Vaši dokumenty (2018)

Pamatuji si, jak jsem před třemi lety narazil na stejnojmennou hru a v jednom časovém úseku mě prostě nepustila. Grafika náhodou dokázala uhranout svým jednoduchým, tím ale děsivějším zpracováním, zajímavý příběh, jenž nabídl i zajímavé vedlejší úkoly, které mohly mít za cíl drtivý dopad na život hlavního hrdiny. Asi by mě nenapadlo, že by se někdo chopil tohoto námětu a vytvořil z toho celovečerák. K tomu jsme sice zatím nedošli, ačkoliv po tomto kraťasu to již není tak nereálné, jako ochutnávka zapůsobila parádně. Teď by mi plnotučný film se vším všudy doslova udělal radost. Kasting na jedničku, za ruský dabing pochvala. Podařilo se jim na 10 minutách poukázat na tíživá rozhodnutí, jež má hlavní hrdina v rukou. Takovou práci by asi nikdo nechtěl, notabene když vám hrozí, že nějaký umíněný blázen z Kolečie se vám tam může odbouchnout. Závěr drsný. Jo, takový film se zápletkou odehrávající se i mimo budku hraniční kontroly a říkám vám na rovinu, že z toho bude hitovka. Za mě dávám 85 %

S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení (2003)

Film jsem už viděl velmi dávno a po druhém zhlédnutí mě utvrdil v tom,že patří mezi moje nejoblíbenější akční americké filmy.Příběh je sice taky takový nemastný,neslaný,ale to mi nijak nevadí.Na to,že film je už 12 let starý,tak rozpočet 80 milionů dolarů je docela slušný balík.A samozřejmě to se projevilo hlavně na akčních scénách,kvůli kterým mám tento film velmi rád.V hlavních rolích Jackson a Farrell,kteří předvádějí v každém filmu 100% výkon.I ostatní herci v čele s Rennerem a Martinezem coby ústřední postavy zloduchů a další členové S.W.A.T týmu nezklamali.Za mě dávám 85 % (komentář z roku 2015).....EDIT.....K dnešnímu dni jsem film viděl již snad tisíckrát. Ono tady nejde moc o tu zápletku, ta je dost primitivní (hlavně s odstupem času mi to dochází), při mnoha scénách nepochopíte jednání příslušníků SWATu a akce zde taktéž s přihlédnutím k megarozpočtu tolik není. Já se vždycky při filmu prostě a jednoduše pobavím, cítím jakési zadostiučinění. Jedna herecká hvězda za druhou, jasný padouch s kýčovitými hláškami (vůbec ale nevadí), cool hlavní hrdina doprovázený samými sympaťáky. A hlavně nesmírně líbivý soundtrack, jenž si získal mé místečko v srdíčku. Nejsem již sice malý capart, coby film hltal plnými doušky (doslova), ale pořád mě to baví. A to je hlavní, čert vem stupidní příběh. Za mě dávám 83 %

1922 (2017)

Horor říznutý thrillerem s notnou dávkou přímo až nechutných momentů plných krve (ale nejen, ty scény s krysami, u těch i na toho nejotrlejšího člověka půjdou menší mdloby, prostě hnus.). Tíživý soundtrack plný hutných tonů, které se na vás sypou ze všech stran a vám přijde, že na vás někdo hodil tunovou deku jako slušné závažíčko. A k tomu všemu musím přiznat, že Jane mě svým výkonem jednoduše ohromil a zároveň uhranul (možná to z 90 % zajistil ten skvělý buranský jižanský přízvuk). Jinak film nenabídne nic strhujícího. Napínavosti jsem se dočkal skoro až přespříliš, ale ta samotná zápletka mě jaksi minula. Pár momentů se snažilo zacílit i na emoční stránku, no a holt se vždy nevydařilo (dobře, scéna se smrtí syna i ženy dost drsná, tam emoce zaplály). Ke konci filmu docházel dech, bylo vidět, že tvůrci se snaží film natahovat jako nějakou gumičku, ale spíše už začali vařit z vody. Viděl jsem mnoho horších snímků na podobné téma, ale taktéž se musím přiznat, že i lepší existujou, a není jich málo. Když ne kvůli ničemu jinému, podívejte se na 1922 z důvodu výkonu Janea. Ten vás nenechá chladným. Za mě dávám 64 %

71 (2014)

Pořád nechápu, proč takové typy indie snímků jako tento neputují do kin. Dá se asi pochopit, že návštěvnost by se nepohybovala v závratných číslech, ale lidé by to vidět měli. Podle mě dost lidí ani pořádně neví, jak to vypadalo v uličkách Belfastu v sedmdesátých letech (nebojte se, i já jsem měl menší mezery ohledně tohoto, pro Velkou Británii, černého období plného násilí a vražd. Film nastolí parádní retro atmosféru doplněnou věrohodnými kulisami, párkrát dojde i na přestřelky a prostě akčnější momenty. Mně se ale zalíbilo to zpracování a celkově hra s myšlenkou: Nikomu nevěřte. Vkládejte důvěru jen v sami sebe. Je to taková hra na kočku a myš, mezi kterou uvízne jeden mladý naivní vojáček, který postupem času zjišťuje, že se ocitl skoro až v pekle. Souboje a soupeření katolíků s protestanty, intriky tajných anglických služeb, ale i náhled do života obyčejných lidí, jejichž osudy se na konci všechny pospojují a vytvoří úžasný, pomalu až grandiozní závěr plný těžkých a morálně tíživých rozhodnutích. O'Connell skvělý. Nebude z toho film hodný na Oskara, ale svůj moment slávy si dle mě vysloužil. Tedy alespoň u mě. Za mě dávám 84 %

Calibre (2018)

Tento film se mi doopravdy těžko hodnotí. Na jednu stranu nabídne fakt zajímavou zápletku (ale ne tedy moc uvěřitelnou!, hlavně to dítě v lese na mě po nějaké době uležení v hlavě působilo jako pěst na oko) z anglického venkova, kde se to pesimistickou náladou jen hemží, na druhou stranu mi to přišlo spíše jako televizní zpracování, jež dokázalo ulovit herce z blyštivějších vod. Hlavní herecká dvojice mě dokázala přesvědčit díky svým skvělým výkonům. S jejich postavami je to horší, párkrát jsem nepochopil několik jejich rozhodnutí (ale chápu to, být v jejich situaci, tak jsem psychicky totálně vyždímaný s tou největší depkou v životě, ale i tak bych tu samotnou nešťastnou tragédii asi nahlásil). Nejvíce mi ale vadila holt ta nerealističnost. Ano, všechno se může stát, ale hluboko v zapadlém lese desítky kilometrů vzdáleném od nejbližšího obydleného bodu si jdete zalovit, no a zrovna, když vystřelíte na srnku, tak se za ní objeví malý klučina ? Když to člověk takto napíše, tak se to jeví spíše jako sci-fi. Film drží v nadprůměrných vodách dobrý soundtrack, hutná atmosféra s postupnou gradací schylující se k vypjatému finále, a v neposlední řadě herecký um všech zúčastněných. Za mě dávám 68 %

Anon (2018)

Spolupráce Niccol a Owen slibovala již od úvodních trailerů povedený sci-fi snímek z budoucnosti, kde skoro nic nedokážete skrýt před společností. Má to své světlé chvilky (a není jich málo), ale celkově vás to asi neohromí. Pár inovací mě nadchlo, zejména hacknutí zraku jiných lidí a následné vidění z jejich perspektivy mělo něco do sebe, nebo třeba nabourávání reality druhých lidí (jednoduše vnuknete druhým lidem něco, co v reálu v ten daný moment neexistuje). Příběh taktéž nikterak film neshazoval směrem dolů, ale chyběla mi tomu větší propracovanost na poli scénáře a hlavně větší pospolitost. Owen je sympaťák již od pohledu, jeho roli jsem mu uvěřil, možná přímo sežral. Vizualizace filmu na druhou stranu moc nepřesvědčí, může se to pyšnit zajímavým filtrem a různými digitálními popisky všech věcí v okolí, ale ve výsledku to zas tak futuristicky fakticky nepůsobí. Film se vytasí i s akčními sekvencemi, pár z nich mě docela i chytlo (střílení po slepu, atd.), ale větší počet by asi nebyl na škodu. I dialogy mohly přijít s něčím vyšperkovanějším. Průser se nekoná, ale podruhé si film nemá cenu pouštět. Za mě dávám 66 %

Nepříčetná (2018)

To takhle Soderbergh jednou dostal nápad natočit film ve 4K pomocí mobilu Iphone, jehož je vlastníkem. Což o to, nápad netradiční, doteď to vlastně nikoho nenapadlo, zajímavě se na to dívalo. Ale i tak jsem asi očekával něco víc. Z hlediska obsazení nemám sebemenší výtku, Claire Foy již párkrát dokázala svou hereckou kvalitu a zde to jen potvrdila. Kamera si mnohokrát vybrala jako centrum dění její obličej a mimiku na pár desítek sekund, zvládla to jako naprostá profesionálka. Příběh z léčebny mohl být propracovanější, ta zápletka se stalkerem se jevila zprvu vskutku zajímavě, ale když jsem se nad tím trochu hlouběji zamyslel, tak zas taková paráda to nebyla. Našel jsem tam pár scénáristických nedostatků, prapodivné chování postav se zde objeví jakbysmet. Ke konci to začalo nabírat konečně grády, dojde i na pár úmrtí, hlavní záporák slušný slizoun. Samotný poslední scéna z restaurace s otevřeným koncem pro hlavní hrdinku docela uspokojivá. Nic světoborného nečekejte, když si zvyknete na tu kameru, tak čekejte slušný thriller. Nic víc, nic míň. za mě dávám 66 %

The Death of Superman (2018)

DC to fakticky dává sežrat Marvelu na poli animovaných filmů se superhrdiny (na druhou stranu, asi by bylo stejně lepší do natřít konkurenci v rámci hraných filmů, tam holt DC malinko zaostává). V poslední době se mi velmi zamlouvá ten dospělácký nádech. Ano, pořád si přijdou na své i vaše ratolesti, ale ty nadávky a na poměry superhrdinských filmů i nevídaná brutalita holt mluví za vše. Superman mi zde přišel svým vyobrazením jako takový teenager, nějak jsem nedokázal po pohledu na jeho tvář mu to uvěřit. No nevadí, přesuňme se dál. Doomsday měl takto vypadat i BvS, tam vypadal, jak to jen kulantně říct, prostě směšně a přehnaně digitálně. Celá Liga spravedlnosti zde opět k ničemu, po pár úderech od hlavního záporáka všichni polehali na zem a čekali jen na přílet Kryptoňana, jak je zase vytáhne z bryndy. Dojde i na emoce, bitvy slušně zpracované. Potěšil kvalitní anglický dabing. Závěr s potitulkovými (čtyřmi !!!) scénami navnadil na další díly. Já jsem spokojen, jen příště dolaďte ten look Supermana. Za mě dávám 84 % P.S. Na černovlásku Lois Lane nejsem zvyklý, ale docela příjemná změna

Escobar (2017)

Já jakožto opravdový a nefalšovaný fanda seriálu Narcos ve své hlavě musím srovnávat, ačkoliv je nadmíru jasné, kdo z těchto dvou zmiňovaných počinů prostě a jednoduše dopadne lépe. Narcos během prvních dvou sérií dokázalo do nejmenšího detailu vykreslit postavu Escobara. Ale hlavně poskytlo dostatečnou minutovou stopáž ostatním postavám, které tedy neostrouhaly a nabyly patřičné důležitosti. S filmem Escobar to holt ani nejde, což se dá pochopit (prostě se nedá narvat stejné množství materiálu do jednoho celovečeráku, jako tomu bylo u samotného seriálu). Líbilo se mi, že do hlavní role napasovali novinářku Vallejo, pohled na tohoto šílence a maniakálního zločince z jiné než jeho strany celkem prospěl. Jinak jeho životní příběh je povětšinou zkratkovitý, pár věcí mi tam chybělo. Hlavně odflákli vedlejší linku s agentem DEA, divák si k němu během jeho mini role ani nemohl vytvořit žádný vztah, tudíž ta konfrontace Escobar - DEA celkem nic moc. Velice to zachraňuje Bardem se svým hereckým kouzlením, jinak pojatý než ten Mourův Pablo, i tak ale velice věrohodný. Závěr docela ušel, Narcos v tomto ohledu ale povedenější. Hitovka z toho nebude, Narcos vyhodit z piedestalu je setsakramentsky těžké. Ale svou kvalitu to přesto nabídne a asi mohu doporučit. Za mě dávám 70 %

Drsnej Shaft (2000)

Kvalitní detektivka z devadesátek (tedy již z nového tisíciletí, ale ten nostalgický nádech nás zavání o dekádu zpět). Jackson v roli drsného detektiva, s kterým byste měli být zadobře a neudělat si z něj vašeho nepřítele, to by se mu nemuselo líbit a následné vyústění by se nemuselo zamlouvat zase vám. Jedny z nejlepších vedlejších rolí (perfektní Bale v roli slizouna, Wright v roli gangstera, Hedaya zase ztvárňující zkorumpovaného příslušníka policejních jednotek). Ten příběh zavání dost jednoduchostí, ale neuškodí, jednou za čas je nutné si pustit něco, u čeho vypnete všechny mozkové závity, prostě film, kde hned víte, kdo hraje hrdinu a kdo si na druhou stranu střihl hlavního antagonistu. Překvapila taktéž Colette v roli svědkyně vraždy. Ačkoliv film zavání vtipem a celkově odlehčeností, což považuji za správné řešení, tak se zde najdou chvíle, jež se moc zábavně nejeví (osud dvou zkorumpovaných detektivů). Akce zde moc nečekejte, ale když přijde, tak si zase přijdete na své. Závěr s překvapivým zvratem, jenž mě dost překvapil. Nic světoborného, ale i tak mě to vskutku chytlo. 68 %