Oscar 2016 (2016) (pořad)

Chris Rock, stejně jako Ellen DeGeneres předminulý rok, katastrofálně nezvládl svou úlohu moderátora. Přičtěte si k tomu, zřejmě na poslední chvíli přidanou, přednášku o rasové rovnoprávnosti, a máte zde jeden z nejhorších přenosů cen Filmové Akademie. Co se samotných Oscarů týče, pro mě osobně, až na pár výjimek (Spotlight), to nebylo žádné velké překvapení. Avšak konečně, KONEČNĚ si ho Leonardo DiCaprio také odnesl! Gratuluji všem výhercům!

Krampus: Táhni k čertu (2015)

Přízvisko komedie u tohoto titulu vážně sedí. Všechno od obsazení, rádoby vtípků a nepovedených efektů je jednou velkou komedií. Nenašel jsem nic, co by mě na tomto snímku vážně vyděsilo. Vždyť i samotná postava Krampuse je prostě k smíchu. A když se film na konci pokouší o nějaký hlubší přesah, je vymalováno. Tohle mohl být solidní horor s Vánoční tématikou, nicméně, jak už v tomto žánru bývá zvykem, se jedná o další zcela promarněný potenciál. Gratuluji.

Taxikář (1976)

Scorseseho fenomenální bohoslužba za zvrácenost lidské povahy, špínu ulic a temných zákoutí duše, která kromě skvělého Roberta De Nira obsahuje i obskurní záběry na noční New York. Scorsese zde také brilantně rozvedl proměnu z obyčejného idealistického mladíka v někoho, kdo v pomstě vůči systému spatřuje jedinou cestu ze své kukly stereotypu. Je mi až hanba, že jsem se k tomuto kusu filmové historie dostal až teď.

Prometheus (2012)

Vizuálně vypiplaná scénáristická a režijní slátanina, ve které jednotlivě puštěné scény vypadají o 100% lépe než jako jeden velký celek. Je to veliká škoda, jelikož Prometheus měl potenciál navázat tam, kde Scott před lety v Alienovi skončil. Bohužel, to co jsme dostali, byla pouze prostřihaná a matoucí nuda, ve které se všechny charaktery chovají podle zajeté předlohy, kterou můžeme vídat v mnoha brakových hororových filmech. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „Big things have small beginnings.“

Trumbo (2015)

Historie filmu a historie poválečné Ameriky, která se dokonale proplétá v nekonečné spirále broušených dialogů a hereckého koncertu Bryana Cranstona. Trumbo je dokonalou sondou do let, kdy byl každý, kdo nešel s davem podezřelý s kolaborace s komunisty. Ale někdy se někteří lidé postavili na odpor, lidé, kteří v Holywoodu něco znamenali, kteří chtěli pouze a jen spravedlivé jednání bez ohledu na to, jakého politického přesvědčení jsou. Tohle všechno a ještě mnohem více si v sobě snímek Trumbo nese, přičemž já zůstávám v němém úžasu, jak moc povedený filmový koktejl z toho vznikl. Na závěr jen dodám, že mě vcelku překvapila "záporná" role Helen Mirren – tento typ rolí je u ní z mého úhlu pohledu velice neobvyklý. „Who the hell has the luxury of friends? I've got allies and enemies. There's no room for anything else.“

Už teď mi chybíš (2015)

Jímavý příběh zabalený do sympatických hereckých výkonů Drew Barrymore a Toni Collette. Byl jsem až překvapen, jak dynamická a doplňující se dvojice z této kombinace vznikla. Film samotný kromě přemrštěné stopáže nemá téměř žádnou chybu, všechny emoce jsou zde rozumně dávkovány, takže alespoň pro mě je Miss You Already překvapivým a emočně pohlcujícím filmovým zážitkem, ke kterému se s chutí budu rád vracet.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

I po těch letech pro mě X-Men Origins: Wolverine zůstává tou nejlepší sólovkou z X-Men univerza. Nicméně pořád ve mně hlodá drobný červík pochybností, že Wolverine, potažmo i Hugh Jackman, by si zasloužil mnohem, ale mnohem více prostoru a větší příděl brutality. „I'm gonna cut your goddamned head off!“

Deadpool (2016)

Wow! Už tu bylo hodně filmů podle komiksů se superhrdinskou tématikou, jenže Deadpool je v okamžiku, kdy skončila potitulková scéna, všechny zadupal do země. Film je totiž jednou velkou nahláškovanou, odkazy našlapanou akční jízdou, která bez sebemenších problémů odsýpá, takže Vám finální stopáž sta minut přijde sakra málo. Ze všech záběrů totiž prýští láska všech zúčastněných k "antihrdinské" postavě pana Poola, což Vás vtáhne do filmu ještě o kousek více. Nemalou měrou k tomuto všemu přispívá skvělý Ryan Reynolds, který od nepamětihodných rolí přešel k roli, o které se bude mluvit ještě hodně dlouho. Reynolds totiž postavu Deadpoola obdařil "koňským" šarmem a neotřelým přístupem k celé postavě. Upřímně, ani si z celé té změti perfektně soustružených hlášek a scén nedokáži vybrat tu nejoblíbenější, nicméně mi v paměti utkvěla ta, ve které Deadpool konverzuje s taxikářem, jenž má v kufru "malé překvapení". Tenhle film se prostě na celé čáře povedl - a Avengers, Wolverine či Batman se Supermanem by si z něj měli vzít příklad. Takhle by se totiž měli točit filmy o hrdinech, potažmo všechny filmy podle komiksové předlohy! Výborně odvedená práce! PS: Už teď mé srdce prahne po druhém díle. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „I know right? You're probably thinking "Whose balls did I have to fondle to get my very own movie"? I can't tell you his name, but it rhymes with 'pullverine.' And lemme tell you, he's got a nice pair of smooth criminals down unda.“

Hugo a jeho velký objev (2011)

Scorseseho milostný dopis prvopočátkům filmu a kinematografie jak ji známe dnes. Hugo je totiž filmem, který kromě filmové historie nabídne i úchvatné reálie Paříže a jejích zákoutí, a pro mě osobně i jemnocitný příběh, který se pro mě stal po druhé projekci úžasně vtahujícím zážitkem. Skláním se mistře! „If you've ever wondered where your dreams come from, you look around... this is where they're made.“

Horizont události (1997)

Prvních zhruba dvacet minut jsem byl jako na trní, jelikož právě v tomto rozmezí má Event Horizon úžasnou atmosféru. Bohužel, poté už úroveň lehce upadá, a když se to nakonec zvrhne v plochou "vyvražďovačku", je hotovo. Potenciál zde rozhodně byl, avšak režisér ho využil jen velice poskrovnu. Nicméně šílený doktor v podání Sama Neilla má i po těch letech pořád něco do sebe.