Epizody(8)

Seriál Čas nádejí mapuje osudy troch generácii jednej slovenskej živnostníckej rodiny, v priebehu rokov 1914 až 1951. V dramatickom deji, plnom emócií a napínavých zvratov má divák možnosť pútavou formou hraného príbehu sledovať najvýznamnejšie historické míľniky nášho národa: prvú svetovú vojnu a rozpad Rakúsko -Uhorska, vznik Československej republiky, druhú svetovú vojnu, Slovenské národné povstanie, Február 1948. (RTVS)

funesfilm

Zničiť tak veľký potenciál, je na hanbu zodpovedných. Koľko sa mohlo "vyťažiť " z tohto seriálu? Do ôsmich dielov zmestiť minimálne dvadsať časti s plnou minútažou, sa nepodarilo. Škoda. Dobrá dejová línia, hudba, herectvo, výprava i kamera...Preskakovanie jednotlivých etáp príbehu, prináša zbytočný chaos pre diváka. Stačí nevidieť desať minút a môžem to pozerať odznova. Nabudúce, v RTVS hádam dopadne príprava projektov lepšie. Neprekvapilo by, keby Čas nádejí bol doplnený o "chýbajúce" dejové "články" ()

Flego

Nájsť slovenský seriál, ktorý by spĺňal predpoklady na kvalitný, výživný projekt je takmer nemožné. Čas nádejí je precízne prepracovaný príbeh jednej rodiny na pozadí dejinných udalostí z pohľadu slovenských reálií. Historické udalosti sú bez príkras a verné, čo dokážu oceniť aj diváci, ktorí poznajú vlastnú históriu z múdrych kníh, ale na svoje si prídu aj diváci konzumenti. Rozsah témy je na viacej častí a podrobnejšie spracovanie. Škoda, že úvodné dve časti nemali požadovaný náboj tých ostatných, bolo by to za plný počet. ()

Ahsoka

Príbeh tejto rodiny nebol až tak neobyčajný alebo mimoriadny, navzdory tomu bola táto všednosť celkom pútavá. Avšak aj napriek sympatickosti hercov, aj ich výkonov, krásnym dobovým interiérom, hudbe a seriálovému intru (priam lyrické), kamere, akčným bojovým scénam (hoci by ich bolo treba lupou hľadať, boli kvalitné) a očividnej snahe urobiť kvalitný (možno pre Slovensko aj kultový) dobový seriál, si myslím, že tu bol potenciál pre emocionálnejšie silnejší zážitok. A to, prečo k tomu u mňa nedošlo je extrémne frustrujúci príliš RÝCHLY a SKÁKAVÝ dej a príliš málo epizód na časové obdobie 1914-1951 v živote jednej rodiny. Máme tu veľa postáv, o ktorých nevieme dokopy nič, tým pádom ani nie je vytvorené žiadne cítenie s nimi, a keď umierajú, je mi to ako divákovi v podstate úplne jedno. Akoby si namiesto 3-hodinového finále Wimbledonu pozriem 10 minútový zostrih. S takým víťazom, či porazeným predsa vôbec necítim tak, ako keď vidím celú ich cestu. Okrem toho tiež mohla byť odvedená trošku lepšia práca na ostaršovaní postáv počas celého seriálu, veď predsa je to takmer 40 rokov a minimálna zmena. I tak by som odporučila vzhliadnutie seriálu svojim známym ako príjemne strávený čas, no asi by som si ho už druhýkrát nepustila. 70% ()

fabecc1222

Okolo série se rozjelo už před časem poměrně velké haló, mělo jít o jeden z největších projektů RTVS, ale je vlastne škoda, že RTVS nepojalo takovýto dějíny epos spíše ve stylu První republiky. Tady se na porci osmi dílů řeší vše extrémně zkratkovitě. Skáče se od smrti (narození) jedné postav k druhé, absentuje nějaké větší dějinné zapojení do kontextu skrze reálné postavy nebo stěžejní události. Plus klasické problémy dějinných eposů či rodinných ság -> postavy stárnou, ale reálně to nejde moc poznat. Námětově měla RTVS v ruce seriál klidně na několik řad, každý z dílů by klidně vydal na samostatnou řadu o osmi dílech, takhle máme jako výsledek spíše klasickou dějinnou vztahovku. ()

kremer

Aj napriek oprávnenej kritike o prirýchlom deji a časových skokoch sa pri sledovaní seriálu dá, pri troche pozornosti, bez problémov udržať dejová linka a aspoň to má dynamiku. Seriál necháva priestor na divákovu predstavivosť aj ohľadom konca niektorých postáv. Na slovenské pomery naozaj nevídaný počin a dobré herecké výkony. Turbulentné historické obdobie na príbehu jednej rodiny, ktoré výborne odzrkadľuje jednotlivé aspekty daných období (či už monarchiu, ľudákov alebo komunistov), bez príkras a realisticky. S maskovaním a starnutím niektorých postáv je to už trošku horšie, ale viem im to odpustiť. Výborne RTVS, prosím si viac takýchto počinov.... ()

• Natáčanie sa začalo 1. júla 2022 na Myjave. (ekogarniza)