Bournův mýtus (2004)

The Bourne Supremacy balancuje na pomezí čtyř a pěti hvězdiček, avšak když do hodnocení zahrnu mnohdy zmatený střih a naprosto nepřehlednou akci, vyjde mi to nižší hodnocení. Ale i přes tyto fakty je Bourne pořád svým způsobem realistickou a uvěřitelnou podívanou, než mnohé bondovky před Craigem. A i to se počítá. „I do remember something good. All the time.“

Agent bez minulosti (2002)

Po několika letech jsem se k Bourneovi vrátil. Možná to bylo způsobeno nostalgií, možná proto, že už prostě nemám na co koukat, nicméně, byl jsem překvapen, o jak kvalitní snímek se s určitým odstupem času jedná. Akce je krásně vyvážená, přičemž, nebýt několika hluchých scén, bych film neváhal ohodnotit plným počtem hvězd. Když jsem The Bourne Identity viděl poprvé, nelíbila se mi celková koncepce a stylizace agenta Jasona Bournea. Nyní, o pár let později, se mi právě tento aspekt nejvíce zamlouvá. Až na pár zádrhelů se tedy jedná o výborný akční film, který nepostrádá tempo a solidní akci. Jsem rád, že jsem dal Bourneovi další šanci. „Who am I?“

Děda je lotr (2016)

Dirty Grandpa je, až na pár zádrhelů, nahláškovanou a gagy nacpanou podívanou, která stojí a padá na skvělém výkonu Roberta De Nira. Jeho postava hláškujícího dědy Vás jednoduše strhne a bude Vás bavit až do poslední minuty. JIstě, občas to místy drhne, občas je to vážně praštěné, nicméně sledovat Roberta De Nira jak si užívá každou vteřinu svého komediálního záběru, za ty občasné "WTF momenty" prostě stojí. „You know what I'd rather do? I'd rather let Queen Latifah shit in my mouth from a fucking hot air balloon.“

Kolonie (2015)

Dechberoucí příběh + skvělé herecké výkony + patřičná atmosféra = brilantně natočený snímek, který svým pojetím působí jako zjevení. Colonia je parádně gradovaným dramatem, který Vás zcela pohltí. Po celou dobu trvání snímku mi nešlo na rozum, jak je možné, že něco takého moderní chilská vláda v tichosti tolerovala. Je až nechutné, s jakými praktikami operoval "vůdce" Pius a jeho podřízení ve jménu jejich zvrácené víry. Nicméně, na druhou stranu jsem obdivoval i styl, s jakým tyto temné události režisér otiskl na filmové plátno. Colonia je jednoznačně velkým filmovým překvapením, které ve mně svým syrovým pojetím bude rezonovat ještě hodně dlouho. PS: Rovněž zde musím "vypíchnout" již výše zmíněné herecké výkony hlavních protagonistů, které doslova berou dech. Skvělá práce! (Viděno v kině CineStar Jihlava)

The Invitation (2015)

Představte si, že jste pozváni na takovou menší sešlost. Společně s Vámi tam dorazí i lidé, které jste velmi dlouho neviděli. Postupem času začnou na povrch vyplouvat skrytí vnitřní démoni, kteří náhle dokonale dotvoří atmosféru neutuchající paronie a všeobecné nedůvěry. Přesně na těchto principech stojí snímek The Invitation, který je bravurně vypointován, přičemž, stejně jako loňský snímek The Gift, nás do poslední tíživé minuty nechává v patřičném napětí. Tento psychologicky laděný snímek byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Pátá vlna (2016)

World Invasion: Battle Los Angeles - teen edition. Vysokooktanové a draze vypadající sci-fi, které ale díky špatnému střihu a zmatenému chování všech postav nedrží vůbec pohromadě. Tento námět a provedení by možná fungoval jako půlhodinový "kraťas" na Youtube, avšak jako celovečerní film vážně ne.

Do posledního dechu (2016)

Vizuálně vypiplané, scénáristicky naprosto praštěné. Nemůžu uvěřit tomu, že někdo tak děravý scénář vypustí do oběhu, pročež ho někdo schválí a film obsadí známými tvářemi, z nichž polovinu nevyužije tak, jak si daní herci zaslouží. The Finest Hours měl potenciál v podobě dramatického skutečného příběhu, měl skvělé herce a náběh na to, stát se dalším povedeným dramatem odehrávajícím se na vodě. Bohužel, ani jedno z toho pořádně nevyužil, takže tady máme jen "rozbředlou" podívanou, po které za pár let neštěkne ani pes. Škoda.

Už je tady zas (2015)

A pak že Němci nemají smysl pro humor! Er ist wieder da je perfektně broušenou satirou, která, ač jsem nečetl knižní předlohu, mě svým originálním pojetím zcela pohltila. V některých momentech mi snímek přišel jako jakási německá variace na Borata, avšak ne ve smyslu použitého vtipu, ale jako jakási sonda do duše moderního národa, v níž jako hlavní pozorovatel figuruje někdo, kdo přišel z odlišného životního standardu - v tomto případě z jiného časového úseku. Oliver Masucci zde předvedl solidní a uvěřitelný výkon, takže jediné co mohu snímku vytknout je přemrštěná stopáž, která je vážně úmorná. Až na tento faktor se tedy jedná o skvělý snímek, který byste rozhodně neměli minout. PS: Scéna, ve které si jde Hitler do čistírny vyčistit uniformu, patří snad k tomu nejlepšímu z celého filmu!

The Boy (2016)

Atmosferický snímek s několika skutečně velkolepými momenty, u kterých faktor "lekaček" fungoval na 100%. Tak proč tak nízké hodnocení? The Boy si svou reputaci kazí poměrně zmateným střihem, který je patrný zejména ve finále snímku, což jde také v ruku v ruce s poměrně fádním rozuzlením děje. Upřímně, po tom precizním budování celé atmosféry a příslibů "duchovna", jsem prostě čekal něco víc.....nadpřirozeného.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Velkolepé filmové dílo, které mi svou velikostí, přesahem a poselstvím vypálilo do srdce a duše hlubokou rýhu čistých emocí. Steven Spielberg zde skvěle zakomponoval solidní nosný příběh na pozadí jedné z klíčových událostí Druhé světové války. Už jsem pár rekonstrukcí dne D ve filmech či dokumentech viděl, nicméně ta z filmu Saving Private Ryan pořád patří k těm nejrealističtějším a nejsyrovějším vůbec. „James, earn this... earn it.“