Na nože (2019)

Kdybych se ve filmu nevyskytovaly ta moderní auta a různé technické výdobytky této doby, tak pojetím bych to zařadil jako zpracování povídky Agathy Christie, takový Hercule Poirot moderní doby......Ale samozřejmě si s tím Rian Johnson chytře pohrál, vložil tam ty moderní prvky pro dnešní diváctvo, uzpůsobil tomu scénář a voila: máme tady adept na krimi roku. Scénáristicky možná to nejpropacovanější z americké tvorby za uplynulý rok (společně s Králíčkem Jojem). Daniel Craig mě svým detektivem Benoitem Blancem a jeho funny přízvukem jednoduše rozsekával mou bránici na malé kousky, ostatní herecké obsazení taktéž zaválelo (musím vyzdvihnout zejména Chrise Evanse, který svou roli arogantního nabubřence zahrál s grácií, je vidět, že kromě kapitána Rogerse dokáže zahrát cokoli). Ten old-school nádech se v dnešní kinematografii v tomto žánru moc nehodí, to budování napětí do závěrečného rozuzlení. A to považuji za brilantní závěr k tomuto, musím říct skoro až nostalickému filmu, které ctí kriminálky ze staré doby. Za mě dávám 86 %

Outsider (2020) (seriál)

Musím uznat jednu věc.........zhruba tak do čtvrtého dílu bych seriálu nafařil hned plný počet hvězd, tak atmosférickou podávanou doprovázenou mrazivou hudbou a uvěřitelnými hereckými výkony, co víc si přát.......Postupně jsem ale doufal, že film nabere grády, a v tomto ohledu došlo k mírnému zklamání. Ano, děj se začne stupňovat, jenže tempem lenochod. Nikterak mi nevadí pomaleji plynoucí děj, zde to už ale trochu překročilo čáru snesitelnosti. Ti nic nemění na tom, že scénář bych osobně označil za víc než jen zdařilý, bavilo mě poslouchat chytře napsané dialogy postav, užíval jsem si zvraty, Ben Mendelsohn opět výtečný, ostatní mu zdatně sekundovali.....jen ve výsledku všemu uškodilo to strašně pomalé tempo. Kdyby se série zkrátila o dva díly, tak myslím, že by to neskutečně tomuto projektu prospělo. Závěr jsem čekal o něco honosnější, i tak ale potěšil fakt, že seriál první sérií nekončí (viz. potitulková scéna závěrečné epizody). Suma sumárum, knižní předlohu jsem nečetl, tudíž srovnávat nemohu, ale seriál se mi celkově zamlouval.....Pro příště malinko speed up. za mě dávám 80 %

Superman: Red Son (2020)

Neobvyklý námět, který mě svou jedinečností zaujal již v úvodních minutách.......Když DC se komerčně pořád nemůže dostat na úroveň Marvelu (dle mě tento názor neplatí, ale co už...lid se vyjádřil), tak na poli animovaných snímků jednoznačně vládne. Opět se coby diváci dočkáme dost slušivé animace, která sází na svou účelnou jednoduchost a vychází jí to. Superman pobavil, již scéna se Stalinem v úvodě filmu dává najevo, že tady se nepojede na nějaké vlně dětskosti. Potěšila Wonder Woman, Lex Luthor coby americký spasitel......na druhou stranu zamrzelo, že zde Batman coby antagonista hlavnímu hrdinovi dostal méně prostoru, jeho přítomnost na plátně filmu dávala plusové bodíky, měli mu dát více prostoru. Akce ucházející. Závěr vysloveně asi nezklamal, ale dalo se z toho asi vytěžit více (komiks jsem nečetl, ale asi napravím......chci totiž zjistit, co autoři filmu změnili v porovnání s předlohou). Za mě dávám 72 %

Pevné pouto (2009)

Peter Jackson ví, co nabídnout svým divákům. Pevné pouto se může v jistých momentech jevit fakticky až moc přes čáru, na druhou stranu, nikdo neví, co nás čeká po posledním vydechnutí, takže každý tvůrčí nápad přivítám s otevřenou náručí. A Jackson si v tomto ohledu s filmem neskutečně vyhrál, to nepřeberné množství vizuálně podmanivých scén mě odrovnalo. Samozřejmě si film zakládá na hereckých výkonech, Saoirse Ronan si tou hlavní rolí otevřela pomyslná dvířka do Hollywoodu, Stanley Tucci předvedl jeden z nejvěrohodnějších hereckých výkonů, co jsem kdy viděl. Každý pohled jeho postavy, každý úškleb, to vše ve mně vyvolávalo nepříjemné pocity. Doopravdy parádní výkon se vším všudy. I další členové této herecké eskvadry ukázali, že zde rozhodně nejsou jen do počtu (duo Weisz X Wahlberg). Kromě luxusního scénáře se film opírá ještě o dva prvky: bezchybnou hudbu a netradiční kamerové pojetí, kdy se často ve svízelných situacích cítíte, že jste tam osobně se všemi zúčastněnými. A závěr sice spravedlivý, ale pořád ho beru za pesimistický epilog k tomuto tragickému příběhu. Grandiózní podívaná. Za mě dávám 90 %

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

EDIT k 11.3. 2020..........Trochu přidávám procenta, protože ačkoliv ten přepálený konec pořád trochu bije do očí, tak ten snyderovský vizuál s podmanivými scénami mě pořád dostává do kolen. A ještě jednou říkám: Ten kasting je tím nejlepším, s čím film přišel (drsný Batfleck si zasloužil sólovku, které se již nedočkáme.....tak snad Pattinson odvede slušný kus práce a zavděčí se většině fandů). Za mě dávám 88 % P.S. Kdo film odsoudil nízkým hodnocením, tomu radím dát tomuto snímku ještě jednu šanci a pustit si ULTIMATE CUT se stopáží 30 minut navíc. Dost věcí poté dává větší smysl ...........První zhlédnutí v roce 2016..............Už od prvních předpovědí a plakátů jsem se na film nesmírně těšil, protože zaprvé se režisérského žezla ujmul mistr svého řemesla Zack Snyder, a zadruhé mám prostě filmy s Batmanem rád. Po zhlédnutí v kině mám vesměs kladné pocity. Musím nejdříve uznat, že Snyder odvedl velký kus práce. Někdo sice kritizuje jeho styl režírování, ale to mi tady vůbec nevadilo. I já jsem se trochu obával Bena Afflecka v hlavní roli gothamského strážce, ale ukázalo se, že on byl tou správnou volbou. Nejvíce ze všech mě ale překvapil samotný Jesse Eisenberg, který svou roli šíleného syna Lexe Luthora zahrál neuvěřitelně věrohodně. Samotný soundtrack se mi taktéž velmi líbil. Když bych měl zhodnotit příběh, tak první třetina filmu byla spíše výpravnější než akčnější. Druhá třetina filmu plus souboj Batman vs Superman byla podle mě nejlepší, co se týče příběhu i samotných soubojů. Poslední třetina filmu, což je společný souboj Batmana, Supermana a Wonder Woman proti Doomsdayi, byla si nejslabším článkem samotného filmu .Přišlo mi to už moc překombinované a přes čáru. Akce byla sice skvělá ,ale kdyby to tvůrci domysleli lépe, tak bych zamýšlel i nad lepším ohodnocením. Když to shrnu, tak určitě doporučuji všem, kdo mají šanci, ať na tento film zajdou do kina, neboť je to neskutečná akční jízda. Ale akce neznamená vše. Jako fanoušek Batmana si musím do filmu rýpnout, že na Nolana a jeho Temného rytíře to prostě nemá. Za mě dávám 82 %

Muž z oceli (2013)

EDIT k 11.3.2020.................Při druhém zhlédnutí po dlouhých sedmi letech se musím pozastavit nad svým mladším já. Tehdy mi film nepřipadal tak promyšlený, ale s odstupem času musím uznat tu práci, jakou s tím dějem fakticky Snyder provedl. Scénář mi přišel bezchybný, celkově ten temný nádech, na jaký jsme u DC zvyklí, mi neskutečně sedí. Henry Cavill se rolí Supermana zapsal do historie, o tom žádná, Muže z oceli drží nad vodou ale ještě jiný aspekt: Michael Shannon coby generál Zod, tak úžasně ztvárněného padoucha filmový svět DC potřeboval jako sůl. Když k tomu všemu shrnu opulentní hudbu Zimmera s perfektní rozmanitou akcí, tak tady máme film, jenž se nemá vůbec za co stydět, fakticky ne (když nad tím teď přemýšlím, tak mě strašně mrzí, že dvojky s Cavillem se už nedočkáme, bohužel). Za mě dávám 9/10.........................První zhlédnutí v roce 2013...........Film byl určitě dobrý a líbil se mi, ale už to není ten starý známý Superman, jak ho známe. Ve filmu byly výborné chvíle jako padající mrakodrapy nebo bitky, ale příběh byl takový normální. Nijak nevyčníval. Henry Cavill se touto rolí proslavil a může být hereckou nadějí do příštích let. Pak nesmíme zapomenout na takové ty vychytávky. Když to shrneme, výborná akce s normálním příběhem. Doufejme, že další díl bude ještě lepší. Hodnocení: 75%

Smlouva s ďáblem (2000)

Příjemná komedie z přelomu století, kterému jednoznačně vévodí hlavní herecká dvojka. Brendan Fraser mě překvapil svým hereckým talentem (jeho budu asi mít zafixovaného jako herce z Mumie, ale je fajn vidět, že zvládne i jiný žánr), zde hrál docela dost typologicky odlišných postav, ale vždy jsem mu to jak se říká sežral i s navijákem (nejvíc mě rozsekal asi basketbalista a jeho 110 % :D). No a Elizabeth Hurley coby svůdný ďábel rozhodně filmu přidala těch pár bodíků navíc. Samotný námět se asi už objevil v moha jiných snímcích, ale to Ramisovo zpracování mi velice sedlo, rozdělení snímku na jednotlivé epizody. Většina vtipů se vydařila, sem tam padla hláška na úrodnou půdu a má bránice to vždy ztěžka zvládla ustát. Zamrzel mě jediný fakt, a to docela uspěchaný závěr. Skoro jako kdyby tento epilog patřil do jiného filmu, protože scénáristicky to považuji za menší fiasko. Ale kvůli slušné kadenci vtipů ty slabší čtyři hvězdy dám. Za mě dávám 71 %

Zabiják proti své vůli (2019)

Absolutní šílenost, u které můžete z té přemíry střihů a střídání barev dost při sledování fakticky epileptický záchvat, tak se mějte na pozoru.....Ne, teď už vážně. Přijde mi, že Radcliffe si poslední dobou vybírá zajímavé filmové náměty, ono kdo prostě mohl přijít s tím, že hlavní hrdina se vzbudí s pistolemi mechanicky připevněnými k rukám ? Jako, koho to napadlo ? Ve výsledku se asi divák zabaví, pokud od filmu nečeká hodně. Zajímalo by mě, na kolik penízků film přišel, protože v jednom momentě jsem docela koukal, že ty triky byly v pohodě a na první pohled vypadaly z áčkovější produkce, jenže pak přišla sekvence dosti levně zavánějící. Ale suma sumárum, tohle mi nevadilo, neboť celý film musíte brát jako béčko, ono to jinak asi nejde. Ve vedlejší roli potěšila Samara Weaving, pár hlášek pobavilo (někdy i narážky na popkulturu), závěr přijatelný s možností druhého dílu. Ušlo to. Za mě dávám 60 %

Víc než zákon (2017)

Tak tohle hodně potěšilo ! Dost neznámý snímek z belgického prostředí, který mě překvapil svou chladností a celkově pesimistickým pojetím. Hlavní banda lupičů a celkově nádech filmu by se dal něčím přirovnat k Heatu od Manna, zejména ty realistické přestřelky s výborným, přímo až lahodným ozvučením si divák prostě musí zamilovat, v tom nikdy Francouzi (a teď již i Belgičani) nezklamou (úvodní sekvence na parkovišti tak moc naturalisticky podaná, že jsem jen čuměl jako puk). Po stránce herecké mě asi nejvíce bavil hlavní protagonista Olivier Gourmet, z vedlejších postav jsem si významně nezapamatoval asi nikoho. Hlavní zápletka nejdříve přijde s hojnou dávkou myšlenkových pochodů různých postav a trochu jsem se v tom ztrácel, ale jak čas plynul, tak vše začalo dávat větší a větší smysl. Závěrečné rozuzlení fajn, ale asi jsem čekal něco, co ve mě vzbudí emocionální odezvu na vyšší úrovni. I tak ale slušná krimi, kde nemáte ponětí, co se stane s jakoukoli postavou na filmovém plátně. Fajn záležitost. Za mě dávám 76 %

Gangy z Birminghamu - Série 5 (2019) (série)

Tak po dvouleté odmlce jsme se konečně dočkali nové série Blinderů, a nutno podotknout, že se to čekání setsakramentsky ve výsledku vyplatilo. Jen kvůli tomuto seriálu jsem si neskutečně zamiloval to špinavé prostředí uliček v samotném Birminghamu 20. let 20. století, přidejme k tomu opět víc než slušný rozpočet, parádní herecké výkony (Arthur FTW) a promyšlenou inovativní zápletku, kde si hlavního záporáka střihl s bravurou Sam Claflin. Pořád si myslím, že nejlepším počinem po sšech stránkách byla minulá série s italskou mafií, ale nový přírůstek do rodiny jí nebezpečně šlape na paty. Akce se zde moc nenajde, na tom si ale seriál nikdy nestavěl. Tady si každý divák totiž vychutnává ty vybroušené dialogy, kterým se ze scénáristického hlediska nedá nic vytknout. Nové postavy potěšily, ta hlavní příběhová linka s fašistickou stranou se mi neskutečně zamlouvala. A ten závěrečný cliffhanger ? Proč nám to ti autoři dělají. Zase 2 roky zalézt do sklepa a čekat. Achjo. Za mě dávám 90 %