pytlik...

pytlik...

Vatikán

• 8.11.2013  15:54
    Kdo je kdo (TV film) (1973)

Zápletka se záměnou vzájemně se podobajících osob je fakt hodně fousatá, myslím, že už pralidi se dost zasmáli, když si některý jejich kolega popletl manželku s opicí. Navíc není jen tisíckrát obehraná, ale v tomto případě také málo propracovaná, v podstatě Neckář stále někam běží/auto někam jede/Kanyza se plete/Lohniský křičí "chyťte ho". Zkrátka se jedná o film, který ocení pouze zarytí milovníci pravé socialistické zábavy, ještě zarytější Neckářovi fanoušci a ti nejzarytější příznivci nehezkých mániček.

• 3.11.2013  14:33
    Vlčí děti (2012)

Film jsem nezhlédl s lehkým srdcem, neboť jsem neustále očekával, kdyže se to hlavní hrdinka sesype. To přece normální křehká dívka nemůže vydržet, jen tak se odstěhovat kamsi na samotu, opravit si vlastními silami dům, žít z toho, co si vypěstuje na poli a ještě držet na uzdě dvě rozjívená poloděcka-polovlky. Naštěstí až takhle tahle pohádka realistická nebyla. Po skončení filmu mi zůstaly nezodpovězené mnohé otázky, jako např.: kolik se tihle polovlci dožívají let? Jako lidi, jako vlci, nebo něco mezi? Co když vlčí muž oplodní vlčici, znamená to, že se jim narodí vlčata, které se sem tam mění v lidi? Je lepší mít obyčejné děti, nebo takovéhle polozvířátka? Dost možná, že to druhé. Když moc zlobí, jednoduše se jim řekne, ať se promění a švihají se vyběhat ven do přírody, kde vlk v podstatě nemá přirozené nepřátele. Svačina se jim dávat nemusí, ať si cestou uloví nějakého toho hraboše (to když už jsou větší) nebo žížalu či plže. Taky bych řekl, že stojí člověka míň peněz. Před jídlem se jim vždycky řekne, ať se promění, a pak se jim naservírují vynikající levné psí granule. Taky na oblečení se ušetří, když se bude hlídat, aby byli často ve své (vlčí) kůži, neb ta se jen tak neošoupe. Taky se nemusí kupovat pes-hlídač před barák, stačí dětem ustlat na noc ve stanu či v boudě, určitě to přivítají s nadšením. No, abych to neprotahoval, vzhůru do lesa najít nějakou vlčici! A když nebude, nevěšet hlavu a zkusit něco jiného, třeba medvědici! Ono to půjde!

• 3.11.2013  08:41

By mě zajímalo, proč tam hraje tolik českých herců. Mě by to na místě jejich slovenských kolegů, co je museli dabovat, strašně štvalo. Vždyť tím režisér říká, nejste dostatečně dobří, musím si půjčovat jinde. Nebo je taky možné, že měl autor příliš velký rozpočet, nevěděl, co s prachama, tak holt ho napadlo vyplácet dva honoráře na jednu roli. No a film prokazuje starou známou pravdu, že nejlépe se otec a syn sblíží společnou aktivitou. Když rádi trápí zvířata, jdou lovit ryby, když si libují v autech, koukají spolu v televizi na F1 a když rádi přeskakují vatru, neváhají zapálit chatu.

• 3.11.2013  08:23
    Graffitiger (studentský film) (2010)

Zajímavý příběh o tom, jak se prasátko ledabyle převlíkne za tygra a vyráží za dobrodružstvím. Dozvíme se o něm věci, které jsme snad ani nechtěli vědět, např. že místo pěkné svině ho přitahují spíše tygřice a taky mladé holky. Dá se tedy označit za homofila. Dále mě překvapilo, že existuje jakýsi rozdíl mezi lží a Che. Che má sice taky krátké nohy, ale uběhne hodně daleko.

• 2.11.2013  10:36
    Pět měsíců a tři dny (studentský film) (2008)

Těžká nuda už od začátku, ale jsa naladěn lachtanovou "skvostnou pointou", vydržel jsem koukat až do konce. No a musím říct, že tihle mořští tvorové mají nejen velkou tlamu (aby mohli hlasitě štěkat na protivníky), ale i vynikající zrak, neb já jsem závěr filmu poznal jedině tak, že najednou začaly přes obrazovku běžet titulky. Pointa veškerá žádná. Nebo je taky možný, že lachtani jsou ve skutečnosti slepí jak krtek a jen tak kecaj.

• 2.11.2013  08:47

Kritika je vždy jednoduchá, zatímco pochvala bolí, protože se musí dlouze vymýšlet, takže napíšu jen to málo, co se mi na filmu nelíbilo: Příliš pestré barvy, to se do představy o téhle době nehodí; poněkud méně uvěřitelné dialogy a situace; Brodského klišéovitá postava filozofa; Neckář, který i vedle o tři roky mladší (a krásné) Zelenohorské vypadal jak strašné ucho. Naopak mě pobavily některé komentáře našich top uživatelů, např. Houdiniho přiznání, že je zlatý medvěd (já to tušil, i když si tipnu, že přehání a je jen medvěd!) a gouryella, kterého příběh nezaujal, vůbec nechytl, a dá mu za čtyři. No cheché.

• 2.11.2013  08:32
    Katapult (1983)

První půlka celkem šla, dal bych klidně i za tři. Né že by situace oplývaly nějakou extra realističností, ale Bartoškova nenasytnost po ženských by se mohla dejme tomu vysvětlit tak, že sám pasivní a submisivní potřeboval někoho, kdo by mu vtiskl tvar a donutil k nějaké akci. No a protože jeho manželka mu tohleto nemohla poskytnout, jsa povahově to samé, hledal si holt dominy a aktivnější typy jinde. No ale to, co se stalo s příběhem v druhé půlce... nevím, co to mělo znamenat. Jireš asi mířil na velké umění a trefil velký blábol, to se stává i lepším střelcům, holt se ty dvě věci nacházejí hodně blízko sebe a často je ani nelze přesně odlišit. PS: V každém jiném díle bych automaticky zvedal hodnocení za nahotu, ovšem bez urážky, odhalená Štěpánková, už ve svých čtyřiadvaceti poněkud vyměklá, fakt není žádné terno. To tam byly lepší ženy na svlékání (no...spíš asi tak jedna). Takže smůla.

• 1.11.2013  10:31

No upřímně, konec téhle pohádky byl podobně šťastný, jako když upír kousne člověka a ten sice neumře, ale ráno se probudí a je z něj taky upír. Kakofonická Hurníkova hudba ála Liška příběhu taky moc neprospívá.

• 31.10.2013  11:36
    Křižovatky (1959)

Film byl pro mě příjemným překvapením, a to nejen ve srovnání s jinými opusy oné doby. Ačkoli se to v něm přímo hemžilo neznámými (ne)herci, jejich výkony byly přirozené, role psychologicky uvěřitelné, dialogy a situace jak ze života, a to né toho rádoby socrealistického. Možná, že postava ušlechtilého vyšetřovatele působila až příliš čítankově, ale na druhou stranu, v jednom z tisíce, možná i ze sta případů se takový člověk určitě vyskytl. Výborný výkon v roli nevyrovnaného cholerického závozníka podal Blaškovič, Molčík zase připomínal nejen vzhledem Deanova rebela bez příčiny, a to i tím věkovým posunem (podobně jako Dean ve svých třiadvaceti vypadal o dost starší, a to hrál ještě osmnáctiletého). Místní hodnocení filmu pokládám za nespravedlivé, proto ze čtyř hvězdiček zvedám na pět.

• 30.10.2013  13:51

Zajímavosti: Název získal dům U Dvou slunců podle stejnojmenného domovního znamení, tedy dvou slunců v kartuši. Původním záměrem jeho vlastníka však bylo mít ve znamení pouze jedno slunce, jenomže dům s takovým označením už se na Malé Straně nacházel. Ve dvacátých letech dvacátého století se domu přezdívalo "U dvou sumců", protože zde bydleli bratři - dvojčata, vyznačující se dlouhým knírem. Jeden z nich vedl hostinec a druhý v něm pracoval jako číšník a na konci týdne se vždy prohodili. Tento námět pak použil Poláček ve svém románu Hostinec u Kamenného stolu._______František Kreuzmann coby pan domácí se ve filmu vyznačuje velkou láskou k ochočenému ptáčkovi. Jednalo se však nikoli o špačka, ale o kosa. Proč nazýval Kreuzmann kosa špačkem, o tom se dosud vedou mezi filmovými odborníky vášnivé debaty. Možnosti jsou v podstatě tři: 1. panu domácímu se tohle křestní jméno zkrátka líbilo 2. pletl si špačka s kosem 3. jeho nadřízený v práci se jmenoval Kos, takže by si s ním v rámci služební subordinace nemohl dovolit cicmat a koupat ho v misce s vodou. A on to tolik chtěl.

• 30.10.2013  09:54

V dětství jsem při sledování tohoto filmu nepociťoval nezkalenou, čistou radost, protože lumpové Kraus & spol. byli až příliš asociální, v podstatě se bez jakýchkoli výčitek svědomí připravovali několik vražd, a ty slzy Černocké, když pochopila, že lhali a žádné babské ucho nebude, působily až příliš opravdově. No stejně jako v tolika jiných příbězích jsem moc nepobral, proč se ta čarodějka nakonec rozhodla opustit svůj úžasně zajímavý svět a vplout mezi nás, fádní lidi. Kvůli lásce? Pch, podobný cit přeci u nich musel taky existovat, jinak by se ten netopýr nedal s její matkou dohromady. Pravda, některé nevýhody ten svět měl, jestli jsem dobře pochopil, nestárlo se u nich, takže takový Bláha se musel narodit mamince už vrásčitý a s pleší... tak to se nedivím Černocké, že nechtěla něco takového riskovat.

• 30.10.2013  09:25

V dětství na mě tenhle film působil jako zjevení. Strašidelná tématika (pardón, vlastně duchařská) a velmi povedené triky. Zatímco v ostatních pohádkách jsem písničky nesnášel, neb na dechovku jsem ještě nebyl dostatečně mentálně zchátralý, tady se Uhlířovi podařily velmi chytlavé popové melodie. No a Vávrová, to byla moje dětská láska, i když tedy mě tedy zklamala, když jsem se dozvěděl, že je o pár let starší než já. Ále co, stejně by z toho nic nebylo. Ani pusu bych jí dát nemohl, protože pak už bych neměl žádnou, nemohl bych jíst a potupně zemřel hlady.

• 28.10.2013  09:03
    Zájezd (1998)

Nudné, zdlouhavé, nevtipné (s čestnou výjimkou vystoupení, kterým chtěli účastníci zájezdu pobavit ostatní), nelogické (proč té dívce jednoduše na některé zastávce neujeli) a s žádnou sympatickou postavou. Zejména ona mladá holka byla se svým neustálým ječením na pěst, tý jsem pád do propasti přál, čistě z křesťanské lásky k jejímu okolí, které by si určitě oddychlo. A fakt jsem si užíval těch deset minut klidu, kdy ležela na sedačce nadopovaná práškama na spaní. Ještě štěstí, že nepatřila k těm několika procentům lidí, kteří ze spaní mluví.

• 28.10.2013  08:46

V tomto filmu se plně prokázala odůvodněnost mého dělení lidí na ty s logickým chováním, běžnými představami, touhami a sny, a na ty s knírkem. Chování Larse jsem poněkud nepobral, nevím, proč si nabrnknul tu umělou krasavici, když o něj měla neskrývaný zájem živá a celkem dost hezká dívka. Možná že byl poblázněný sledováním všelijakých seriálů a čtením bulváru, kde se to plastikami jen jen hemží. Dost mi vadí, že jak je film od začátku až do konce nerealistický. Ona živá a celkem dost hezká dívka ztvárněná Kelli Garner by se určitě ve skutečnosti nezamilovala do takového mimoně, to můžu dosvědčit, mám zkušenosti! No i když... pokud vezmeme v úvahu tu její medvídkovou aféru, vlastně se k sobě náramně hodili! No a kdybychom do té úvahy přibrali i jejich kolegu, který sbíral akční figurky a nafukovačku si nekoupil jen proto, že neměl peníze, nezbývalo by se nám než divit, co to vlastně bylo za firmu, kde všichni tři pracovali? Nějaká chráněná dílna? No ale oni tam přece nic nedělali, jen pořád koukali do počítačů! A propó ten kolega s akčními figurkami, dobře jsem si všiml jeho mlsného pohledu, doufám, že Lars (....................a teď bacha, prozradím konec celé detektivky!......................................) pohřbil svou vyvolenou Biancu hodně hluboko, aby se jednou nedivil, že si ten jeho kolega nabrnknul Biančino dvojče. Pravda, bylo by trochu od hlíny, ale to by se dalo vysvětlit třeba tím, že ráda ryje záhonky. Popř. by se kolega přiznal, že je nekrofil, okolí by určitě jeho úchylku přijalo s pochopením, bez okamrku.

• 28.10.2013  07:54

Palec nahoru pro zvoneček, prokázal značnou umělou inteligenci, a to v dobách, kdy se počítače instalovaly do velkých sálů hlavně proto, aby se vědci alespoň trochu ohřáli. Ale přes všechnu chválu, jeho úvahy mi připadaly značně nespravedlivé. Například ošklivě pomluvil onu princeznu, kterou kousla moucha cece popř. trpěla únavovým syndromem, a dokonce do výčtu jejích špatných vlastností zahrnul i to, že nemá peníze. Neuvěřitelné, jako kdyby v pohádkách nebyla chudoba sama o sobě ctností a zárukou ryzího charakteru. Já si naopak myslím, že takováhle princezna je ideální partnerkou, neboť jak známo, ve spánku člověk nemluví, nekřičí, nenadává, nefackuje, maximálně se sem tam projde po střeše. A dále, zvoneček při svých hodnoceních vůbec nevzal do úvahy, že ten princ sám není zrovna dvakrát skvělá partie, ve skutečnosti by mohl být rád, že o něj vůbec má někdo zájem. Vrána si přeci taky nemůže vzít nikoho jiného než vránu, žába žábu, příšerka příšerku a Pat Mata.

• 27.10.2013  08:16

Ze všech monogramů dávám přednost tomu s hodností majora, má sice jen jedno obočí a nos mu chybí úplně, ale za to není superplochý, ale pěkně válcovitý.

• 27.10.2013  07:30
    Mlýn (studentský film) (2011)

Klapka to hrál strojeně a jeho vzhled působí silně necharismaticky. Zato Lichého vzhled je cokoli jiného než nezajímavý, ale role se zhostil stejně neumětelsky. Takže jsem nebyl schopen udržen pozornost déle než dvě minuty a tak mi ten překvapivý konec mi připadal jako sledování, jak mravenec tahá jehličíčko: sice je to hodně zajímavé, ale člověka to tak nějak emočně nebere.

• 26.10.2013  09:21

Snímek z dob, kdy farmaceutický průmysl nebyl na takové úrovni jako dnes a zároveň políčka našich babiček, kde si pěstovaly léčivé lesní byliny, byly bezohledně rozorány a zceleny, takže pro pracující, kteří večer nemohli zabrat kvůli starostem s plánem a záškodníky číhajícími na všech stranách, museli v roli dokonalých uspávadel zaskočit režiséři se svými filmy. (Tak, a jdu si pro medajli za nejdelší větu!) Proto se taky tehdy místo ubytoven stavěla kina, a to hezky blízko továren, dělníci vyfasovali u vstupu polštář, tenhle film se promítal jako poslední okolo osmé večer, no a ráno okolo páté se v sále rozsvítilo a proletariát vyspinkaný do růžova, teda spíš do ruda, švihal s veselou písní na rtech zpátky do fabriky budovat hodnoty. Tenhle snímek mi přijde zajímavý jen z jednoho důvodu, že zde vidíme celou plejádu našich slavných herců relativně zamlada, ještě než je okousal zub času (popř. se na ně podepsalo péro času). Třeba takového Hrzáně jsem skoro nepoznal, s tím, jak skvěle vypadal později, se to nedá srovnat. Což je logické, protože kdo kdy viděl charismatické ucho že. Zvláštní roli si vystřihl Jelínek, opět hrál agenta, tentokráte zlého. A velice fikaného. Pomocí těhotenství (ubohé svedené proletářky, ne svým vlastním samozřejmě) téměř docílil toho, že nenávratně poškodil fungl novou linku. Naštěstí si na staří dělnicí nepřišel, neboť se ukázalo, že ti to pořád drží pevnou rukou!

• 24.10.2013  10:28
    Skoč! (studentský film) (2009)

Muži skáčou placáky, ženy jen malé plácačky, až na výjimky, jak vidno. Za konec srážím hodnocení.

• 23.10.2013  13:11

Jeden z mála filmů, kterému Liškova hudba doopravdy nemohla ublížit. Nevím, na co to měla být kritika, patrně si režisér řekl, pravá levá, vezmu to jedním vrzem. Ale spíš se mi zdá, že se trefoval do socialismu, neboť Sovákovo povzdechnutí, že při investicích do akcií není o co stát, prostý český člověk střádající haléř k haléři ve spořitelně na ubohý úrok nemohl brát jinak než jako výsměch. Podobně jako napravení bývalého zloděje v podání Libíčka, pomáhajícího soudruhům v uniformě dopadnout padoucha, aby jim nahradil čas, který v minulosti strávili chytáním jeho. Myslím, že nad takovým kvalitním vymytím mozku by zbledli i takoví Jehovisté, a to sami používají dokonalé mejdlo že. Nejtragičtější rolí je bezpochyby ta Dvořákova, ukazující bídu socialistického amatérského sportovce. Tehdy bývalo běžné, že se navečer vypotácely z posiloven a tělocvičen mátožné vyhublé neupravené postavy, podobné mírně oživlým mrtvolám (tímto tleskám Bočanovi za šťastnou ruku při castingu, když na tuhle roli vybral zrovna Dvořáka), které trávíc celý den pilným tréninkem, samozřejmě neměly čas na vydělávání peněz. Takže je jasné, že se musely živit drobnými krádežemi, neboť na větší jim síly nezbývaly. Pláču nad jejich osudem... kdo by je chtěl vinit? Kdo?

• 22.10.2013  15:10
    Pásli ovce valasi (TV seriál) (1973)

Si vzpomínám na ten pocit černočerného zklamání, když jsem v osmdesátých letech coby malý kluk večer zasedl k večerníčku a místo chlapečka jezdícího na jednokolce se v televizi objevil bača, co rozsvěcoval pomocí dlouhé tyče hvězdy. Což znamenalo, že své místo na slunci dostali naši bratři, místo české pohádky se vysílají pohádky slovenské, u kterých většinou tahle úvodní znělka bylo to nejlepší, co se za deset minut na obrazovce událo. Jistou výjimkou se mi jevily právě tyhle příběhy Valachů, sice jsem Kronerovi nerozuměl ani slovo, ale alespoň to bylo hezky kreslené. Nedávno jsem jeden díl viděl znovu a v podstatě se nic nezměnilo, pořád jsem to moc nepobíral. Kromě jedné věci...Díky Matkovým copánkům jsem konečně pochopil, kdo je v jejich vztahu maminka a kdo tatínek!

• 20.10.2013  19:10

Upřímně, to, že slepice snáší zlaté vejce, by mě ani tak nepřekvapilo, páč už jsem jednou viděl člověka, který dokázal něco podobného. Taky z něho totiž vyletělo zlato (pravda, po ráně a spolu se zubem). Ale pořád mi vrtá hlavou, jakým způsobem to vejce ze sebe dostala, neboť předmět větší než on sám by ze sebe nevytlačil ani Copperfield.

• 20.10.2013  08:41

Hodnocení zvedám za ty poskakující slepice, o kterých platilo ono okřídlené zemanovské "to je s váma trápení, mrchy nenažraný, to je trápení". Je tedy pravda, že jich bylo pět, ale zase až takové hvězdy nebyly, aby si každá zasloužila svojí vlastní hvězdičku.

• 19.10.2013  11:32

Škoda, že je to celé příliš natahované, na ten děj by stačilo poloviční množství dílů. A mimochodem, Hapka tady recykloval svojí ústřední melodii z Dynastie Nováků.

• 19.10.2013  10:59
    Nokturno (studentský film) (2009)

Kromě výtvarných dovedností hlavního hrdiny je třeba vyzdvihnout i jeho schopnosti v pravdě mičurinské. Komukoli jinému by ze zkřížení motorky a vážky vyšlo maximálně nějaké přízemní vozidlo se sosákem. Které by navíc mělo daleko větší spotřebu, neb by sosalo benzín rychlejc!

• 19.10.2013  09:51
    Perfidia (studentský film) (2011)

Tohle Langmajer fakt nedomyslel. Nebyl schopen vykopat ani jeden pořádný hrob, a pak jich najednou potřeboval tolik. A ti mafiáni mi přijdou taky nějací divní. Co já vím, u nich si kope hrob každou chvíli někdo, takže mohli být lépe připravení a kromě lopaty přibalit do té jejich audiny i krompáč, určitě by se tam vešel, když byla v kombíku. Nebo alespoň vzít s sebou motorovou pilu, pak by ten hrob nemusel být tak velký a oni by nemuseli tak dlouho čekat, neboť mohli pomocí ní upravit Langmajera do mnohem skladnějšího tvaru.

• 19.10.2013  09:11

Tzv. filmová minutka. 10 vteřin trvalo vymyslet děj a 50 vteřin strávil autor s animací.

• 18.10.2013  18:24
    Starless (studentský film) (2010)

Koukám, že Země se strašně podobá našemu psu, ten taky sežere všechno. Jednou mi dokonce zblajznul i špunty do uší, čímž mě dostal do prekérní situace, neb byla neděle, všechny lékárny zavřené, a já bez nich neusnu. Naštěstí, člověk by nevěřil, co všechno špunty vydrží. Stačilo pár hodin počkat, pak je trochu ošplíchnout a klidný spánek byl zachráněn!

• 18.10.2013  18:19

Blahopřeju Františku Řehákovi, sesadil Brabce z prestižního trůnu nejhoršího českého vyšetřovatele. Takhle necharismatického a špatně zahraného detektiva jsem ještě neviděl. Přitom ze začátku film vypadal celkem slibně, nečtouc předem obsah, podle Brouskova vážného a rádobyzajímavého komentáře jsem usuzoval, že se bude jednat o báječnou komedii nebo spíš parodii. Po nálezu mrtvého dítěte mi tak nějak došlo, že to asi žádná velká legrace nebude. Přesto jsem se skoro celý film nenudil, protože jsem oceňoval režisérovu invenci, kdy Řehák hrál kladného policajta a zároveň jednu z hlavních padoušských rolí, a já čekal na tu švandu, až se to konečně provalí. Bohužel ke konci jsem zjistil, že ač oba dva plešivci, v jistých nepatrných detailech se Řehák od Vochoče přece jen liší, takže se o žádnou dvojroli nejedná. Jinak tehdejší příslušníci VB se svým tutláním únosů dětí v rámci hesla "hlavně neznepokojovat veřejnost" prokazovali, že logicky se dá zdůvodnit kdejaká hloupost. Kdyby nebylo náhody, nikdy by na tu ženskou nepřišli.

• 18.10.2013  17:34
    Úlovek (studentský film) (2011)

Krásná a v podstatě doslovná ilustrace jednoho českého přísloví.. jak to jen říct, abych neprozradil konec. Tak dejme tomu, že když někdo někomu chystá ďůlek... Jinak naprosto geniálním momentem je, jak ta mamutice pleskne druha chobotem.