• Western

Pátek třináctého (1980)

Přestaňte s tím Halloweenem! Pátek třináctého má narozdíl od něj SKUTEČNÉ béčkové kvality bez nadhledu a filmařského umu. Proto je to taková sranda a proto ten film nikdy nezestárne. Navíc, když srovnám jeho pokračování se sequely spřízněných sérií, Jason zase vychází jako vítěz. Jednu hvězdičku ubírám, protože když jsem film viděl prvně, na Jasona jsem se tak nehorázně těšil... Toho traumatu se už asi nezbavím.

Pátek třináctého 3 (1982)

Navzdory tomu, že Jason dostal masku, je tenhle díl docela o ničem. Trapné efekty, točené v tehdy módním 3D, debilní fóry (tatam je nechtěný humor předešlých dílů) a kopie starých scén. I když je tu i pár slušných scén (mačeta do koulí nebo letící oko), celkově je ve skutečnosti tenhle díl mnohem míň zábavný než ty předtím. Na dobrou komedii s Jasonem se dostalo až o čtyři roky později.

Pátek třináctého 6: Jason žije (1986)

Komediální pojetí Jasonovi po nevýrazné pětce dost prospělo. Kromě dvojky je tohle asi nejzábavnější díl série, dostaly mě hlavně úvodní titulky ála James Bond. I když není tolik gore jako normálně, předvádí několik svých největších šlehů za celou sérii. A když mu k tomu hraje Alice Cooper, není co řešit.

Pátek třináctého 4 (1984)

Opravdu vynikající díl! Totálně samoúčelná nahota a krev, je tam toho víc než kdykoli předtím nebo potom. Vrátil se i Tom Savini a je to znát. Zbytečně popcornová sranda (viz třetí díl) se díkybohu vytrácí a Jason jede naplno až do ponižujícího finále, kdy ho odrovná desetiletý harant. Co víc si přát?

Pátek třináctého 2 (1981)

Krystalicky čistej Jason! Úvodní scéna dává vzpomenout na Cravenův geniální první Vřískot. Nezapomenutelný je i lesní maraton obézního šerifa - málem jsem umřel. Závěrečná honička s Jasonem s pytlem přes hlavu a vidlemi je taky cool. Samozřejmě to není v žádným případě kvalitní film, ale o to nejde. Na Jasonovi si cením, že ze všech podobných sérií si dokázal udržet svoje "kvality" suverénně nejdéle. A tenhle díl je vážně super...

Poltergeist (1982)

Bohužel se musím připojit k těm, kdo hodnotí film jako průměr. Rozhodně se mi nezdá, že by se pánům Spielbergovi a Hooperovi diametrálně odlišné představy o konečné podobě snímku tak nějak spojily a vytvořily konzistentní film. Často se to tvrdí, ale normálnímu divákovi (snad jsem normální?) z toho vyleze jenom chaos. Tam, kde by měl film děsit, tam staví skoro pohádkovou atmosféru a naopak, tam kde by měla být fantazie a tajemno, sledujeme oživlé mrtvoly. Kdyby se oba mistři dokázali dohodnout, mohl z toho být výborný film a klasika žánru, takhle mi z toho ale vychází zmatená pitomost - i když bezvadně natočená...

Dobytí Planety opic (1972)

Určitě nejdůstojnější pokračování původního snímku, kterému nechybí atmosféra a smysluplný scénář. Bohužel se na něm podepsal enormně nízký rozpočet (1,7 mil. dolarů, nejméně z celé série), jenž má za následek horšící se masky, tragickou kameru a upocené "akční" scény ke konci filmu. Obsahuje však několik velice dobře napsaných dialogů a scén, které z paměti hned tak nezmizí (poprava, závěrečný dialog). Je to do značné míry zásluha skvělého Roddy McDowalla, ale taky překvapivě slušnou mírou násilí a vhodně zvoleným prostředím. Tenhle díl zkrátka za pozornost stojí, i když v té době už začínali mít diváci opičí série plné zuby, takže se mu nikdy nedostalo uznání.

Běžící muž (1987)

Podle mě jeden z nejlepších Arnieho filmů. Dokonale ujetá vize budoucnosti (taky vám to připomnělo Robocopa?) a fóry na téma moci médií; viz další Arnoldův slib, že se vrátí, načež mu moderátor show odsekne, že jenom ze záznamu. Vždycky mě tenhle film bavil a tentokrát má i myšlenku (i když pravda, že na ní to nestojí). Mnohem větší nářez než Arnoldovy pokusy o herectví z filmů novějšího data...

Ničitel Conan (1984)

Pravda. Dvojka je opravdu kreténsky napsaná, blbě zahraná, hrozně natočená. Ale aspoň to tentokrát nemysleli tvůrci tak vážně jako velkolepě prázdnou jedničku. Já se docela bavil, takže nějak nechápu zdejší komentáře, jelikož srovnávat tyhle dva filmy je naprosto mimo mísu.

Nevěsta monstra (1955)

Tenhle film je vážně roztomilej! Ale je třeba poznamenat, že na Woodovy poměry celkem solidní. Kromě Lugosiho neskutečných grimas a Johnsonova nadlidsky stupidního výrazu se toho ale tentokrát moc neděje (ještě jsem zapomněl na bonusovou scénu s aligátorem :-) Všechno vám to ale vynahradí velkolepé finále, kdy se otřásají kulisy, Lugosi zbije Johnsona a pak se utluče chapadlama chobotnice k smti. Nedá se zapomenout ani na ty jeho ksichty, když do něj poliši vyprazdňují svoje zásobníky. Vrcholem je pak atomový hřib, záběr na hlavní hrdiny (jen co by kamenem dohodil) a úsečná kapitánova hláška: "Hrál si na boha!"; THE END. I když to není takovej nářez jako "Plán 9", stojí za to, už kvůli nádherně zběsilému výkonu Bely Lugosiho.