Univerzální uklízečka (2005)

Sice má zde tento snímek velmi dobré hodnocení, ale nemohu si pomoci, musím dát jen tři hvězdičky, neboť jsem od toho čekal víc. Mým problémem však možná je, že jsem čekal komedii, u které se budu válet smíchy. Ne, nenachytal jsem se na Mr. Beana, alias Rowana Atkinsona, který zde hraje nezvykle umírněně (jeho postavu by ovšem mohl hrát v podstatě kdokoliv), ale na slibnou zápletku ohledně roztomilé "babky čističky". Bohužel (pro mě) je film spíše lehkou, romantickou, úsměvnou a lehce černou komedií. Ano, píši "lehce černou", myslím si, že během stopáže se dalo vytěžit mnohem více a nějaká brilantní závěrečná dvacetiminutovka to nezachrání. Ostatně leckterý díl "Vražd v Midsommeru" byl lepší. Nicméně celou dobu jsem se shovívavě usmíval (ale opravdu nahlas nezasmál), tak dávám alespoň za tři.

Přežít Vánoce (2004)

Točit komedie o Vánocích, zejména v USA je patrně velice těžké. Můžete buď natočit slzotvornou romanci o tom, jak se o Vánocích mají všichni rádi a jak k sobě najdou cestu a jak bla, bla, bla ... Nebo můžete jít jinou cestou a pěkně si z Vánoc vystřelit a tenhle svátek shonu a blázince zesměšnit, jak se o to před časem pokusili tvůrci komedie "Vánoční prázdniny" s Chevy Chasem (jiný film, "Santa je úchyl" jsem neviděl). Problémem však bývá fakt, že ač se občas najdou i další tvůrci, kteří se touto cestou vydají, nakonec stejně sklouznou k té první cestě (např. Rolničky kam se podíváš). "Přežít Vánoce" má k té druhé cestě pěkně našlápnuto už v úvodní scéně během titulků - pokud jste viděli film na DVD a shlédli bonusové materiály, konkrétně alternativní úvodní scénu, můžete jen litovat, že tvůrci nezvolili nakonec právě ji, je totiž ještě mnohem černější, než ta oficiální. Film oplývá celkem vtipnými pasážemi, aby nakonec sklouzl do sladkobolného usmiřování jisté rodiny právě během štědrého dne. Takže bohužel opět sklamání. Ale možná mají tvůrci v Americe zakázáno zesměšňovat tento (pro ně patrně posvátný) svátek.

Sklapni a zastřel mě (2005)

Mohlo by to být považováno za sympatický pokud o černou komedii, nicméně nemohu se ubránit dojmu jisté bezradnosti, zejména v první půlce filmu. Jakoby sami herci nevěděli najednou co mají hrát a jen čekali, až se ozve osvobozující "Stop!". Dalším problémem je, že se film jaksi nemůže rozhodnout jestli bude černou komedii nebo smutným příběhem o dvou ztroskotancích. Hlavní britský představitel díky jisté "ňoumovistosti" připomíná hrdinu ze starší francouzské komedie "Dotěrný chlap" nebo novější "Blbec k večeři". Roden je opět výborný, dokáže opravdu zahrát cokoliv. Z ostatních herců mě spíše rušila postava "zabijáka", která jakoby vypadla z nějaké italské crazy-komedie. Škoda, u filmu by člověk neměl koukat na hodinky, kdy už bude konec.

Světlo ve tmě (2006)

Mám rád filmy o spisovatelých žijících a píšících v ústraní. I proto jsem si před časem půjčil Tajemné okno s Johnnym Deppem, které se mi moc líbilo. Po shlédnutí "Světla ve tmě" však lze pouze konstatovat známou frázi, že "tohle vše už tu víceméně bylo". Zde jsou sice nakonec dvě dějová rozuzlení, ale ona už tu obě fakt někdy dříve byla. Co tedy zbývá? Tak za prvé - nepříliš výrazné herecké výkony. Demi Moorovou jsem viděl po delší době a málem jsem ji nepoznal, Hanse Matthesona (Angus) jsem neznal, ale byl patrně ze všech herců nejlepší, o ostatních plochých postavách ani nemá cenu mluvit. Správně si kladete otázku, za co tedy dávám ty tři hvězdičky. A to je právě to "za druhé" - za nádhernou vizuální podívanou. Kamera je bezchybná, tvůrci si opravdu dali práci s každým záběrem, všechno ladí, vše je kompozičně bezchybné. Přítelkyně sice už po 15 minutách "frfňala", že je to zdlouhavé, nicméně musím přiznat, že mi to právě díky těm exteriérům až tak nevadilo. Jo, a taky mám rád filmy o spisovatelích ... ale to už jsem vlastně psal.

xXx (2002)

Tak tomuhle dětskému nesmyslu, pohádce pro playstationem odkojené puberťáky, mohu dát tak maximálně jednu hvězdičku, a to ještě za to, že se to odehrává v Praze. Nevadí mi sice některé místopisné hlouposti, jako hrad uprostřed velehor, dvacet minut od Prahy, kam se vřítí auta městské (!) policie, ale padesátimetrové skoky na motorkách nebo ujíždění na snowboardu před lavinou prostě skousnout nemohu.

Mexičan (2001)

Klasická ukázka toho, že ani dvě hvězdná jména nemusí znamenat dobrý film. Pohled na Bradovu hezkou tvář ani nijak výrazná Julie bohužel nezachrání slabý a místy nesrozumitelný příběh. Neubránil jsem se občas dojmu, že ani herci jednu chvíli neví, co vlastně hrají. A tak jedinou výraznou postavou byl pro mne ten herec co hrál Leroye, strčil totiž Pitta i Robertsovou do kapsy. Za něj je ta první hvězdička, druhá je za občasný fórek a za pro mne exostické exteriéry Mexika.

Crash (2004)

Zajímavé. Znepokojující. Hodně. Na Ameriku nezvyklé, originální. Přesto bych v duchu první půle filmu příběh zakončil, byl bych jako režisér v tomto případě mnohem tvrdší. Např. sladkobolná scéna, kdy si Sandra Bullock padne do náručí s mexickou hospodyní (nebo equádorskou, paraquaijskou, co já vím, sice I O TOM je ten film, ale opravdu ji nedokážu zařadit, tak promiňte padnou), je vyloženě směšná, snad si tvůrci mohli v tomto případě odpustit to (pro americké filmy) nutné morální ponaučení. to samé platí o scéně "záchrany z hořícího vraku" - asi nejsem sám, kdo by to natočil jinak. Ale i beztak - hodně zajímavý titul!

Hadí oči (1998)

O spiknutí odhlaleném během několikahodinového vyšetřování vraždy ministra. O spiknutí, odhaleném frajerským detektivem přímo na místě činu, na boxerském zápase. Ač v tomto filmu (snad díky jeho přílišné ukecanosti a přehršle dialogů v úvodu vůbec) Cageho nemusím, je to chytrý thriller, hojně využívající flashbacky. Nicméně závěr by mohl být v duchu poněkud černého humoru a "předpovědi" padoucha v podání Siniseho, dotažen lépe, ale co už naděláme.

Sahara (2005)

Novodobý Indiana Jones. Neurazí, dobře natočené, příjemně se na to kouká, za dva dny zapomenete.

Kletba bratří Grimmů (2005)

Čekal jsem sice původně něco jiného, nakonec z toho vyšla komediální fantazy v přesně Hollywoodském stylu, ale proč ne. Hvězdičky tentokrát patří především bezchybné vizuální stránce, dobré kameře či hereckým výkonům Petera Stormara (kde ten hraje, tam se něco děje a jeho výkon mě nikdy zatím nenudil) a Jonathana Priceho (ten je opravdu sladký). Přestože bývá zvykem tu kritizovat dabing, tentokrát se před ním skláním, hlavně před Liborem Teršem, geniálně dabujícím generála s francouzkým přízvukem ("já mít rád romantika u ohníška" - to když nechá zapálit les).