• Western

Uzavřený kruh (1978) (TV film)

Z tohohle Gemmy jde strach! V kině dojde při promítání westernu (ve kterém hlavní roli hraje právě Gemma a Berger) k vraždě. Palčivou otázkou je, kdo využil výstřelu ve filmu k zamaskování výstřelu v kině. Nebo je snad všechno jinak? Nejvíc mě na filmu potěšil zpracovaný souboj Gemma-Berger. Ten byl nezvykle drsnej a super natočenej. Přál bych si vidět s Gemmou takový celý film. Škoda, že vyšetřování povážlivě drhne a nemá příliš čím děj obohatit. Chtělo to více podezřelých a matoucích stop. Ale jinak tenhle film je pro promítání v kině jako stvořený. To by mě asi slušně zamrazilo vidět to na velkém plátně. Film jsem viděl krátce po tom, co jsem se dozvěděl o úmrtí Gemmy a rozlučka na konci mi přišla strašně smutná, když jsem si uvědomil, že už žádný další western nikdy nenatočí.

Otázky Václava Moravce (2004) (pořad)

Přiteplený nartěnkovaný Moravec je k smíchu a k tomu je naprosto otřesný moderátor. A právě moderátor je ten, kdo z velké části (ne-li zcela) určuje kvalitu podobného pořadu. U nás je kvalitních moderátorů asi tolik co dobrých politiků a podle toho to také vypadá.

Za hranicí temnoty (1979)

Možná nejambicióznější D'Amato vůbec. Dobře je zachycená rozpadající se psychika člověka, který přišel postupně o všechny své blízké a ubírá se proto k mrtvému tělu své nedávno zesnulé milované. Jako výborný nápad mi přišlo obsazení herce s nevinnou tváří, u kterého by většina lidí nepředpokládala nějakou psychickou poruchu. Atmosférou a hudbou (vážně to je od Goblinů?) to na mě působilo jako nějaký ne moc povedený Fulciho snímek z druhé poloviny 80. let. V tomhle ohledu D'Amato dokonce předběhl svoji dobu, i když v tom špatném dekadentním směru. :) 2,5*

La morte ha sorriso all'assassino (1973)

Hvězdičku za vtipný souboj s kočkou z plakátu! Tak jsem se dlouho nezasmál. :-D Jinak kvalita filmu plně odpovídá reputaci režiséra.

La morte accarezza a mezzanotte (1972)

Další z řady halucinogeních giall jako např. Lizard in a Woman's Skin nebo All the Colors of the Dark. Nemá příliš originální námět ani nějaké výrazné scény a člověka napadá, že totéž už několikrát viděl od zdatnějších autorů. Zaujala mě jenom podivná vražedná zbraň. A to je na snímku asi jediná věc, na kterou si budete schopni po nějaké době vzpomenout.

Quando Alice ruppe lo specchio (1988)

Světlejší okamžik v autorově filmografii 80. let, byť za úspěch se označit nedá. Hlavní zbraní tentokrát není gore (i když i toho se v hojné míře dočkáme), ale lehký smysl pro humor. Halsey v hlavní roli šíleného sériového vraha! To mě teda dostalo a nedokázal si to ani představit. Ale je fakt dobrej. Nejvtipnější scénu si Fulci nechal skoro na samotný konec. Ta podoba Parsonse v TV! :) . Update: mizerná hudba...

Smrtící spona (1984)

Tak tu máme giallo z 80. let. Příznačná je pro toto období příšerná elektronická hudba a scénář nelichotivých kvalit. Bohužel tomu je tak i tu. Něco hnusnějšího než elektroniku 80. let člověk stěží najde. Díky bohu, že tahle dekadentní doba je už pryč. Herci jsou dobří, jenže Fulci je neumí vést. On byl nesmírně talentovaný režisér s přesným okem pro výběr herců a dělal se špičkou té doby a místa jako byli Nero, Sorel, Milian, Testi, Garko, atd. Ale jak je dokázal využít? Tyhle osobnosti byly téměř vždy odstaveny na druhou kolej špatně napsaným scénářem. Němely šanci vyniknout. To bylo Fulciho prokletí. Byl výborný režisér s výjimečným citem pro scénu, ale jen průměrný scénarista. Do Smrtící spony obsadil Lovelocka a Cassinelliho. Výborné obsazení. Jenže Cassinelli řekne za celý film jen pár vět, jinak jen blbě zírá a Lovelock se objeví až někde polovině bez nějakého výraznějšího momentu. Jako obvykle exceluje Fulci ve snové scéně, což je nejsvětlejší okamžik snímku. Žádná sláva, ale po viděném Fulciho ostřesném trashovém Conquestu (děs :) to bylo vlastně docela milé překvapení. 2,5*

DVTV (2014) (pořad)

Martin Veselovský je náš nejlepší moderátor. Pokládá dobře mířené dotazy, nikdy se neuchyluje k hodnocení, aroganci, nebo snad dokonce urážkám a dokáže bezprostředně reagovat na vývoj rozhovoru a dle toho přicházet s dalšími dotazy. Zároveň se nebojí zatlačit na kohokoliv, ať je jakkoliv vlivný, viz. jako např. na Schwarzenberga. Přesně takhle má vypadat profesionální práce moderátora - nezaujatá a bez emocí. Drtinová je o chlup lepší než byla v Interview ČT 24 (což není nijak velká pochvala) a přiblížila se alespoň na míli průměrnému moderátorovi. Za Veselovského 5, za Drtinovou 2. Edit: hvězdičku odečítám za výběr témat, která jsou často velmi banální. Edit č. 2: Tak ještě si to koleduje o hvězdičku míň, když už se snad měsíc neprobírá nic jiného než pár lehkomyslných slov Zemana, nebo se to tím směrem vždy nakonec stočí a konstatuje se jaká je to hrůza. :) To se takovou naprosto nepodstatnou věcí, ze které udělala právě média pomalu konec světa, budou zabývat pořád dokola? Nejsou tu náhodou závažnější témata jako třeba stav zdravotnictví, školství, státní dluh, imigrační politika, islám, nezaměstnanost, budoucnost Evropské unie, atd.?

Šok (1977)

Nebyl jsem šokovaný...

Conquest (1983)

Asi nejhorší Fulci. Hvězdička za scénu s delfínama. Byli roztomilí :-)