Red Notice (2021)

200 milionový flák Netflixu, který ale vypadá tak na 90, jelikož obří část rozpočtu spolkly hlavní hvězdy. A vypadá to krásně, leč je místy celkem dost poznat, že vlivem pandemie nešlo točit všude po světě, ale jen komplet ve studiu (zajímal by mě původní výsledek). Red Notice pro mě však není příliš zábavný typ blockbusteru, dělá všechno tak líně a odbytě, jakoby na tom nezáleželo a pouze Reynolds s the Rockem to neutáhnou, ačkoliv bez nich by to nemělo už vůbec smysl. Co ale u mě filmu ubralo 4 hvězdičku, tak je fakt, že je to celé až moc cheesy a vážnější tón si neudrží byť jen jednu scénu. Jasně, je to levný výplach, i ten však jde natočit mnohem zábavněji.

Invaze (2007)

Aneb kdyby covid byl z kosmu. Craig zjevně zapomněl své bondovské schopnosti. 😄

Finch (2021)

Komorní kousek v dobrodružném balení, které jsme dříve vídávali pravidelně, ale jakoby se ze světa vypařily. Tom Hanks opět vzpomíná na svá léta bez lidského kontaktu a je v tom opět neskutečný, ačkoliv roky navíc jsou již znát. Ale co víc, řadím se do táboru těch, které film dojal a v druhé polovině, hlavně vlivem skvěle vložené hudby, emocionálně vysával. Musím si zas někdy zopakovat Já, legenda.

Justice Society: World War II (2021)

Jak já tyhle alternativní příběhy hrozně žeru. Další z řady výborných animáků od Dc. Snad je ještě furt z čeho čerpat.

Eternals (2021)

Na rozdíl od většiny populace jsem se totálně pronudil, loni akademií oceněným, Nomadland této nově vycházející hvězdy režisérské šarže. Leč u pečlivě promazaného kola mašinérie jménem Marvel studios jsem pochopitelně nečekal, že by si Chloe Zhao dokázala protlačit byť jen minimum nějakého autorského rukopisu. Světě div se, ono to tam ale je. Na Eternals jsem šel vyloženě ze setrvačnosti, jelikož jsem od Captaina Ameriky z roku 2011 v kině nevynechal jedinou marvelovku a trailery mě nikterak zvlášť nepřesvědčily o tom, že by mě bohové na marvelácký způsob, o kterých pochopitelně 7000 let nikdo neslyšel, měli nějak zajímat. Dokonce i vtipy, které ve filmu fungují, tak v traileru nefungovaly. Ovšem povedlo se a i přes téměř neúnosnou délku se mi povedlo se dostat většině postav pod kůži a bavilo mě to celé sledovat, kam se to posune. Ano, i tentokrát je to třeskutě akční a bouchají tu gigantické předměty, to už zkrátka být musí a je to stejné jako vždy. Mě tu ale bavily hlavně postavy a přesně na ně napasovaní herci, kteří jsou všichni známí, ale buď jen ze seriálů, nebo mají ty nejlepší roky kariéry za sebou..a celkem mě překvapilo, jak jejich řady nakonec prořídnou. Další věcí, o čem jsem během filmu přemýšlel, byl fakt, že mi hrozně chybí nové velkolepé historické filmy, navíc z tolika etap, které nebyly příliš ve velkofilmech prozkoumány. Například conquistadorská tažení v Americe (bohužel zde většina děje ve tmě, to mě příliš neuspokojilo), ale hlavně Babylon, který jsem v této nádherné podobě (pochopitelně cgi) ještě neviděl. Když se bavíme o vizuálu, marvelovky se nikdy nechlubily výjimečnými kameramany s pečlivě vypiplanou kompozicí obrazu a bylo jim vyčítáno, jak jsou mdlé a šedivé. Během filmu to extra nevadí, u Eternals mě ale překvapilo, že tentokrát zelené plátno tolik nebije do očí a scény z reálných přírodních lokací skutečně vypadají, že se tam natáčely ( ne jako například v Thorech), iluzi si kazit ale nechci. Jen by mě zajímalo, jestli je to kvůli tomu, že se premiéra o rok odsunula a mistři počítačových efektů dostali prostředky navíc na zdokonalení. Za mě tedy příjemné překvapení a věřím, že napodruhé se více zaměřím na hojně zastoupené detaily, které mi tentokráte mohly uniknout. PS : narážky na MCU už po několáté zbytečně nucené.

Sexuální výchova - Série 3 (2021) (série)

I ve třetí řadě stále vrchol netflixácké produkce. Stále největší klenot ve feel good žánru a ačkoliv chápu výtky a přílišné tlačení do popředí nejrůznějších minorit, já si to i tentokrát strašně užil a moc se těším na čtvrtou sérii.  PS : Jsem tým Ruby a nejen já, ale nejspíš ani tvůrci netušili, jak se ta postava stane oblíbenou (něco jako Steve Harrington ve druhé řadě Stranger Things), proto v druhé půlce třetí si ji už moc neužijeme, nicméně pevně doufám, že ve čtvrté to bude do sytosti.

Duna (2021)

Duna, jedna z vůbec nejkultovnějších sci-fi všech dob, dle čtenářů knihy do filmu 1:1 nepřeveditelná. Knihu jsem nečetl, ačkoliv Lynchova Duna má u mě hodně vysoké postavení a už se těším, až si jí zas po pár letech zopakuji, jelikož ten hype z kina ve mně zůstal. Na film jsem se těšil 3 roky, pak mě zamrzelo, že ve výhledu premiér jsme byli v takřka posledním košíku a když k nám konečně Duna přišla, z pracovních důvodů jsem se do kina dostal až týden a půl po premiéře, nutno dodat, že do stále plného kina a navíc s nejpozitivnějším vědomím, že druhá část již byla potvrzena. I tak chci ale skutečně apelovat, i přes kvalitní ripy na netu, k návštěvě kina a na co největším plátně. Protože jestli něčím Duna je, tak naprostým audiovizuálním masakrem na všechny smysly a i pokud se náhodou ocitnete v táboře unuděných (což je celkem běžné), můžete se alespoň kochat. Strašně, i přes nejrůznější boty v době covidové, cením Warnery za tu odvahu odsouhlasit projekty s blockbusterovými rozpočty, leč v naprosto nemainstreamovaném podání, nikdo jiný to už nedělá a Warneři s Legendary věřili Villeneuveovi i po finančním neúspěchu s druhým Blade Runnerem. Kdyby to náhodou ještě někdo nevěděl, Duna je pomalý, přemýšlivý, tklivý i bombastický film, který končí v půlce knihy. Sedělo by tomu více seriálové podání? Na Nadaci na Applu se taky nadává, takže jen o stopáži to nebude. Moc už takovýhle projektů v budoucnu nejspíš neuvidíme, tak je třeba si jich vážit. Nashle za 2 roky v kině!

Úniková hra: Turnaj šampiónů (2021)

Typický neduh sequelitidy, přičemž jednička pro mě byla příjemným překvapením, ale dvojka už mě moc nebavila a způsob jakým vrátila staré postavy do hry mi přišel vyloženě hloupý. Sony by se mělo vzpamatovat a točit v první řadě výborné filmy, které se posléze můžou stát klasikami. Pak i začnou chodit lidi.

V obležení (2021)

Já věděl, že to ten Carnahan v sobě furt má. Od začátku mě svou stylovou režií lapil do hrsti a takřka do konce filmu nepustil. Jednoduchý, dalo by se říci skoro komorní, námět pomocí dokonale zvolených herců (Frank Grillo už by měl hrát jen s dlouhýma vlasama a Butler jít do něj!) přetavil v přesně padnoucí akčňák, který mě po delší době zase pořádně strhnul a to jsem vůbec nic nečekal. To průměrné hodnocení je vyloženě výsměch. Pokud máte rádi takové ty žánrovky z let minulých typu Přepadení 13 okrsku, rozhodně to zkuste. PS : Ještě jednu třešničku jsem si nechal na konec a tou je Alexis Louder, jíž jsem tu policajtku bez ostychu děsně žral.

Ženská pomsta (2020) odpad!

Skutečné zlo, tady se nepovedlo vůbec nic a bude se to líbit asi jen ženám v určitém věku. Absolutně se nedokážu vcítit do herců, kteří se snad museli stydět, co hrajou a když Jana Paulová říkala, že roli přijala i kvůli scénáři a režisérovi, tak fakt nevím. Na druhou stranu je tu celkem výškrabek nezajímavých českých herců z pitomých dlouhotrvajících seriálů, takže to jen dotváří výsledný hrůzně obludný dojem.