pytlik...

pytlik...

Vatikán

• 19.10.2013  10:59
    Nokturno (studentský film) (2009)

Kromě výtvarných dovedností hlavního hrdiny je třeba vyzdvihnout i jeho schopnosti v pravdě mičurinské. Komukoli jinému by ze zkřížení motorky a vážky vyšlo maximálně nějaké přízemní vozidlo se sosákem. Které by navíc mělo daleko větší spotřebu, neb by sosalo benzín rychlejc!

• 19.10.2013  09:51
    Perfidia (studentský film) (2011)

Tohle Langmajer fakt nedomyslel. Nebyl schopen vykopat ani jeden pořádný hrob, a pak jich najednou potřeboval tolik. A ti mafiáni mi přijdou taky nějací divní. Co já vím, u nich si kope hrob každou chvíli někdo, takže mohli být lépe připravení a kromě lopaty přibalit do té jejich audiny i krompáč, určitě by se tam vešel, když byla v kombíku. Nebo alespoň vzít s sebou motorovou pilu, pak by ten hrob nemusel být tak velký a oni by nemuseli tak dlouho čekat, neboť mohli pomocí ní upravit Langmajera do mnohem skladnějšího tvaru.

• 19.10.2013  09:11

Tzv. filmová minutka. 10 vteřin trvalo vymyslet děj a 50 vteřin strávil autor s animací.

• 18.10.2013  18:24
    Starless (studentský film) (2010)

Koukám, že Země se strašně podobá našemu psu, ten taky sežere všechno. Jednou mi dokonce zblajznul i špunty do uší, čímž mě dostal do prekérní situace, neb byla neděle, všechny lékárny zavřené, a já bez nich neusnu. Naštěstí, člověk by nevěřil, co všechno špunty vydrží. Stačilo pár hodin počkat, pak je trochu ošplíchnout a klidný spánek byl zachráněn!

• 18.10.2013  18:19

Blahopřeju Františku Řehákovi, sesadil Brabce z prestižního trůnu nejhoršího českého vyšetřovatele. Takhle necharismatického a špatně zahraného detektiva jsem ještě neviděl. Přitom ze začátku film vypadal celkem slibně, nečtouc předem obsah, podle Brouskova vážného a rádobyzajímavého komentáře jsem usuzoval, že se bude jednat o báječnou komedii nebo spíš parodii. Po nálezu mrtvého dítěte mi tak nějak došlo, že to asi žádná velká legrace nebude. Přesto jsem se skoro celý film nenudil, protože jsem oceňoval režisérovu invenci, kdy Řehák hrál kladného policajta a zároveň jednu z hlavních padoušských rolí, a já čekal na tu švandu, až se to konečně provalí. Bohužel ke konci jsem zjistil, že ač oba dva plešivci, v jistých nepatrných detailech se Řehák od Vochoče přece jen liší, takže se o žádnou dvojroli nejedná. Jinak tehdejší příslušníci VB se svým tutláním únosů dětí v rámci hesla "hlavně neznepokojovat veřejnost" prokazovali, že logicky se dá zdůvodnit kdejaká hloupost. Kdyby nebylo náhody, nikdy by na tu ženskou nepřišli.

• 18.10.2013  17:34
    Úlovek (studentský film) (2011)

Krásná a v podstatě doslovná ilustrace jednoho českého přísloví.. jak to jen říct, abych neprozradil konec. Tak dejme tomu, že když někdo někomu chystá ďůlek... Jinak naprosto geniálním momentem je, jak ta mamutice pleskne druha chobotem.

• 13.10.2013  08:51

Za komedii tenhle film nepovažuji, spíš jsem cítil lehkou nevolnost a těžší trapnost. Dívat se, jak se Marvanovi a Filipovskému stále ne a nedaří zabít "SA mana" (podobnou nesmrtelnost a zarputilost jsem viděl tak maximálně u sovětských partyzánů, ale ani oni by myslím nebyli schopní se držet ocasu letadla jako Linkers), jak v podstatě každý Čech byl odbojář, neb nikdo ty dva neudal a každý jim naopak pomáhal, dokonce i ustrašený Neumann schovává doma pušku, jak jsou lidi zalezlí, ale sotva se rozšíří fáma, že "to prasklo", ženou se na ulici mlátit Němce... to mi nějak moc směšné nepřipadá. Snímek má jediné štěstí, že byl natočen v r. 1947, takže dost dobře nemohu pronést znechucený projev, jak těm dnešním režisérům není nic svaté a že každý, kdo válku prožil, by jim dal jednu pořádnou do zubů. Projev, že je vůči válečné generaci nehezké, když se autoři vyznačují zvláštní útlocitností vůči Němcům, protože hned na začátku při pronásledování sice vybuchují granáty a létají kulky, ale přesto ani jeden nacista nepřijde k úhoně, a jak relativizují zlo, protože Linkersův nacista má úžasný smysl pro humor, zejména na začátku ve scéně s Dítětovou, připomíná v ní gesty i slovním projevem Járu Kohouta. PS: Překvapilo mě, že i Angličané používali Šturmoviky...

• 13.10.2013  08:28
    Princezna Duše (TV film) (1991)

Škoda že v tom hrála Brožová, bez ní bych to hodnotil hvězdičkou nebo i dvěma navíc. Mi hezká vůbec nepřijde, zvláště vadí její mimoběžný pohled, způsobený utíkajícím okem. Teda nic pro této vadě, pokud má účel. Třeba tenhle voják trpěl tímtéž, ale u něj to mělo opodstatnění. Díky tomu obhlídnul daleko větší prostor bez otáčení hlavy, takže žádný nepřítel neměl šanci se k němu nepozorovaně přiblížit, a ještě stihl jedním okem hlídat Šarika, jestli neskáče přes oves. Však se taky jen díky jemu a jeho tanku Zrzek podařilo sovětům vyhrát válku. Á, tak mě napadá, že vlastně i ta Brožová díky své rozbíhavosti v pohádce zvítězila... Když se podívala na toho trojhlavého psa, každý jeho výčnělek měl neodbytný pocit, že je pod přísným dohledem, a proto si k ní nic nedovolil!

• 13.10.2013  07:50
    Mořská brána (TV film) (1999)

Vetchý v záporné roli, to se jen tak nevidí, ale já ho prokouk hned jak tvrdil, že se zachránil z tonoucí lodi za bouře a přitom mu na hlavě kvetla jeho tradiční neporušená suchá trvalá. Jinak mi asi nejvíc vadí díla, kde logika pokulhává, jako v tomto případě. Vetchý se tvářil, jak kdyby jen on mohl zachránit království, a přitom už byl na hradě přítomný i krásný princ Vaculík, který mohl bez problémů udělat totéž. Ale je možný, že Vaculík nebyl tak zcela v obraze, ono když má člověk celou dobu na hlavě sluchátka ála Otík z vesničky, snadno něco přeslechne!

• 12.10.2013  11:20
    Snowblood (studentský film) (2008)

Poučení: Sněhuláci jsou v sexu silně prudérní, tak na ně rozhodně nezkoušejte některé méně obvyklé praktiky (např. piss). A když je zkusíte, tak se pak nedivte. Neuniknete jim, protože ovládají fyziku a matematiku na jedničku, i bez kalkulačky vypočítají složitý vzorec na zásah pohybujícího se předmětu, a útroby mají tihle panákové pěkně tepelně odizolované, ze dřeva, takže jim nedělá problém zblajznout ani člověka s horečkou. Takže fakt bacha, bacha na ně!

• 12.10.2013  09:09

No, né že bych socialismu chtěl dělat reklamu, ale takhle osmdesátá léta určitě nevypadala. Proto mě celkem pobavil Karlos80 svým komentářem. To všudypřítomné násilí by se hodilo na nějaké temné předměstí amerického velkoměsta, stejně jako policista Karla Rodena... já si pamatuju příslušníky VB vždy navlečené do slušivých zelených uniforem, zatímco podle filmu byl jejich dress code zcela jiný - ošoupaná bundička, džíny pěkně až do půlky břicha a tričko pečlivě zastrčené do nich. No a z případu spartakiádního vraha si onen příběh vzal taky pramálo. Prostě, ta inspirace "skutečnými událostmi" byla fakt hodně hodně volná. Vyzdvihl bych šikovnou kameru, to, že se při akčních scénách divák necítí trapně, což u českého filmu rozhodně nebývá samozřejmostí a hudbu, která v závěru silně připomíná album Faith od Cure v poněkud syntetizátorovější verzi.

• 10.10.2013  09:58

Tak já jsem si z filmu odnesl hlavní poučení, že se nevyplatí škudlit za gumičky, vždy je třeba nosit jich pár po kapsách pro všechny případy. Javorský hrál postavu téměř andělskou, která zátěžové situace vždy řešila na jedničku a nepropadala depresi, i když si svým (možná)morálním činem tak trochu zkazila život. Měl taky štěstí, že mu přáli i autoři scénáře, kdyby byli kapku krvelačnější, vyobrazili by tu malou kukačku jako sígra a né jako roztomilého rozumbradu, který zahřeje u srdíčka každou ženu a nejednoho muže.

• 8.10.2013  11:29

Koukám, že boty Baťa způsobily větší průmyslovou revoluci než parní stroj, produktivita práce díky nim letěla nahoru o stovky procent. Schválně si nějaké odpoledne koupím a zejtra v práci, to budou vejkony, budu ťukat do počítače minimálně dvakrát rychlejc! Z reklamy je také vidět, jakou chybu udělal car Mikuláš II., že trochu nepustil chlup a nezakoupil pro své burlaky pořádnou obuv. Nejenže mohl (možná) dodnes žít, ale hlavně, Lenin by neměl šanci dostat se k moci, protože nikdo nikdy nepřinutí spokojené poddané v pohodlných papučích k revoluci. PS: Burian se ve snímku skutečně vyskytuje. Koho jiného by totiž v první části nemohli nevolníci utáhnout, než tohohle sportovce v baťovkách se speciální protiskluzovou podrážkou!

• 8.10.2013  10:14

Tvůrci se toho fakt nebáli, klidně nechali (skoro) hlavní postavy zemřít. Přes tuto skutečnost snímek nepůsobí moc realisticky, nemá tu správnou poválečnou atmosféru a navíc, člověk má pocit, že už to všechno někde viděl. Zajímavost: Od tohoto filmu se datuje ona ohromná Lábusova popularita. Produkční společnost byla přímo zahlcena dopisy od nadšených diváků, kteří chtěli znát recept na ty vynikající knedlíky. Dokonce jeden státní podnik převzal iniciativu, v socialismu to věc nevídaná, recept nějak vyzvěděl a začal tuto pochoutku v osmdesátých letech hromadně vyrábět a zásobovat jí školní a závodní jídelny. Díky!

• 6.10.2013  12:25

Zklamání. Podle vzoru Krkonoš a Krakonoše bych čekal, že králem Šumavy bude Šoumav (nebo alespoň Šouman popř. Šumák), a né nějaký necharismatický starý Vomáčka. To si tohle pohoří nezasloužilo.

• 6.10.2013  09:46
    Vojnarka (1936)

Povedené drama s pěknými hereckými výkony, ukazující, že láska je doopravdy slepá, jinak by Madlena nemohla mít ráda poněkud primitivního Havla, a zároveň že láska k dítěti většinou vítězí nad láskou k muži. Dříve možná měli lidé na vesnici k sobě "blíž", ale zároveň taky zůstávali uvězněni ve vztazích, protože se dost dobře nemohli sebrat a odejít jinam. Švagr Jakub ze začátku působí jako záporná postava, ale v podstatě se ukáže, že měl pravdu. A u něj bych měl taky jedinou výtku co se týče hereckých výkonů, zejména hlasového projevu, protože mluvil jak kdyby učil nahluchlé nahlouplé studenty moravštině.

• 6.10.2013  09:33
    Dívčí válka (divadelní záznam) (1991)

Čech sice na FAMU nechodil, ale když se chystal natočit tenhle opus, evidentně požádal Trošku o zaučení. Ten na FAMU sem tam zavítal, páč se tam dobře spalo, a rád poskytl kolegovi něco málo z té trošky nesouvislých vědomostí, co za bdělého stavu pochytil. A podle toho to dopadlo. Ukazuje se, že dějiny fakt nejsou spravedlivé. Zatímco Troškova díla se právem povalují v černočerném bahně této databáze, toto Čechovo, které pokud není horší, tak lepší určitě né, se vyhřívá na samém vrcholu. Přitom se taky jedná o tu nejpřízemnější "legraci"... ku cti Čechově slouží, že s výjimkou Ctiradových návštěv jisté budky se nejedná o humor fekální, ale spíš spermoní. No prostě jinak řečeno, za prvé se tu nevyskytují vtipy, ale pouze "vtipy", a za druhé tyhle "vtipy" vycházejí pouze ze sexuální oblasti. Navíc příběh, no příběh... no nic... zkrátka to logicky nedrží pohromadě. Na jedné se Ctirad celou dobu vydává za panice, kterému je nade všechno cudné pobíhání v hájku, a na druhé straně se po osvobození Šárky vzteká, že mu místo poskytnutí rozkoše přikazuje zatroubit na trubku. Podobně Lumír, celou dobu se tváří poněkud přitepleně a o sex nejeví zájem, ale přesto chce dělat ženám prohlídky. No a to publikum... Čech na něj nespíš dělal konkurz a pečlivě si vybíral lidi, kteří se tlemí všemu, jinak si jejich vděčné hlasité homérské výbuchy smíchu nedovedu vysvětlit. A když vidím, co u nich sklízelo největší úspěch, totiž jakékoli použití sprostého slova nebo nadávky na jevišti, myslím, že si Čech mohl ušetřit práci a čas s vymýšlením děje a dialogů, do scénáře nafrkat jenom "kráva, prdel, šukat" atd., a lidi by se mu v divadle smíchy umlátili. A na čsfd by rázem dosáhl minimálně 100%.

• 5.10.2013  09:37
    Kalamita (1980)

Jedna z našich nejpovedenějších komedií, plná náznakového ("nedotaženého") humoru, který ze všech druhů legrace působí nejvtipněji. Škoda, že se nedá někde zhlédnout Pechův výkon, Polívka říkal, že hrál roli dědka, co pořád vykřikoval, že se blíží konec světa. Na konci měl spadnout do jámy, Polívka do ní nahlédl a říkal, jé hele, to je sranda, dědek konecsvěták si zlomil nohu! Jinak na příkladu Kretschmerové a Synkové se projevila stará známá pravda, jakáže jediná věc je horší, než když se nám nedaří sbalit hezkou ženu. Když po nás šíleně jede žena ošklivá.

• 4.10.2013  17:40

Se člověk přestává divit Američanům, že s Indiánama tak zatočili. Střílet jen tak ze zábavy na kuřata, no fuj!

• 2.10.2013  15:00

Asi nejzábavnější snímek z kategorie budovatelských filmů, s těmi nejhodnějšími komunisty, na rok 1952 celkem rarita. I když je pravdou, že si soudruzi tak trochu znečistili svoje vlastní hnízdo, my hnidopichové se tážeme, proč sjednocovali vesnici násilím, když to podle tohoto filmu šlo i způsobem jemným a hlavně dobrovolným? Zvlášť předseda darmochlebského JZD, kovaný soudruh Korbelář, snad musel být v mládí členem Rychlých šípů nebo alespoň vroucím křesťanem, jinak si jeho dobrotu a shovívavost i vůči třídnímu nepříteli vysvětlit nedokážu. Pěknou postavou byl původně účetní Benda, kterého ale přestalo bavit "hrát si s číslíčkama", a tak zůstal v automobilce tahat gumy. Nebo ten Neumannův dědek, který byl v mládí jen "boží hovado", pořád se dřel, ale teď ve stáří prozřel a nabádá mladé, ať do toho JZD vstoupí, neb práce je tam pohodičkou a ta jézeďácká kantýna, hmmmm, no jak tam se vaří... kam se na jídla z ní hrabe podomácku udělaná husa. Pepíček Beyvl opustil projednou své role užvaněných neškodných dědečků a transformoval se ve zlého kulaka, pronášejícího neuvěřitelné věty typu "mě udělá každý,protože já taky každému udělám". No...no...no... no radši nic. No a film sem tam novátorsky přeskakuje ze socialistického (ne)realismu do surrealismu až dadaismu, o čemž svědčí věta prokazující, že marxleninští matematici nebyli žádná ořezávátka, donutili konečně svoji abstraktní vědu produkovat i něco hmatatelného, reálného: "osmička nežere, myslím že se oprasí!". Anebo věta komentující neuvěřitelné úspěchy socialistického zahradnictví, totiž že "Jahoda dává 12 litrů mléka denně!".

• 2.10.2013  13:29
    Šmejdi (2013)

Hm... režisérčino zpracování tématiky bylo stejné šméčko jako ten sortiment nabízený na předváděčkách, to mě silně vadilo. A co se týče obsahu, samozřejmě, prvotně je vina na straně prodávajícího, že používá takovéhle metody. Lituji důchodce, co se jednou napálili a podruhé už nejdou...ale nějak nedokážu cítit lítost k lidem, co opakovaně lezou na podobné akce, i když na nich zažili špatnou zkušenost. Třeba ta babča ve fialovém svetru, ta byla na ránu mezi oči, mi stoupl tlak na 200, jen se objevila na obrazovce. Má byt plný podobných věcí a stejně si nedá pokoj... "já jsem jim to podepsala--a co je ve smlouvě?--to nevím, nemám brejle, já si to přečtu až v autobuse--proč jste to koupila?--oni říkali, že jinak nedostanu dárek--a kolik zaplatíte?---říkali 1500, ale stáhla jsem to na 840 Kč----no jo, ale ve smlouvě máte napsáno 35000! Nebo ten přítel téhle babči, to byl taky pěkný nepoučitelný klouzek. Místo aby si někam udělali výlet sami, tahá ji znova na další akci. Jinak, z psychologického hlediska mi nepřišlo, že by ti prodejci byli nějací přesvědčiví. Každý normální člověk prohlídne během pár sekund tu jejich rádobymanipulaci. Proto mi přišly srandovní a hlavně zbytečné výklady onoho psychologa-odborníka. Samozřejmě něco jiného je, když se při prodeji sníží k násilí, to podlehne asi každý, ale to už ale nelze označit za manipulaci že. No a Vaněk, ten tomu nasadil korunu, to je taky vodborník a hlavně fyzik minimálně za 35000... Prej že led stačí dát na rovný hladký povrch a rychle taje. Esli vono to spíš nesouvisí s teplotou, pane kulinářský šéfe institutu, než s hladkostí. PS: Mimochodem, třeba ti prodejci takoví šmejdi nejsou... protože jestli nabízeli vzácný čtyřvrstvý hrnec, v němž se cokoli samo ohřeje za pouhopouhých 25 tis. Kč či kolik, tak to naopak byli maximální dobrodinci. Vždyť perpetuum mobile by taky nikdo neprodával za korunu, a to je tenhle vynález ještě snad lepší!

• 1.10.2013  10:23

Hrozné. Kdyby tak v druhé minutě vybuchla v té architektonické kanceláři bomba a pak se až do konce filmu na obrazovce objevila pouze bílá plocha, bylo by to daleko víc vzrušující a zábavnější než to, co se odehrávalo v původní verzi. Hlavní hrdina mi byl svým dominantním chováním a rudou knížkou silně nesympatický, takže jeho trable, se kterými by se člověk i za normálních okolností dokázal ztotožnit jen s maximálním úsilím, mě nebraly ani v nejmenším. A zatímco dřív se přísahalo na bibli, komáři zase měli svoje schůze, kde jim svědomí nedovolovalo lhát (nebo alespoň lhát tolik), a tak všechno dobře dopadlo. Ach jo.

• 30.9.2013  14:13

Nedivil bych se, kdyby se ten Dančiakův otec za pár let probudil s kudlou v zádech, kterou mu tam zapíchl jeho syn... Protože takovýmhle způsobem podlamovat sebevědomí svým potomkům a ničit jejich důstojnost, to se jen tak nevidí. (např. králík, fotbal) Zejména mi připadá neuvěřitelná scéna, kdy říká staršímu synovi, aby napráskal tomu mladšímu, protože přišel pozdě domů - by ho mohli okamžitě vzít do koncentráku - jako strážného. Zajímavá je natočena také scéna rozčesávání Eleniných vlasů a pak to, jak se starší bratr přizná ke vztahu... to tak nějak kapánek pedofilií zavání. PS: U Nogy fakt platí nomen omen, má účes jak noha!

• 29.9.2013  10:06

Já to všeobecné nadšení nesdílím, tahle reklama byla vcelku dost trapná. Místo Buriana s balóny bych radši viděl nějakou pěknou slečnu s tímtéž, a jeho výrok, že pneu na silnici plavou, mi zrovna nepřipadá jako ta nejvhodnější pochvala.

• 29.9.2013  09:54

Pár postřehů: Přehrávání k pohádkám patří, ale musí to být dobré přehrávání, a né co předváděl Vízner. Patrně si nacvičoval roli vlka z Karkulky, jinak si to, co prováděl s očima, vysvětlit neumím. Také nemám nic proti obohacování češtiny o nová slova a spojení, ale musí se to umět. Bohužel, v téhle pohádce působila tato snaha jak rána pěstí mezi oči, a těch patvarů bylo přehršel, takže se nelze divit, že se mi doteď poněkud motá hlava. "Přemiklíkovat, svrbí mě pravé oko, cítím se jak shnilý jikrnáč, vypadá jak když candát chodí pěšky po Karlově náměstí, ty pouta by ani štika nepřekousala, kašnář, rourař" a mnohé další. Taktéž mě zaujalo, že Šafránková a Vízner si hned na druhé schůzce dali slovo, že se vezmou, a pak se neviděli dva roky a stále se hledali a strašně po sobě toužili. To klobouk dolů! A propó, všimli jste si, že Šafránková měla u potoka prát pleny, a ty pleny byly od počátku zářivě bílé, ještě než je vůbec do vody ponořila? Asi zajímavý přírodní úkaz, ti její malí sourozenci produkovali zásadně pouze bílá (popř. průhledná) a nesmrdící hovínka. Jinak by se Vízner choval asi trochu jinak, když na něj ten košík se špinavýma plenama Šafránková v rámci škádlení vysypala! Jinak už taky vím, kam chodí Babica na ty svoje recepty. Tříposchoďová polívka, ta by do jeho pořadu zapadla naprosto přirozeně. Akorát pravda, on by ji na konci ještě vylepšil tím, že by ji nechal deset patnáct minut zapéct v troubě. No a když už jsem tak vtipný, koukám, že nikomu tady nepřišel ten název pohádky takový hodně podivný... Asi jsem zvrhlík jenom já, že si pod sloganem "mokrosuché štěstí" automaticky představím ono známé, suchej tam a mokrej ven...

• 29.9.2013  09:30
    Dlouhá kaše (studentský film) (2006)

Velice nerealistické, a proto velice předvídatelné. Zejména muži působili jak z jiné galaxie.

• 29.9.2013  09:18
    Automechanik (studentský film) (2008)

Kráva zajíce nedohoní, ale český mechanik mercedes bez problémů ano. A to ještě běží přes pole, zatímco auto jede pěkně po silnici. Navíc má pro strach uděláno (mechanik, ne pole nebo mercedes), myslím, že by i sebehloupějším mafiánům trošku vrtalo hlavou, že za celých x let nic a teď najednou dvakrát za sebou.

• 29.9.2013  09:14
    Jsem větší a lepší (studentský film) (2007)

Něak jsem nepochopil, jestli onen robot nabyl sebeuvědomění, nebo jen opakoval, co měl uložené v paměti, popř. co mu kdo napsal na ten ajfon. Jinak ztvárnění budoucnosti bylo podařené... zejména ona vize, jak bude fungovat hromadná doprava. Ten perfektní a čas šetřící způsob nástupu do vagónu, to by mě v životě nenapadlo. Člověk (nebo robot) se jednoduše postavil čelem k rychle jedoucí housence, ona ho nějak vcucla a bum, probudil se pohodlně usazený v kupé. Takže vlak na zastávkách vůbec neztrácel čas bržděním. Výstup předpokládám probíhal nějak podobně, vlak vysázel cestující zadem jak brambory do řádku. Samozřejmě to od nich vyžadovalo trochu součinnosti, museli rychle tu kolej opustit, aby je nevcucnul následující spoj.

• 29.9.2013  08:51
    Objížďka (1968)

Jestli měl Mach v úmyslu natočit blábol, tak klobouk dolů, povedlo se mu to perfektně!

• 29.9.2013  08:49

Jako reklama kapku nedotažené, protože jestli jsem se dobře díval, do vody ti lidi skákali klidně bez bot! Jinak klobouk dolů před Baťou, povedlo se mu stvořit nadčasový dizajn, dodnes milióny lidí tyhle boty nosí, akorát na ně nezaslouženě přilípl jméno jakýsi pan Converse.