Docent (2023) (seriál)

Jak je to s tím mistrem tesařem? Osvědčené a oblíbené tváře v řadách tvůrců neznamenají, že se výsledek jejich, dobře míněné, práce do mě automaticky trefí. Pojetí docenta mě neoslovilo, dávat vysoké známky, protože minisérii točil můj oblíbený pan režisér, není můj styl. Třeba příště.

Arvéd (2022)

Slizká, kafkovská, artová záležitost o nepříjemných věcech, točící se v nepříjemném kruhu, Michal Kern v dobrém slova smyslu odporný ( klobouček- perfektní herecký výkon!), okultismus mám v paži,  ovšem, co tohle "astrální fluidum" za svůj život stihlo, si příběh na plátně zaslouží. Rozporuplné reakce chápu, nejedná se o snímek pro každého. Souhlasím s názory, že se člověku snadno vybaví Pouta s Ondřejem Malým nebo Lekce Faust s Petrem Čepkem, mě dokonce naskočila nálada podobná, jako u projekce Spalovače mrtvol nebo atmosféra z Kladiva na čarodějnice, ačkoli tematicky je to všechno jinde, takový výčet není vůbec špatný, dále souhlas, že se tady dávno podobný film nenatočil. Chválím vytříbené obsazení, krom Čechů mě potěšila skvadra Nahálka, Šalacha, Jakab, mladý Labuda a spousta dalších zajímavých tváří, výborného Rašilova včetně. Za mě v pohodě, s Kafkou mám vcelku problém obecně, ale jednou za čas, ok, čili mi bylo předem jasné, že nevrážím čas do čehosi snadného. Krásná kamera, vizuálně vynikající, malostranskému ďáblovi šité na míru. Film, který si určitě dám opakovaně, domnívám se, že až po té ho budu schopna lépe docenit.

Sedm schodů k moci - Epizoda 4 (2023) (epizoda)

Mé guilty pleasure pro letošek bychom měli. 😂 Válím se smíchy, je to výborné! Vyorálek se pro roli politiků a jiných vládních entit z všelijakých nečasů naší historie narodil, já na něj koukám, jak se láduje z nachystaného talířku a padám smíchy z gauče, Eva Podzimková jede bomby, člověk té svini nakonec i fandí, je to teda kýbl všeličeho, ale natolik zábavné, že ani neřeším určité dramaturgické blbinky, mě to prostě baví! 😝 V poločase chválím, jako drama bych to neoznačila ani náhodou, v kontextu lednové milošti to chytá ještě pikantnější říz, skutečně "Kterak jedna prodavačka, zde ficka v bufáči, roztočila kabelku a co z toho bylo." Tohle si dejte. 😆

Kukačky - Epizoda 4 (2023) (epizoda)

Ulepené, dokola, přestává mě to bavit. Dost tomu přispívá, že ČT zároveň nasadila uvřískané páteční Kukačky, nedělní uvřískanou Rambu s Vetchým a pondělní krimi hovadinu non plus ultra. V únoru sice sluncem zalité všechno být nemusí, uondaná z tolika nesympatických, blbě napsaných postav, v případě Kukaček jde navíc i o nesmyslné vložení ulicoidních, otravných zápletek ve smyslu vynořování ztracených maminek, tatínků, či naopak ztráty tatínka, kterého neznám, od chlapce, kterého taky neznám a který mi je totálně buřt, přičemž zbytek posádky děravé kocábky, se lopotí ve stejných vodách, větách a situacích, jakoby se to stříhalo z nepovedených klapek po jednom natáčecím odpoledni, tím pádem já, divák, který si ČT pustí rád, se svižně odebírám směr streamovací služby všeho druhu, taky dvojka nebo art. Týden má sedm dní, tři dny nasazených novinek bychom tedy měli, ráno z Brna je taky všelijaké, čili letošení úvod- rozpaky. Kukačky si své publikum udrží. Většině obecenstva stačí úroveň nekonečných seriálů, čmáraných horkou jehlou, odhrkaných, odsoplených od oblíbených tváří, sledovanost neopadne. Druhá věc je srovnání s úrovní první série, která byla skvělá. Osobně bych si vystačila kupříkladu se třemi našlapanými díly, bez vaty a v původní sestavě, a zase bych se těšila na další tři v roce dalším, co nového se v rozpoložení rodin vyvinulo, jaká úskalí přicházejí s dalšími roky, prostoru na dění v cca deset duších by se našlo až žaludek zabolí, ale důstojně. Slunce, seno, náš/váš na dvoře a hádky dvou buranů u bufetu pořád dokola, netáhnou. Jedna za Sabinu Remundovou, druhá za kreslené hodiny. Upozadění Marcely vyčítám, Jitka Čvančarová citelně chybí.

Babylon Berlín (2017) (seriál)

Odpověď na otázku, proč Hitler uspěl. Ačkoli třetí série ve srovnání s ostatními dějově propadá, luxusní výprava, perfektní obsazení, sympatické postavy, ke kterým si divák rychle vybuduje vztah, přestože jsou často nejednoznačné, excelentní hudba, atmosféra, kostýmy, vynikající režie a scénář, řada scén je doslova úchvatných- dokonalých, takový mix zaslouží známku nejvyšší. Pohádka o hodných komunistech je samozřejmě směšná píseň poplatná současným zeleným trendům, ve dvacátých a třicátých letech dělali v Německu bordel podobně jako hnědá hovna, ale ok, ostatní kvality seriálu jsou tak výrazné, že přivřu oko.  S radostí chválím kvalitní český dabing, dokonalý v každém punktu. Krom brilantního retra, krimi, gangsterky, noir, dokonalá sociologická ukázka stavu společnosti, která vedla k největší válečné tragédii světových dějin. Jak praví moudří filosofové i sociologové, jakmile dlouho mrzneš s prázdným žaludkem, vznešené ideály padají do hajzlu. Chudoba, nouze, bezvýchodnost, zdecimovaná společnost, nemožnost se vymanit ze situace prací, hladomor, nemoci, peklo. Pak může předstoupit jakýkoli ďábel, který takto zdecimované společnosti pomůže, může si vyřvávat doslova cokoli, může postupovat jakkoli, většina to neřeší a je vymalováno. Drobná výstraha: necelých sto let zpátky a lidé ani vzorce se nemění. Scéna "Su Asche, Zu Staub"- absolutní špica!

Docent - Lesní vražda (2023) (epizoda)

Obejdu se, obejdu to. Z Terezy mě bolí hlava od pátečního Všechnořeknu, čili jak ji zbožňuju, tentokrát si tuhle její křečovitou, rádoby hrubou blbku, odpustím. Ivan Trojan už delší dobu nevypadá zdravě, působí sešle, znaveně, bez jiskry, Ondru Vetchého mám moc ráda, obsadit ho sem, se mi ale dobré nezdá. I když jde o parodii nebo karikaturu, nesourodé, nesympatické, divně sestříhané, uvřískané, přitom se nic nedělo, v devět vypnuté. Dvě z nostalgie, ale ruku na srdce, nebýt to Strachovo, letí to roštem.

Hodně štěstí, pane Veliký (2022)

Výborná konverzačka, která se bude vyjímat i na divadle. Přirozené, vtipné, uvolněné, jestli přímo ze života, to nevím, z mého tedy určitě ne, ale jako zábavná podívaná, chvílemi dojemná a k zamyšlení, hodně dobré. A co se týče starého ženského těla? No Gravitace se Sandrou Bullock to vážně nebyla, stále platí Přeučilovo: mládí nekoupíš, stáří neprodáš.

Ceny české filmové kritiky 2022 (2023) (pořad)

Nebylo to tak zlé. Dočkalová je protivná, což není žádné umění, to umí každý, ale tady se držela zpátky a dala to příjemně, pěkně, lépe než okoukané držky, Jiřího Panznera jsem neznala a taky byl fajn. Nemusí být všude Vašek Kopta nebo Marek, že ne? Co mě ale rozřehtalo na celé kolo, byla kapela a jejich brutální hudební vsuvky. Rozhovory s předávajícími byly většinou  trapné, ale ty jsou trapné většinou vždycky, vadilo mi troubení Titanicu, přestože se na něj příští týden chystám do bijáku ve 4D,  hostesky cajk, z ukázek Il Bueno na mě nedýchlo slovy nic, pokud srovnám s letmou ukázkou z našlapaného Amadea, jsem doma, dále natočit film na jabko a sbírat s ním nominace a ceny, je nepochybně zajímavé, možná se na to mrknu, a zajímavému Arvédovi a všem okolo gratuluji, ostatním oceněným rovněž, filmovým tvůrcům přeji hodně elánu do další práce a z kritiků si zas tolik nedělejte. Kdo se necítí, ať kritiky nečte, v tom má Václav pravdu. Koho posouvají, ať se do nich pouští, důležitý je nakonec stejně divák, čili dělat filmy pro kritiky, nebo jen pro sebe, stejně asi nebude úplně cesta. 😉 Speciální gratulace Michalovi Blaškovi! Skvělý!!! Dělá mi radost.

The Last of Us - Nakažení (2023) (epizoda)

Po pilotu sešup, který vidím asi jen já, Perdo je fajn, jen aby to stačilo.