Donnie Darko (2001)

"They made me to do it."Rozhodol som sa dať na prvý dojem z filmu, a ten je pri filme tohto typu dvojaký: A) alebo vám vyrazí dych, alebo B) ho nepochopíte a nebude sa vám páčiť. Dôkaz, že film mám v rebríčku najobľúbenejších filmov dokazuje prvú možnosť. ______________ Napísať komentár k filmu iba zopár sekúnd po spustení titulkov je občas ťažké. Vlastne: takmer vždy. Pri Donniem to platí 6-násobne. Nielen, že film nemá žiaden určitý koniec, ale on žiaden určitý ani neexistuje!!! Nebudem tu rozprávať o tom, ako bol skvelo napísaný scenár, aké úžasné boli herecké výkony aká úžasná réžia a tá kamera.... (a verte, že bola!) To všetko je zjavné, nič k tomu netreba dopisovať. Poviem len toľko, že film tohto kalibru sa vidí len občas. Najviac sa mi páčila tá psychologická pointa, záver filmu, ktorý si mohol každý jeden divák vysvetliť inak, a všetky potencionálne závery by boli správne! To na filmoch milujem. Jednoducho milujem závery, ktoré si môžem vysvetliť podľa seba. Donnie Darko mi to splnil, a okrem toho ešte milión bonusov. Už mi len nezostáva iné, ako si rýchlo stiahnuť aj Director´s cut. Som naozaj rád, že som spoznal film, ktorý mi z rebríčku vytlačil dokonca aj Trona (( 100% ))

Útěk ze Sibiře (2010)

Sedem rokov v Tibete stroskotalo na tom, že od knihy sa film "dokonale" odlišoval a pozmenil si veci tak, ako mu to vyhovovalo. V tomto prípade sa jedná o niečo veľmi podobné, avšak s tým rozdielom, že tuná som sa nesklamal (možno aj preto lebo som nečítal knihu). Prvé dve tretiny filmu sa tiahli rovnomerne, dej neskákal ani neutekal závratnou rýchlosťou, dialógy boli premyslené a zaujímavé a neabsurdné. (Ináč zaujímavé (SPOILER), že všetci prežili ruskú zimu, ale položilo ich teplé počasie v púšti Gobi). Akonáhle však prekročili púšť Gobi, tak dej nabral až závratne rýchli spád a v priebehu desiatich minút prešli celú Čínu, Tibet, Himaláje, prišli až do Indie a stihli aj celých nasledujúcich štyridsať rokov po vojne. To ma trošku vytočilo a vlastne to je aj dôvod, prečo nie 5*. V knihe Útek do Tibetu, podľa ktorej je aj film prešiel Harrer z Indie do Lhasy (Tibet) - čiže opačným smerom, a trvalo mu to podstatne dlhšie + veľké problémy robili štátny úradníci, ktorí boli proti cudzincom všeobecne. Zdalo sa mi preto veľmi nepravdepodobné, že tak ľahko prešli títo muži. V podstate nemám už nič ďalšie čo by som vytkol. Petera Weira chválim za dobrú prácu. Inak pôsobivé herecké výkony všetkých hercov a herečky, zvlášť sa mi páčil Ed Harris. Vrelo odporúčam, no niekto môže byť sklamaný. (Hodnotenie: 75% )

Sedm (1995)

Ja... nemám slov. Absolútne perfektný thriller, ktorý je temný, nepredvídateľný, plný zvratov a vôbec všetkého dobrého. V podstate to bola moja úplne prvá skúsenosť s Davidom Fincherom, a nesklamal som sa! Film má grády, nie je v ňom nič, čo by sem nepatrilo a scenár je napísaný briliantne! Okrem iného veľmi skvelé herecké výkony, bez jedinej chybyčky. Je tu však aj jedno negatívum: Na môj vkus mal film nie veľmi pozitívny koniec. POZOR, VEĽKÝ SPOILER! Detektív Mills iba ukázal, že nevie kontrolovať a ovládať svoj hnev a tak zastrelil vraha . Čiže film nemal povzbudivé posolstvo. Ale to však nevadí nakoľko atmosféra sa počas celého filmu dala krájať, a keby som film pozeral o 22:00 večer, tak ani nezaspím. Odporúčam! (( 95% ))

Jeden musí z kola ven (2011)

Po prvých dvoch tretinách filmu som chcel dať 3 hviezdičky. Koniec to však zachránil. Nie som si však istý, či som dostatočne objektívny pri hodnotení filmu z prostredia najvyššej tajnej služby. Scenár sa mi miestami zdal aj keď dobrý, no občas nejasný. Ako však hovorím, ten koniec to všetko zachránil. "Krtka" objavili, príbehy všetkých postáv sa uzavreli. Je to pekná "podívaná" no oproti ostatným kandidátom na oscara 2012 to, žiaľbohu, zaostáva. (Hodnotenie: 70%)

Truman Show (1998)

Ja pokrytec! Keď som tento film po prvý krát hodnotil, mal som z neho pozretých asi 10 minút. To všetko iba preto, aby som dosiahol svojich vytúžených 500 hodnotení. Pred asi 3 minútami som tento film dopozeral a mám pocity typu: "Och váu!" Tento film, aj keď námetom VEĽMI zvláštny a neprehľadný, má takú prekrásnu myšlienku, takú úžasnú pointu, že sa to snáď slovom ani opísať nedá. Veľmi obdivujem ľudí, ktorí sa na vzniku tohto filmu podieľali, obdivujem režiséra a v neposlednom rade Jima Careeyho. Film je to naozaj prekrásny a neobyčajný, ktorý chytí bezpodmienečne za srdce. (Hodnotenie: 89%)

Agáta (1979)

čakal som viac. Nie veľmi záživné, ešte že to malo takú krátku stopáž.

Na samotě u lesa (1976)

Škoda len, že sa takýchto filmov netočí viac... Resp. netočilo. Klasika z čias keď sa ešte česká tvorba dala pozerať. (( 88 %))

Austrálie (2008)

Mám rád epické príbehy ako je tento. Obsahuje to naozaj všetko, čo takýto film má obsahovať. Lásku, romantiku, priateľstvo, túžbu ísť si za snom a tak podobne. Diváka to chytí za srdce a aj napriek tej neuveriteľne dlhej sopáži, dej neviazne. Tie pohľady z austrálskej divočiny sú... úchvatné. /75%/

Hezké vstávání (2010)

Námet: otrepaný. Scenár: vopred predvídateľný. Tak prečo 65% ? Nuž, sám si neviem pomôcť, no táto komédia bola fakt skvelá! či to bolo Rachel alebo ničím iným... neviem. Veľmi sa mi však páčila aj napriek tomu "klišé", ktoré som si však ani náhodou nevšimol. Zvlášť vyzdvihujem hlavnú pesničku. Skvelá práca!!! Hodnotenie: /75%/