Žena v okně (2021)

Zajímavě pojatý thriller, který zejména v první půlhodině bravurně buduje napětí a  předvádí ukázkovou práci s postavami. Bohužel, poté se to režisérovi Joe Wrightovi začne tak nějak poměrně zoufale rozpadat pod rukama, takže jsme zde nechtěnými svědky rádoby šokujících zvratů, které se ještě navíc střídají s těmi opravdu hloupými. Ve finále tedy dostaneme zmatenou a zbytečně natahovanou podívanou, která ani zdaleka nedosahuje takového věhlasu a nemá ani takové kouzlo jako knižní podoba. Škoda. (Netflix) „Curiosity is evidence of a decreased depression pattern.“

Samovi synové: Bloudění v temnotách (2021) (seriál)

The Sons of Sam: A Descent into Darkness je opět další vtahující kriminální minisérii odhalující temné zákulisí jednoho z nejslavnějších připadů v dějinách USA. Pokud tedy máte v oblibě podobně laděné projekty, vězte, že tento se opět velmi povedl. Skvělá práce! (Netflix)

Mortal Kombat (2021)

Pro fanoušky legendární videoherní série je tento snímek povinnost, kde u téměř každého záběru budou vrnět blahem nad charaktery s dobře známými jmény či nad akční stránkou, která v některých momentech skutečně dělá čest jménu Mortal Kombat (Kung Lao a jeho klobouk v módu cirkulárka vládne). Za zmínku rovněž stojí i vizuální stránka snímku, na kterou se vážně dobře divá a která svým tvůrcům určitě ostudu neudělá. Je tedy vážně velká škoda, že zbytek ingrediencí počínaje chatrným scénářem a konče nataženou stopáží s níž se ani nedostaneme na dohled turnaji tak moc dobře nefungují. Ve finále tedy dostaneme ucházející poctu legendární značce, která ale dle mého soudu šla udělat daleko, ale daleko lépe. Snad se tedy někdy dočkáme pokračování, které se přes neduhy této akční vlaštovky přenese. „Throughout history, different cultures all over the world reference a great tournament of champions. That dragon marking, I think it's an invitation to fight for something known as Mortal Kombat.”

Rodina na baterky (2021)

Svérázný a výrazně osobitý animovaný počin, který Vás svým pojetím a vtahující animací vtáhne a už nepustí. Snímek The Mitchells vs. the Machines rovněž zaujme i užitým tématem, které se navíc nebojí originálně ohýbat a vkládat do něj mnohdy neočekávané odkazy na jiné snímky. Musím zde samozřejmě vyjma krásné animace zmínit i třeskutý dabing, úchvatné tempo či bláznivé roboty Erika a Deborah 5000, kteří už tak absurdní a komediálně laděné situace (obří Furby vládne) povznášejí na zcela nové úrovně. Pokud tedy hledáte svěží animovaný film, který Vás bude bavit od začátku až do konce, vězte, že jste ho právě našli. Skvělá práce! (Netflix) „I'm here to bust criminals and lick my own butt. And I'm all out of criminals!”

Napětí (2021)

Slušná britská hororová jednohubka, která se může pochlubit několika vydařenými scénami, jež bez problémů navodí stísněný a mrazivý pocit v zátylku. Dobrá práce!

Rytíři spravedlnosti (2020)

Hořkosladké komediální drama s příchutí několika výtečně smíchaných žánrů, která ve svém vybroušeném finále utahuje šrouby emocí až na absolutní maximum. Tak nějak takto bych v jedné větě popsal dánsky snímek Retfærdighedens ryttere, který se rovněž může pochlubit precizní režií, vrstevnatým scénářem a zejména skvěle napsanými a zahranými charaktery. Režisér Anders Thomas Jansen se všemi těmito atributy pracuje více než výborně, pročež se před Vámi na ploše čítající 116 minut rozprostře nekompromisní podívaná, která bravurně “přepíná” mezi žánry, takže se může velice pravděpodobně stát, že se chvíli budete smát trojici asociálních géniů, žasnout nad akčními scénami či se dojímat až k slzám u katarzí mezi jednotlivými postavami. Snímek Retfærdighedens ryttere Vás zkrátka svým neortodoxním pojetím chytne a už nepustí. A to je moc dobře. Výborná práce!

Země na scestí (2019)

Čínský Roland Emmerich na brutálních steroidech. Tak asi takto bych v jedné krátké větě popsal tento snímek, který Vás na první dobrou zaujme svou myšlenkou a opulentními triky, na které se vážně dobře divá. Jen škoda, že se celý tento počin bere smrtelně vážně, jelikož u snímků tohoto ražení bych uvítal spíše odlehčenější přístup k látce. Přičtěte si k tomuto všemu i nataženou stopáž a velice otravný voice-over a dostanete vizuálně nádhernou podívanou pod jejíž naleštěnou slupkou se ale bohužel nenachází nic co by tento snímek pozvedlo z hlubokých vod průměru. Škoda, potenciál zde vážně byl. (Netflix)

Utajený pasažér (2021)

Fádní režie, rutinní scénář a tragické herecké výkony bohužel předurčují slibně znějící námět k zoufale prázdné podívané, na níž Vás zaujme snad jen nádherně vykreslená prázdnota vesmíru. Ale to je na nějakou alespoň průměrnou podívanou vážně hodně, ale hodně málo. Stejně jako u snímku ”The Midnight Sky” se tedy opakuje to, že Netflix slibný snímek odehrávající se v kosmu zkrátka ne a ne natočit. Škoda. (Netflix) „What are we gonna do, ask him to walk out of the airlock?”

Like House (2021) (pořad) odpad!

#nebudureagovat

Nikdo (2021)

Bob Odenkirk je neskutečný bourák! Snímek Nobody těží zejména z faktu, že jeho postava na začátku vypadá jako ten největší “looser”, přičemž pak celá proměna v nelítostného zabijáka působí více “nečekaným” a syrově lepším dojmem. Celý tento výjev poté korunuje precizně soustružená akční stránka, na níž je prostě a jednoduše radost pohledět. Režisér Ilja Najšuller nám zde totiž servíruje doslova kopici tvůrčích nápadů se spoustou nadšení, takže všechny akční sekvence působí originálně, přičemž budete mít chuť si každou tuto scénu přetočit a pustit si ji znovu. Ve finále Vám tedy bude úplně jedno, že Nobody staví na mizerných příběhových základech, protože veškeré přestřelky, pěstní souboje či důmyslné smrtonosné pasti tento negativní aspekt dokonale vyváží. Tohle se zkrátka moc, moc povedlo. Výborná práce! PS: Pomyslnou třešničkou na dortu je role Christophera Lloyda, který si královsky užívá každou sekundu svého partu! „Give me the goddamn kitty cat bracelet, motherfucker!”