Není čas zemřít (2021)

Velká rozlučka Daniela Craiga je po mnoha odkladech konečně tady (lístky byl v prodeji už na loňský duben!) a v mých očích se hodně jede v nastoleném trendu z předchozí bondovky Spectre, kterou příliš v lásce nemám. Předtím jsem navíc koukal na Casino Royale a musím říct, že to je prostě jinde a zůstane nejen mou nejoblíbenější Craigovkou. Před natáčením mě hodně mrzelo, že se režie kvůli tvůrčím neshodám nakonec neujmul Danny Boyle, ovšem náhrada za něj byla více než obstojná. Cary Joji Fukunaga je vynikající režisér první kategorie, kterému se možná, ale opravdu jen možná, chce až příliš hrát Fortnite, leč nová bondovka si prošla takovými průtahy a problémy, že možná nejen Spectre, ale všechny bondovky zároveň mohou stvrdit něco podobného. Režisér Temného případu a podobných pecek je však jistý v kramflecích, ví jaké linky spojit k sobě aby nejlépe fungovaly a ve správný moment napnout či zabrnkat na emociální strunu, na mnoho diváků toto fungovat bude. Proti jeho režii nemůžu říct křivého slava, leč scénář byl pravděpodobně mnohokrát přepisovaný (docela by mě zajímalo, jak do něj zasáhla moje neoblíbená, pouze co se týče herectví, Phoebe Waller-Bridge) a i když plně chápu, že musel být mnohovrstevnatý a pečlivě uzavřít tuto éru ve společnosti všech pěti posledních bondovek, 160 minut je za mě, zvlášť o půlnoci, až příliš a nezřídka kdy mi to přišlo až zbytečně natahované a linka s Rami Malekem, který je tu až překvapivě málo, mě vůbec ničím nezaujala a přišlo mi jenom, že se Bond přesouvá všude možně po světě, láká na svůj product placement a občas se potká s nějakou novou postavou, jež je tu až povážlivě nevyužitá a pak už se neobjeví (proč tu vůbec byla Ana de Armas? Fakt jen kvůli jedné dějové lince, kde se hodně střílelo? I když byla cool). Není čas zemřít je dobře natočený film, emoce o nějakém odchodu to ale ve mně nevyvolalo (Na to, že je to mega dlouhé, tak samotný konec je za 5 minut odbytý, wtf?) a že bych měl touhu to v brzké době vidět znovu se také říci nedá.

Dexter - Série 8 (2013) (série)

Ano, ta závěrečná řada Dextera se zkrátka nepovedla. Počínaje mým nejvíce nesympatickým charakterem doktorky Vogelové přes nové linky stávajících postav, se kterými si už scénáristi příliš nevěděli rady až po změnu dabingového obsazení (obojí Masuka). Občas byl náběh na návrat do starých kolejí, ale jak moc dobře všichni víme, Dexterovi zkrátka nebyl souzen dobrý konec. Uvidíme jak moc to napraví revivalová 9. sezóna.

Pomsta (2021)

Akční vypalovačka jak ze staré školy. Vzpomněl jsem si na Campbellovo Casino Royle, mělo to hodně podobný wibe. Nicméně kdo mě překvapil nejvíce byl Michael Keaton, který se nikdy do akce extra nehrnul a tady celkem solidně držel krok s Maggie Q i s klasickými hláškami Samuela L. Jacksona. Žádný extra šlágr, ale pro fanoušky starosvětské akce bez cgi jako dělané.

Kate (2021)

Na první pohled možná typicky průměrná Netflixovina, které tento červený gigant chrlí každý týden někdy i 2x a už mě to také chvilku otravuje. Kate jsem od začátku věřil a moji důvěru proměnil věnováním jednoho večera a ačkoliv si o dalšího Johna Wicka, resp Atomic Blonde, nejedná, moje oblíbenkyně Mary Elizabeth Winstead rozhodně hlavní roli utáhne a akční stránku má film na nadprůměrné úrovni a docela se na to dobře kouká. I tentokrát bohužel platí, že je tu minimálně 15 minut navíc, nicméně i kvůli jako vždy výbornému Woodymu to za to stojí. I nadále však u Netflix originals vybízím k opatrnosti, leč Kate si těch 70% zaslouží.

Sexbomba od vedle (2004)

Nechápu, jak mi takový klenot mohl roky unikat. Elisha Cuthbert je bohyně, neskutečný coming of age nářez, který s lety jen zraje.

V rytmu srdce (2021)

Ani nevím, kdy mě naposledy takhle nějaký film pořádně chytl za srdce. Přitom možná nebýt celosvětového uvedení na Apple tv+ bych si jej ani nevšiml. Coda je skvěle natočený a výborně zahraný a zaspívaný film (úchvatná Emilia Jones, ale celá rodina je vybrána precizně + učitel Eugenio Derbez), který v člověku zůstane i po závěrečných titulcích. Ano, najdou se i dlouhé pasáže, kde se malinko zpomalí, ale v celkovém kontextu filmu se jedná o výjimečný feel good kousek, který doporučuji povinně všem předplatitelům této čím dále lépe si vybírající VoD služby a těm co nemají, to doporučuji zkusit.

Schumacher (2021)

Do konce života už si mohl jenom užívat a dopadl podobně jako Kobe Bryant, leč pravděpodobně jen o něco málo lépe. Muž, který mě na pár let přivedl ke sledování Formule 1 a několik let po návratu i na samotné kolbiště v Hungaroringu. Skutečně výjimečně talentovaný sportovec, jež by pravděpodobně nebýt nehody dostal dokument mnohem dříve. Nicméně po několikaletém odkladu ho tu máme a ač technicky tu je všechno správně, to něco navíc co má například loňské Poslední představení tu zkrátka chybí a nechci působil cynicky, ale paradoxně možná proto, že jsem si něco podobného v rodině prožil, tak hlavně to závěrečné ždímání emocí na mě prakticky vůbec nefungovalo a jako jeden z mnoha jsem naivně doufal, že alespoň pár slov od Michaela Schumachera uslyšíme. Tvůrci ale hlavně hodlali natočit jednu velkou poctu této legendě (cením výpovědi mluvících hlav, které leckdy nebyli úplně pozitivní), což se jim povedlo a navíc to potenciálně uvidí milióny lidí na Netflixu. Na druhou stranu, Senna pravděpodobně dostal před x lety lepší dokument, alespoň podle hodnocení, takže to bude chtít opáčko. // Ale je to lepší než Maradona a to mám k fotbalu blíže.

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Nejlepší role Kate Winslet? Možná i ano, minimálně z těch, které jsem měl tu možnost vidět a ceny Emmy ji jistě neminou. Zároveň jsem rád, že HBO stále točí tyto starosvětské detektivky, ač to není můj nejoblíbenější žánr, jednou ročně si rád dám (loni výborný The Outsider). Pro mě osobně to nebyla taková šleha, kterou bych si musel ihned pustit celou, resp po týdnech, v době premiéry (nakonec jsem si ji rozdávkoval na celé léto a je pravda, co kritizují někteří škarohlídové, místy je to až příliš překombinované. Na druhou stranu Mare dokáže pravidelně překvapovat až šokovat častými závěrečnými zvraty a na mě to fungovalo moc dobře. Opět se spekuluje o další řadě, ale po zkušenosti například se Sedmilhářkami a plném vytěžení toho světa jsem proti, raději ať vznikne duchovní nástupce, třeba i zrovna s Winslet a jako vždy vynikajícím Evanem Petersem.