Kyslík (2021)

Alexandre Aja a scifi? Tak trochu oxymorón :D Ale ono to ve výsledku funguje skvěle. Filmy s jedním hercem jsou vždy sázkou do loterie, protože vlastně vše závisí na nich a jejich hraní. No a hlavně díky Mélanie Laurent se Kyslík povedl, neskutečně nadaná a všestranná herečka. Trochu jsem se obával, aby film nesklouzl do nějakého nudnějšího tempa, přecejen jen jedna lokalita v kryokomoře tomu malinko nahrávala do karet, ale opak je pravdou. Nepříjemná atmosféra prosáklá skrz naskrz absolutní bezmocí, jo, to se tvůrcům povedlo vykreslit na jedničku. Chytře napsané dialogy mezi hlavní hrdinkou a umělou inteligencí mě bavily, místy nabídly strhující tempo. Uhrančivý audiovizuál taktéž měl co nabídnout. A těch pár zvratů, které na nás autoři vytasili, bych se nebál označit anglickým termínem "jaw-dropping". Tento výraz to do posledního detailu vystihuje. Nečekal jsem to, ale z Oxygen se vyklubal žánrový klenot. Paráda. Za mě 8/10 P.S. A příznivci hororovějších chvilek, nebojte se, Aja na vás nezapomněl (scéna s jehlou dost intenzivní)

30 stříbrných (2020) (seriál)

Španělé se domluvili s HBO a natočili žánrově velice zajímavý seriál pojednávající o zradě Ježíše Jidášem, kdy ústřední roli hraje 30 stříbrných mincí. Audiovizuálně se jedná o nesmírnou pecku, luxusní kamera doprovázená pesimističtějším filtrem, který vám fakt na rtech úsměv nevykouzlí. A prvních pár dílů jsem si tohle vše užíval plnými doušky, první polovina první série za mě na poctivou osmičku. Jenže jak čas plynul, tak mi přišlo, že autoři začali tak trochu vařit z vody a ten scénáristický koncept se jim začal rozpadat pod rukama. Taková škoda! Postava faráře super, stejně i jako ta veterinářka a starosta. Trochu mě v negativním slova smyslu překvapilo CGI, jako by jim na tento aspekt došel rozpočet a bohužel to na výsledku znát bylo. Mělo to určitě na víc, ale pokud by druhé sérii dali zelenou, tak bych pokračoval. Za mě 6,5/10 P.S. To přerostlé dítě z prvního dílu mě bude pronásledovat v nočních můrách ještě hodně dlouho, takovou creepy věc jsem roky neviděl :D

Zprávy ze světa (2020)

Umím si představit, že z tohohle mohl být fakt westernový hit, notabene když k tomu mělo přístup široké spektrum lidí kvůli Netflixu. Ale bohužel se nestalo, což je škoda, protože ta jména za tímto projektem slibovala určitě víc! Režie a scénář Paul Greengrass, hudba James Newton Howard, kamera Dariusz Wolski a Tom Hanks coby hlavní hrdina. Trochu mě pak ve výsledku zaráží, že nejlépe si z nich vedl Howard, jeho soundtrack dokázal balancovat mezi slušným napětím (přestřelka, pouštní bouře) a klidnými momentkami, kde hudba měla skoro až melancholický nádech. Což o to, krásné scenérie filmu pomohly, ale zápletka mi přišla dost sterilní. Nezaznamenal jsem, že by se pouto mezi Hanksem a malou holčičkou za ty dvě hodinky posunulo na nějakou vyšší úroveň, v tomhle je třeba True Grit úplně jinde. Takhle....Své momenty to nabídne (konec potěší), ale jako celek to na nejlepší žánrové kousky nemá. Za mě 6,5/10

Xtremo (2021)

Veliké překvapení! Nikdy bych to dle trailerů neodhadl, ale Španělé natočili neskutečně adrenalinem našlapaný akční film se vším všudy! Jasně, příběh točicí se kolem motivu pomsty už byl zfilmován milionkrát, příběh nemá čím překvapit, scénář připomíná spíše pěkně děravý cedník...ALE....Zábavu, s níž film vyrukoval, tu přehlížet fakt nemůžu. Hlavní hrdina neskutečný bad-ass, vůbec ho neznám, ale slovo charisma mu fakt cizí není. Akce špičková, fakt precizní, ať už po stránce choreografické, tak i směsice různých nápadů (kde jinde člověk sakra vidí použití hlavové opěrky z auta jako smrticí zbraň :D). Prostředí Barcelony taktéž zaujalo. No a na tu čtvrtou hvězdu to vytahuje absolutně nepřekonaný úhlavní antagonista, luxusní výkon z jeho strany podpořený nezapomenutelnými hláškami. Jako John Wick a Equalizer třeba komplexnější, ale za mě třeba lepší o půlhvězdu než Nobody z tohohle roku. 7,5/10

Bezohledný (2019)

Tak tady jsem od Italů čekal tedy lepší podívanou. Kdo jiný by měl zvládnout natočit pořádnou gangsterku se vším všudy než oni ? Riccarda Scamarcia si pamatuji z Johna Wicka 2, už tam zahrál toho mafiána s noblesou, no a mohu říct, že zrovna on patřil k tomu lepšímu, s čím Ruthless dokázal vyrukovat. Bavilo mě to italské prostředí, ty různé časové linky s jinak starým hlavním protagonistou, ale příběh mě v zásadě vůbec nechytl. Člověk ihned zaznamenal, že se ten film snažil přiblížit tomu žánrovému stylu alá Martin Scorsese, ale hodně to chvílemi drhlo. Dialogy nic extra, vedlejší postavy dost odfláknuté. A finále vyšumělo absolutně do prázdna, čekal jsem, že se aspoň tady utrhne film ze řetězu. Bohužel k tomuto vůbec nedošlo. Tragédie to úplná není, ale odvařený z toho rozhodně nejsem. Za mě 5,5/10

Přísaha (2001)

Sean Penn fakt točit ty detektivky umí (Přísaha a Tajemná řeka). The Pledge rozhodně nedokáže strhnout nějakým závratným tempem, ale to vůbec nevadí. Tady se sází na důkladnou psychologickou rozborku jednoho detektiva v důchodu, jenž si jako jediný stojí za tím, že vrah malé holčičky dopaden ještě nebyl. Jack Nicholson mi vytřel zrak, tak grandiózní civilní výkon jsem fakt nečekal, herec par excellence. Potěšila kamera, ty záběry na přírodu jednoduše krása, dále i důraz na detail v jednotlivých scénách. Zimmer a Badelt zde stvořili jeden z nejlepších soundtracků, co jsem doposud slyšel (nechápu, jak to, že mi něco takového doposud uniklo). Jako divák jsem byl na trní, neboť mě zajímalo, jak tuto zápletku chtějí autoři dovést do zdárného konce. Závěrečných pár minut mě přesvědčilo, že tady se musím uchýlit k silným čtyřem hvězdám, neboť takový mix šťastného a zároveň tragického konce, to se často nevídá. Doporučuji. 8/10

Ulice strachu – 2. část: 1978 (2021)

Tak druhý díl nás diváky zanese na prosluněný americký tábor na přelomu 70. a 80. let a nutno podotknout, že tahle změna filmu prospěla! Potěší přítomnost Sadie Sink, tu budete znát se seriálu Stranger Things, určitě zafungovala výborně jako marketingový tah, protože už je ve světě známá, na druhou stranu opět ukázala svůj talent. Trochu mě zamrzel fakt, že první hodinku se toho moc nestane, tam film sází zejména na vyobrazení té doby (potěšil peckovní soundtrack) a dialogy, které nepatřily asi k tomu nejlepšímu. Ve druhé půlce už na nás autoři chrstli ten typický slasher, s brutalitou se zde opět nešetřilo (pár hlavinek to odneslo, krev stříká na všechny světové strany). Co se týče příběhu, tak pár otázek bylo zodpovězeno, ale definitivní uzavření této zajímavě rozehrané trilogie přinese až díl tři z roku 1666, který z prvotních ukázek vypadá nejnadupaněji! Tak snad to nějak smysluplně uzavřou. Dvojka za mě žánrově nadprůměrných 6,5/10

Resident Evil: Infinite Darkness (2021) (seriál)

Nenechte se zmást, v zásadě se pořád jedná o animovaný celovečerní FILM z resident evil univerza, jen je rozkouskovaný na 4 díly (zhruba 80 minut čistého děje). Tohle mě ve výsledku mrzí, při prvních trailerech jsem doufal tedy v delší podívanou, ale co už. Infinite Darkness se může opřít zejména o dva spekty: Leona S. Kennedyho a Claire Redfield. Já jako fanoušek herních předloh uvítal jejich přítomnost na obrazovkách, to vše ještě umocněné jejich originálním dabingem. Potěšilo pár narážek na hry, výborná akce (fakticky některé scény top, třeba útok zombies na Bílý dům či zmutované krysy v ponorce). Jen je za mě škoda, že se scénář drží v zažitých kolejích a nesnaží se experimentovat, ten děj vás doopravdy nemá čím překvapit. A to finále se dost podobá ostatním animovaným filmů série. Takže tahle, průser nenastal, ale to promo pro Netflix týkající se tohoto projektu holt vystřelilo má očekávání výše. Za mě 6,5/10, pokud nejste fanouškem, tak si bod dolů strhněte

Válka zítřka (2021)

Tak takhle zábavnou popkornovku jsem fakticky nečekal! Jasně, na Edge of Tomorrow se to scénáristicky nechytá, tam se jednalo o absolutně jiný kvalitativní level, na druhou stranu tato podívaná s Chrisem Prattem v čele si to uvědomuje a zaměřuje se pouze na jednu věc: pobavit diváka, což se jí daří na výbornou. Dost mě ale překvapilo, že film má i tak co nabídnout v těch neakčních sekvencích, tam se chvilkami slušně ždímají emoce, a musím říct, že to není jen do prázdna, ale funguje to (třeba dialogy mezi Prattem a Strahovski dost zasáhnou do těch nejcitlivějších míst). Herecky nadprůměrné, Pratt to svým charismatem utáhl, potěšil J.K.Simmons ve vedlejší roli. Po stránce akční nemám sebemenší výtku. Mimozemšťani jsou po stránce designu skvělí, většina bojů se odehrává během dne, což se často nevídá, celkově vizuál na té nejvyšší úrovni. I konec v zasněženém Rusku potěšil. Já jsem spoko :) Slabší čtyři hvězdy. Za mě 7/10

Ulice strachu – 1. část: 1994 (2021)

Tak první díl z této trilogie za mnou a zatím se jedná o slušnou zábavnou blbinu na nějaké víkendové odpoledne! Autoři v prvním díle zavítali do roku 1994 a přichystali nám pořádný slasher jako ze staré školy. Mám-li být ale upřímný, tak musím souhlasit s hodně lidmi, že v některých chvílích mi to přišlo spíše jako osmdesátky, ten devadesátkový feel jsem z toho nepochytil. Ale co už. Film se může opřít o vtipnou hlavní pětici, kde tomu všemu vévodí ten nerd :D Příběhově to nadhodí dost otázek, které na poli těch necelých dvou hodinek fakticky zodpovězené nebyly, tak musíme doufat, že ty další dva díly přinesou odpovědi. Mj. mě překvapilo, jak se film nebojí brutality (zejména ten konec je v tomto aspektu překvapivý), hezky míchá žánr komedie s brutální vyvražďovačkou, to vyústění se vytasilo s pár zvraty. Zatím jsem tak na 6 až 6,5/10, uvidíme, co přinesou pokračování :) Nesmíte prostě očekávat bůhví co :D

Časové pásmo bylo změněno