RocknRolla (2008)

Guy Ritchie se zde vrací k látce, která ho vynesla na vrchol. RocknRolla je po filmech "Snatch" a "Lock, Stock and Two Smoking Barrels" další rozvernou akční komedií která se točí okolo gangsterů. Sice to zde nefuguje tak excelentně jako ve výše zmíněných filmech, nicméně i přesto je RocnRolla svižným zábavným filmem, u kterého si plynoucí minuty stopáže budete užívat. Pravděpodobně největším vrcholem celého filmu je honička mezi gangstery a nájemnými zabijáky z Ruska. Celá trvá snad 10 minut a probíhá jak v autě, tak i na motorkách a pak i pěšmo. Špičkově odvedená práce Guyi! „People ask the question...what's a RocknRolla? And I tell 'em - it's not about drums, drugs, and hospital drips, oh no. There's more there than that, my friend. We all like a bit of the good life - some the money, some the drugs, others the sex game, the glamour, or the fame. But a RocknRolla, oh, he's different. Why? Because a real RocknRolla wants the fucking lot.“

Rocky Balboa (2006)

To co jsme ve filmu Rocky V postrádali, se zde vrací v plné síle. Dialogy, trénink a finální boxerský match jsou natočeny přesně jak "za starých časů" a když do Rockyho tréninku začnou vyhrávat povědomé melodie, slzička dojetí ukápne. Děkuji, moc děkuji za tenhle film který všem skalním fanouškům opět rozpumpoval srdce adrenalinem a vehnal slzy dojetí do očí. Protože Rocky "Italský Hřebec" Balboa byl, je a bude jen jeden. „Nikdo nerozdává tak tvrdý rány jako život. Ale nejde o to, jak inkasuješ. Tady jde o to, kolik ran uneseš a přesto se znovu zvedneš, kolik ran dokážeš přijmout a nezastaví tě! Jenom tak se vítězí!“

Rocky V (1990)

Rocky V je tím nejslabším a zároveň i nejzbytečnějším pokračováním co raději nemělo vzniknout. Když jsem dokoukal tenhle díl, říkal jsem si PROČ. Proč si proboha Sly dobrovolně ničí svoji hereckou kariéru? Po celou dobu trvání mi přišel, jakoby hrál z donucení, už jsem tam neviděl ten jeho pověstný zápal jako v předchozích filmech. Díky bohu za film Rocky Balboa protože jinak by série o Rockym byla známa jako "ta série s nejvíce zpackaným koncem".

Rocky IV (1985)

Rocky IV je po prvním díle můj neoblíbenější. Tentokrát se tvůrci vydávají jiným směrem než v předchozích dílech. Všechno je tu propracovanější, je tu znatelný nádech probíhající studené války a s tím související propagandy a všechno to rámuje parádní soundtrack. Je zde více záběrů na oba trénující boxery, více přátelství, více všeho! PS: Ivan Drago je po Clubberovi tím nejvíce hrůzu a respekt vzbuzujícím soupeřem jakého kdy Rocky měl.

Rocky III (1982)

Rocky III je podle mého dost podhodnocený film. Rocky dostal parádního soupeře v podání Mr. T, který ho nechá sáhnout si až na úplné dno. V tomto díle sledujeme Rockyho, kterého otupěla sláva a bohatství, zlenivěl a usnul na vavřínech. I tentokrát se vrací Apollo Creed ale už jako trenér a přítel. Tato obrátka o 180 stupňů v jejich vzájemném vztahu se může někomu zdát jako tisíckrát ohrané klišé, nicméně to do filmu samotného vneslo čerstvý vzduch a jenom mu to prospělo.

Rocky II (1979)

Rocky II těží ze stejného příběhového konceptu jako jeho starší bráška ale prochází mu to s odřenýma ušima. I tentokrát se "Italský Hřebec" utká s Apollem Creedem. Celý film mi přišel tak nějak narychlo "splácaný", dialogy byli nemastné neslané a Sly mi tu po celou dobu přišel jen jako těžce přehrávající herec. Nicméně i přes tyto negativní faktory, když se dotknou boxerské rukavice Rockyho a Apolla, když zazní první tlumené rány, všechnu tu negativní kritiku všechno v tu ránu zapomenete a opět z plna hrdla fandíte Rockymu a kocháte se pohledem na kvalitní box.

Rocky (1976)

Když se řekne pojem "Nejznámější sportovní film z boxerského prostředí", okamžitě se mi vybaví film Rocky potažmo i celá slavná série o "Italském Hřebci". Rocky je filmem mnoha prvenství. Ať už tím že otevřel dveře do Hollywoodu tehdy ještě neznámému Sylvesteru Stallonovi, tak i proto, že tento film rozpoutal "boom" s filmy s boxerskou tématikou jelikož jako první prezentoval sportovní film pro masy, nejen pro skalní fanoušky boxu. Celá série je bezesporu legendou, nicméně jak už to tak bývá, první díly jsou vždy ty nejlepší.

Skyfall (2012)

007-23 Geniální! U Skyfall je znatelný temnější nádech a funguje na jedničku. Všechno je tak nějak propracovanější, nápaditější a reálnější. Mám skoro pocit, že Skyfall dýchá na krk bondovce "Casino Royale". I zde se totiž režisér může opřít o charismatické postavy, perfektní akci, úderné dialogy a hlavně o POŘÁDNÉHO záporáka. "Jokerovský" padouch kterého výborně zahrál Javier Bardem je totálním opakem oproti nevýraznému "záporákovi" z Quantum of Solace. Chvílemi jsem měl i dojem, že Bardem zcela zastiňuje výkon Madse Mikkelsena v Casinu a jeví se jako zatím ten nejvýraznější a nejlepší záporák vůbec. V tomto filmu nechává režisér celé MI6 a Bonda sáhnout si až na samé dno. M je pod velkým tlakem ze strany vlády a Bond se potýká se závislostí na medikamentech a pocitem vyhoření. A když pak vidíte ten přerod zlomeného agenta v toho pravého Bonda, dojde Vám proč všechno to kolem. Vše pak graduje v epickém finále, které povznáší tento film do takřka nebeských výšin. Co dodat? Myslím si, že další filmy budou mít co dělat aby výborný Skyfall překonali. Snad se jim to povede. I když, nebude to lehká záležitost. PS: Vozový park v tomto snímku tentokrát čítá Aston Martin DB5 nebo například Jaguar XJ L. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „Sometimes the old ways are best.“

Quantum of Solace (2008)

007-22 Na Quantum of Solace se mi především líbí ta přímá návaznost na předchozí bondovský film "Casino Royale". Děj filmu se začíná odvíjet jen několik málo minut po skončení Casina. Tento "jev" jsme v předchozích filmech s puncem 007 ještě neviděli. Ve druhé bondovce Daniela Craiga dostáváme tu samou nálož napětí, akce a úderných dialogů jako v Casinu, nicméně jsem se nemohl zbavit pocitu, že režisér Marc Foster pouze "recykluje" některé prvky které fungovali v Casinu a servíruje nám je jen drobně pozměněné. Až na tento drobný nedostatek jsem byl s filmem na výsost spokojen a Quantum of Solace se stal dalším filmem s tématikou 007, který mi přirostl k srdci. PS: Transformace Bonda z uhlazeného "floutka" na drsňáka, který párkrát dostane pěkně do těla, fungovala v Casinu a funguje i zde. Geniální tah! PS: Co se vozového parku týče, tak tentokrát uvidíme Alfu Romeo 159 či Range Rover Sport. „The first thing you should know about us is... we have people everywhere.“

Casino Royale (2006)

007-21 Podle mého názoru patří Casino Royale k nejlepším bondovkám vůbec. Hlavní důvod proč tomu tak je tkví pravděpodobně v tom, že režisér přistupuje k dané látce diametrálně odlišněji než jeho předchůdci. Bond v podání Daniela Craiga je více "skutečný". Vidíme jeho emoce, strach a zranění - působí tak daleko uvěřitelněji než jeho předchůdci. Martinu Campbellovi se podařilo namíchat úderný koktejl akce a napětí přičemž jako tmel mezi těmito aspekty působí jak Craigovo charisma, tak i hlášky, důmyslné provedení akcí či přestřelek a samozřejmě že i BondGirl v podání božské Evy Green. Nestává se mi moc často, že bych u filmu s tématikou 007 zůstal "civět" na obrazovku a užíval si ten skvělý kolotoč akce při přestřelkách či honičkách a nervy drásající momenty pokerové hry. V těchto ohledech působí Casino Royale na jedničku. Jako Bondův protipól se zde představí Mads Mikkelsen jako geniální antagonista Le Chiffre. Mikkelsen je pro tuto roli jako stvořený, maska záporáka mu stejně jako maska Bonda Craigovi sedla jako ulitá. Co dodat více? Snad jen to, že Campbell dokázal to, co jeho předchůdci nedokázali. Přiblížil Bonda "obyčejným" lidem tím, že nám ukázal co se za jeho pozlátkem a životním stylem skrývá. Odhalil nám jeho slabou stránku, odkryl jeho niterné obavy a emoce. A za to mu já a jistě i mnoho dalších moc děkujeme. PS: James Bond tentokrát řídí ikonický Aston Martin DB5 a Aston Martin DBS. „My name is Bond, James Bond.“