Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Kdyby Návrat Jedi neudržel myšlenku a neuzavřel antické drama, vzpomínalo by se na zbytečně dlouhou pasáž v bikinách a utlučení mončičáky. Kruh se naštěstí o pár smysluplných nápadů rozšířil, uzavřel a sága může předpokračovat, pokračovat, odbíhat, odbočovat, rozšiřovat se a hlavně prodávat, samozřejmě. Co ale ty hvězdy smrti? Na ty už by žádná pojišťovna asi žádnou havarijní pojistku nikdy nedala, počítám...

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Nápaditě rozvinuté universum Hvězdných válek. Darth Vader a Han Solo v plné polní. A co koroduje po vizuální stránce, to vyvažuje nostalgie a kouzlo příběhu.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Mega silné Star Wars. Jsou silné postavami, krásným vzhledem, darem kouzla universa. Jejich neduhem je, že jsou jen dílem, nejsou samostatným filmem, není tam nic ohromujícího jako souboj s Darth Maoulem, nic jako vodní planeta nebo Yoda s mečem, nic jako osudový přerod dobra ve zlo. A jestli se o to pokouší, nemá to rytmiku, proběhne moc rychle a předvídatelně, vůbec jsem z žádné dějové linky neměl pocit, že proběhlo pořádné drama, že bych chápal pohnutky postav tak silná gesta dělat. A jestli má ústředním bodem trilogie být postava Luka Skywalkera, měla jí být už teď, pohled na dvě postavy na útesu film rozhodne neudělají. A vůbec, jak to že mladí bez výcviku najednou fičí s mečem jako Obi Wan? Obrovské poselství minulých epizod bylo, že každý se musel naučit, co pak zdokonaloval, aby svých schopností využil, dnes si mají děti myslet, že vezmou meč a půjde to samo? "Takhle síla nefunguje." Nicméně uznávám, že po druhém nakoukání jsem o něco méně kritický, třeba na přítomnost hlavního záporáka jsem se vždycky těšil. (Než vyplynulo, že vlastně neví co dělá, že má jen strach a že jeho nejtěžší práce je teenagerské laškování se svítícími tyčkami v lese). A víte co? Už jen fakt, že mám chuť se na to kouknout znova a znova mě přesvědčuje, že vzniká nový atraktivní filmový vesmír, který bude jednou zase klasikou :-) Těším se na to.

Náš den přijde (2010)

Redheads jsou takovým tím filmovým obrazem nepříjemných a dekadentních a násilných a šílených skutků narušených myslí, na který člověk fascinovaně zírá a ptá se sám sebe proč. Každopádně jde o Artový film, žádné spolknutí dvou kuliček popcornu. Určitě zajímavá studie, nikterak příjemná teda. Bez Casselova herectví bych se asi potrápil ještě o něco víc.

Most špiónů (2015)

Výborná práce. Film, na který koukat a vzpomínat, vyvolává čirou diváckou spokojenost.

Konečně doma (2015)

Sympatický průměr. Děti ze všech těch nápadů a detailů musí být nadšené. Já to nevydržel, ale přiznávám tomu, že si někdo dal práci s každým políčkem, aby tam proběhlo něco zábavného a dařilo se.

Bestie bez vlasti (2015)

Co do kvality filmu, tak Netflix defiinitivně smazal rozdíl mezi kvalitou filmu pro kina a pro televizi, v tomto případě pro internet. Co se týče filmu, čekal jsem ještě více syrovosti a krutosti a nelze říct, že by nebyla přítomna, ale naštěstí je to o kapku více film, než snaha o syrové přenesení nepříjemného faktu, že někde mají děti po stromečkem playstation a někde nejsou děti ani dětmi, ale válkou posedlými bestiemi. Strašně moc potřebný film, a velká prosba, ať to za koncesionářské poplatky naše televize pouští, když jsou ještě lidi s očima, ušima a mozkem vzhůru a duchem přítomni, namísto nesmyslů o osmé a o deváté.

Mallory (2015)

Výjimečná forma, výjimečná režisérka, výjimečná osobnost Mallory, výjimečný životní příběh, výjimečná vnitřní síla. Hodně hustá a hluboká výprava do hlubin rozervané duše. A hodně hustý pohled na systém, ve které se Mallory ocitla a který jí není schopný sám od sebe podat pomocnou ruku.

Najděte mi hrdinu (2015) (seriál)

Celému příběhu trochu dává zabrat formát seriálu, kvůli němuž scénář vypráví víc, než nezbytně musí. Haggis má každopádně propracovanou nástěnku s postavami a od začátku ví, kam chce hlavní hrdiny i diváka dostat. Občasný patos, naivita a zjednodušování schémat politiky a komunitního života nakonec zaveze do správných kolejí v duchu "you piece of shit!" a člověk má na dlouho o čem přemýšlet. Dokonce bych řekl, že se to občas sveze až k socreal seriálům typu "My všichni školou povinní", naštěstí to posleství, že si sice za svá rozhodnutí neseme odpovědnost sami, ale že i blízcí lidé můžou občas pomoct s dost zásadními a pozitivními životními změnami, je ok. Předpokládám, že v Česku se bude tenhle typ seriálu vysílat v 23:30, až skončí všechny pořady o vaření, seriálové vymývárny a talk show s ušatým pudlem. V Česku je totiž důležité, aby postava třeštila oči na to, že pan A řekl paní B nějaký nesmysl. Místo, aby řešila, že venku se občas opravdu něco musí i řešit a to co lidí říkají a dělají by mohlo kromě panických nadávek tu a tam dávat i nějaký smysl.

Steve Jobs (2015)

Samozřejmě naprostá spokojenost. Vystižení ducha Isaacsonovy předlohy. Jasné vzkazy divákovi. Fungující propletenec jednoho pole zkreslené reality. Boylův přístup k filmu s důrazem na všechny symboly, od Dylana k Think Different, včetně jejich posunů k jiným významům. A přestože ve filmu nezazní nic nového, jen se akcentují známá fakta a vaří atraktivním způsobem, dobře se mi přemýšlelo a to mě baví.