mrksik

okres Bratislava

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8
    • 8.4.2017  13:58
    The Crown (TV seriál) (2016)

Rozporuplný seriál. Sám je postavený na glorifikujúcej perspektíve, z ktorej by sme mali na kráľovnú hľadieť ako na hrdinku, ktorá prechádza prerodom z nevýraznej a na vládnutie nepripravenej dievčiny na Kráľovnú.. zároveň však sledujeme iba to, že žiaden takýto prerod sa nekoná (skôr naopak), že ak sa kráľovná voči niekomu postaví, tak je to zo zásady iba z trucovitosti, žiarlivosti či pomsty a že žiadne charakteristiky hodné panovníka časom nezískava. Vlastne je celý seriál voči kráľovnej extrémne kritický (sledujeme napríklad rozklad všetkých jej blízkych vzťahov, pričom tých ľudí, ktorým na kráľovnej záležalo, od seba odohnala a obklopila sa iba ľuďmi, ktorí ju využívali a manipulovali ňou), no zároveň sa snaží zarputilo tváriť, že kritický nie je a že všetko čo kráľovná robí, je vlastne chvályhodné, ba čo viac, mali by sme ju preto obdivovať. Jop, rozporuplný seriál.

• 26.8.2016  01:06
    RWBY (TV seriál) (2012)

Pyrrha... prečo len Pyrrha?!

• 20.10.2013  19:41
    Láska (2012)

Nemyslím si, že by bol tento film midcult alebo gýč - dokonca si myslím, že i ona od Hanekeho neočakávaná explicitnosť je dostatočne motivovaná: teda za predpokladu, že dokážete pristúpiť na ontologicky inú rovinu vnímania filmu, ktorá je spojená skôr s nenaratívnou kinematografiou. Tá očakáva, že sa oddáte fascinácii obrazom (vtedy vnímate jednotlivé explicitné obrazy ako estetické objekty, nie ako súčasť rozprávania) a necháte sa pohltiť systematickým tokom týchto výjavov. Pri takejto recepcii je Láska extrémne silná, pretože divák nerozmýšľa nad banalitou jednotlivých scén, ale preciťuje skôr jednotiacu "náladu" celého diela - a tá je zdrvujúca. Zdrvujúci je potom i zážitok, ktorý si z toho takýto divák odnesie.

• 26.9.2013  23:34
    Momo (studentský film) (2012)

Vlastne je to dobrý film, len nerozumiem, prečo chce niekto točiť rovnaké filmy ako všetci ostatní a nehľadá si nejakú vlastnú cestu.

• 22.5.2013  01:07

Film, ktorého štýl je opojnejší, zmyselnejší a hravejší, ako všetky jeho postavy dohromady.

• 8.2.2013  21:04

Celkom rád o tomto filme premýšľam, no nie úplne ľahko sa mi naň pozeralo. Vlastne: chápem, prečo sa mlčí, prečo je tam toľko nedopovedaného, prečo to tam ťaží a prečo tá ťarcha nedovoľuje dýchať. Ale neviem, nie som si istý, neviem si zodpovedať, či pointa, ktorá vysvetľuje 70 minút ticha, ospravedlňuje divácke tápanie, viaznutie, mrznutie, brodenie, plýženie, no, rozumiete. Možno? Asi? Hm. (Na druhú stranu nechápem, prečo má tento film také vysoké hodnotenie, keď jediný, kto z komentujúcich pochytil onu pointu, je marvan.)

• 19.1.2013  22:50
    Jiná země (2011)

Vzrušujúce a prázdne.

• 2.1.2013  21:42

Ale sledovať herecký kŕč v tvári Ryana Goslinga prináša istú masochistickú slasť, no.

• 26.12.2012  01:59
    Ostrov (2005)

"There is no island out there. We are the island," povedala poľúbeniahodná Scarlett a tak viac než o čomkoľvek inom bol tento film vzrušujúcou pripomienkou toho, že život s Vášňou stojí za žitie. (Užil som si to. Dosť.)

• 5.12.2012  20:18
    Medianeras (2011)

Keď som sa po dvoch dňoch prebral z depresie a dopozeral to, pustil som si Dirty Dancing. Zlé obdobie. Asi. Mal som to dopozerať naraz. Koniec dobrý.

• 3.12.2012  22:22

Übercool týpkovia s fullcool mašinami ešte ako tak, ale čičidominy s turbonasratým výrazom už fakt nie.

• 23.11.2012  23:32
    Atlas mraků (2012)

Keď Aristoteles myslel katharsis, tak myslel toto.

• 19.11.2012  12:25

Keď ja by som chcel, veľmi by som chcel, ten film je v jednotlivostiach možno aj krásny, ale nemôžem. Nemôžem sa ubrániť dojmu, že tam niekde za rohom, v prítmí, potmehúcky, číha Vilo Rozboril. My hyeny.

• 4.9.2012  21:55
    Trieda 9.A (TV seriál) (2011)

Na Slovensku naprosto unikátny projekt, ktorý ale trpí absolútnou dramaturgickou neschopnosťou vyhrabať sa z veľkého množstva materiálu - vzniká tak seriál, ktorý nevyužíva možnosti seriálu - buduje osamotené epizódky, spojené len postavami hlavných protagonistov. Nechýba mi nejaký vyfabulovaný dramatický oblúk, skôr mi vadí nejasná štruktúra seriálu (niekedy je tam chémia, potom zas občianska, potom na ne na tri diely zabudneme, niekedy sa venujeme týmto deťom, niekedy tamtým deťom - a to všetko bez akejkoľvek vnútornej logiky - divák po čase stráca záujem, keďže to čo by si mohol obľúbiť, nevie kedy a či vôbec ešte dostane). Predovšetkým však nechápem, prečo 9.A nevyužíva obrovský potenciál postupného zlepšovania/nezlepšovania sa individualít (!) s následnou katarziou vo finálnom testovaní. Divák, ktorý si obľúbi niektorého protagonistu, by o ňom v každom diele mal dostať nejaké konkrétne informácie, aby si mohol spraviť predstavu o jeho vývoji. Seriál však uviazol v akomsi pračudesnom bezčasí - každý diel obsahuje materiál z rôznych časových období a nevyužívajú sa tak prirodzené deadliney dané termínom záverečného testu. Vďaka tomu celý projekt absolútne negraduje. Trieda 9.A tak zanecháva dojem, že je viac akýmsi pocitovým skupinovým portrétom, ako portrétom viacerých individualít, ktoré by mohol skúmať do hĺbky a sledovať ich vývoj. To je škoda. Na druhú stranu: výber protagonistov, žiakov i učiteľov, je naprosto podmaňujúci a vyvažuje i všetky vyššie uvedené námietky.

• 8.6.2012  17:27

Keď už pre nič iné, fascinuje ma vášeň, s ktorou sa jednotliví vedci venujú svojim témam - a je nesmierne inšpirujúce, že prakticky všetci, ktorí v tomto seriály vystupujú, sú radikálni renegáti, ktorí sa nenechali zomlieť rigidným akademickým systémom a často išli proti všetkým, nasledujúc len svoju intuíciu. Skvelé, skvelé.

• 30.5.2012  19:43
    Now (1965)

Ako toto hodnotiť? Perfektný film. Perfektná agitácia. Leni rulez.

• 11.4.2012  00:40

Univerzalizmus. Človek padá. Všetci padajú. Nie je to človek. Sú to všetci ľudia. A možno vôbec nie. Možno na tom vôbec nezáleží. Spoločne s Three tales určujúci zážitok.

• 11.4.2012  00:18

Krása, ktorá vo mne pretrvala.

• 11.4.2012  00:08
    Three Tales (2002)

NE|Film, ktorý spôsobil zásadný zlom v mojom rozmýšľaní o filme. "Dokumentárna video-opera." Hm. "Čo to je?!" Niekoľko hodín som bezcieľne blúdil ulicami, nevedel som to vytriasť z hlavy. "Toto že je film?" Bolo to iné, nesmierne iné, pohlcujúce, fascinujúce, veľkolepé, presahujúce. Jeden príbeh = jedna myšlienka. Repetícia. Multitextualita. Hudba. Hlas. Obraz. Text! Po Three Tales už nič nebolo také isté.

• 11.4.2012  00:00
    Drive (2011)

Estetický zážitok, ktorý zakúšame pri umení je neopísateľný pojmami, no zároveň pri ňom cítime, že nás svojou podstatou presahuje, že nás transcenduje do sveta, do ktorého za normálnych okolností nemáme prístup. (Toľko Kant.) Milujem tento film, pre to chvenie v žalúdku, pre tú syntézu obrazu a hudby, pre ten pokoj. A pre to všetko, čo neviem pomenovať.

• 6.3.2012  17:36

Žasnem.

• 24.1.2012  23:15
    Šéf (TV seriál) (2011)

"The punishment must be proportional. It must be a signal. But you decide. The form of the punishment is upon to you. Boss." Dokonalé. Vizuálne dokonalé. Auditívne dokonalé. Naratívne dokonalé. Ľudsky pokryvené. Syndróm Lewy Body nie je len fyziologickou poruchou hlavného predstaviteľa, degeneratívnou poruchou trpí celý systém, v ktorom zahnívajú a postupne odumierajú - či sú odumierané - všetky jednotlivé bunky. Ako odumierajú bunky, pohráva sa s nami i rozprávanie celého seriálu, s istotou nevieme, čo sledujeme, dialógy sa vedú mimo obraz, v obraze sú predstavy. Ľadová estetika prešedivelých detailov vedie k skepse, malá hĺbka ostrosti a neustále preostrovanie znervózňuje, hudba pozdvihuje a posiela do prdele podľa potreby, tak ako to robí i samotný Boss. "It's a game." Dokonalý seriál o pokurvenom svete.

• 14.7.2011  00:55

Dospelý, úprimný, pravdivý, skutočný, kvapky potu, hmatateľný končekmi prstov.

• 12.7.2011  23:58

Tento film nechcem už nikdy vidieť. Nikdy.

• 30.4.2011  10:39
    Kde je ten pes zakopaný? (TV film) (2005)

Emblematický film.

• 25.3.2011  14:46

Esteticky prekrásne (kamera Doda Šimončiča je v našich podmienkach zjavením), informačne trochu - príliš - vyprázdnené, ale ako séria pohľadníc prakticky bezchybné.

• 13.1.2011  20:44

[SPOILER:] Nepamätám si, kedy ma naposledy film tak dokonale vytočil svojim -- dementným -- koncom. 80% stopáže film explikuje sofistikovanú hru na kto z koho, pričom pomaly stupňujúce sa (sexuálne) napätie medzi Cageom a skutočne nevinne pôsobiacou modrookou Claire Foy prináša zvrátené uspokojenie zo zvádzania temnou stranou sily (viď Cageov sen). Zlo si vo filme nesie atribút rozkoše, ktorá nie je vulgarizovaná ako napríklad v Exorcistovi, ale omnoho viac pripomína podľahnutie Draculovi v Coppolovej adaptácii. No a po 80% filmu, kedy divák očakáva Cageove podľahnutie a pokojne i jeho následné precitnutie a heroickú smrť/vykúpenie, film pretransformuje dovtedy krásnu--desivú Claire Foy na smiešnu CGI postavičku dvaapolmetrového démona, čím sa celé dovtedy budované napätie odhodí bokom a pokračuje v kontexte filmu absolútne nezmyselným spektákloidným spôsobom. Záverečné vysvetlenie, ktoré popiera elementárnu logiku celého filmu (ak ten démon dokáže taviť železo, lietať etc. a zároveň ho tá kniha, citujem, zožiera po celé storočia, tak by sa tam rozhodne už dostal skôr a nepotreboval by na to transport v klietke), je už len bombónikom na torte. (13.1.'11 Špalíček, Brno)

• 30.12.2010  23:38

Pri súčasných trendoch by pravdepodobne Paul Newman po Bruceovi Willisovi strieľal z granátometu... ale pred dvoma dekádami sa staroba ešte nevnímala ako choroba, s ktorou je nutné bojovať, ale ako životné obdobie, ktoré treba akceptovať. Napriek dramaturgickej rozriedenosti -- ten film má taký zvláštny feel -- snáď je to pokora, pokoj, objavenie krásy v bežných veciach. Ani neviem. Krásny film. (30.12.'10 ČT1)

• 18.12.2010  00:56

(Verte mi, že som si nikdy nemyslel, že takto ohodnotím film s Richardom Gereom a... psom.) (17.12.'10 hd doma)

• 29.11.2010  12:48

Holanďania sa nedostali na svetový šampionát, tak sa rozhodli zorganizovať zápas medzi poslednými dvoma krajinami rebríčka FIFA. Bhután vs. Monserat. Schválne, koho tipujete za víťaza? Futbal tvorí v dokumente akýsi druh medzinárodného jazyka, nie je to o hre samotnej, ale o ľuďoch, ich vášni a radosti zo zápasu. (29.11.'10 AMD Newport)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8