Druhá šance (2009) (pořad) odpad!

Bolehlav par excellence.

Nosferatu - Fantom noci (1979)

Herzogovi se podařilo převést Murnaovo mistrovské dílo do modernější, barevné podoby, aniž by příliš utrpěla expresionistická atmosféra původního filmu. Do hlavní role obsadil Kinského, který sice na Shrecka nemá (to se dá čekat:-)), ale i tak jeho démoničnost vyzařuje na míle daleko. Navíc hra se stíny je vskutku dokonalá. Nicméně, není nad originál!

Člověk do každého počasí (1966)

Pokud máte rádi historii, historické hry či konverzačky, budete se bavit. Případ Sira Thomase Mora je velmi zajímavou stránkou dějin a tento film ji poměrně věrně nastiňuje + naprosto zasloužený Oscar pro Scofielda. Nicméně, nesplňujete-li kritéria z první věty, filmu se raději vyhněte a na ty dvě hodiny si radši zdřímněte.

Velcí bratři (2008)

Překvapivě ne tak trapné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Bavil jsem se, a to se mi u Wainova předchozího filmu nepoštěstilo. Nicméně stále se jedná o pořád dokola omílanou osnovu amerických komedií, která se v paměti dlouho neudrží. A ten příšerně kýčovitý konec ji taky dvakrát nezdobí.

Valkýra (2008)

Takový dokument/thriller, který se nesnaží překrucovat události tak, aby se film zalíbil divákům, ale drží se (až na pár drobností) historických faktů. To chválím. Stejnou věc nemůžu říct o Cruisovi, kterého, ač uznávám, tak zde nepodává zrovna jeden ze svých nejlepších výkonů. Vedlejší role jsou na tom o moc lépe - vyzdvihl bych hlavně Nighyho a Branagha (škoda, že je tam vlastně jen zhruba první půlhodinu). Celkový dojem velmi dobrý, poctivé 4* jsou, myslím si, adekvátní hodnocení.

Člen klanu (1974)

Společnost amerického jihu je pěkně prohnilá a Terence Young to věděl a neváhal o tom natočit film. Ale ne ledajaký. Zapomeňte na hromadné "schůze" zakuklenců, tuny hořících křížů a podobné věci, ale připravte se na téměř dvouhodinovou psychologickou válku mezi rasistickými venkovskými burany a Burtonem, snažícím se životní úděl černochů alespoň trochu zlepšit. A to se samozřejmě nemůže zamlouvat tamnímu Ku-Klux-Klanu. Lee Marvin v roli šerifa, který se do poslední chvíle nemůže rozhodnout, na kterou stranu se přidat. Film, který velice povedeně nastíňuje poměry na americkém konfederačním venkově. A další skvělý film Terence Younga.

Ostrov pokladů (1972)

Místy až moc držící se předlohy (má nejoblíbenější dětská kniha), s topornými herci (vyjma Wellese) a nevýraznou atmosférou. Hestonova adaptace je o třídu lepší (a temnější).

Ostrov pokladů (1990) (TV film)

Svižnější a lépe zahrané (co se týče role Jima, nikoliv Silvera) než verze s Wellesem ze 70. let. A navíc film mého dětství díky kterému jsem se začal více zajímat o piráty, lodě, ale i o moře jako takové.

Cadillac Records (2008)

Přiznám se. Blues, hlavně to původní, mám hodně rád. Jsem jím fascinován, což je možná jeden z hlavních důvodů proč dávám 4*. Na druhou stranu se ale i tak jedná o řemeslně velmi dobře odvedenou práci, která nabízí velice zajímavý pohled do tajů černošské hudby a vlastně i tehdejší doby. Nicméně naprosto chápu, že těm, kteří nemají blues příliš v lásce, může film připadat nezáživný a na to mají plné právo. U mě ale po zhlédnutí zavládla velká spokojenost.