• Thriller

Baletka (2023)

Bežná revenge story, obohatená o to, že taká útla šikmooká kvetinka by len ťažko vylískala celú halu mužov. Okrem plameňometu v závere nič, čo by sme už niekde nevideli. Bojovky fajn, len som im neveril. 2 z 5

Bitva v ústí Šeldy (2020)

Po technicko-filmárskej stránke má film strašne veľa chýb, ktoré mu nemôžem odpustiť. Či to bola nedostatočná príprava, zlý konsulting alebo nedostatok peňazí, nevedno. Obsahovo je to ale fajn. Síce zbytočne dlhé, ale ten príbeh upúta. Nie je to čierno biele, je tu niekoľko postáv, okolo ktorých sa to točí, na všetkých troch zúčastnených stranách. Treba aj tie bojovky pochváliť, na Holanďanov dobré. Ešte by mohli natočiť poriadne bitku o Arnhemský most, prípadne spracovať niekoľko ďalších príbehov, čo sa tam udiali počas Market Gardenu. Objektívne tri, ale jedna upotená navyše za dostatok nemeckej techniky. 4 z 5

Čas nádejí (2024) (seriál)

Po hodnotení každej epizódy mi priemer vyšiel na 3 z 5, čo by tak nejak objektívne aj sedelo. Pocitovo ale musím dať celému seriálu 4, lebo to bol kurva dobrý historický seriál, bavil ma, skvelé obsadenie, dobré scény, dejové zápletky a hlavne v každej epizóde bolo vidno tonu poctivej roboty. Úplne v pohode by som si vedel predstaviť spin-off, či už o Irene, šéfovi polície, železničiarovi a mrte ďalších postáv. RTVS, skvelá práca a ďakujeme! 4 z 5

Bolestivá zrada (2022) (TV film) odpad!

Zase hodnotný snímok, ktorý stačí len počúvať pri robení čohokoľvek zmysluplnšieho. Kto neodhalí zákeráka do polky, tak potom nevjem uš. ODPAD!

Bláznův ráj (2023)

Chýbal mi záver, ktorý by z toho spravil víziu niekoho po lobotómii. Lebo úplne som asi nepochopil, čo sa týmto chcelo povedať. Že aj keď si nikto, svet ťa vie vytiahnúť a následne zožrať? Alebo že nikto nerieši, kto si a aj keď nehovoríš, je to v pohode? Neviem. Veľa hercom to ale asi zaplatilo účty a Day nech sa objavuje už len v memkách. Slabulinké 2 z 5

Nepoznané: Jeskyně kostí (2023)

Ako historik by som ich nálezy a domienky spochybnil a nechal ich to skúmať viac a lepšie. Nie je možné, aby prechádzali tou strmou chodbou. Preto tam musel byť iný vchod, ktorý len nenašli. Otázka, prečo neskúmali dno pod tým zrázom. Tak by si len svoju teóriu mohli potvrdiť, čo nespravili. Oslavujú niekoho, kto mal mozog tak veľký, že keď ho dáte kure do hlavy, tak ešte tam hrkoce. Našli, možno, nový druh, ktorý žil len na malom území a nič po sebe nezachoval, jeho život sa nedá zrekonštruovať. Stálo to však veľa peňazí a ľudskej práce. Ako dokument fajn, ale ako historika ma to mierne iritovalo. 2 z 5

Zimní prázdniny (2023)

Postarší mrzout, čierna chuderka a "spratek" vojdu do baru ... nie nie, toto neni vtip, ale obsadenie tohto filmu. Najskôr technicky, potom obsahovo. Začo to chce sošku za strih? Za tie prelínačky? Stačí teda napodobovať prácu a techniku strihačov z dávnych dôb a má to automaticky nominačku? Nerozumiem. Stačí byť čierny, mať nadváhu a ešte najlepšie byť aj ženou a tiež v tomto behu máte nominačku istú? Opäť, nerozumiem. Paul fajn, ale konkurenciu má silnú. Možno ten scenár.... Obsahovo je to netradičné. Áno, to je to správne slovo pre tento film. Postavy sa nikde neposunú, ale počas filmu odhaľujeme ich minulosť a prepracuvávame sa k tomu, prečo sa teraz tak správajú. Celé je to postavené na konverzačkách a na tom, že tri karikatúrne postavičky spolu musia vydržať niekoľko dní. Zaujímavý agregát, aj keď veľmi vypočítavo poskladaný s cieľom zaujať kritikov, čo sa podarilo. Síce to plynie, a je to aj zaujímavé a miestami dokonca veľmi vtipné, kľudne to mohlo byť kratšie. Celkom to ale zapadá do tohtoročného výberu, ktorý mi príde taký, sterilný. Takže áno, Zimné prázdniny sú svojím spôsobom netradičný film, kino ale nie je potrebné. Nejakú tú sošku to ale vezme. Lepšie 3 z 5 (Kino Mladosť)

Rituál (2022)

Dobrý úvod a dobrý námet, prevedenie ale pokulháva. Strašne to chcelo byť iné, ale bolo to len nepriehľadné, dlhé a nudné. Koho zaujímajú problémy Konga? 1 z 5

Hrabě (2023)

Asi tak v polke filmu by som povedal, že prečo to nemá nominačku za scenár ale za kameru, ktorá mne osobne neprišla nejak extra skvelá. Čím dlhšie to ale ide, tým väčšia kokotina to je a som rád, že to ostrúha. Dúfam. 1 z 5