• Krátkometrážní

Červená Karkulka (2011)

Jiný kraj, jiný mrav. U nás si dělník před odchodem do šroubárny přečte pár kapitol Vergilia v originále, ve středověku kdesi na Západě si zase dřevorubec před šichtou pěkně nageloval a pečlivě vyčesal vlasy, aby ho lesní zvěř nepomluvila. Jinak děj filmu diváka nějak nevtáhne, ne že by se přímo nudil, ale určitě není vzrušen tak, že by nemohl dýchat. K tomu přispívá i představitelka hlavní role, né že by byla přímo ošklivá, ale celou dobu tak zvláštně kulí oči, jak kdyby tím hledaným vlkem měla být ona. Přesně takhle valil v jedné pražské restauraci angličan bulvy, když si objednal "typical czech food" a oni mu přinesli šest knedlíků přes celý talíř. Zkrátka, téma snímku je poněkud odtažité, člověk se s ním nesžije, nepřipomíná mu jeho vlastní problémy, neboť s vlkodlaky mají dnes trable jen málokde. Taky se divím, že nikoho nenapadl jednoduchý způsob, jak vlkodlaka ulovit - jednoduše by se přikázalo, že noci mají strávit všichni v kostele. Kdyby se tomu nějaký člověk snažil vyhnout, bylo by jasné, že vlkodlakem je on. Nebo by tam šel taky a když by se v noci proměnil, okamžitě by se spálil na uhel, takže by si vesničani ušetřili námahu spojenou s jeho zabíjením. No a konec mě taky nenadchnul... když už se ten "vymazlený" dřevorubec stal nešťastnou náhodou taky vlkodlakem, čekal jsem, že spáchá sebevraždu, aby to mělo nějaký ten tragický náboj. Né, on slabošsky odkráčí do divočiny. Přitom mu muselo být jasné, že svou novou přirozenost zvládne jen těžko. Mimochodem, tak mě napadá... Když takový vlkodlak při krvavém měsíci kousne třeba myš, stane se ten hlodavec taky vlkodlakem nebo to platí jen u lidí?

Parta za milión (1990)

Celkem postmoderní film, ty děti měly hodnoty moc pěkně rozmáznuté. Poněkud nelogické mi přišlo, jak ten klaďas automechanik pomáhá těm klukům s přípravou loupeže a nakonec ještě vykrade hlavnímu hrdinovi skříňku. To s tím psem se mi taky vůbec nelíbilo, to si mohli autoři strčit za klobouk.

Za pět minut sedm (1964) odpad!

Sledovat parodii parodie je čirým utrpením, tohle se teda fakt nepovedlo. Jediné plus lze najít ve statečné kritice poměrů.

Slečna Golem (1972) odpad!

U tohoto díla by řval nadšením jen Karel Čapek, že on to přeci říkal, že nás roboti ovládnou (a jemně by zamlčel, že ostatní předpovědi mu poněkud nevyšly, krakatit je stále jen sopkou v tichomoří, nemoc existuje pouze černá a navíc pouze u včel a v případě mloků se dá doposud hovořit maximálně o fackované u rybníka). Nám ostatním si nezbývá než povzdechnout, na této "komedii" není dobré vůbec nic, snad s výjimkou pěkných veteránských automobilů. Maximálně připouštím, že se jedná o dobrou sbírku všemožných socialistických klišé - život v luxusu je fuj, morální lidé přeci žijí někde bez peněz v garsonce a nechají dělat všechny práce dvojníka (Brejchová), snažit se vydělat peníze na vynálezu, na výsledku práce své vlastní hlavy taktéž není pěkné, patrně ho měl zdarma poslat do SSSR, aby ulevil tamním pracujícím (Tříska), atd. Mimochodem mi není jasné, proč onen Třískův golem zabil Brejchové golema, když museli vyznávat stejné hodnoty, logičtější by bylo, kdyby se spojili. Co se týče herců, o Brejchovou si už nehodlám brousit svůj parůžek ostrovtipu, protože už jsem to párkrát udělal... anebo... přece jen... jestli mělo být tohle sexsymbolem, nebo-li nejpřitažlivější ženou šedesátých a sedmdesátých let, tak se divím, že jsme nevyhynuli. Alespoň já bych tedy s ní žádného rozmnožování nebyl schopen, ani kdybych se hóóódně snažil.

Le Chevalier mystère (1899)

Hm, odteď abych se bál malovat jediné dvě věci, které svedu, tj. pavouka i s pavučinou a želvu na zádech. Terária jsou drahá a pavouků mám už tak doma tolik, že se mi sem stejně další nevejdou.

Synové hor (1956)

Velice silný film, který nedokázalo pokazit ani poněkud primitivní antiněmectví (byť pouhých 10 let po válce pochopitelné) a poněkud přehnané učitelovo vlastenectví. S překvapením tady čtu, že si ve snímku zahrál epizodní roli starého lesníka i pravý Emerich Rath. Fakt ho lituju, že se musel dívat na to, jak nelichotivě je zpočátku filmu vykreslen jen proto, že má německé jméno, mě by na jeho místě ta nespravedlivost pěkně štvala. A Vojta je kapitola sama o sobě, u tohoto herce si vůbec nedokážu představit, jak vypadal zamlada, ten se snad už jako dědek narodil a od porodu se jen zvětšoval.

Rocky (1976) odpad!

Fajn zjištění, že i my retardovaní máme šanci prosadit se na poli umění! Zároveň mě děsí, kolik po naší republice pobíhá schizofreniků, kteří dokážou dát tomuto velefilmu čtyři až pět hvězdiček a dílům, jako je např. Samuela či jak se ta telenovela jmenovala, které kýčovitostí, hereckými nevýkony, nedějem a neinteligentními dialogy stojí na úplně stejné úrovni, pak odpad či maximálně jednu. No a ještě k tomu přidejme téma boxu, u kteréhožto "sportu" jsem nikdy nepochopil, co je na tom obdivuhodného či zajímavého zmlátit druhého tak, že se nezvedne. Mně tato zábava přijde dost odporná. Jediné plus má u mě Stalone za to, že nedávno v jednom rozhovoru přiznal, byť jen tak na půl pusy, že ty taneční kreace v závěrečném souboji s tím černochem obšlehl pěkně pohyb od pohybu od Luďka Soboty, jak v roli Koudelky mlátil s těma protivníkama na judovém turnaji o žíněnku. Ale Svěrákovi a Smoljakovi prý platit nic nehodlá, škrt jeden. Ale abych jen nekritizoval, není Rocky jako Rocky, třeba tenhleten fakt nemá chybu.

Vánoce (1965) (TV film)

Něak jsem hlavní myšlenku díla nepochopil. Co je na tom méně komerčního, jít do obchodu a místo umělého stromku koupit přírodní?

The Day the Earth Stopped Masturbating (2012)

Je fajn, že po dlouhé době opět někdo upozornil na nepochybnou škodlivost onanie, byť poněkud přehnaným způsobem. Ipsace totiž poškozuje svého vykonavatele, né že by umíral druhý člověk. Neboť jak N.Batista hezky popsal ve své knize "Samohana a její následky", v důsledku dlouhodobé onanie jedinec ztrácí sluch, zrak a "kdo byl již od narození mdlého rozumu, stává se politováníhodným blbcem". Zkrátka, tato činnost by měla být rozhodně postavena mimo zákon a tomu, kdo by zákaz porušil, by bylo dobré např. uříznout obě ruce. Neboť jak praví bible, je rozhodně lepší přijít o údy než o zrak či sluch.

Cestující (2006)

E.T. se vrátil na Zem a hned toho litoval... (podobně jako toho bude litovat Ježíš, neboť jak praví klasik: If Jesus come back, we will kill him again". Ale to sem nepatří). Nejvíc jsem se lekl, jak se ten řidič oháněl novinami po mouše, doufal jsem, že se netrefí, protože to fakt vidět nemusím, tenhle hmyz na nose rozmáznutý.