Johnny Mnemonic (1995)

Johnny Mnemonic je jeden z mých rekordmanů: rozkoukal jsem ho, přísahám, v roce 1997 :-). Měl jsem tehdy docela rád Gibsona, a film jsem přesto nebo proto tehdy celý nedal... Problém s cyberpunkem v tomto pojetí je, že velmi rychle zastarává. Aby tedy fungoval, měl by mít nadčasové prvky a dobrý příběh. Což se povedlo tak napůl (a Gibsonova chyba to není). Dojem je spíš, že jde o vizuální napodobeninu Blade Runnera se značně omezeným rozpočtem (i když jsou triky a kulisy technicky "novější", vypadají hůř). A ta estetika zastydlého disko-retra je vyloženě odpudivá.... Nicméně, film celou hodinu relativně fungoval, jen pak přišlo velké finále... které mělo být velká pecka, ale bylo k smíchu a pláči zároveň. Bojové scény v poslední půl hodině mi způsobily vážnou nevolnost a podobné bolesti hlavy, jako předváděl Reeves. Ještě se pozastavím u castingu – dokonalí antiherci Lundgren a Ice-T dali filmu pravý feel ultrasračky. Kitano, Reeves, Meyer, ano, to byla naštěstí jiná káva (Meyer mě prostě baví, nelíbí se mi, ale je zajímavá). Resumé celkové: škoda.

Hvězdná srážka (1978) odpad!

Film byl vyroben jako experimentální lék proti zácpě. Je až nápadně podobný Star Wars, včetně všeho, nicméně na parodii trochu málo... takže to není ani trochu vtipné. Kromě toho se zde používá co se hodí z mnoha dalších stylizovaných filmů jako Barbarella či 2001: Space Odyssey, akorát zas přes spoustu snahy nevtipně. Všichni herci jsou pojati jako pornoherci (Munro jako domina, Gortner jako hoša) a přehrávají, ale bohužel to spíš otravuje. Dal bych hvězdu za výpravu, interiéry a exteriéry, zvukové efekty a hudbu, ne úplně nepodobnou filmům, které zrovna toporně napodobuje (ale zase stylem, který není pozitivní)... ale nedám, protože mi to svědomí nedovolí.

Bidžo to ekitai ningen (1958)

"Kráska a kapalný muž", to nezní úplně jako áčkový film, že? No, a také není. Je to Hondova klasická hříčka, reagující varovně na nechvalně známý incident, kdy byla japonská rybářská loď smrtelně zasažena spadem ze zkušebního výbuchu vodíkové bomby. Film je napínavý, přitažený za vlasy, místy příšerně zahraný, a místy dost horrorový s fakt slušnou atmosférou. Saharu to zjevně docela baví, víc, než úplně stejné role vyšetřujícího v Godzillách apod., které natočil s Hondou potom. Jsem docela spokojen.

The Strange World of Planet X (1958)

Celkem nezvládnutý film, důvod je možná překvapivě ten, že by mnohem lépe fungoval jako rozhlasová hra. Dost možná tak totiž byl napsán scénář, a vůbec neupraven pro film. Takže máme hodně ukecané dialogy, kde osoby pomalu vysvětlují, co zrovna dělají, kde jsou a co vidí, a co se bude dít dál. Z občasných perel jsem místy třeštil zrak – hlavní důvod, proč to vůbec vidět. Jinak jde o prý jediný britský film s monstrózním hmyzem, na který je ale nutné počkat 60 minut z 75 minutového filmu. Herecky britský standard (Benson výborný), trochu podobný seriálům a filmům s Quatermassem, silně se hlásící ke skvělému americkému Day the Earth Stood Still. Nebavil, ale úplně neodpuzoval.

The Magnetic Monster (1953)

Whoa, trochu mě zaskočilo, o čem tento film je. Existuje dosud hypotetický koncept, který se jmenuje magnetický monopól. Takový druh magnetu nevznikne jednoduše – když přeříznete magnet v půli, obě půlky mají dva póly. Aby monopól mohl existovat, musí existovat zatím neprokázaná elementární částice, která nese magnetický náboj (z běžných atomů nebo protonů to nefunguje). V současné době je to předmětem poměrně intenzivního výzkumu, např. bosony v CERNu... Víceméně není vyloučena u monopólu část vlastností, které byly přehnaně předvedeny ve filmu. Tak tedy koukám jak puk, že poměrně komplikované aktuální téma fyziky částic je zápletkou filmu už na začátku padesátých let... Autoři museli mít alespoň nějaké ponětí, o čem to celé je. Na druhou stranu, nepřijde mi to zrovna jako recept na divácký úspěch :-) ||| Inu, vtipné komentáře a bonmoty si už užili p6qwre i Tsunami, asi nemám co dodat...

Rivalové pod rudým sluncem (1971)

Nečekaný crossover westernu se samurajským filmem, který vlastně velmi dobře sedí... neuvěřitelné obsazení třemi herci + jednou stárnoucí sexbombou, každý z nich byl v nějakém smyslu na absolutní špici... ale kupodivu mě naplno nedostal. Asi režie nebo slabý scénář nebo nevím...

Čerez těrnii k zvjozdam (1981)

Výtečný film, posadil mě na zadek. Žádná ideologie, žádná omáčka. Extrémně mě bavilo, jak prakticky všichni říkají vše bez servítek – když nastane rozpačitá situace, tak se vždy rovnou mluví natvrdo a až netaktně k věci. Situační humor velmi lehký, cynické hlášky hluboko za hranicí nějaké korektnosti. A nejen hlášky, seriozní úvahy a dialogy. Mimochodem, představitelka hlavní role (povoláním jedna z nejslavnějších modelek 70. let v SSSR) tu vůbec není, ono o ní není prakticky nic v latinkou psaných materiálech někde na webu... takže pro zvědavé zde odkaz v ruštině: Метёлкина, Елена Владимировна (vyprávění, jak unikla r. 1995 smrti, je takové ruské...). P.S. film rozhodně není vykradený Jefremov, jak se tu píše, příběh napsal ještě slavnější Kir Bulyčov.

3-iron (2004)

Skvělý doklad, že co se na plnou hubu, ordinérně, nepoví a nevysvětlí, ale jen naznačí, je pro fantazii nejlepší potrava.

Godzilla tai Hedorah (1971)

V americe se konečně naučili, jak na dabing: pětiletého chlapečka zde podobně jako v anime dabuje pětatřicetiletá žena. Ugh. Ale jinak se mi ta ekologie pod příběhem docela líbila, protože tam není prvoplánové sdělení "znečišťujete planetu, kupte si uhlíkové odpustky a větrné elektrárny, než na vás bůh sešle oteplení – já Al Gore na tom nechutně vydělám a s těmi, co mi dali nobelovku, se šábnu". Atmosféra filmu, funkční horror, dokonale béčkový dojem... Myslím, že tohle vůbec nebyla špatná Godzilla ve srovnání s přehnaně infantilními před ní. ||| P.S. tak si řikám, že to "přerůstání" Godzilly Hedorou asi ukazuje, že chemické znečištění začíná být větší problém než nukleární?

Aliens From Another Planet (1982) (TV film)

Tohle mě s přibývajícím časem čím dál víc bavilo. Asi nebude jednoduché popsat souvislosti. Tak tedy, v USA byl v 60. letech velmi populární seriál The time tunnel (má vysoký rating i na IMDB). Ten byl prakticky vzato vykradenou a výpravnější US verzí britského skvělého a extralevného seriálu Doctor Who. V obou jde o skoky skupinky lidí v čase a prostoru, britský je edukativnější co se týče historie, americký akčnější, poselství obou stejné. V Time tunnelu hrál v prvních třech epizodách Robert Duvall výborného záporáka, mimochodem jménem Nimon (což je odkaz v Doctoru Who, název epizody, Horns of Nimon, natočené PO Time tunnelu -- hezky se to časově zamotává). No a podle všeho právě kvůli Duvallovi tohle celé vzniklo – tento film jsou totiž v roce 1982 sestříhané pilot + první epizody seriálu Time tunnel, ve kterých hrál, tak jak byly natočeny o 16 let dříve... lahůdka.