Mr. & Mrs. Smith (2005)

Velké zklamání. Nevyužitý komický potenciál posazení ostřílených agentů do "bačkor a županu". Motiv, kdy jeden z agentů tají svou skutečnou činnost před partnerem už tu navíc byl dávno v "Pravdivých lžích". Pár slušných fórků tu sice je, ale rozjezd je hrozně dlouhý, s hluchými místy. Samotné akce nic moc, na závěr už je z toho obyčejná střílečka. Škoda.

Orient Expres (2001) odpad!

Neuvěřitelná pitomost a sbírka těch největších klišé z "vlakových filmů". Dějově celý ten paskvil nejvíce připomíná Segalovo "Přepadení II - Temné území", ale ač nemám Stevena rád, tomuhle filmu "Orient Express" nesahá ani po kotníky. Naprosto nechápu, proč se tvůrci "snížili" k bulharské koprodukci - díky tomu tak např. vagóny orient expresu připomínají naše staré zelené osobné vozy ČSD, z Paříže do Instanbulu táhne celý vlak jedna posunovací lokomotiva (v jednom ze záběrů ovšem vlak táhne elektrická lokomotiva!!!), podobných blbostí jako staniční nápis "Stará Zagora" v latince i azbuce na údajné maďarské stanici bychom našli více. Ne, opravdu nemá cenu se rozčilovat - pohledu jak americký herec a ruská baletka zneškodňují bombu na střeše vlaku se mohu jen smát. Nechápu, jak někdo tomu tady mohl dát 2 hvězdičky. Za co proboha?? Rochard Grieco na tom po seriálu "Booker" asi musel být hodně špatně, když přijal roli v takovém ani né béčku, ale tak "efku".

Liga výjimečných (2003) odpad!

Sice mě všichni varovali, že "je to blbost", ale přesto jsem byl zvědav na Conneryho a na film, který se natáčel "u nás". Bohužel jsem musel dát ostatním zapravdu už po zhruba 1/4 filmu. Vizuální podívaná by se asi lépe vyjímala na velkém plátně, mě bohužel v mém hodnocení nezvrátilo ani půjčení na DVD a shlédnutí na domácím kině se 100 cm úhlopříčkovou obrazovkou. Slátanina, kde se setkávají všechny možné literární postavy, aby zlikvidovali zloducha, který chce pochopitelně "zničit celý svět" (bože jak obligátní) je možná tak dobrá pro pár náctiletých Američanů s popcornem v ruce nebo zavilé příznivce Verneovek, ale obávám se, že bych tím pana Verna urazil. Pokud jde o něj, osobně se raději podívám na mnohem skromější, ale neskonale lepší Vynález zkázy.

Jedna ruka netleská (2003)

Nemusel jsem Samotáře, potažmo samotného Macháčka, ale v Horem pádem se mi už líbil, stejně jako tady, kde jsem se překvapivě (pro mě) dobře bavil. Tedy alespoň v první polovině filmu, pak už to trochu usíná. Škoda, že tvůrcům slibně nasazené tempo nevydrželo až do konce. Navíc ku prospěchu filmu by byla i o 10 minut kratší stopáž, v závěru už jsem měl pocit nastavované kaše. Přesto bych právě ze druhé poloviny vyzdvihl herecký výkon Ivana Trojana, jeho "Hitlerovský projev" stál za to a věřím, že si tu scénu při natáčení náležitě vychutnal. Rozhodně si tedy myslím, že si film salouží lepší hodnocení než jednu nebo dvě hvězdičky ....

Kousek nebe (2005)

Narozdíl od jisté externí recenze mi tento příběh jako klišé nepřipadá. Myslím si, že zločinnost komunistického systému by měla být stále ukazována a připomínána a tento příběh to splňuje možná lépe než leckteré černobílé dokumenty. Přiznám se sice, že mě více než milostný příběh zajímaly "ty ostatní scény" (zejména "ukázka" popravy na dvoře je velice působivá), ale i tak jde o velice zdařilé dílo, nejen kvůli skvělé kameře, ale i díky hereckým výkonům (Karel ZIma, Ondřej Vetchý a další). Mimochodem, po uvedení v televizi jej následovala povídka "Hranice" dle známé akce "Kameny", a to vše týden před volbami. Že by náhoda? :-)

Dalších deset minut (2002) odpad!

Tak opravdu nevím, zdali tohle vůbec hodnotit ... Když tak koukám na ty počty hvězdiček vpravo nahoře, říkám si, že jsem asi něco nepochopil nebo tuhle "sestavu desetiminutovek" hodnotili jen ti, pro které je "nezávislá" tvorba určena. Vzhledem k tomu, že jsem až doposud příznivec/konzument podobných filmů nebyl, přistupoval jsem k tomu se zvědavostí. Nutno podotknout, že se příznivcem asi ani nestanu ... Stačí si jen vybavit první povídky - trvalo mi dlouho, než jsem si uvědomil, z jaké země vůbec pochází. A děj? Chlápka pustí z basy, řekne svému zaměstnavateli/společníkovi (už nevím) že končí, dojde si pro svou snoubenku do jakéhosi pajzlu a jedou vlakem - někam. Kouknou se ven, jestli je tam ještě "otčina". To je celé??? Opravdu nevím (a ani má přítelkyně nevěděla), "co tím chtěl nezávislý režisér říci". Další povídka - jakési černobílé ospalé odpoledne někde ve Španělsku - opravdu jsem měl do dělat abych neusnul sám. Vrcholem byla ta povídka ohledně politické kampaně v USA. To bych si asi musel pustit 10x, abych chápal ty rychlé dialogy, tu spoustu informací, která tam zazněla. Ale možná je to spíš pro ty, co se v politice USA orientují nebo si v ní snad nedejbože libují. Právě uprostřed téhle povídky jsem toho ovšem měl dost, a DVD šlo z přehravače. Na poslední povídku se tak ani nedostalo ...

Sametová extáze (1998)

Čekal jsem výlet do 70.let, což se sice skutečně stalo, ale přesto jsem očekával něco jiného. Neříkám, že to místy nebylo reálné, ale režisér se patrně nemohl rozhodnout, zda chce natočit polodokument, videoklip nebo hraný film. A tak přechody mezi retrospektivami, současností, videoklipem a různými metaforami (/nebo co to bylo) mi občas dělaly problémy. Nezachránili to bohužel ani herecké výkony.

Drž hubu! (2003)

Jméno režiséra Francise Vebera mě dostatečně naladilo, už vzhledem k tomu, že jsem si nedávno opět s chutí pustil jeho starší komedii Blbec k večeři. Jean Reno a Gerard Depardieu se také zdáli být dostatečnou motivací. A jak to dopadlo? No neříkám, že bych se nezasmál. Jenže jsem celé dílo sledoval s přítelkyní, která se smála mnohem více než já a já se občas nechal strhnout. Kdybych film sledoval sám, nejsem si už tak jistý, jestli by mě brzo Depardieuovo věčné "žvanění" nešlo za chvíli na nervy. Jeho postava typického dobromyslného smolaře se řadí k postavám jaké hráli třeba Christian Clavier v Návštěvnících (kde byl oním "mourousem" opět Jean Reno) nebo Jacques Villeret (Blbec k večeři). Takže abych to shrnul - slibný úvod (přepadení směnárny - "Chci francouzská eura"), několik velice vtipných scén (výslech u vězeňského psychitra), útěk jeřábem (moc originální to zase nebylo), pak to trochu začne skomírat. Některé scény jsou na žánr zbytečně tvrdé a sklouzají k béčkovým akčním filmům. Také nechápu, proč musí všichni padouši jezdit v autě ve čtyřech a nosit černé hadry? Snad aby je rozeznal i méně chápavý divák? Závěr, to je kapitola sama pro sebe. Čekal jsem pointu ve stylu "Prachy v prachu", bohužel se tu nic takového nekonalo, a tak se pouze potvrdila má domněnka, že si tvůrci už se závěrem nevěděli rady. Ty převážně 4 hvězdičky v hodnocení mě tak celkem překvapují ...

Krvavá volba (2000)

První půlka akční válečný film, druhá půle vojenské soudní drama. Bylo by to celkem zajímavé, ale mohlo to být dotaženo lépe do konce. Některé věci nebyly zrovna dvakrát jasné, některé mi přišly i nelogické. Bohužel film oplývá místy až nesnesitelným vlasteneckým a vojenským patosem, místy je až k smíchu (vietnamský plukovník po letech salutuje americkému vojákovi, který mu popravil radistu!). Ty tři * jsou za herecké výkony, a akční část filmu.

Nezvratný osud 2 (2003)

Děj sice nijak nevybočuje z linie prvního dílu, ale pořád funguje ono "teď se stane tohle - ne stalo se něco jiného". Klasickým příkladem je scéna u benzínové pumpy, kdy smrt skutečně "visí ve vzduchu" a může v daném okamžiku potkat kohokoliv. Takových scén, kdy čekáme to, co se přímo nabízí, aby nás pak tvůrci zmrazili něčím úplně jiným, je ve filmu hodně. Stačí si vzpomenout na scénu brzy po začátku (požární žebřík). Právě snad neustálá přítomnost neviditelné, všemocné a přesto za jistých okolností ovladatelné smrti činí oba tituly ("trojku" jsem zatím neviděl) velice zajímavými. Řekl bych, že ve druhém díle navíc tvůrci malinko přitvrdili a přidali více "kečupu", ale pořád je to na hranici černého humoru (nechybí ani typický černohumorný závěr obdobný tomu z prvního dílu). Herecké výkony různé kvality naprosto neznámých herců pak doplňuje výborné řemeslné zpracování, střih, kamera (úvodní scéna na dálnici poněkud připomíná scény ze seriálu Kobra 11, jen je o něco drsnější) a samozřejmě - visuální triky. Dvojka tak určitě za jedničkou nezaostává!