Parazit (2019)

Jeden z nejlepších korejských kinematografických počinů za poslední roky. Smíchejte černohumorné filmy Coenů a přimíchejte trochu šílenost jako od W. Andersona a vyjde vám tento finální koktejl bezměrné zábavy. Samotný nápad mě svou jedinečností přímo nadchl, ten námět považuji za brilantní tah. A že se to povedlo tak scénáristicky ve výsledku zmáknout, to už je jen pomyslná třešnička na dortu. Zejména tomu všemu kladnému, co jsem doposud ohledně toho majstrštyku vyřkl, přispívá úžasné herecké obsazení všech zúčastněných. Fakticky zde nikdo z hereckého ansámblu není jen jako páté kolo u vozu, každý svou troškou přispívá ke kompaktnosti v tomto směru. Dialogově bezchybná záležitost, film dokáže potrhat slušně bránici, aby vám v následujícím momentu připravil něco, u čeho spíše budete přemýšlet a jen smutně sledovat dění na obrazovce. Závěr......co k tomu dodat......asi by nikdo takové ukončení nečekal, Tarantinovi se to prostě a jednoduše muselo líbit. A ten samotný epilog ve mě vyvolal opravdu silné emoce, tak perfektně a precizně uzavřený příběh jedné rodiny a jejich plánu mě přesvědčil, že změním svou TOP 3 za minulý rok. Plnotučné hodnocení. Za mě dávám 90 %

Black and Blue (2019)

Čekal jsem asi větší nesmyslnost, dostal jsem docela fajn kriminálku na jedno zkouknutí, která vás neurazí, na druhou stranu ale asi ničím významným nezaujme. On sám o sobě hlavní příběh nabídne slušnou zápletku, jenž se snaží držet při zemi a neházet na vás scénáristické rádoby chytré plot-twisty, které by ve výsledku spíše film pohřbily. Potěšilo zasazení do neokoukaného New Orleans (ono už změna docela prospěla, vidět pořád všude NY, NY a ještě jednou NY přestane po pár filmech bavit). Herecké obsazení kladně překvapilo, spíše než Naomie Harris mě vskutku potěšila přítomnost Franka Grilla v pozici zkorumpovaného poldy z protidrogového. Ve vedlejší roli taktéž zbytečně nepřehrával Tyrese Gibson. Po stránce atmosféry třeba osobně filmu vytýkat nic ani nemohu, ta korupce a tak z filmu nedělá moc optimistickou podívanou. Zklamal mě jediný aspekt: akce. Ani ne tak počtem různých napínavějších sekvencí, ale spíše tím béčkovým zpracováním. Holt, přestřelky se v Hollywoodu podaří natočit fakt reálně jen jednou za čas. Suma sumárum, šlo to. Za mě dávám 63 %

Maják (2019)

Čarodějnici od Eggerse jsem doposud neměl šanci vidět, ale asi to budu muset napravit. Totiž tak zručnou filmařinu dnes divák již skoro na poli kinematografie nepohledá. Filmy založené na hereckém umění, jež jsou příběhově lokalizovány do izolovaných oblastí, málo kdy nabídnou strhující podívanou......Maják budiž výjimkou potvrzující pravidlo. Rozhodně bych osobně našel pár nedostatků, co se týče samotné zápletky Majáku, na druhou stranu ten styl, budování atmosféry opředené jakýmsi tajemnem za pomyslnou oponou a duo Pattinson a Defoe z toho dělají víc než jen koukatelnou jednohubku. Ten černobílý špinavý filtr jistě kvalitu filmu o pár stupínků pozvedl, kdyby člověk neznal známé tváře, klidně by film časově zařadil do 30. let minulého století. Jak jsem již zmiňoval, tak herci hrají na hranici svých možností, ta živočišnost monologů mě očarovala svým naturalistickým podáním, místy se dostavily zimomriavky kvůli mnoha hororovým výjevům na plátně (za to putují tvůrcům dodatečné bodíky navíc), kterých se film nebojí, ve výsledku ze sledování fakticky nemáte moc příjemné pocity. Jasně, příběh někdy zaostává za uměleckou stránkou, ale konec mě zaskočil, a to myslím pozitivně. Pokud dáte filmu šanci a vydržíte první třetinu, tak vězte, že pak vás to už nepustí. 77 %

Umění sebeobrany (2019)

OK, OK, OK............Asi jsem čekal podívanou, jenž se bude držet více při zemi, dostal jsem ale mix jako vystřižený svou zvláštností od bratří Coenů a prapodivností Wese Andersona. Netvrdím, že to je přímo špatně, ale tím pádem to chtělo asi lepšího řemeslníka na režisérské i scénáristické židličce. Protože po stránce herecké nenacházím ani jednu výtku. Jesse Eisenberg si totiž ten film svým výkonem ukradl jen a jen pro sebe (byl bych to ale velký sobec, kdybych neopomenul Nivolu v roli mistra karate a i Imogen Poots, která též nepřehrávala a potvrdila mi jen to, že kasting se zde vydařil na jedničku). On příběh asi zněl na papíře moc fajn, a neberte mě špatně, takový závěr nakonec ten film zachránil, kromě toho se zde najde i dost jiných docela vydařených momentů, jenže ta soudržnost vázne, a po inteligentně napsané situaci následuje ta, která tomu dost podráží nohy. Jak jsem ale řekl, tak ta šílenost a lahůdkový konec, to vše doprovázené maestrem Eisenbergem, z toho dělají sice lehce, ale stále nadprůměrnou podívanou. Za mě dávám 65 %

Mandalorian (2019) (seriál)

Projekt, který si dle mě získal zpět mnoho fanoušků Star Wars, kteří tak trochu dali sbohem této sérii po nejnovější trilogii. Jon Favreau rozhodně s originem Mandaloriana snad ani nemohl šlápnout vedle, tak zajímavá postava z původních hvězdných válek si nějaký spin-off jednoduše zasloužila. Trochu jsem se obával, že si tento seriál vzal pod svá křídla Disney, hlavně jsem v koutku duše doufal, aby z toho na každém kroku nečíšila jakási dětinskost. Naštěstí se s tím tvůrci nepárali a pojali to převážně dospěle ( i tak se najdou trapnější chvilky plné stupidního humoru, ale našel jsem jich minimum). Pedro Pascal to namluvil skvěle (ani nemohu tvrdit, že tu roli zahrál s noblesou, když se pořád schovával pod tou fešnou helmou, spratek jeden :D). Akce bezkonkurenční, na akčních sekvencích člověk ihned zaznamenal, že zde se penězi vůbec nešetřilo, konečný výsledek se tím pádem pochlubil bezchybnou audiovizuální stránkou. Příběh v pár momentech drhne, pro příště bych poprosil kloudnější hlavní dějovou linku, ale závěrečná epizoda navnadila na druhou sérii, to bezesporu ano. Těch 80 % si to odnese

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Jedna z nejvydařenějších komedií roku. Nikdy bych nečekal, že se může pokračování tak šílené řežby tak podařit a ve výsledku mile překvapit. Druhý díl se zejména opírá o rukopis stejného režiséra a hlavně o hlavní hereckou tetrádu, jenž se za těch deset let nezměnila, tudíž opět divák vidí již známé tváře (Eisenberg se jako jediný může pochlubit tím faktem, že těch deset let ho nezměnilo ani o kousek - jak charakterově, tak i po fyzické vnější stránce). Zejména interakce Woody - Jesse stály za to, taká kadence vtipů úctyhodná. Přibyly i nové charaktery, ale každého diváka si získala trhlá bloncka Zoey Dutch, ta dvojce dodala neskutečné grády. Po stránce příběhové takový ničím nevyčnívající žánrový průměr, neurazí ani nenadchne. Ale vizuál opět na úrovni, pár scén mě opět zaujalo svou stylizací. Suma sumárum, pobavil jsem se, herecky film jednoduše nadstandard, najdou se zde samozřejmě chyby, ale i tak povedené dílko. 80 % P.S. Scéna s Columbia Pictures nemá chybu, scénáristicky úžasná záležitost :D

Město podivínů (2018)

Film, jehož hlavní devizou je dozajisté scénář. Rozumějte tomu asi tak......první půlku pořádně jako diváci nepochopíte, nic prostě nedává smysl a vy jen nechápavě zíráte, ale věřte tomu, že na konci se vše vysvětlí a vytvoří to bezchybnou skládačku. I o solidní herecké výkony se může film opřít, holčička v malé roli jednoduše zaválela a i Bruce Dern v roli vedlejší nehrál druhé housle. Mrzí mě ten fakt, že se o filmu více neví, protože by si to svým nestandardním nápadem vskutku zasloužil. Kanaďané mě mile překvapili, takový indie film vždy rád přivítám s otevřenou náručí, nesnaží se hrát na nějaký hollywoodský blockbuster, ale jako hlavní cíl si dali podařený story-telling.........A to se jim povedlo na jedničku. Zamrzí nižší rozpočet, neboť dojde i na pár trikových scén, a tam jasně člověk vidí, že peníze scházely. Ale snímku Freaks tuto vadu na kráse dokážu odpustit. Za mě dávám 76 %

Hanebný pancharti (2009)

Jeden z nejvydařenějších filmů od Tarantina vůbec. Výborné zasazení do druhé světové války, opět přímo výtečný a lahůdkový scénář plný nezapomenutelných slovních perel, herci se předháněli v perfektních výkonech. Naprosto dechberoucí kinematografický počin. QT zde rozzářil jednu hereckou hvězdu naplno: Christopha Waltze. Co si budeme povídat, před Panchartama jeho jména znali asi jen určití filmoví kritici, ale tímto filmem se jako Hans Landa zapsal do historie, každou jeho scénu si vychutnáváte, neboť to je prostě a jednoduše delikátní záležitost. Potěší i propracovaná linka Shosanny, kde se ukazuje kvalita scénáře, ale u mě si ten film kromě Waltze krade pro sebe vůdce panchartů Pitt. Ano, svým jižanským přízvukem z Tennessee dosti přehrává, ale já mu to sežral i s navijákem, pořád hláškoval a já jsem chvílemi doufal, aby to moje bránice přežila. Akce opět over the top, ale u Tarantina mi to nevadí, on totiž dokáže takové výlevy, kdy zemře půlka hlavních postav, do filmu dát v ten nejméně předpokládaný okamžik (budiž tomu příkladem legendární scéna v německé knajpě, kde si shřihl výbornou roličku August Diehl coby slizký SS pohlavár). Po Gaunerech dílo, kde se nedá nic moc co kritizovat. Luxusní snímek po všech stránkách. Za mě dávám 9/10 % P.S. Pro mě asi nejlepší momentka filmu je ta, kdy Pitt plus ti další dva hrají Italy, a následně samozřejmě ikonický výbuch smíchu Waltze :D

Zaklínač (2019) (seriál)

Nejsem hráč her (ikdyž to po zhlédnutí budu muset napravit) a z knížek mám přečtený prozatím jen povídkový první díl Poslední přání. Popravdě, když jsem viděl trailer asi tak před půl rokem, tak moje první myšlenky viděly tento projekt jako obrovský průser, který si poštve proti sobě veškeré fanoušky Zaklínače. Ale většina diváků ve výsledku tento seriál přijala kladně a mezi ně patřím i já. Co si budeme, obsazení Cavilla do role Geralta z Rivie se dá označit za mistrovský tah, on jako znalec světa Witchera se se svou rolí sžil natolik, že mi v mnoha sekvencích přišlo, jako kdyby přesně vypadl z knižního originálu Sapkowského. Co se týče Yennefer, tak pořádně ještě nevím, asi bych té herečce dal čas, potenciál tam vidím, ale uvidíme, co přinese druhá série. Ostatní obsazení většinou v pohodě, Marigolda jsem si docela zamiloval. Po stránce příběhové, tak jsem na vážkách. Zpracovávání hlavní dějové linky Ciri snažící se najít Geralta protkané jednotlivými povídkami z knihy na papíře asi vypadalo lépe, ve výsledku to skákání v čase někdy malinko mate.....snad se to trochu ustálí v dalších sériích. Nejlepším dílem bezpochyby díl se Strigou, tam jsem nenašel ani jednu kosmetickou chybku. Vizuál leckdy ohromí, leckdy zklame svou laciností, snad pro příště přistane tučnější finanční injekce.........ale ty kontaktní souboje špička, tady se bojoví choreografové vyznamenali (zdůrazňuji, že všechny mečové souboje točil fakticky Cavill, parádička). Suma sumárum, jsem spokojen, ty vyjmenované chybky mi ale nedovolí dát první sérii plný počet. Za mě dávám 82 %

Code 8 (2019)

Konečně po dlouhých třech letech dokázali bratři Amellové zrealizovat tento projekt. Už po zhlédnutí krátkometrážního filmečku se stejným názvem jsem si říkal, že tento svět má rozhodně co nabídnout, pokud dokáží vymyslet alespoň trochu sofistikovanější scénář pro zajímavou zápletku. Nynější plnohodnotný film rozhodně nepatří mezi to nejlepší v rámci superhrdinské tématiky, ale i tak přišel s pár inovativními nápady plus libovým vizuálem, tudíž bych to také na druhou stranu ani neodepisoval. Na ten vizuál musím pět jen a jen ódy, za 2 miliony dolarů to vypadá víc než dobře. A příběh sice v mnoha chvílích skřípe, ale scénáristicky se snaží házet sem tam zajímavé twisty, takže také za mě přijatelné. K hereckým výkonům. Oba Amellové předvedli výkon na jedničku, zamrzí, že se tvůrci nesnažili trochu rozvíjet příběh i z druhé strany barikády, zejména linku s policistou, kterého ztvárnil Sung Kang. Klidně bych uvítal i nějaký sequel, pokud jednička vydělá slušnou sumu peněž, potenciál se dozajisté nevyčerpal. Za mě dávám 72 %