Pomsta mrtvého muže (2013)

Nemáte to rádi v příšeří a pomalu? Vydržte, nakonec se dočkáte vrcholu v osmdesátkovém stylu - frontální útok, rychlá kadence, semiautomatické milovanie v daždi. Není to nejnapínavější akčňák roku, rozhodně ale patří k těm nejzajímavějším. Škoda, že film trpí nerovným tempem (u Opleva ještě pořád trochu cítím, že je to přece jen televizní rejža), některé prvky scénáře jsou mírně přitažené za vlasy (děti kamenující škaredou sousedku?). Dráždivá směska romantiky a "revenge flick" každopádně opět dokázala, že Hollywood by bez outsourcingu evropských režisérů bídně skonal. Prst nahoru, Opleve!

Andaluský pes (1929)

Hlavně se s tím nesrat. "Andaluský pes" nežere libové maso a slabošské kompromisy, je to špinavý, vzteklý podvraťák s kalným zrakem a pěnou u huby. A proto bychom ho všichni měli mít rádi. Povinný bod pro fanoušky surrealismu, pro všechny ostatní - zasloužený trest.

K zázraku (2012)

Maestro si nablil na sako a lakýrky - a to tak škaredě, že jsem mu chtě-nechtě musel snížit hodnocení za předchozí "Strom života". Ten sice i nadále považuju za filmové veledílo, ale pokud bude Malick i nadále pokračovat ve vyvařování stejných mdlých blábolů, tak jeho starší tvorbu přehodnotím mnohem radikálněji. "To The Wonder" je panoptikum zasmušilých zombie melancholicky bloumajících po strništích, dvouhodinová, sentimentální nuda. S hezkými krajinkami. To už bohužel není druhý Kubrick, ale druhý Coelho.

V/H/S/2 (2013) odpad!

Můžete mě považovat za rozmlsance, ale nedokážu si užít film, u kterého se od začátku do konce cítím trapně. V/H/S/2 si hrdě říká "antologie", ale ve skutečnosti jde o sprostý slepenec céčkových, garážových horůrků splácaných na Windows Movie Makeru, s maskami z džemu a kukuřičné kaše. Hi-tech vymožeností byly barevné kontaktní čočky pro zombíky, tipuju, že kožich pro kozlíka (Pána Temnot) někdo z produkce ukradl od krbu svým rodičům. Líbilo se mi tedy něco? Příběh o asijské sektě byl vcelku zajímavý, dokud ho nezmršily primitivní masky a ještě primitivnější herci. Oceňuju nápady na umístění kamery - GoPro na cyklistické helmě, kamera na psíkovi v závěrečné povídce. Víc nic. Nezlobte se, ale to je opravdu málo i na tu jednu hvězdičku.

Stoker (2013)

Chan-wook Park, legenda korejského drsnofilmu, dostal k dispozici hollywoodské prachy, skvělé herce i výborného hudebního skladatele, a natočil naprosto zbytečný film. Všechno je jak má být a přesto to nefunguje. Škoda.

Pro větší slávu (2012) odpad!

Debilní, nesnesitelně sentimentální agitka na úrovni ruských propagandistických filmů. Rád bych ji ignoroval, ale v Polsku jsem narazil na křesťanské fanatiky, kteří se na tenhle škvár dívají jako na návod a tvrdí, že Evropa potřebuje novou kristiádu. 90.000 mrtvých kvůli imaginárnímu kamarádovi. Panenko skákavá.

Šílenci z Manhattanu (2007) (seriál)

Budu se prát do krve o to, že jde o jeden z nejlepších seriálů od začátku tisíciletí. Nechme stranou vynikající technické zpracování a herce, to by měla být v dnešní době samozřejmost - to, co mě pravidelně dostává do kolen, jsou drobné jinotaje schované v na pohled jednoduchých scénách a pohybech. Nepamatuju si, že bych kdykoliv viděl v nějakém seriálu tak citlivě zapracované chuťovky povznášející děj o několik úrovní výš. Stačí drobný detail přesně načasovaný v dlouho bobtnajícím dramatu - prasknutá sklenička, pohlazení trávy, prázdná výtahová šachta, zavřené dveře. Miluju to a mám z toho často husí kůži. Kéž by měli producenti rozum a zahrabali tento televizní skvost, než stihne zevšednět a vyblednout.

Mrtví a neklidní (2013)

"Mrtví a neklidní" rozhodně neurazí a příjemně víří zatuchlé vody zombie tématiky, s "Twilight" bych to tedy rozhodně nesrovnával. Souhlasím ale s JASM-em, že by to chtělo jasnější pravidla, pevnější kostru. Takhle z toho vznikla příjemná, místy docela zábavná romance s lehkým, hnilobným zápachem.

Jack a obři (2013)

Vskutku film mnoha nej - blockbuster s nejhorším CGI (obři vypadají jako by pocházeli z produkce z přelomu tisíciletí), nejhorší scénář v Singerově filmografii (čekal jsem hravý, invenční přístup, dostal jsem postupy a postavy utahané jako íránský mezek), největší mrhání talentovanými herci za posledních 10 let. Fazolový průjem.