• Pohádka

Modrý kód - Šestý smysl (2018) (epizoda)

Jelikož to byl zřejmě (min na dlouhou dobu) poslední díl s Matym a Lucií dohromady (ač už i zde komunikují pouze na dálku), hodnotila jsem ho stále ještě vysoko, i když se v něm vyskytly docela velké nepřesnosti. Kromě moru, který tam stejně zaimplementovali jen proto, aby se mohla Mery pohádat s Davidem (a pacient fakt nebyl archeolog ale debil a mohu to celkem dobře posoudit, protože znám pár skutečných archeologů, kteří se vrcholným středověkem zabývají), tak mám výhradu k údajné paní Knotkové, pomocí níž scenáristé posouvali (mnou bedlivě sledovanou a oblíbenou) romantickou linii Maty-Lucie. V díle č. 72 (S02E44), kde se Knotek (po své demonstračce) pokusí zabít Lucii, je to jeho (už bývalá) přítelkyně, a jelikož ten díl jsem viděla už min. desetkrát, doporučuji scénáristům, aby občas nějaký díl i oni zhlédli či aspoň nahlédli do svých papírů a nevytvářeli v seriálu podobné nesmysly jako tento s rozvodem.

Vzteklina (2018) (seriál)

Protože romantiky už bylo v posledních dnech a týdnech až dost, rozhodla jsem se zhlédnout něco trochu jiného. První pokus se ještě úplně nevyvedl (slovenský kvazihistoricko-detektivní seriál 1890), ale ten druhý se vzteklinou v současnosti a běsy z minulosti už ano. Krásná šumavská krajina dotváří příběh známý z knih např. Juraje Červenáka, kde člověku není líto obětí, a na rozdíl od nich by člověk byl schopen litovat pachatele, kdyby se nezamyslel nad tím, co všechno se mohlo stát, kdyby mu to bylo vyšlo. Jelikož považuji za neomluvitelné omlouvat se tím, že oni to dělali také, je pro mě pochopitelné, že se po tom, co se dozvěděl, chtěl viníkům pomstít. Nicméně děti nemají trpět za chyby rodičů. Hádek ve srovnání s M. Němcem a D. Gránským (ti se oba vyskytli v těch příliš romantických seriálech) trochu nevýrazný a krásná zahradnice pro mě nesympatická, ale zbytek, včetně studentky Táni moc fajn, takže u mě spokojenost a i tomu odpovídající ohodnocení.

Modrý kód - Polojasno (2018) (epizoda)

Jak je možné usoudit z mých několika předchozích komentářů, seriál začala pravidelně sledovat, protože jsem naprosto (ale úplně zcela) propadla romantické linii Maty-Lucie. Kdyby tomu bylo totiž jinak a zajímalo mě, jak to skutečně chodí při práci špičkových kardiochirurgů a neurochirurgů, podívám se na seriál Doktoři. Já ale nějak moc nemocniční prostředí (a seriály) nemusím, mohu tudíž přiznat, že za touhle mou vzniknuvší posedlostí (srovnatelnou pouze už se závislostí na Bones) se skrývá jednak to, že (jak jinak)se mi líbí David Gránský, navíc (jako bonus) jeho postava Matyho Bojana (jak už jsem zde také několikrát psala) nese rysy krásného a statečného prince na bílém koni, po němž všechny z nás ve skrytu duše toužíme, a také postavu půvabné Lucie jsem si oblíbila už na začátku, byť jsem ji tehdy ne vždy a ne ve všem chápala (především co se týkalo jejího vztahu k pro mě absolutně nesympatickému Tomášovi). Tato úžasná linie nám ale bohužel odchodem Lucie z urgentu na mateřskou dovolenou končí, nebo se alespoň odkládá na neurčito. Celé mi to tak trochu připomínalo závěr Gruffudových seriálů Ringer nebo Forever, kdy společnost ABC nevěděla, jestli seriál bude pokračovat či ne. V době, kdy se odehrálo přepadení rubavské pošty, se něžná Lucie snažila získat Matyho, a ne úplně se jí to dařilo, když ji ještě těsně po jejím porodu, tj. v době, kdy stále neměla jasno, jak to bude se zdravím jejího dítěte, přesvědčoval, že chce, aby zůstali kamarády, že na víc momentálně nemá. A ejhle, když se Lucie rozhodne, že ho sice miluje, ale stejně se musí postavit na vlastní nohy, a loučí se s ním, on přijde na to, že už by to vlastně šlo, a že už to jejich vzájemné pouto dávno něčím víc je. Jejich rozloučení pak scénáristé tak odbyli, že si myslím, že i oni sami pořád doufají, že se ohledně jejich vztahu ještě neřeklo to poslední slovo. Něco se má odehrát ještě v dalším díle (zřejmě to bude kromě moru to jediné, co mě bude ještě zajímat), a tak budu ještě (i když už jen v skrytu duše) věřit alespoň v částečné zmírnění situace, když už ne přímo v happy end. Takže moc prosím, vezměte si zase Prokopa a vraťte nám Lucii! A zřejmě to vypadá na vytvoření nějakého příspěvku do deníčku, až na to bude čas.

Modrý kód - Blízká setkání (2018) (epizoda)

Kam čert nemůže… tam nastrčí švagrovou… Toť výstižný popisek k tomuto dílu doplňující vyčerpávající komentář kolegy mira007. No a ještě k tomuto a k tomu následujícímu ze série (a také myslím dílu 73) aneb posunu vztahu Matyho a Lucie někam, kam nikdo z nás nechtěl. Naposledy mi takhle trhal srdce díl Bones Doktorka z fotografie, kde Booth Kůstce vysvětloval, že miluje Hannu a ona do toho vzlykala. A ani za jednu z těchto svých emocí se nestydím (i když bych asi ve svém věku měla). Bones jsem ovšem sledovala, když už jsem věděla, že B+B (Kůstka s Boothem) byli kamarádi tak dlouho, až měli dvě děti… Tady jenom pořád doufám, že scénáristé právě tak jako jejich kolegové z Bones vyslyší hlas lidu (tedy divaček) a učiní podobně. Mery k Lucii: "No a stačily by ti třeba voči mladýho Bojana?" (Já teda nevím, jak to nakonec bude s Lucií, ale mně by teda rozhodně stačily ;-)))

Modrý kód - Přepadení (2017) (epizoda)

Rubava je asi posledním městem s nemocnicí s urgentním příjmem, kde nemají na poště „lístečkový“ systém… Přesto její Přepadení (i když ten název jsme tu taky už jednou měli) považuji za dosud nejlepší díl, rozhodně teda pro mě byl ze všech nejromantičtější a i dostatečně akční (i když si o postupu zásahovky taky myslím své a snažím se sama sebe přesvědčit, že se jen obávali ohrozit rukojmí) a emoce ždímající – první (a bohužel dosud i poslední) pořádný polibek Matyho a Lucie; Vali, Růženka, Jindra a pan Hojer, statečná paní z pošty a její milující manžel aneb Lazarův fenomén. No a vůbec… Jelikož jsem si konečně v nějakém díle pořádně užila Matyho a Lucie, tak jsem při opětovném zhlédnutí nakonec (celkem zcela neobjektivně) přidala další hvězdičku (opravdu nevím, zda jsem někdy tak nějakou romantickou linii kromě Kůstky s Boothem v Bones tolik prožívala, ale určitě ne).

Modrý kód - Velký průser (2017) (epizoda)

Třetí hvězdička je za to, že jsme se konečně zbavili (nebo aspoň brzy zbavíme) některých osob...

Modrý kód - Bouchání na srdce (2017) (epizoda)

To jako vážně? Že se v nemocnici v Prdelákově (jak v poslední dosud odvysílané epizodě nazvala trefně městečko Rubava slečna doktorka Růžičková) potkají špičkový kardiochirurg a snad ještě lepší ruský neurochirurg, oba utíkající před minulostí, už jsem si nějak zvykla. Ale, že lékař se zavedenou praxí se na všechno vykašle a půjde dělat řadovýho doktora na urgentu, to je fakt dobrý adrenalin... Tohle nemohl napravit ani Luciin první ultrazvuk, zvlášť s přihlédnutím k závěru epizody.

Modrý kód - Útěk za bráchou (2017) (epizoda)

Tak to bylo žúžo dobrodrúžo. Paní Kocmanová, paní Kousalová, pistole nebo cibule, ještě že tomu asi nikdy nebudeme prodávat vysílací práva do ciziny... Kidova povedená rodinka, spousta dětiček a Lucie pokoušející se řešit neřešitelný.

Modrý kód - Těhotenství (2017) (epizoda)

Tak dneska měli na urgentu živo. Napřed Bíba se starým Hofbauerem, do toho HIV a (skoro domácí) násilí, pak otrava botulotoxinem kvůli který se tam přiřítí ještě starostka Růžičková. Do toho Lucie zjišťuje, že to s Tomášem nebyl omyl. Ne, to fakt nebyl, byla to pěkná blbost, stejně jako zhruba prvních dvacet dílů tohoto seriálu... ;-) Kromě závěrečného songu.

Modrý kód - Rozhodnutí o životě a smrti (2017) (epizoda)

Neskutečně pitomý. Ještě, že tam mají toho Rasputina :-). Nesympatický doktor Hlinka, Mery, která se přidala k Vali, a k tomu všemu ještě její neodbytný příbuzenstvo. No a ten závěr nechám raději bez komentáře.