3:10 Vlak do Yumy (1957)

Vemi dobrý western. Glenn Ford v roli padoucha, který není až tak zlý jak se zdálo a Van Heflin v roli muže, který není až tak pěnezchtivý jak se mohlo zdát a naopak je schopen obětovat svůj život pro vyšší mravní příkaz. Atmosféra výtečně graduje s tím, jak se blíží 15:10, kdy odjíždí vlak do Yumy.

Ostrov hrůzy (2001) (TV film)

Velmi slabý německý horor. Scénář i příběh jsou nesmírně děravé. Kdo si myslí, že filmy jako I Still Know What You Did Last Summer jsou špatně, měl by se podívat na pár takových německých "skvostů". Příběh samozřejmě nemůže postrádat takové klasické atributy jako jsou: opuštěný ostrov, traumatizovaná děvčata, starý tajemný příběh, starý opatrný převozník a samozřejmě vrah v masce, i když ta stará mrcha nahání hrůzu asi jako Zdeněk Troška v plavkách. Za pozitivní moment považuji "freudovské" jiskření mezi doktorkou a Niklasem nějaký čas před nasednutím na loďku mířící na ostrov. Zasvěcení vědí o co jde...

Samurajové útočí (1950)

Nudný americký vojenský film se strašným scénářem, který je bohužel poplatný době svého vzniku. Tehdy to ale asi nešlo natočit jinak. Nabízí se nám tedy nerealistický a pokřivený obraz války. Vylodění na ostrov provází veselá vojenská hudba, která je sama o sobě v pořádku, ale k takové scéně se prostě nehodí. Vím, film vznikl v roce 1951, ale představte si třeba vylodění v Saving Private Ryan podložené takovou melodií. Snaha tvůrců udělat tento film sympatickým pro široké spektrum publika je všude patrná, proto je za celé dvě hodiny asi jen třikrát vidět krev a to ještě ve velmi skromném množství. Zajatí Japonci skryjí umístění svých raket nenápadně do konverzační věty. Seržant Johnson na to však záhy přijde a je prakticky po boji. U scény, kdy japonský zajatec říká Johnsonovi: "Vy jste nestudoval naše zápasy judo?" jsem se málem potrhal smíchy. Téměř závěrečná scéna s čtením dopisu zabitého doktora mi svou patetičností silně připomněla Bayův Pearl Harbor. Kdybych měl film hodnotit s přihlédnutím k roku výroby, tak dam asi 3 nebo 4 hvězdy a nebyl bych tak kritický, ale hodnotím filmy tak jak je vnímám, takže nemohu jinak.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Typicky spielbergovsky nerealistické a komerční. Schindlerův seznam ani Amistad Spielberg netočil pro peníze a pozitivně se to odrazilo na kvalitě obou snímků. Snad Spielberg pochopil, že tohle mu nejde a za tři roky Band of Brothers už pouze produkoval. Jestli jde o obsah a efekty, tak mnohem lepší je Band of Brothers. Vždyť jenom při natáčení dílu Carentan bylo použito víc výbušnin než u celého Vojína Ryana. Obsahově a myšlenkově je jednoznačně lepší humanistická Malickova Tenká červená linie. I přesto je Vojín Ryan nadprůměrným válečným filmem.

Miodowe lata (1998) (seriál)

Výborný sitcom o bezdětné rodině v nejlepších letech a jejich rovněž bezdětných sousedech. On je tramvajář poněkud objemnější postavy. Jeho hubený soused je kanalář. Jejich ženy jsou v domácnosti. Výborný sitcom pro všechny věkové kategorie.

Anioł w Krakowie (2002)

Filozofická rodinná komedie plynoucí klidným, pomalým tempem s nečekaným koncem. Režisérský debut Artura Więcka dopadl skvěle. V roce 2005 přijde do kin pokračování. Sám jsem zvědav jestli se "Baronovi" podaří udržet snovou atmosféru, která tak prostupuje tímto filmem.

Oddíl 10 z Navarone (1978)

Skvěle koukatelný válečně dobrodružný film se skvělým obsazením. Je tam sice pár nejen historických nesmyslů, ale tady jde hlavně o dobrou zábavu. Guy Hamilton umí točit dobrodružné filmy a tady to jen potvrdil.

Lovec policajtů (2001)

Andrzej Bartkowiak opět nezklamal a natočil dobrý, svižný akční film. Steven Seagal se po dlouhé době objevil v nějakém nadprůměrném filmu a může být jen rád, že dostal šanci. Potěší jako obvykle úžasný Anthony Anderson.