• Pohádka

Vodník (2019) (seriál)

Nejvíc mne šokoval kontrast mezi hrůzným zločinem a opět rádoby uměleckým pojetím, prostě sluníčko, přesvětlíme, rozostříme, švenkujeme, barvičky, parádní atmoška, střevíčky do ruky a chytám bronz, no ne? Některé situace parodické a směšné, např. flákárna na krajském ředitelství policie. Všechno nesmyslně natažené a vyvatované zbytečnostmi na tři díly, protože dneska nikdo neumí natočit pořádnou detektivku jako jednu TV inscenaci. Když to srovnám s úžasně mrazivou atmosférou staré detektivky Vrah skrývá tvář, eh, darmo mluvit. A z hlediska postupu vyšetřování je to taky bída, vnímám to trochu i jako porušení Knoxova desatera. Bohužel, toto určitě nebyla poslední série.

Rapl - Série 2 (2019) (série) odpad!

Uf, ani se nechce věřit, že 2. sérii dělali titíž tvůrci. Samotné téma, tedy balkánská mafie, není pro českého diváka přitažlivé, protože většině z nás je to úplně jedno, když se lumpáci povraždí mezi sebou. Velkým problémem byla uvěřitelnost, psalo se o ní v komentářích od začátku (společná příšerná ubytovna, Kunešovy milostné eskapády, rozpadlé rodiny policajtů, Rohanovo pití), nemluvě o kouření na místě činu nebo chození mezi infikované uprchlíky. Řada scén tu vyznívá parodicky až dementně. Protože tohle nefunguje, diváka nebaví ani průběh vyšetřování, který je stejně nepropracovaný jako v sérii 1. Ta byla na principu: policisté se v tom nějak plácali a pět minut před koncem dílu se Kuneš zamyslel a rozjel se zatknout vraha. Jenže v první sérii se to dalo akceptovat, jelikož to bylo vyváženou ponurou atmosférou a vysokou měrou opravdovosti. Mám velké obavy, že nás čeká další série, jelikož ČT nemá co vysílat a ráda dá peníze na cokoli.

MOST! (2019) (seriál)

Už Trpaslík drhnul v kánonu, ale Most mě dost vyděsil a sledovala jsem s velkým sebezapřením. Nemám nic proti vulgaritám, pokud mají nějaký význam či přesah, ale tohle byla prvoplánová agitka. Prostě proč se dělat se scénářem, když na to ČT1 dá spoustu peněz, nasadí do hlavního vysílacího času (jelikož nemá co vysílat) a ještě to můžem natáhnout na 8 dílů? A ono to vyšlo, všichni se rozplývají, jaké je to úžasné, Rada ČT je zticha a nedala ani jednu pokutu, takže to můžem udělat příště znovu. A že tam byly sprosťárny? Ale kdeže, to byl umělecký záměr, a kdo na to poukazuje, je škrob a nerozumí srandě. Odvysílání posledního dílu v pozdějším čase bylo hustě alibistické - myslím, že pravým důvodem nebyly vulgarity, ale detail fotky penisu v mobilu. Myslím, že po Mostu, Zkáze DD a Raplovi II dosáhla dramatická tvorba ČT dalšího dna.

Zkáza Dejvického divadla (2019) (seriál) odpad!

Celé mi to přijde strašně smutné. Herci vědí, že konzumnímu divákovi stačí málo, takže proč se dělat s nějakou koncepcí či scénářem. Prostě říkají, co jim slina na jazyk přinese, hlavně když je to vulgární a o sexu. Taky to musí být divné a trapné, tomu se říká absurdní humor, a když je někdo hodně populární, a to oni jsou, tak mu tohle neumětelství projde. Proč by postavy měly mít jména, to by se to museli učit, vystupovat sami za sebe je daleko lepší, protože si tak udělají lepší promotion. Hotel Čtvrtá hvězda měl nějaký potenciál a klopotně, ale přece se sunul z bodu A do bodu B. O poznání horší byla Dabingstreet, kde se jednalo jen o pár fórů vyvatovaných trapárnami podobného duchu jako ve Zkáze do několikadílného seriálu. Já se nechci koukat na nahou zadnici Davida Novotného, ani nechci sledovat herce, jak jedí psa a přitom se baví o tom, kdo ho komu vykouří. A přitom je mi podsouváno, jak je to úžasně kvalitní humor, protože Dejvické divadlo je nejlepší v celé republice, a když se mi to nelíbí, tak jsem divná a nerozumím srandě. Zajímalo by mě, jak to, že Dejvické divadlo dostává tolik prostoru na ČT1 v hlavním vysílacím čase, zatímco o ostatních divadlech divák ani neví, že existují. Bohužel se DD stává nafouknutou bublinou pro snoby, což zpětně degraduje i všechna dobrá představení, která udělalo.

Hop (2011)

První čtvrthodina byla strhující a film měl potenciál na skvělou rodinnou komedii. Bohužel ve chvíli, kdy se oba hrdinové setkají, jde všechno do kytek. Nabízelo se nejedno originální řešení, které nutně nemuselo končit tím, čím to skončilo. Místo toho šli tvůrci osvědčenou cestou plnou klišé a trapasů plynoucích především z rozdílnosti světů a povah obou hrdinů. Otravný je i motiv zlouna Karlose a stokrát ohraný Hasselhoff. Pro mne to nebylo nekonečně dlouhé a nestravitelné. Jinak mám tyhle filmy docela ráda, ale zůstanu radši u chipmunků.

Chladné srdce (2014) (TV film)

Hauffův příběh patří do kategorie temných pohádek, což nepoučenému divákovi může způsobit šok. U nás byl námět velmi zdařile natočen v roce 1996 v režii Miroslava Soboty v hlavní roli s Martin Dejdarem a Aťkou Janouškovou jako Sklenáříčkem. Tahle německá verze splňuje naprosto mé představy. Sice bych místy trochu sestříhala, ale pohádka je krásně temná, syrová, v krásných lokacích. Viděla jsem v milém slovenském dabingu. Podle mne už dávno neplatí, že Češi točí nejlepší pohádky, zatímco ty německé jsou hrozné. Naopak, německé produkce točí v posledních letech každoročně několik pohádek, v cyklech Sechs auf einen Streich a Maerchenperlen, velmi zdařilé, v krásných lokacích a v sympatickém plusminus hodinovém formátu. U nás tyto pohádky uvádí Nova, bohužel s nevalnými dialogy a hereckým nasazením.

Přijde letos Ježíšek? (2013)

Těšila jsem se na laskavou komedii s mými oblíbenci Šafránkovou a Abrhámem a dostala jsem slepeninu všeho možného. I když sem tam nějaký vtípek byl, krásné Mexičanky, Praha, vánoční atmosféra po americku, mě to přijde málo. Asi mi chybí řemeslnost, kompaktnost, větší lehkost, švih. Přeju si, aby se točily lepší věci než jen ty, které mají na obrazovce jen vyplnit čas.

O království z nudlí a štěstí bez konce (2009) (TV film)

Táhne se to jak turecký med, ale ten je aspoň sladký. Opět chybí umění zkratky, než se tam k něčemu dostanou, můžete si jít udělat kafe. Kánon pokulhává, ale to by bylo na delší povídání. Podle mne volba pana Zadražila nebyla šťastná: jednak hereckými dispozicemi, jednak je k princezně trochu přestárlý (a co ten účes?). Matonohovo pojetí Itala je přežité a působí spíš jako estráda (samo o sobě není špatné, ale prostě mi sem nepásne). Klimbající diváky vzbudí až Jitka Ježková, která v poslední třetině rázně vběhne do děje a vše postaví na správnou kolej (řečeno po cimrmanovsku). Jo, a ještě něco: vždycky, když je v pohádce rozhlasové či televizní vysílání, případně různé výjevy na část obrazovky, nevěstí to nic dobrého kvalitou (snad s výjimkou Ladových pohádek). Pochvala rozhodně za kostýmy, výpravu, princezninu nepravidelnou korunku a Branne a Ježkové, které tu pohádku dost zachránily. Sympatičtí Hampl a Valenta.

Doktor Martin: Záhada v Beskydech (2018) odpad!

Sklonek roku s českou tvorbou v (České) televizi mi přinesl nečekaně nejeden negativní zážitek, takže jsem rozdala pár odpadů, což mne vůbec netěší. Tento film také nechápu: jak je možné na to dát peníze? Jak je možné to pustit do kin? Formou je to spíš natažený díl seriálu vpuštěný do kin jako návnada na spin-off Topinka. Duo Donutil-Čvančarová jsou profíci, ale vztah jim prostě nevěřím ani v seriálu (a nevěřím ani v britské verzi). Seriál ani v britské verzi není můj šálek čaje, ale je to neškodné a své fandy si našel. Nemám vůbec nic proti crazy komediím, parodiím, právě naopak. Ale ať je to tedy udělané pořádně, ne takto neumětelsky. Topinkův představitel nemá charisma, které potřebuje na to, aby utáhl celý film. Celé je to takové slátané, závěr absurdní. Chybí tomu řemeslo, elegance, švih, vtip. Už mne nebaví dávat hvězdičku za to, že tam byla krásná příroda, to by snad mělo být samo sebou. Česká televize by měla zrušit koncesionářské poplatky a začít platit nám divákům za to, že jsme vůbec ochotni některé pořady sledovat.

Celebrity s.r.o. (2015) odpad!

Tohle jsem od Procházky nečekala. Divadelní hru znám, a i když nepatří zrovna mezi mé oblíbené (příliš nastavovaná kaše), líbí se mi její absurdita, jsou tam fajn hlášky. Jenže, co funguje v divadle, nemusí fungovat ve filmu. I absurdní scény musejí mít svou kompozici. Tohle bylo strašně trapné, roztěkané, z původní hry zbyla jen ohlodaná kost (což by mi nevadilo, kdyby to mělo hlavu a patu). Mádl je možná sympatický, ale jeho herecký rozsah je velmi omezený, všechny role i situace hraje stejně, leckdy se nepozná, zda brečí, nebo se směje. Jinak obsazení prímové. Film tepe věci, které sám nezvládá. Navíc podpořeno Státním fondem kinematografie? Fakt síla, nechci takovou filmařinu podporovat, a proto posílám do stoupy.