• Pohádka

Hlas pro římského krále (2016) (TV film)

Jsem zklamaná. Zklamaná neúctou aktérů tohoto projektu k divákům. Je to povrchní, líbivé, na efekt, však ono to těm nevzdělancům konzumním bude stačit. Což je bohužel celkem správná úvaha, jak potvrzuje stále ještě vysoké hodnocení (v tuto chvíli 58%). Především mi chyběl kvalitní atraktivní scénář s vynikajícími dialogy. Protože na pochopení politických událostí mládí Karla IV. prostě nevystačíme se školními znalostmi, o to víc musí být scénář citlivější. Tady se to řeší tím, že ke každé postavě dají na začátku cedulku. Ale jen na začátku, potom už ne, takže mnohým splývá Jan, francouzský Karel a vévoda bavorský, neboť je bůhvíproč hrají typově stejní herci v podobných kostýmech, stejně zarostlí a s korunami na hlavách. Dialogy jsou ploché a jalové v zásadě fungují jen jako předehra k další scéně, která se posléze NEuskuteční. O Karlovi jsme se nedozvěděli vůbec nic, kromě toho, že je neslaný nemastný, musí poslouchat, má vidiny (hlavně když se opije) a když se potká s manželkou, tak s ní buď souloží, nebo jej ona plísní - s přibývajícím věkem spíš to druhé. Když to srovnám s Hanzlíkovým Karlem a vůbec celým filmem Slasti Otce vlasti, je tu kvalitativní rozdíl zvící Macochy, a to Steklý zvládl s vtipem, černobíle a za podstatně méně času (a asi i peněz). Rozhodně si nemyslím, že kdyby bylo víc peněz na kompars a točení na reálných místech, byl by výsledek kvalitativně jiný. Herecky je to zlé, většina z nich jen deklamuje, duo Voříšková-Vagnerová je typově stejné - fakt nemáme jiné herečky? Pozlátka jako vidiny, obnažené nevěstky a přebarevné kostýmy jsou legrační.... Jednu hvězdu za Stanislava Majera, ačkoli si nejsem jista, že charakterově Jan Lucemburský vypadal zrovna takhle.

Měsíční kámen (1973) (TV film)

Vynikající, pamatuji si ji z dětství. Je smutné, že tolik let ležela v archivu ČT bez povšimnutí, zatímco se do programu stále zařazují mnohé nejapné pozdější pohádky. Přijde mi, že v archivu mají pěkný nepořádek a že dramaturgové se příliš nenamáhají... Fascinuje mne tu zejména detektivní zápletka, výborně odvyprávěná, srozumitelná, s gradací - s tímhle už se dneska nikdo nevymýšlí, viz některé naše nejnovější detektivní seriály. Promyšlené dialogy. Výborné herecké obsazení herci, co umějí hrát (mluvit, hýbat se, gestikulovat...). Všechno zkrátka do sebe zapadá. Výprava a kostyméři mysleli na to, že se pohádka točí černobíle a zajímavě zkombinovali různé vzory a tvary, které pohromadě přinášejí pastvu pro oko i na čb materiálu. Doufám, že z archivu vytáhnou i další lahůdky, černobílých orientálních pohádek bylo víc - snad nezmizely v propadlišti dějin?

Královská ozvěna (1972) (TV film)

Je tu zvykem posílat do odpadu všechny televizní "papundeklové" pohádky. Já na nich vyrostla, na těch studiových černobílých... Myslím, že když má dítě fantazii a je k ní vedeno, je mu jedno, že pohádka není natočena v reálu se super efekty nejnovější generace. Naopak - české studiové pohádky podporují v rozvoji představivosti. Je mi líto, že nikdy nebyl (a už asi nebude) vzdán hold průkopníkům české tv pohádky, a to bez ohledu na profesi... Tohle je vynikající pohádka po všech stránkách: výborné obsazení až po poslední roličku - herci, kteří umějí hrát (zejména je jim rozumět každé slovo), skvěle odvyprávěno, mám to zápletku i spád, děj graduje, inteligentní a vtipné dialogy. Mezi Kolářovou a Třískou to nádherně jiskří. Vše dokresluje podmanivá hudba. Co mě hodně dostalo, bylo výborně vymyšlené ztvárnění koní, kteří vypadají jako opravdoví. Dokonalá učebnice, jak správně točit pohádky.

Všiváci (2014)

Ani by mi tak nevadila absence příběhu, ale nepochopila jsem, oč přesně režisérovi šlo kromě toho, aby tam bylo něco super zvláštního. Překombinovanost a zahlcenost motivy vedla k parodování sebe sama (při závěrečné scéně v bance už jsem prskala smíchy). Ryze mačistický film, ženy tu fungují pouze jako sexuální objekty (kromě Janžurky permanentně mluvící o smrti). Fakt mně štve, že v každém filmu dneska musí být soulož nebo alespoň někdo nahý. Zpomalováky mě rozčilovaly a přišly mi srandovní, výlety do minulosti někdy působily až rušivě. U Mádla jsem nevěděla, jestli se mám smát nebo plakat. Přesto oceňuju hudbu, herecké obsazení a záběry z Afghánistánu. Nejvíc to u mně ovšem vyhrál králík Karel. Jen doufám, že při natáčení filmu nebyli zraněni ani zabiti žádní jeho kolegové. No, ani se nedivím, že Babovřesky mají tolik příznivců, když se tu točí takovéhle filmy. Méně je holt někdy více.

Hypnotizér (2012)

Prvních pět minut slibovalo opravdu neotřelý kousek - několikanásobná vražda, ponurá severská atmosféra... ale tím to končilo. Asi nejvíc mne namíchlo naprosto stupidní vyšetřování - chápu, že při řešení zločinu se vyšetřovatel může splést, jít po špatné stopě, což pro děj naopak může být přínosem, pokud se toho umí využít a poutavě natočit. Ale nikdy tvůrce nesmí udělat z diváků blbce - zřejmě se tu počítá s tím, že dívák bude tak zaskočen obludností zločinu, neútěšnou bezsluneční zimní atmoškou a otravnou rodinou hypnotizéra, že nebude rozpitvávat debilní počínání kriminalisty. SPOILER Fakt, že hypnotizér je sám na práškách a labilní mi spíš připadalo jako parodie. Kriminalista "vyšetřuje" sám, má sice parťačku, ale ta pořád pobíhá kolem svého dítěte. Vyšetřování není systematické, nejsou stanovena žádná možná řešení, nejsou prošetřeny všechny okolnosti (např. že Josef je osvojený, jak přišel k látce ve stříkačce). Proč se hovoří o hemofilii uneseného chlapce, když s tímto motivem není dál pracováno? Když až v závěru hypnotizéra napadne, že by mohl vytěžit vlastní manželku, tak už to bylo k smíchu. A závěrečná scéna, kdy kriminalista jde chytit nebezpečnou lumpačku samozřejmě sám s civilními osobami už je vyloženě srandovní včetně toho potopeného autobusu. Rovněž mi nesedělo, že paní jela z nemocnice na chatu autobusem (v zimě, kudy? a jak dlouho?), kdežto policie tam letěla letadlem? Jak to, že se dal Josef přemluvit ke spáchání zločinu, je to psychopatická vraždicí bestie, nebo ubohá oběť? Apod. Řečeno po cimrmanovsku: netočte to už a je-li to možné, netočte vůbec.

Peřinbaba (1985)

Dostala jsem se k Perinbabě až teď po letech, vždycky jsem se jí bála zhlédnout. Jakubisko není mým šálkem čaje, ale tahle přehlídka fantazie, lyrična, folkloru a cudné erotiky se mi zdá skvělá. Nedivím se, že bratři Slováci považují Perinbabu za svou nejlepší pohádku. Naštěstí nebyla teskná ani tklivá, jak to u slovenské produkce bývá. Celé je to takové prozářené, s krásnou atmosférou (děsivě dramatický úvod), že se člověk chodí dívat ven, jestli nezačalo sněžit.

Čerte, drž se svého kopyta! (1998) (TV film)

Tak nevím, na jednu stranu mi to přišlo jak školní besídka, na stranu druhou existují daleko horší pohádkové škváry. Líbí se mi: rožnovský skanzen, koza, kulisy v pekle a sexy Coufalová. Lichý nemá moc co hrát, celkem ucházejí dětští herci. Ale celé je to tak zdlouhavé, nevtipné, amatérské, bez základních znalostí funkční kompozice díla, nepatřičná píseň Karla Černocha. Už se na to nikdy nepodívám.

O bojácném Floriánkovi (1999) (TV film)

Není to můj šálek čaje, ale do pohádkového pekla to zas úplně nepatří. Myslím, že menším dětem se může pohádka líbit. Mně studiová pohádka nevadí, byla jsem na ní vychována, líbí se mi výtvarno Vlasty Švejdové. Zindulka a Hofmanová mne vyloženě potěšili (je škoda, že Drahomíra nehraje v pohádkách více a ten její hlas, ty jo!) a samozřejmě Václav Svoboda, to je radost se dívat. Je to zdlouhavé, chybí tomu lehkost, některá nářeční slova působí až komicky (viz zde komentář uživatele zzuba), zvlášť závěrečná davová scéna s duchy byla nekonečná. Skoro se mi chtělo říct, ať se na ní Vojtek vykašle, když mu holka nevěří, a vezme si jinou! Docela nemilé překvapení od renomovaného režiséra.

Královský slib (2001)

Není to propadák, ale chybí tomu šmrnc. A toho by tahle pohádka měla mít nadmíru vzhledem k tomu, že se jedná jen o konverzačku a žádný pořádný děj, nedejbože gradaci, to nemá. Pohádku osobně nevyhledávám, ale fanoušky Lucky Vondráčkové rozhodně potěší.