, je to právě tenhle film, který má jedny z nejlepších scén v celé sáze. To vše za geniálního hudebního doprovodu Johna Williamse. Plnohodnotným záporákem se stal Darth Vader, který se právě tímto filmem zapsal do dějin, stejně jako jeden z hned dvou cliffhangerů, které jsou jedny z nejsilnějších a nejslavnějších scén v dějinách kinematografie. The Empire Strikes Back je zkrátka dokonalé Star Wars se vším, co k tomu patří.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

— The Force will be with you. Always. — Star Wars mají všechno, co má pořádné fantasy/sci-fi mít. Akci, lásku, přátelství, vesmírné bitvy, dobře napsané postavy, do detailů propracovaný svět a dokonalý vizuál. Co dodat, prostě průlomová a revoluční klasika, na kterou se nikdy nezapomene a která i po tolika letech předčí všechny filmy svého žánru. Kdybych měl jeden jediný film označit jako kultovní klasiku, která nikdy nezestárne a která tu s námi bude navždy, byly by to jednoznačně Hvězdné války. Film, který změnil kinematografii a popkulturu moderní doby, a miliony lidí mu vděčí za krásné dětství. Dodnes si pamatuji, jak jsem tenhle film poprvé viděl, jak mě dokázal přikovat k obrazovce a ohromit. Jak jsem chtěl okamžitě vidět další díly… K žádným jiným filmům se mi neváže tolik emocí a nádherných vzpomínek jako ke Star Wars. Tahle filmová sága je výjimečná pro několik generací a jen tak něco ji v rozsahu, kvalitě a popularitě nepřekoná. Star Wars je moderní mytologie, která se navždy zapsala nejen do historie kinematografie a popkultury, ale i do samotné historie lidstva.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

— You were the chosen one! It was said that you would destroy the Sith, not join them! Bring balance to the Force, not leave it in darkness! — Nejtemnějšímu dílů celé ságy nemám co vytknout, snad jen, že si Lucas mohl víc pohrát s přeměnou Anakina na Darth Vadera. Bez znalosti toho, co se stalo během Klonových válek tak celá přeměna působí plytce a náhle. Taky mě mrzí, že generál Grievous nedostal víc prostoru. Téměř všechny nedostatky, které třetí epizoda má, však byly v průběhu let naprosto vynahrazeny v The Clone Wars. Právě tento seriál (hlavně pak jeho závěr) dělají ze sledování třetí epizody ještě lepší a hlavně mnohem emotivnější zážitek. V první polovině končí Klonové války, v té druhé však film nabírá děsivé tempo plné smrti, zoufalství a destrukce, a vše se hroutí. Přichází jeden z nejemotivnějších a nejzásadnějších okamžiků – Rozkaz 66, a poté se dva hrdinové střetávají v epickém souboji na život a na smrt. V tandemu s The Clone Wars je Revenge of the Sith jedna z nejlepších epizod, které se daří přebíjet většinu chyb prequelů.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

— Pain, suffering, death I feel. Something terrible has happened. Young Skywalker is in pain. Terrible pain. — Ve druhé epizodě začnou události konečně nabírat spád. Anakin začíná pomalu propadat temné straně a schyluje se k válce. Příběhová linka s detektivem Obi-Wanem je úžasná, linka s Anakinem a Padmé naproti tomu tak dobrá není. Hlavně ve své první polovině je stahována dolů příšerně napsanými replikami a toporným herectvím (což ovšem ani na okamžik není chyba herců, ale špatného scénáře). Když se však obě příběhové linky konečně setkají, začínají nejlepší okamžiky filmu, hlavně skvělá závěrečná bitva – začátek pověstných Klonových válek. Nedokážu se však ubránit pocitu, že začátek války měl být už v první epizodě. Takhle hlavní konflikt celé trilogie propuká až na konci druhé části a rozhodně by neuškodilo, kdyby se jeden ze tří filmů věnoval jen a pouze válce. Celkově je druhá epizoda asi tou nejslabší z celé ságy, pořád se ale jedná o skvělý film, který do světa Star Wars přináší mnoho nového.

Počátek (2010)

— You're waiting for a train. A train that will take you far away. You know where you hope the train will take you, but you can't be sure. Yet it doesn't matter. Now, tell me why? — Když pan Nolan dostane myšlenku, vypiluje ji a dovede až do nejvyššího stádia činu, vznikne něco, co se má nazývat filmem s velkým F. Počátek je brilantní počin. Geniální scénař, skvělá režie, podtržená skvělou kamerou a hereckými výkony. Celý film jsem myslel, že ho nakonec nepochopím, ale to, co Christopher Nolan skvěle umí, je dovést film do zdárného konce, tak, že to, co působilo zmateně pak působí geniálně a smysluplně.

Whose Line Is It Anyway? (1998) (pořad)

Oproti tomu je česká Partička jenom slabý odvar. Neskutečně geniální a zábavná show!

Dokonalý trik (2006)

— Are you watching closely? — Geniální scénář, výprava a herecké výkony, skloubené se skvělou režií Christophera Nolana, který zde opět představuje dokonalý film se skvělou atmosférou a geniálně napsanou a bravurně vykonstruovanou zápletkou a závěrečným rozuzlením. The Prestige je jedním z nejlepších Nolanových filmů, dílem, které i po několikátém zhlédnutí dokáže překvapit a svým závěrem vyrazit dech.

Živí mrtví (2010) (seriál)

— We do what we need to do and then, we get to live. (…) I know we'll be okay. Because this is how we survive. We tell ourselves… that we are the walking dead… — Vypjaté momenty, nečekané zvraty, nervy drásají atmosféra, naprosto skvělé masky a efekty, emoce, prostě skvělé. Každá postava má v příběhu svou roli a je zajímavé sledovat, jak se mění jejich charakter. Mnoho postav si brzy oblíbíte a bude vám líto když zemřou. Realistický a krutý svět zombie-apokalypsy (kde nikdo neříká slovo 'zombie') ve kterém větší nebezpečí představují živí než mrtví. Andrew Lincoln zde podává neskutečný herecký výkon a zbytek obsazení není o nic pozadu. Počínaje sedmou sérii se však tvůrcům, navzdory tomu, že mají dokonalou komiksovou předlohu, podařilo seriál dostat téměř na dno. Zabití Carla – hlavní postavy, která měla být budoucností celého příběhu, tak jako v komiksu – je naprosto nepochopitelné a stupidní rozhodnutí, které zmrzačilo vše, co seriál celých osm let budoval. Někdy je zkrátka lepší se předlohy pevně držet. TWD to nedokázal a z kdysi nejlepšího seriálu na světě se tak ironicky skutečně stala živá mrtvola.