Den nezávislosti (1996)

Nejpřeceňovanější "béčko" v celé historii světové kinematografie.

Čarodějnice (2015)

Výborný komorní horor, který se svou brilantně budovanou atmosférou předčí mnohé filmy v rámci stejného žánru. The Witch v hororovém rybníčku vyčnívá jednak díky zvolenému časovému období, ale také díky uvěřitelným hereckým výkonům, které posouvají meze filmu ještě o notný kus dále. Skvělá práce!

Ulice Cloverfield 10 (2016)

10 Cloverfield Lane má parádně budovanou atmosféru s ojedinělým psychologickým podtónem, avšak tyto atributy poměrně hodně sráží infantilní dialogy a nepochopitelné chování všech postav. Za zmínku zde alespoň stojí herecký výkon Johna Goodmana, který si postavu vyšinutého farmáře užívá na maximum.

Monstrum (2008)

Výborný film stojící na atraktivním sci-fi podloží, který v kombinaci s "found footage" stylem natáčení vytváří dokonale vztahující filmový zážitek.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Zack Snyder přenesl tyto dvě ikony DC univerza na plátno ve velkém stylu. Jistě, mnohdy je to až příliš uspěchané, zkratkovité či nevysvětlené, ale rozhodně to není taková tragédie, jak někteří zdejší "pisálci" píší. Na film, ve kterém je společně s Batmanem i Superman jsem se těšil od té doby, kdy ve filmu "I Am Legend" z roku 2007 Will Smith procházel okolo kina, kde se nacházel plakát k tomuto spektáklu. Tehdy se tento projekt mohl zdát jako nezfilmovatelný, avšak já už tehdy věděl, že kdokoliv se toho jednoho dne chopí, udělá to se vší parádou. A nyní jsme zde, v roce 2016, kdy vizionářský režisér Zack Snyder, jenž přivedl na plátna kin velkolepým způsobem komiks "Watchmen", přivádí alfu a omegu společnosti DC v jednom filmu. A výsledek? Neskutečně našlápnutá akční jízda, která bez sebemenších problémů drží laťku ve stejné úrovni, takže se ani na sekundu nebudete nudit. Všechno zde funguje jak má, což má za následek to, že se před Vámi na ploše čítající 151 minut rozprostře vlhký sen všech geeků a fanboyů. A pokud se přenesete přes nějaké ty nedostatky, jako je například ořezaný úvod či nepochopitelné, nebo přímo zbytečné scény, film si užijete. Tímto filmem se mi splnil sen, sen, ve kterém spolu tyto dva "titáni" bojují. Je to krásné na pohled, opět to nepostrádá tradiční Snyderův náboj a hutné Zimmerovy rify. Na "Man of Steel" to ale i tak nějak pořád ztrácí. Chyběl mi zde totiž nějaký hlubší přesah, který jsem viděl v jeho starším bratříčkovi. PS: Musím zde vyzdvihnout opojné 3D, které mě do filmu vtáhlo neskutečným způsobem. Rovněž zde musím "vypíchnout" herecký výkon Jesseho Eisenberga, který ale občas nebezpečně překračoval hranice mezi originálním hraním a přehráváním Ledgerova Jokera z TDK. PS: Extended Ultimate Cut předložil pádné důvody, proč zůstat na plném hodnocení! (Viděno v kině CineStar Jihlava) „Maybe it's that Gotham City and me... We just have a bad history with freaks dressed like clowns.“

Pistolnice Jane (2016)

Natalie Portman jako ostřílená kovbojka, která dá v sázku vše, aby ochránila svou rodinu? Jo, znělo to až moc dobře na to, aby to ve finále byla pravda. Jane Got a Gun je totiž až po okraj naplněn hloupými dialogy a marným čekáním na nějakou větší konfrontaci. Něž se k ní totiž film "doplazí", začne Vás solidně nudit. Ale abych filmu pořád jenom něco nevytýkal, musím říci, že některé scény jsou vážně velkolepé. Jen je škoda, že se ke slovu dostanou až ke konci filmu.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Další výborný animák od studia Disney, kde hlavní prim hrají rovnoprávnost, cílevědomost, myší mafiáni a lenochodi na odboru dopravy. Zootopia je krásným mixem všeho co dělá filmy od Disnehyo ojedinělým. Je zde tuna popkulturních odkazů, nenucené broušené gagy, výborná animace a hlavně, motivace hlavního hrdiny, v tomto případě hrdinky, která se, navzdory všem překážkám, urputně žene za svým celoživotním snem. Snad jediná vada na kráse tohoto filmu je stopáž, která je s ohledem na "nahuštěnost" akce a hlášek až příliš krátká. PS: Musím zde vyzdvihnout titulní píseň od Shakiry "Try Everything“, která skvěle zapadá do konceptu celého filmu. „Everyone comes to Zootopia, thinking they could be anything they want. But you can't. You can only be what you are. Sly fox. Dumb bunny. And that is not wet cement.“

Táta je doma (2015)

Velmi průměrná komedie, kde většina gagů skrze svou plytkost a všudypřítomný product placement vyšumí do ztracena. Pár povedených vtípků či scén se zde sice najde, nicméně je spočítáte na prstech jedné ruky.

Bohové Egypta (2016)

Opulentní digitální omalovánky, na kterých je dokonale vidět každý utracený cent. Bohužel, tak nějak se v záplavě té vši digitální krásy, která je velmi pěkná na pohled, poněkud zapomnělo na smysluplný děj či broušené dialogy. Právě v těchto bodech film Gods of Egypt ztrácí dech. Nicméně pokud na tento film aplikujete tezi "Rychle a Zběsile", totiž, zahodit mozek a jen se kochat, budete filmem svým způsobem spokojeni a užijete si nenáročnou fantasy jízdu, ke které se už pravděpodobně nikdy nevrátím. Za další zhlédnutí to pořád nestojí. „You're not fit to be king... it's my turn now.“

Perfektní den (2015)

A Perfect Day je i přes svou poměrně jednoduchou zápletku filmem, který Vás v určitém bodě vezme za srdce. Téměř okamžitě se zde totiž sžijete s hlavními postavami, přičemž chápete i jejich motivaci k dané práci. Musím zde také ocenit inovativní přístup režiséra, který věci denní potřeby, jako je provaz či míč, proměnil v něco hlubšího, v něco, co za dané situace působí jako živá voda na vyřešení všech problémů. A Perfect Day je pro mě osobně velkým překvapením a vítaným zpestřením, které v záplavě velkých blockbusterů působí jako zjevení. „Follow the granny, trust me, follow the granny.“