Ztraceni (2004) (seriál)

Legendární seriálový zážitek s nezapomenutelnými postavami a úžasným soundtrackem od Giacchina. Více viz. komentář u jednotlivých sérií. Celkově 9/10

Ztraceni - Série 6 (2010) (série)

Tak šestá série za mnou a tím pádem i celá tato sága! Očekával jsem, že se bude konat opět řádný "mindfuck", s tímto konceptem přišla pátá řada. A samozřejmě na to došlo! Ale dovolil bych si tvrdit, že jsem se v tom za těch několik řad naučil docela obstojně orientovat, takže z mé strany ještě OK. Trochu mě zamrzelo, že se zde rozjelo enormní vyškrtávání postav, to v koutku duše zabolelo. A poslední díl mě emocionálně rozsekal na nejmenší kousíčky! Dost lidí si právě stěžuje na to uzavření, ale já osobně autorům posílám pochvalu. Za mě vůbec to nejlepší uzavření tohoto nezapomenutelného seriálového zážitku s legendárními postavami a úžasným soundtrackem. 8,5/10

L'Intervention (2019)

Solidní koprodukční žánrovka Francie a Belgie vycházející z reálné události únosu autobusu plného dětí Somálci. Na filmy z těchto končin se skoro vždy mohu spolehnout, Francouzi tu poctivou filmařinu mají v merku a i tady tomu nebylo jinak. Potěšila přítomnost Olgy Kurylenko, ikdyž je pravda, že tady toho herecky moc předvést nemohla (tolik prostoru se jí nedostalo). Linka s odstřelovači složky GIGN o dost zajímavější, potěšilo, že se snažili každou postavu tohoto útvaru pojmout malinko odlišným stylem (takže tady máte drsňáka, spíše tichého jedince, vtipálka atd.). Konec adrenalinově našlapaný, tolik zásahů do hlavy ve filmu nepamatuji, dojde i na emoce. Funguje to, jen mě trochu mrzí, že si dost skutečných informací autoři doupravili k obrazu svému. Když si k tomu ale nic nenačtete, tak se jedná určitě o koukatelný kus. Za mě 6,5/10

Čas (2021) (seriál)

Absolutní povinnost pro všechny milovníky poctivé kinematografie! Od BBC je člověk zvyklý na nějaký vyšší level kvality, takže jsem od Time očekával velké věci. A mohu s čistým svědomím říct, že se jedná o excelentní seriálový zážitek, možná jeden z nejlepších za poslední roky. To hlavní herecké duo to vyzdvihuje do neskutečných výšin, jak Sean Bean coby učitel odsouzený ke 4 letem za mřížemi, tak i Stephen Graham coby bachař. Oba podali bezchybný výkon vybroušený do posledního detailu, věřil jsem jim naprosto všechno. Příběhově taktéž nadstandardní, v rámci zápletky to dokáže překvapit slušnými zvraty, nepříjemně dusivá atmosféra se dá místy doslova až krájet. A hlavně to divákovi slouží jako menší nahlédnutí pod pokličku vězeňského chodu v Anglii. A ten závěr lahůdkový, parádní ve všech ohledech. Fakt mohu doporučit všem, podobných žánrovek moc nevzniká, notabene takto brilantních. Za mě 9/10

Meandr (2020)

Začínám pomalu ale jistě těmto neokoukaným žánrovkám ze země galského kohouta přicházet na chuť. Již Kyslík z tohoto roku se zařadil na vysoké příčky, no a Méandre mě oslovil stejně tak. Hlavní hrdinka ztvárněná Gaiou Weiss neskutečně sympatická, z pozice diváka jsem jí držel všechny čtyři palce, aby všechny nástrahy překonala v plném zdraví. Bavila mě hra se světly (kombinace červené, žluté, modré). Jednotlivé druhy pastiček (scény pod vodou, kremace či roztočená turbína) skvěle zvolené, tady si člověk hned vzpomene na Saw (Kostku ještě musím dohnat :D). Plus se zde najde pár nepříjemných scén (celý film se nese v tomto duchu, to jo, hudba se vám zažírá hluboko pod kůži, ale ten "zombie", tam se mi nejvíce tajil dech). I brutálnější momentky se dostaví. Menší problém mám s nedořečeností na konci, tam to tvůrci asi nechtěli moc vymýšlet, tak to nechali na nás, ať si to domyslíme. I tak ale nemohu jít pod 8/10. Paráda

Pętla (2020)

Chtěl bych mít možnost alespoň na chvíli nakouknout do hlavy režiséra Patrika Vegy, neboť jeho filmy jsou fakt šílené, proto by mě zajímalo vidět na vlastní oči jeho myšlenkové pochody. Petla má jediné štěstí, protože zápletka si zakládá na věrných historických reáliích, takže v tomto směru osočit Vegu nemohu. Ale jsou zde aspekty, které opět šly trochu mimo mě. Postava Ninjy s katanou v polské zásahové jednotce (co to jako je?), dále pak opět velice přestřelená stopáž plná erotických scén (párkrát mě to donutilo se zamyslet, co to vlastně sleduji). Chápu, že Poláci točí filmy s notnou dávkou nadsázky, ale vše by mělo mít své hranice. Na druhou stranu, má to dobře napsané postavy, uvěřitelné herecké výkony a v druhé polovině mě samotného zajímalo, jakým směrem se příběh vydá. Ale i to mě nepřinutí k tomu si ten film někdy pustit znovu. 6/10

Jolt (2021)

Tak na začátku potřebuji říct, že trailer šel docela mimo mě. Čekal jsem prachsprostou béčkovou podívanou. No a vida...Jolt měřítka této kategorie splňuje na jedničku s hvězdičkou. Kate Beckinsale patří mezi to největší lákadlo, tu její roli jsem jí docela věřil, na druhou stranu, měla šanci herecky vůbec něco předvést ? Obsazení Stanleyho Tucciho jsem upřímně nepobral, tak kvalitní herec a skončí v tak malé a neatraktivní roli. Nechápu. Další obsazení docela tragédie (ten Courtney fakt pěst na oko). Akce sem tam ujde, spíše se ale jedná jen o představy hlavní hrdinky mimo realitu. S dialogy už to tak slavné není, ty sexuální narážky na každém kroku dost nemístné (podle toho člověk pozná, že to točila ženská). Kvalitou dost porovnatelné s Old Guard s Charlize Theron (mohly by si režisérky podat ruce). Prostě strašná bejkovina. 4,5/10

Tak už konečně chcípni, táto (2018)

Ruská variace na ty největší filmové hity Tarantina a bratří Coenů. Moc jsem od toho nečekal, ale ve výsledku jsem mile překvapen. V úvodních minutách se totiž rozehraje doslova a do písmene šílená podívaná, kde o brokovnici či letící televizi není nouze. Otec detektiv za mě nejlépe napsaná postava, bavil jsem se u jeho hlášek, celkově super. Ostatní charaktery za mě trochu upozaděné, ještě pobavil Jevgenovič a jeho příchod na scénu. Ten samotný černý humor, jenž je tím největším lákadlem, funguje docela obstojně, pár scének velice pobavilo (celá situace točící se kolem policejních pout neskutečně vtipná). Závěr plný twistů, ale za mě to s jejich počtem malinko přehnali. Takže suma sumárum. Filmu bych šanci rozhodně dal, má co nabídnout, ale nečekejte nic extra. Za mě 6,5/10

Jak jsem se stal gangsterem (2019)

Snaživý gangsterský kousek na motivy těch největších filmových "fláků" alá Scorsese od našich severních sousedů, který se rozhodně nemá za co stydět! Ideálně bych si představoval stopáž o dobrou půlhodinku kratší, jako divák jsem místy trpěl v první půlce, ale v druhé tempo nabralo velice slušné obrátky (aspoň se to vykompenzovalo). Jedná o audivozuálně stylovou žánrovku, jež sází na ty největší hudební hity minulého století. Kromě toho jsem si s těmi slow-motion chvílemi plus různým zasahováním hlavního hrdiny do děje z pozice vypravěče připadal i ve filmu jako od Ritchieho. Příběh je srozumitelný, dost lineární, což ale není na škodu. S brutalitou se taktéž ve filmu nešetří. Jsem přesně na 7/10 (hlavně díky konci!), film mohu s čistým svědomím doporučit.

Smrtící ticho (2020)

Uznávám, moc jsem toho od The Silencing nečekal, ani zdejší komentáře nezahrnují tento film nějakým závratným hodnocením. Ale ve výsledku se jedná o poctivý přírůstek do žánru krimi, který toho má hodně co nabídnout! Už jen zasazení do kanadských odlehlých lesů, kde po vás pomalu neštěkne ani pes, dodává tu správnou atmosféru. Coster-Waldau opět přispěchal s dokonalým výkonem, na druhé straně Wallis v roli šerifky podala též obstojný výkon. Líbilo se mi, jak autoři naznačovali různé maličkosti v průběhu, které do sebe na konci zapadly jako jeden celek skládačky. Film nabídne dost momentů, kde se nešetří napětím (naháněčky v lese skvělé!), emocemi, ale i na detektivní žánr překvapivými zvraty, kdy vás minimálně dva překvapí. Celkově to například na Wind River nemá, ale osobně mám pocit, že snímek kvalitativně podobný The Silencing by chtěl natočit každý filmař. Poctivé řemeslo každým coulem. Za mě 7,5/10