• Western

Antropofág (1980)

Dobrá atmosféra opuštěného ostrova a neblahý pocit z neznáma. Toť klady. Pro ona léta laciná, hnusná elektronická hudba. Trochu zdlouhavé a nudné, jinak ale vcelku ucházející. Je to jeden z té malé hrstky lepších D'Amatových filmů. Nic obdivuhodného to ale není. Když jsem byl mladší, tak mě to docela bavilo, podruhé o pár let později to byla už jenom otrava.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Řekl bych, že první díl je nejlepší, i když už i tady se objevují náznaky pozdějších velkokýčovitých scének jako ve Dvou věžích a ještě mnohem hůře v Návratu krále. Kdysi, to jsem chodil ještě na základní školu, jsem to viděl se svým nejlepším kamarádem. Už tehdy mi ucházel smysl některých scén. Třeba jako když hledají ti mrtví jezdci Froda, vyčenichají ho bez jakýchkoli problémů přes půlku Středozemě, ale když už jsou od něj na vzdálenost snad 2 metrů najednou zničehonic fatálně selžou a jedou dál!

Angustia (1987)

Ušlo to, akorát stejnou pointu jsem viděl už několikrát a nějak mě to nemělo čím překvapit a docela jsem se nudil. Příběh se posouvá mdle a herci jsou vesměs nevýrazní, třebaže mě alespoň potěšila menší role pro Craiga Hilla. Nic extra dobrýho bych v tom neviděl. Po řemeslné stránce profesionálně odvedené, námět odporně úchylný, jinak ale nic objevného, co by mi kdy stálo za to, abych se na to podíval někdy znova.

Nejvyšší nabídka (2013)

Přiznám, že první hodina mě docela uchvátila. Atmosféra a tajemno připomínalo Polanského Devátou bránu a já se těšil a byl zvědavý, co bude dál. Právě po zhruba hodině nastala chyba, protože film nedokázal udržet mysteriozní zápletku, převaloval se na jednom místě a uchyloval se k jinému žánru. Začal jsem se nudit. Přitom nějaká nadpřirozená pointa by mu sedla dokonale. Jedna se přímo okázale nabízela a s trochou snahy by s ní šlo udělat mnohem lepší zakončení.

Una lunga fila di croci (1969)

Mezi spaghetti westernovou komunitou dost oblíbený western, známější pod anglickým názvem No Room to Die. Nejsem zrovna horlivý zastánce podobně melancholicky laděných a taktéž nasnímaných příspěvků v tomhle žánru. Slušně odvedenou práci Garronemu upřít nemohu, nicméně celkově je to jen průměr.

Se incontri Sartana prega per la tua morte (1968)

Začátek Sartanovské série, která z Garka udělala jednoho z nejznámějších westernových hrdinů se nese ve výrazně těžším duchu než následující díly. Sartana nemá svůj typický knír a dělá dojem bezcitného nelítostostivého pistolníka. Syrové hlášky Sartany nemají chybu. Na řadu přijdou různé hračky v podobě malé hranaté pistole, nožů v rukávu apod. Záporáci jsou též kvalitní, zvláště mě potěšilo jak drsně to odskáče Kinski. :) Na příběh se musí dávat pozor, aby se člověk neztratil, ani tak nicméně není nijak jisté, že budete schopni říct o co se jedná.

Gli Fumavano le Colt... lo chiamavano Camposanto (1971)

Ok komedie, ke které nemám větších výhrad. Pojetí jednoduchého příběhu trochu zbytečně kolísá mezi vážným motivem a velmi odlehčenou zábavou. Není radno tyto dva styly moc kombinovat. V jednu chvíli se člověk upřímně od srdce zasměje, v druhé se cítí jako na pohřbu. Každopádně jeden z těch lepších Carnimeových snímků to je. U mě prozatím na druhém místě za .Buon funerale, amigos!... paga Sartana. 3,5*

Testa t'ammazzo, croce... sei morto... Mi chiamano Alleluja (1971)

Nejlepší Carnimeův western je Buon funerale, amigos!... paga Sartana, o tom nemám pochyb. Je jenom škoda, že se mu na ten film nedostalo vyššího rozpočtu, zato k nudným bezcílným parodickým nesmyslům balancujícím na hraně trapnosti jako je tohle ten rozpočet k dispozici měl.

Zabij ho, Django (1967)

Měl jsem jistá očekávání, ta se ovšem nevyplnila. Kdybych věděl, že to točil Castellari, tak bych snad ani nedoufal. Nemám ho rád. Mě tenhle western prostě ničím nebavil. Napínavost akce je zabitá komediálním vyzněním a ten neustále připomínaný veliký nadhled všech postav mi přišel až sebeparodicky křečovitý. Jako by se herci ani nesnažili vytvořit dobrou scénu a jen se přišli na plac pobavit. Měla to být původně čistokrevná parodie? Možná ano, ale zdá se že chyběly nápady, a tak to zůstalo někde na půli cesty. Příběh vypadá, že byl seškrábaný po shlédnutí TGBU. Ukryté zlato, tři lstiví hrdinové, kteří se v zájmu prachů občas spojí a občas podrazí. Zajímavej je snad jenom samotnej úvod a závěr. Nic jiného si nejsem po čase schopný vybavit. Kdybych to viděl v lepší kvalitě, možná by se mi to líbilo o chlup víc.