Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Co na filmové adaptaci potterovského finále velmi oceňuju, je jeho rozdělení na dvě části. Do filmů se tak až na některé věci (například Brumbálova minulost) vešlo prakticky vše důležité z knihy a děj i postavy neženou tak dopředu, jako ve čtvrtém, pátém a šestém díle. Kdyby se podobná péče dostala i těmto třem předchozím filmovým adaptacím, bylo by to moc fajn. Protože tomu ale tak nebylo, tak se to teď občas tvůrcům trochu vymstilo, neboť některé věci a postavy původně z filmů vypuštěné nabraly na významu až nyní v závěrečném dvoudíle. Některé emocionální momenty tak na mě neměly takový dopad, jaký mít měly. I tak se ale první část finále série velmi povedla, z pohádky pro děti se stal dospělý a temný fantasy thriller zaměřující se na vztahy a emoce tří hlavních hrdinů a celkově jde o velmi vydařenou adaptaci se skvělou atmosférou.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Bradavice už nejsou to veselé místo jako předtím. Teď jsou temné, depresivní a chladné. A to je pro mě možná důvod, proč je za mě šestka asi nejslabší filmovou adaptací série. Někdo sice temnější atmosféru ocení, ale mě přišlo, že se režisér a scénárista až moc snažili působit temně a dospěle. Navíc si tvůrci několik scén úplně vymysleli a to na úkor vcelku důležitých momentů. Vedlejší postavy se vždy jen tak mihnou jako že tam jsou, spousta věcí zůstane pořádně nedovysvětlených a nedotažených, Voldemortova minulost je oproti knize značně osekána a nečtenář se tak vlastně pořádně nic nedozví, a to ani původ jména postavy ze samotného názvu filmu. Místo toho je filmová adaptace z velké části vztahové drama a jen v poslední půlhodině se děj skutečně posune dopředu. Kniha je super, ale její film působí mdle jako celý jeho vizuál.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Nejkratší film série podle nejdelší knihy série. I když se do filmu podařilo dostat vše podstatné, opět stejně jako ve čtyřce jedna hlavní scéna střídá druhou, děj se posouvá dopředu strašně rychle a najednou je konec. Myslím, že dalších 45 minut scén, které by lépe doplnily děj, propracovaly postavy a více dotvořily svět by ničemu neuškodily. Kdyby byl film delší a zahrnul více obsahu z knihy, byl by to jeden z nejpovedenějších dílů, takhle mi přijde, že mnoho důležitých momentů a postav dostává strašně málo prostoru a tvůrci na to, pak místy doplatili i v dalších dílech. To je asi má největší výtka k jinak parádní adaptaci. Nové postavy a koncepty zaujmou a vše je završeno skvělou závěrečnou bitvou na Ministerstvu kouzel. Byl to první Harry Potter, kterého jsem viděl v kině a byl jsem nadšen. Pětka se povedla, vážně jen škoda, že není delší.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Myslím, že se nedá nevšimnout, že čtvrtý film o Harrym Potterovi je ten, od kterého se do série naplno dostala temnější atmosféra, více konfliktu a akce. A bohužel i taková mainstreamovost. Vše je dospělejší a čarodějnický svět rozvinutější, zároveň mi ale přišlo, že se tady i v dalších dílech postupně vytrácela magičnost a nostalgická atmosféra. Přesto se takové momenty najdou i zde (například Vánoční ples). Největší chyba filmu za mě ale je, že se scénář úplně vykašlal na velké množství scén z knihy, které by děj filmu krásně dotvořily tak, aby nepůsobil jen jako kompilace hlavních momentů turnaje, a poskytly kontext věcem, které jsou ve filmu jen nastíněné. Hlavní zápletka filmu totiž kvůli absenci některých vysvětlení z knihy nedává vůbec žádný smysl.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Trojka je pro mě nejlepší díl série. Prostředí malebné a překrásné skotské vysočiny je úžasné a magická hudba Johna WIlliamse krásně podtrhuje atmosféru filmu. Při jejím poslechu mě vždycky zaplaví nával překrásné nostalgie. Velmi oceňuji jak je celý film kouzelně detailní (škoda jen, že podobně detailní není i scénář – některé scény z knihy velmi chybí). Stačí jen sledovat pozadí, co všechno se tam děje a užívat si scény, které dokreslují úžasnou atmosféru. Tenhle film je zkrátka umělecké dílo a když zhlédnete i film o filmu, je zážitek ještě lepší. Alfonso Cuarón je podle mě ten nejlepší režisér Potterovské ságy ze všech a jeho díl vyniká svou unikátností a atmosférou. Velká škoda, že nerežíroval celou sérii.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Druhý díl Harryho Pottera se nese v temnějším, strašidelnějším a akčnějším duchu. Kouzelná atmosféra prvního roku v Bradavicích se neztratila, herci jsou o něco starší a je poznat, že i jejich herecké výkony se zlepšily. Stejně jako u všech dílů musím pochválit vizuální efekty, Bazilišek a obří pavouci vypadají stále skvěle. Jediná výtka směřuje jen k možná až moc dlouhé stopáži. Měl jsem pocit, že děj se místy až moc vlekl, a to i když bylo mnoho scén z knižní předlohy samozřejmě vypuštěno (další díly mají zase opačný problém).

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

— One Ring to rule them all. — Filmová trilogie Pán prstenů od Petera Jacksona je dokonalou a epickou adaptací knih, o kterých se říkalo, že jsou nezfilmovatelné. Středozemě je ze stránek knih na filmové plátno přenesena naprosto dokonale. Vše, ať už jde o vizuál, výpravu, krásnou a epickou hudbu, nebo perfektní herecké obsazení, je v těchto filmech naprosto dokonalé. Jde o nadčasové dílo, jedny z nejlepších filmů v historii, které by měl každý vidět a jejichž literární předlohu by si měl každý alespoň jednou za život přečíst. Co ještě o této legendární Oscary ověnčené filmové trilogii napsat, co už nebylo tisíckrát napsané předtím? Co víc ještě psát o slavných knihách, které jsou jedny z nejlepších na světě, které zrodily moderní fantasy a jejich nezapomenutelném příběhu, který se odehrává v jednom z nejpropracovanějších fiktivních světů, který byl kdy stvořen? Když se do Tolkienova světa zamilujete, je to zkrátka láska na celý život.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Pokud má dobrodružství jméno, musí to být Indiana Jones. Ikonický klobouk, bič a naprosto dokonalý Harrison Ford. Legendární dobrodružná a dnes již i kultovní klasika, která výborně spojuje zajímavý příběh, skvělou akci, romantiku a humor. Místy se sice ztrácí ono kouzlo původní trilogie, CGI je občas nadbytečné a konec je až moc sci-fi, na druhou stranu je však film plný momentů, které jsou klasický Indiana Jones se vším všudy.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Pokud má dobrodružství jméno, musí to být Indiana Jones. Ikonický klobouk, bič a naprosto dokonalý Harrison Ford. Legendární dobrodružná a dnes již i kultovní klasika, která výborně spojuje zajímavý příběh, skvělou akci, romantiku a humor. Indiana Jones vyniká i svým dobovým zasazením. Ona předválečná doba, která byla vrcholem archeologického lovu pokladů a dobrodruhů, sérii v jistém smyslu dodává i nadčasovost a zároveň působí velmi nostalgicky. Indy se tentokrát vydává do předválečné Evropy a to i přímo do jámy lvové. Při tom mu sekunduje i táta Sean Connery, jejichž vztah filmu dodává úplně nový rozměr, hlavně po stránce humoru, který je zde asi nejlepší v celé sérii. Škoda, že už se takové filmy dnes nedělají. Indy však navždy zůstane nestárnoucí klasikou.