Flash (2023)

Flash sú také Batmanové špagety. V roli Flasha si viem predstaviť x iných hercov než Ezru, Michael Keaton nemôže nepotešiť, svoju životnú rolu si užíva. I keď väčší zmysel by mi dávalo keby Batmanom bol Thomas Wayne, tak ako to bolo v komikse. Sasha Calle je v roli Supergirl fajn, no jej postava je trestuhodne nevyužitá. Akčné scény sú super, sú prehľadné a originálne využité Flashové schopnosti v boji. Mikro cameá sú také, že hm to je on a toto zase tento a máme sa z toho akože pokadiť. Jediné cameo, ktoré využilo wauefekt bol Nicholas Cage, ale aj to dávalo zmysel len tým, ktorých sa zaujímajú podrobnejšie o komiksové filmy. P.S. Na potitulkovú scénu ani nečakajte, lebo to je totálna kravina.

Bounty (1984)

Čítal som knihu o Bounty od Kocourka, ktorý vylíčil kapitána Bligha už od začiatku plavby ako riadnu sviňu, no tu je prezentovaný ako fajn chlapík, ktorý "týral" námorníkov tancom, akurát na konci mu začalo švitoriť z uvoľnenej disciplíny. Prvá polovica mi príde dosť suchopádna, ani tú búrku nevedeli poriadne natočiť, druhá plavba, keď odchádzajú zase bola taká hŕŕ. Jedine čo sa im podarilo vystihnúť bol bezstarostný život na Tahiti.

Batman: The Long Halloween, Part Two (2021)

Dlhý Halloween je výborný detektívny komiks s minimom akcie, ktorý by fungoval aj bez Batmana, no on i jeho superzloduchovia sú fajn spestrením príbehu. Toho využili tvorcovia filmu a v druhom pokračovaní pridali dosť akčných scén s nimi, ktoré sú efektívne, no zároveň tým upozadili samotné vyšetrovanie. Niektoré sviatočné vraždy, sú v takom rýchlom strihu, že divák neznajúci predlohu vlastne ani nevie koho to zabili. Záverečné rozuzlenie s Gildou síce ponechali, no dosť ho oproti predlohe zjednodušili.

Útěk z pole (2022)

A pointa je? Nemám rád filmy bez pointy a potitulková scéna len umocňuje, že ten film nemá hlavu-pätu. Postavy sú karikatúrne archetypy, takže polovica z nich vás serie a tých ostatných máte v paži. Chcelo sa to hrať na mysteriózny horor únikovej hry, no podľa hodnotenia väčšiny je to na výsmech. Keby to bolo aspoň vtipné.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Pre fanúšikov hry, ktorí sa v tomto svete vyznajú, to je určite famózny film, no pre mňa nezasväteného je to taký fantazijný miš-maš. Samotný dej mi príde umelo naťahovaný a nelogický, kedy napr. tretinu filmu sledujeme výpravu za čarovnou helmou, aby ju kúzelník použil len raz a aj to zbytočne. Čo však treba vyzdvihnúť to sú akčné scény, ktoré sú veľmi nápadité či už v podzemí, labyrinte alebo druidkin útek z mesta v rôznych podobách zvierat. Film má výborný humor, no zároveň z toho nerobia komédiu, ktorá by skĺzala do paródie. Herci aj ich postavy sú tiež skvelí. Chcelo by to prepracovanejší dej, lebo celé to je len o plánoch od A až po Z, ktoré nikam nevedú. A nato, že to má v názve Dragons, je tu tých drakov naozaj poskromne a ani nemajú pre daný príbeh nejaký zmysel.

Nicky Deuce (2013) (TV film)

Taký detský Mafiáni (1990). Výhodou je, že to má len hodinku, takže dej celkom rýchlo ubieha. Zápletka s dostihami mi prišla aj na detský film trochu priblbá, ale film je taká oddychová pohodovka.

Shazam! Hněv bohů (2023)

Prvý Shazam fungoval aj najmä tomu, že mal peknú rodinnú tému, príbeh o chlapcovi, ktorý v živote hľadá svoje miesto a musí pochopiť, čo skutočne tvorí rodinu. Prorodinná téma je síce aj v druhom filme, no je spracovaná dosť povrchne a nezaujímavo až naivne. Zrejme aj tvorcovia si to uvedomovali, že po tejto stránke film nebude mať moc čo ponúknuť, a tak sa zamerali na akčnú stránku. Áno, ide sa na plný plyn od začiatku do konca, lenže pri toľkej akcii potrebujete aj nejaké zaujímavé a originálne prvky, aby vás to nezačalo nudiť. Zopár ich tu je, no je ich málo a slabo využité. Potitulkové scény sú najdebilnejšie, aké som v poslednej dobe u komiksových filmoch videl, už len preto že ich zmysel má len pre pokračovanie, ktoré však závisí len na (ne)úspechu tohto filmu.

Zaslaná pošta (2010) (TV film)

Moje prvé zoznámenie s Pratchettem bol film Terry Pratchett: Farba mágie (2008), no jeho fantasy svet mi moc nesadol, prišiel mi až moc pošahaný bez ladu a skladu. Dal som mu však šancu ešte týmto filmom a trefa do čierneho. Možno je to aj tým, že jeho fantasy svet je tu len kulisou a samotný príbeh by fungoval aj bez neho. Charles Dance je v roli Vlahoša sympaťák a David Suchet si svoju rolu užíva, i keď jeho filmová postava je skôr takým paradoxom oproti jeho knižnej verzii. Film ma natoľko zaujal, že som si prečítal aj knihu. Dejovej linky sa film celkom verne drží knihy a zmeny oproti nej skôr dopomáhajú k dynamike filmu.

Chlapci z Pavelské ulice (1969)

Veľmi pekne a verne spracovaná adaptácia knižného príbehu o chlapčenskej cti, odvahe a priateľstve. Výsledný dojem vyzdvihujú aj mladí herci, ktorým role tak padli až sa do nich vžili. Čo je však trochu odfláknuté je samotný záver, konkrétne Nemecskov osud. Tu ako keby filmári chceli uchrániť mladého diváka a miesto dramatickej scény ako to bolo v knihe, sa to vo filme odohralo za dverami. Chýba mi tu aj výrazný hudobný motív.

Asterix a Obelix ve službách Jejího Veličenstva (2012)

V druhom filme hral otravného egyptského pisára, tu zase bezduchého Asterixa. Baer ako Asterix úplne bez charizmy. Ešteže je tu Depardieu, jediná hviezda tohto filmu. Spojenie dvoch komiksov do jedného filmu vôbec nefunguje, keby celú časť s Vikingami vystrihli nič by sa nestalo, lebo celá tá dejová linka nefunguje a je odveci. Lenže toľko vecí odveci je tam viac. Učenie Obelixa anglickým spôsobom je ešte otravnejšie. A riešenie sexuálnej orientácie Asterixa a Obelixa, tak to radšej bez komentára. Od druhého filmu zaviedli nejakú tradíciu parodovať Star wars a aj tu je jedna narážka, ktorá ale pôsobí totálne stupídne.