Nakonec zemře (2010) (amatérský film)

Famózní gradování, které jenom dokazuje, že atmosféra je vše, na čem u hororu záleží. Nepatřím zrovna mezi lekavé lidi nebo spíš patřím mezi lidi, kteří to dokáží dobře skrývat, ale po tomhle jsme dvě minuty seděl a rozdejchával tlukot srdce. Bravo!

Amélie z Montmartru (2001)

Po vizuální stránce naprostá fantazie, to jo. Nicméně poté, co se odprostím od famózní atmosféry, skvělé hudby, barevného prostředí, bravůrně zahrané hlavní role (bez Audrey Tautou by Amélie nebyla Amélií), parádní myšlenky, hřejívých momentů štěstí, zajímavých vedlejších postav, trošky té nutné trhlosti - zkrátké všeho, co dělá film dobrým filmem - dostaví se zjištění, že už se na film nikdy sám od sebe nepodívám. Viděl jsem, jsem za to rád, ale samotný děj nebo spíše vyprávění mě nemotivuje se na film někdy znovu podívat. A já s čistým svědomím nemůžu dát plný počet filmu, který mě neupoutal natolik, abych se na něho někdy s chutí opět podíval..

Rychlé šípy (1969) (seriál)

Jeden z nejlepších kinematografických skvostů, které kdy česká ruka stvořila. Tečka.

Tenkrát v Americe (1984)

"Noodles... I slip... ped." Srdeční záležitost brilantního Leoneho, který pracoval na scénáři k filmu přes 12 let. Můj nejoblíbenější hudební skladatel Ennio Morricone. A jeden z mých nejoblíbenějších herců Rober De Niro. Už z tohohle se dá vydedukovat, jak moc mi Tenkrát v Americe sedlo. Jednotlivé časové úseky se parádně prolínají a v kombinaci s Morriconeho hudbou vytváří takovou atmosféru, kterou jen tak někde nenajdete. Po 4 hodiných si budete říkat, proč to k sakru nemá ještě o hodinku víc, neb i přes délku filmu se nemáte šanci nudit. I když po prvním zhlédnutí stále pár věcí nechápu, můžu s naprostým klidem zařadit do svého laického top x. Tohle je prostě dokonalost.

Re-Play (2009) (pořad)

Amatérský rádoby vtipný paskvil, který se jako věrohodný zdroj informací nedá brát vůbec ale vůbec vážně. Podle Tukana jsou všechno grafické orgie a podle mě nesympatická Alžběta je zas konzolistka (já vím, že to není moc dobrý argument, ale stejně). Re-play mě totálně míjí, ale na druhou stranu je to jediný (mimo Game Page) herní pořad u nás. Aspoň že intro mají hezký.

Gekidžóban Hagane no renkindžucuši: Šambala o juku mono (2005)

"Lidé se bojí toho, co neznají! A tak začínají války!" Bratři Elricové jsou zpět a přinášejí s sebou velké změny. Magický svět je nahrazen méně magickým předválečným Německem, všichni jsou zpracování tak 6x lepší animací a starou dobrou alchymii nám nahradil luger v ruce. Conqueror of Shanballa je bezpochyby velmi kvalitní, ale dle mého názoru o trochu horší než původní seriál. Upadá hlavně v tom, co uměl Alchemista nejlépe - atmosféře. Nevím, jestli to bylo způsobeno českým dubingem, ale film mě nevtáhl do děje tak, jak jsem na to byl zvyklý. Pokud se chcete na film podívat bez znalosti seriálu, tak si okamžitě dejte facku, neb to není dobrý nápad. Na vysvětlování totiž není v 105 minutách čas, takže je člověk neznalý původní série okamžitě v koncích. I když je příběh stále velmi dobře podáván, už to prostě není ono. Osobně si myslím, že je to způsobeno tím, že v seriálu existovala kromě hlavní linky taky linka vedlejší, která se zabývala objevováním tajů alchymie. Právě tuhle linku jsem měl hrozně rád a právě tato linka ve filmu chybí, neboť všechny taje již byly objeveny. Conqueror of Shamballa je bezpochyby důstojným zakončení původního Alchemisty, které je pro fanoušky původní série naprostou povinností.

Fullmetal Alchemist (2003) (seriál)

"Nelze něco získat, aniž byste něco obětovali. Abyste něco získali, musíte dát něco stejné hodnoty. To je princip rovného obchodu v alchymii..." Jsem rád, že jsem si pro svůj premiérový vstup do světa anime vybral právě FullMetal Alchemistu, neboť je to naprosto famózní série, kterou svým velmi laickým okem považuji za bezchybný kousek v rámci svého žánru. Poté, co jsem si vyzkoušel český i anglický dabing, oba dva zavrhl a pustil seriál v japonském originále, jsem byl vtáhnut do dokonalého, krutého a velmi dospělého světa. Neočekával jsem, že v anime najdu svět vypracovaný do posledních detailů. Ať už mluvím o křehkém vztahu mezi armádou a chudým obyvatelstvem, jednom z nejlepších magických umění (protože alchymie je de facto jen další zpracování magie) nebo třeba ponuré a velmi smutné atmosféře. A zde přichází první problém, který s Fullmetal Alchemist mám. Celé epizody se snaží budovat silnou atmosféru, jenom aby ji pak zkazil příležitostným dětinským humorem, který je tak moc pro anime typický. Co na druhou stranu naprosto miluji, je způsob, kterým je příběh podáván. Každá epizoda je přímo napěchovaná příběhem a zakončena cliffhangerem, po kterém musíte pustit další díl hned, jak dodíváte díl předchozí. Za celý seriál jsem našel přesně jeden díl, o kterém bych si řekl "Hmm, tak tenhle díl nebyl nutnej". Animace je krásná za předpokladu, že dokážete překonat menší počet snímků, který je další typickou vlastností anime. Trochu jsem se do toho zamotal, takže to zkusím shrnout: FullMetal Alchemist je z určitého úhlu pohledu naprosto bezchybný. Všechny chyby, které jsem v něm našel, jsou totiž dané přímo žánrem a nejde se jim vyhnout. Takže jestli jste fanoušek anime, je FullMetal Alchemist jasnou volbou. A pokud nejste, je pro Vás stejně jasnou volbou. Dlouho jsem nebyl takto pohlcen seriálem a mám takovej pocit, že ani dlouho nebudu.

Neporazitelný: Vykoupení (2010)

Scott Adkins proti zkorumpovanému byznysu ve formě vězeňských zápasů. Vůbec mě netrápilo, že je celý děj přímočarý a jednoduchý, neboť styl "posílejte na Boyku víc a víc lidí" prostě funguje. Choreografie soubojů je naprostý vrchol akčního žánru a věřte, že Adkins se mlátit zkrátka umí. Mlátit, mlátit, vyslechnout si, jak je všechno zkorumpovaný, mlátit, bavit se Boykovým přízvukem, trénovat, vyslechnout si, jak má Yuri v háji koleno a zase mlátit. Undisputed in the nutshell! Ale komu to vadí, když je to taková sranda?

Noční můra v Elm Street (1984)

Horor postavený na geniální myšlence vraha zabíjícího své oběti ve spánku. Přeci jenom ve spánku je všechno možné, ve spánku jsme nejvíc zranitelní a hlavně divák bude mít problémy rozpoznat spánek od reality. Bohužel tato myšlenka nebyla vůbec využita, neb je až příliš okaté, co je realita a co není. Film se zvrhne v nahánění hlavní protagonistky, 5 minutovou pauzu, nahánění Nancy a takhle pořád do kolečka dokola. Veškerý příběh se zvrckl na zjišťování, kdo to ten Freddy vlastně je a samotný konec je tak předvídatelný až to ani není hezký. Když už jsme u Freddyho, tak ten je na druhou stranu parádní. Znetvořený, vtipný, a hlavně užívající si strachu svých obětí. Paráda. Ale to je tak asi jediná paráda v celém filmu. Pardon, tohle mě minulo. 50%.

Poslední akční hrdina (1993)

"Héj! Já jsem zabil člověka!!!" "Drž hubu!" ...nevím proč, ale tahle parodie na celý žánr akčních filmů a vlastně i Arnolda samotnýho mi celkem sedl. V přehlídce Arnoldových komedií patří Poslední akční hrdina zaručeně k těm nejlepším, u kterýho si jakožto fanoušek akčních filmů dobře odpočinete a potrápíte svoji bránici. Vykreslení akčního světa a světa reálného je opravdu skvělé a nejlépe to dokazuje scéna, kdy Arnie umírá a doktoři trvdí, že už mu není pomoci. Poté je přenesen do akčního světa a doktoři ho okamžitě vyhodí, neb je to jen škrábnutí a má přenechat místo vážněji zraněným pacientům. Zkrátka a dobře, Poslední akční hrdina je film, který moc nenadchne 90% lidí. Ale pokud spadáte do těch 10%, kteří mají rády parodie, je Poslední akční hrdina něco pro Vás.