1917 (2019)

Dlouho jsem si nechával tento film procházet hlavou, přemýšlet o něm a vlastně přijít na něco kloudného, co o něm ve zkratce napsat. Musím tedy pochválit celý tvůrčí tým, protože zejména ta vizuální stránka místy fakticky bere dech. Divák se dokáže snadno vžít do osudů obou hlavních hrdinů a prožívat s nimi tu celou strastiplnou cestu, kde jim osud staví slušný počet překážek, taková naturalistická podívaná se dnes již pramálo točí. No a Deakins se s tím nápadem na jeden záběr zase překonal, trochu jsem se toho bál, ale ve výsledku se mé obavy rozplynuly již po úvodních pár minutkách. Film si cením zejména za ty neskutečné lokace (zákopy, rozbořené městečko v noci, lesy), a když k tomu člověk připočte ten fakt, že každý kamerový záběr nás nechává v úžasu, tak se zmůžete jen na plné vychutnávání všeho, co se děje na obrazovce. Ale malinkou chybku bych filmu vytkl....Ten příběh je docela prvoplánová záležitost, nabídne dost emocionálních chvil, to ne že ne, ale tu koherentnost bych si rozhodně uměl představit vyváženější......I tak mě ale ta forma tak moc zmámila, že mi to zas tak moc nevadí. Překvapuje mě jen ta věc, že George MacKay nebyl nominován na Oskara, protože čím si během natáčení musel fyzicky projít, to se dnes již moc nevídá........Suma sumárum, kinematografický epos o putování dvou vojáků opředen luxusní kamerou a perfektním soundtrackem Newmana, kterému chybí k té pomyslné filmové dokonalosti trošičku sofistikovanější zápletka. I tak jsem jedním slovem nadšen. Viděno v rámci ČSFD projekce na Černém Mostě. Za mě dávám 86 % P.S. Noční scéna v městečku Écoust prosvětleném světlicemi, to byla jednoduše pastva pro oči 😍

Saw: Hra o přežití (2004)

Tak po dlouhých 15 letech od premiéry jsem konečně SAW viděl a nutno na úvod podotknout, že úvodní díl této série se dá zařadit mezi propracovaný thriller doprovázený samozřejmě krví na každém kroku. Je až s podivem, že James Wan dokázal ve 27 letech tak precizně zrežírovat tento snímek, samozřejmě musím pochválit i scénáristu Whannela (taktéž v 27 letech!), jenž to dokázal tak chytře napsat, že držel divákovu pozornost až do posledního záběru. Paráda, pánové! Teď k příběhu, bavilo mě, jak postupně vše zapadá do sebe jako skládačka, všechny linky se začaly propojovat, až jste se na konci jen zmohli na: WOW..........Krve se zde sice neobjeví málo, ale zase nějak nesnesitelné to taktéž není. Ono i z hlediska rozpočtu se film drží dost při zemi, o to více neuvěřitelný je pak fakt, co z tohoto produktu vzešlo za produkt (sem se nejvíce hodí tvrzení: za málo peněz hodně muziky). Závěrečných 5 minut s tím obrovským twistem v příběhu mě zvedlo jaksi ze židle, úžasně vygradované finále. Za mě dávám 83 %

Hon na pačlověky (2016)

Kvůli Jojo Rabbit jsem se prostě musel vydat na stezku za zhlédnutím filmů od Taiky, protože mě svým jedinečným stylem začíná bavit čím dál tím více. A Hunt for Wilderpeople opět zahřál svou lidskostí u srdíčka. V jádru velice jednoduchý příběh bez nějaké inovativní zápletky, ale tím svým podáním si mě film získal. Sam Neill se dá rozhodně zařadit mezi ten největší tahák filmu, jeho suchý humor mě párkrát slušně rozesmál, a Julian Dennison už je pak tou pomyslnou třešničkou na dortu. Ta absurdnost, která z filmu číší na každém kroku, mě vůbec nevadila, ba naopak bych si teď ten film bez této obrovské nadsázky nedokázal vskutku ani představit. Jak jsem již zmiňoval, tak humorem je film protkán po celou dobu stopáže nazdory tomu, že opět přijde taktéž i vážnými chvilkami, z kterých vám do smíchu fakticky není.....A tím si mě Waititi zviklal na svou stranu, ta jeho schopnost bezchybně namixovat tyto dva žánry k sobě. Za mě dávám 79 %

These Final Hours (2013)

Skromně laděné postapo, kde se film spíše než na nějaké akční momenty soustředí na vykreslení atmosféry posledních hodin života před závěrečnou katastrofou. Film mě nadchl svým vyobrazením různých typů jednání lidí, když vědí, že se blíží jejich konec. Někdo spáchá sebevraždu, někdo zvolí násilný konec vůči svému okolí, někdo se prostě zavře doma a čeká na soudný okamžik, někdo se vydá na mega párty, kde se před tím koncem totálně zboří. A v tom středu se objeví hlavní hrdina, který vlastně řeší, jak má ty poslední chvilky prožít. Důraz na charaktery rozhodně mohu zařadit mezi kladné stránky, nikdo zbytečně nepřehrával, všem zúčastněným jsem uvěřil jejich počínání. Ale fakticky nečekejte něco víc, rozpočet se dost držel při zemi..........I tak ale mohu pochválit vizuál, jenž se svým nažloutlým filtrem filmu vnukl ten pesimistický nádech.....Film k zamyšlení, jak bychom se chovali my, kdyby něco takového nastalo. Držet se morálních zásad či se utrhnout ze řetězu ? Každý ať si na to odpoví sám. Za mě dávám 65 %

Králíček Jojo (2019)

Taika Waititi je fakticky borec. Doopravdy jsem nečekal, že se film vydaří až tak moc. Ano, trailery slibovaly zajímavou podívanou, ale výsledek se zdařil ještě o kus více. Musím ocenit hodně věcí. Tak zejména herecké obsazení se řadí mezi hlavní devízu celého snímku, ústřední klučina Roman Griffin Davis má před sebou zářnou budoucnost v Hollywoodu, takový špičkový výkon předvést ve 12 letech ? Smekám kloubouček.......Dále válí ve vedlejších rolích Scarlett Johansson (nominace na Oskara bezpochyby zasloužená), Taika coby imaginární Hitler ! (jako, na takový ztřeštěný ale zároveň funkční nápad jsem dlouho ve filmu nenarazil) a taktéž Sam Rockwell (jeho závěrečná scéna nemohla snad nikoho nechat chladným). Kromě všech těchto hereckých es těží film ještě z propracovaného scénáře do posledního detailu. Waititi dokázal ve filmu balancovat mezi dvěma žánry: komediálně laděná nacistická satira a vážné hutné drama, kde se ukazuje pravá tvář války (v jednu chvíli se budete řezat smíchy, v následujícím momentě přijdou na řadu slzy a smutek). A to se mu povedlo prostě neskutečně skloubit dohromady ve funkční celek. Závěr vás zasáhne silnou emocionální dávkou, protože tak dojemný konec dokáže každého diváka ohromit. Nemám slov, film mě zasáhl svou jedinečností do těch nejcitlivějších míst, a to o mnoho filmech říct nedá. Za mě dávám 95 % a světě div se, pro mě to nejlepší, s čím kinematografie uplynulý rok přišla

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Až ve druhém díle se rozjela na pořádné pecky ta fantasy z knih od Kinga, a nutno podotknout, že Flanagan to dokázal ukočírovat na jedničku. Již úvodní odkaz na původní Osvícení od Kubricka moc fajn záležitost, překvapila mě ta podoba všech zúčastněných, tady se kasting vyvedl na výbornou. Jak zde již mnoho uživatelů napsalo, tak nečekejte klasický horor, tady se na lekačky fakticky nehraje. Místo toho se film vytasí s úžasně temnou atmosférou, kterou korunuje k dokonalosti výtečný Rebecca Ferguson. Ano, jí se povedlo zastínit všechny herecké kolegy i v čele s Mcgregorem. Dočkáte se zde mordů malých dětí, z kterých vám nebude nikterak dobře (asi nejlépe vygradovaná scéna s hrobem, z toho se mi můj žaludek přetočil asi o 180 stupňů). Došlo i na efektivní přestřelku, celkově si film zakládá na špičkovém vizuálu, až mě překvapuje, že rozpočet se jim povedlo udržet docela v normální hladině. Konec stejně jako začátek nás vrátil do těch nám známým chodeb hotelu Overlook, tam zavládla velká spokojenost. Abych mohl dát pět hvězd, musel bych být asi větší fanda do Kinga. I tak ale doporučuji. Za mě dávám 80 %

21 mostů (2019)

21 Bridges. Nenápadný snímek od neznámých tvůrců, který ale ve výsledku překvapí svou slušnou atmosférou, efektními přestřelkami a slušným závěrečným rozuzlením. Nečekejte bůhvíjakou událost, má to své slabší momentky, na druhou stranu to asi ale dopadlo nejlépe, jak mohlo. Tak za hlavní tahák mohu jednoznačně určit Bosemana v roli detektiva, překvapilo mě, jak dobře ztvárnil svou roli, i ty emoce jsem mu uvěřil. Kromě něj bych ještě vyzdvihl J.K.Simmonse, na umění tohoto herce se často zapomíná, což by se stávat fakt nemělo. Přestřelek hafo, ale mám k nim menší výtku. Sází zejména na efekt, což je fajn, ale chyběla mi v nich větší živočišnost a chaotičnost (což se třeba povedlo u obou snímků ze série Sicario), a k těm výstřelům zbraní s tlumičem se radši už nebudu vyjadřovat, málokterý snímek dokáže toto ukázat v tom správném světle. Závěr mě překvapil, i když to mohlo skončit trochu více pesimisticky (ono by se to hodilo k celkovému vyznění filmu více, ale i tak převládá spokojenost). Za mě dávám překvapivých 70 %

Policajt nebo rošťák (1979)

Určitě jsem tuhle klasiku s Belmondem viděl již jako malý capart (dost scén se mi druhém zhlédnutí vybavilo), ale připomenutí po letech rozhodně bodlo, to ne že ne. Policajt nebo rošťák patří zajisté k tomu kvalitnějšímu z repertoáru J-PB, nabídne překvapivě zajímavou zápletku, která zejména stojí na umění tohoto legendárního francouzského herce, který se snad pro situační komedii narodil. Potrhání bránice se dostaví, s tím počítejte, to podání těch vtipů i po letech nemá absolutně žádnou chybičku. Ten mimořádný drajv tomu samozřejmě přidává český dabing, podle mě samotný film povyšuje na vyšší úroveň.........i já coby člen mladší generace se zabavím tímto 40! let starým snímkem, a to je už co říct. Jak jsem již zmiňoval, tak zápletka na poměry promyšlená, na druhou stranu se sem tam dostaví menší vady na kráse ve scénáři, ale to se filmu dá jednoduše odpustit. Za mě naprosto zasloužených 78 %

Tenká červená linie (1998)

Kinematografický zážitek se vším všudy. Po těch letech naprosto chápu, že pokud lidem nesedne styl tvorby Malicka, tak pro ně musí být nadmíru složité najít si cestu k jeho filmům.....na druhou stranu jestli jste jeho fanoušci, tak vám filmy od něj musí přirůst k srdci. Proč ? Protože obsahují ve svém jádře myšlenku. Neslouží to tedy jen k hezkému pokoukáníčku, u kterého vám bude konstantně padat brada dolů, nýbrž i k zamyšlení o smyslu bytí a pomíjivosti života. A s tím vším přichází TTRL. Lidi, prosím, nesrovnávejte to se Spielbergovým Ryanem, jedná se totiž o diametrálně odlišné snímky. Tenká červená linie je unikát, ano, jedná se o válečný snímek se vším všudy, tudíž očekávajte slušnou válečnou vřavu s výbornými akčními sekvencemi, nabídne to ale i jistou poetiku typickou pro Malicka. Během všeho toho válečného běsnění najednou přijde záběr na tichomořskou přírodu (kontrast život X smrt), dojde i na vnitřní monology hlavního hrdiny Jiamese Caviezela, které se zaměřují na původ zla, kde se v nás vůbec bere, celkově scénář považuji za bezchybnou záležitost. Kamera taktéž úžasná, ty záběry soustřeďující se na přírodu, jako jednoduše WOW. A to vše doprovázené Zimmerem v pozadí, to už je ta pomyslná třešnička na dortu. Opět nastává dilema, co osobně považuji za nejzdařilejší válečný počin všech dob. TTRL vskutku vystřelilo dost nahoru. Za mě dávám 92 %

Terminator Salvation (2009)

Proklínejte mě jak chcete, ale Salvation osobně považuji za nejvydařenější díl hned za jedničkou a dvojkou od Camerona.......Teď si asi klepete na hlavu a jen vás napadá myšlenka.....On se asi zbláznil, ne?......Proč to tedy stavím tak vysoko ? Pojďme si na to odpovědět na následujících řádcích. Jako JEDINÝ film z této ságy se odehrává plně v post-apokalyptické budoucnosti, kde již hlavní roli hraje Skynet.....Toho si nesmírně cením. Dále pak obstojný příběh točící se zejména okolo Johna Connora, jehož se zhostil na jedničku Christian Bale. Sice to samozřejmě nenabídne tak chytrou zápletku jako první dva díly, na druhou stranu, může to vůbec nějaký film překonat ? A za třetí, bezchybný špinavý vizuál opředený perfektním mixem zvuku, kdy každý skřípot kovu ve vás nahání hrůzu (jaktože aspoň za to nominace nepadla....nepochopím). A klobouček dolů, že se McG snažil zminimalizovat využití CGI na úkor praktických efektů, tak reální terminátoři tu dlouho nebyli, jako diváci to sledujete a fakticky vám přijde, že se s těmi lidskými hrdiny na plátně pohybují opravdová kovová monstra s cílem zabíjet. Všechny triky stavím vysoko, celkově se film vůbec s tempem nezastaví, pořád něco vybuchuje, nemůžete se nudit (scéna na mostě jednoznačně vede). Závěr v továrně absolutně špičkový. Ano, nemůžu tomu dát plný počet hvězd, protože bych to osobně bral za neúctu k původním dílům, ale parádních 84 % si to zaslouží.