Zaklínač (2019) (seriál)

"Evil is Evil. Lesser, greater, middling… Makes no difference. If I’m to choose between one evil and another… I’d rather not choose at all." Jako fanatický milovník knih a her od CD Projekt nemohu jinak, než 5 hvězd... Po prvním díle panuje u mě naprosté nadšení. Henry Cavill je skutečný fanoušek her a snaží se do roztrhání těla. Ale... S dalšími díly stále více a více odpadá moje nadšení. Začínám si všímat věcí, co mě jako fanouškovi se příčí. I přesto, že jsem obvykle ochotný přehlédnout nebo tolerovat hodně. O nešikovném výběru pro Triss psát nebudu, spíš je problém v tom, proč tam tahle postava vůbec je. V knihách se v tomto období vůbec nevyskytuje a je mi záhadou, proč jí tvůrci vůbec do první série obsazovali. Navíc po dokoukání seriálu mi přijde i zbytečná. Netflix chtěl svojí Hru o trůny a má jí. Efekty jsou vázané na finanční budget a ten se jistě v druhé sérii rozroste. Odklony od knih někdy bijí přímo do očí a já snad jen vypíchnu to, že se tento seriál vůbec nemazlí s člověkem, co je touto fantasy nepolíben. Až někdy ve třetím díle divákovi dojde, že sleduje několik časových linek, které se navzájem prolínají. Což je ve výsledku docela nešťastné řešení. Navíc opět - zbytečné. Hudba je krásná a "grosza daj Wiedźminowi" z hlavy jen tak nezmizí. K efektům jsem se již vyjádřil a prostředí jako takové mi někdy neskutečně sedí, a někdy naopak vůbec. Slovanská atmosféra se tu ale těžko hledá. Kupříkladu Striga je naprosto výborná, to že Geralt nosí na zádech jeden meč je skvělý postřeh od scénáristů, ale někdy má skutečně problém se divák ponořit a hledat tu temnou a drsnou fantasy, která v knihách tak vyniká. Člověk spíše vidí americké fantasy, které chce být druhou Hrou o trůny. Přesto jediné, co mi vadí naprosto nejvíce je všeobecný hate, který seriál doprovází. Tolikrát propírané věci, které divákovi veskrze znepřijemňují zážitek. Jednoduché řešení - nelíbí, nekoukejte. I přes veškeré chyby, které jsem vyjmenoval, tak si seriál druhou sezónu zaslouží a já mu dávám palec hore. (90 %)

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

"A thousand generations live in you now..." Před dvaceti lety jsem viděl první Star Wars v kinech. Před čtrnácti lety jsem šel na Epizodu III. dvakrát, protože jsme si myslel, že je to naposledy, co vidím žlutý nápis v kině. Nakonec uběhlo dlouho a já viděl před čtyřmi lety o půlnoci ten nápis znovu. Rozpumpoval mi krev v žilách a já se opět cítil jako ten čtyřletý kluk, který kouká na Hvězdné války s Lukem Skywalkerem v obývacím pokoji. Vypisovat svoje pocity u Epizody VII. a VIII. zde nemusím, mají svoje komentáře. Faktem je, že J.J. je stejným milovníkem Star Wars jako já a můj dopis, který jsou mu posílal před dvěma lety si evidentně přečetl. Dostal zhruba dvě a půl hodiny na to, aby spravil, co jiný v Epizodě VIII. nadrobil. Má vlastně dvě a půl hodiny na to, aby ukončil milovanou ságu a příběh a postavy někam posunul. Nejsem si však jistý, že všechno, co zde vidíme, tak plánoval, když točil Epizodu VII. Každopádně jsem šťastný a vděčný, že neodcházím z kina zklamaný a se zlomeným srdcem jako posledně. Konečně mám pocit, že se postavy někam posouvají. Z Finna (John Boyega) je opět sympaťák, Poe (Oscar Isaac) je ostřílený pilot Odboje a Rey (Daisy Ridley) tentokrát skutečně cvičí na to být Jedi. Navíc se mi líbí, že si J.J. vzpomněl na ty postavy, a jak je vytvořil. Rey bude opět sběračka šrotu a Finn bývalý Stormtrooper. A Luke... Mark Hamill opět mluví tak, jak bychom od Luka Skywalkera čekali. J.J tak ze střípků promarněné epizody VIII. sbírá co může a ukončuje ságu z Galaxie far far away více něž důstojně. Možná finále není tak epické jako finále předchozích trilogií, ale je dostatečně epické na to, že mi srdce radostí pumpuje a mám z toho husí kůži. Příběh příjemně odsýpá a jsem rád, že mě film baví. při prvním traileru jsem měl skepsi, při druhém jsem si objednával lístky na první den premiéry. Přesto jsem se moc bál, že budu z filmu zklamaný. Nejsem. Ten film mi dává naprosto jasnou logiku sedmičky a kdybych se hodně snažil, tak bych vymyslel možná ještě trošku lepší průběh závěru. Ale to v mém dopise Abramsovi nebylo. Hudba od Johna Williamse nezklamala a vizuální efekty jsou boží. Navíc fanoušek starších dílů si tu najde mnoho easter eggů. Nezmínil jsem mnoho věcí, kupříkladu jak se mi líbí postava Bena Sola (Adam Driver). Adam se za čtyři roky hodně posunul a jeho Ben alias Kylo Ren se mi sakra zamlouvá. Nejhezčí návrat však slaví Billy Dee Williams jako Generál Lando. A když už jsme u těch návratů, tak samozřejmě pokaždé, když se na scéně objeví někdo z trojice Han, Leia a Luke, tak se emoce derou na povrch. Moc mě mrzí, že trojice Hamill, Fisher a Ford nemají za celou trilogii jedinou scénu spolu. Tak moc jsme si je přál vidět v jedné scéně. Ale i jednotlivé scény fungují naprosto skvěle. "Hey kid..." Tak moc jsem si přál, aby tento film fungoval a on funguje myslím, že velmi dobře. Feeling Star Wars tam je velmi silný, charaktery se posouvají a dějové linky mi dávají smysl. Navíc humor je zde přiměřený, funguje a je hlavně přirozeně vtipný. Myslím, že režisér vyžehlil, co se dalo. A pokud ne, tak jsem velmi tolerantní, mu leccos odpustit. Nemohu hodnotit Rise of Skywalker jinak něž maximálním hodnocením. Abrams dokázal po předchozí epizodě nemožné. Vrátil mi Star Wars! A byl jsem dojatý hned několikrát. Tleskám Epizodě IX. "The Force will be with you... Always." [Předpremiéra 18.12.2019] [Dolby Atmos] (95 %)

Renegáti (2017)

Bez jakéhokoliv očekávání jsem se do snímku Renegáti pustil. Úvod jak z Expendables a lovení pokladů, jak z Tomb Raidera. Herecky slušné, ale dialogy byly doslova na facku. Příběh ač tuctový, tak mě bavil, ale těch logických děr bylo ve finále opravdu hodně. Film působí jak román, než film z vojenského prostředí. Ukažte mi velitele, který by rozdával zlato, jako odměnu a výplatní pásku. A už vidím, jak by z vojenské základny zmizelo vybavení a Černý jestřáb bez povšimnutí. No zpět k filmu. Akční pojetí pomsty, je hned v základu odsunuto na vedlejší kolej a příběh se věnuje ztracenému pokladu. Fór je v tom, že příběh, který se rozjede v prologu, tak je vlastně pro pointu zbytečný. Samotný děj s pokladem si vystačí, i když přiznejme se - je to béčkové až to bolí. Když bych si nechal mozek na pohovce vedle sebe, tak stejně bude tohle pro mě podprůměrný film, který zabaví leda v sobotu dopoledne. Protože až v sobotu večer se pouštějí skutečné filmy. (38 %)

Dokonalá loupež (2018)

Tenhle film se mi bude velmi špatně hodnotit. Těšil jsem se na něj, dlouho jsem otálel, nakonec jsem se u něj příjemně bavil. Problém není úplně ve filmu, ale v přehlcenosti trhu. Gerard Butler je pro tyhle roli drsnýho chlapa jak stvořený. I příběh, ač má velmi dlouho stopáž, tak baví od začátku do konce. Hudební podkres v pořádku. A akční pasaže přehledné a dobře natočené. Vidíte, já říkal, že není lehké tento film hodnotit. Zkrátka v tom, o čem film vypráví a jak ho vypráví, tak to dělá velmi dobře. Problém nastane ve chvíli, kdy si uvědomím, že jsme tohle už jednou, dvakrát, mockrát viděl. Den of Thieves je super akční thriller, který sleduje policejní jednotku na stopě zlodějů peněz. Ovšem těchto variant jsem viděl již tolik, že ač mě film bavil, tak mě nezaujal natolik, abych si ho pustil opakovaně a nebo z něj byl nadšený. Líbil se mi, po filmařské stránce je to dobře odvedená práce. Pro mě ale stále nyní nadprůměr. V porovnání s odlehčenější popcornovou zábavou ve stylu Fast Five (2011) nebo naopak drsnější Triple 9 (2016), to v mých očích ztrácí. [Special Edition] (70 %)

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Pokračování o které nikdo nestál a které si svoje fanoušky rozhodně najde. Po skoro čtyřiceti letech se dočkáváme pokračování filmu, který nepotřebuje pokračování. Doktor spánek navazuje na Osvícení, kterému jsem nikdy moc nepřišel na chuť. Respektuji ho jako hororový kultovní thriller, ale jeho kouzlu jsme nikdy nepropadl. Přesto z traileru na Doktora, kde hraje dokonalá úvodní melodie a podíváme se znovu do děsivého hotelu, navíc s tváří Ewana McGregora, jsem měl příjemně husí kůži. Z druhého traileru jsem získal obavu, že udělají z filmu X-meny. A tak se i stalo. Film je spíše thriller s klasickou honičkou rozvleklý na dvě a půl hodiny. Stejně jako v případě Osvícení (1980) budu tento film respektovat. Film totiž kritizovat vůbec nechci. Rozhodně ho uznávám a vím, že mnoha lidem, kterým se líbilo Osvícení, tak si ho zamilují. Mě osobně ale Doktor Spánek vůbec nebavil. Nahánění s partou "feťáků prachu" se svítícíma očima mě spíše nudilo, než abych s napětím sledoval finále. Celý film jsem čekal na melodii a hotel Overlook a finálních dvacet minut je božích. Zachovat totiž hotel, tak jak byl, zaslouží tvůrci bod navíc. Navíc vybrat herce, kteří se tak budou podobat herců je skoro umění. Mě ale přišlo těch dvě a půl hodiny naprosto neúměrně dlouhých tuctovému příběhu. Rozumím, když se v příběhu někdo najde. Chápu, pokud Vám tajemný spolek s potřebou lovit přijde originální. Ale mě kromě hereckých výkonů a zpracování čtyřicet let staré klasiky přišel film naprosto prázdný. [Csfd projekce44] (48 %)

Zombieland: Rána jistoty (2019)

"Merry Christmas! What would you like, little girl? - I'd really like for you to stop calling me little girl. - But do you know what I would like? - I don't give a fuck what you want." Před deseti lety, když přišel Zombieland, tak pro mě vznikl naprosto kultovní film. Takovýto status nerozdávám jako cukroví, ale první Zombieland je pro mě naprostá srdcovka. Film, který jsem si den po shlédnutí pustil znovu. Po deseti dlouhých letech jsem se konečně dočkal pokračování. Pro mě byl Double Tap jedním z nejočekávanějších filmů roku. A jaký teda pokračování kultovního filmu je? Zaprvé jsem moc vděčný, že se vrátily všichni hlavní protagonisté. Vidět tuhle čtyřku pohromadě je prostě super. Úvodní scéna ač skvělá, tak se nemůže rovnat té z jedničky. Příběhem moc nevymyslíte a jsem rád, že dvojka připomíná některé scény z jedničky. Na lunapark a klauna prostě nelze zapomenout. Navíc už z trailerů bylo patrné, že o zábavu nebude nouze. Není. Smál jsem se na mnoha místech a je vidět, že situační humor a gegy tu fungují. Možná ne tak skvěle jako v případě jedničky. Ale rozhodně fungují. Opět je zde příjemná délka, nová pravidla a humor neztrácí šťávu ani ke konci. Černý a brutální humor zůstal. Brutalita vzhledem k dnešnímu trendu možná opět poskočila trošku výš. Jediné, čemu nedokážu rozumět je americký způsob humoru cpát do každé komedie scény se zvracením. Nechybí minimálně tři a bez nich bych se naprosto obešel. Tomuhle se smát asi nikdy nebudu. Přesto, že jsem se skvěle bavil a vad na kráse není tolik, tak musím říct, že vnímám ten rozdíl oproti jedničce a tomu jak jsem se cítil po jejím zhlédnutí. Kultovní status tohle nemá. A nebo si k Ráně jistoty musím teprve najít cestu. Až skousnu to zvracení a rozšláplou hlavu, tak si třeba i tuhle dvojku zamiluju. Prozatím je to výborná komedie a skvělé pokračování k dokonalé jedničce. (87 %)

Terminátor: Temný osud (2019)

"Why not just let me have her? - Because we're not machines, you metal motherfucker!" Před čtyřmi lety jsem v kině brečel u posledního Terminátora. Jak moc je ten film špatný. U Dark Fate mi ukápla slza taky. Tentokrát dojetím, jak někdo přistupuje k prvním dvěma originálů s péčí a pochopením. No bude to tak šestnáct let, co jsem poprvé viděl Terminátora a říkal si "Bože tohle nikdy nemůže zestárnout". A dokonce si velmi živě pamatuji, že před šestnácti lety, jsem byl v tom stejném kině na Vzpouře strojů a moje etapa lásky k téhle sérii započala. Konečně jsem se po šestnácti letech dočkal a Arnold se vrátil, tak jak sliboval. A co je důležitější - Terminátor se mi vrátil. Temný osud ignoruje všechny díly, po Dnu Zúčtování. Je to správně? Pokud si vybavím svoje pocity v kině u Genisys, tak rozhodně ano. Je v pořádku, že to Cameron a Miller zkoušejí znovu a vrací do kolejí. Největší překvapení si totiž nový Terminátor neschoval do trailerů, ale do prvních několika minut. První hodiny a vlastně i v závěru. Nebudu mluvit o tom, proč se mi nový Terminátor líbí nejvíc. Jsou to překvapení, které nejvíce udělají dojem, když o nich člověk předem neví. A proto bych byl rád, aby si čtenář užil film, tak jako já. Ovšem i to, co trailery prozradily - návrat Lindy Hamilton na scénu je prostě ohromný. Sexy Mackenzie Davis je skvělou novou postavou. Arnieho snad chválit nemusím a u Gabriela Luny, i když jsem se obával, tak je naprosto skvělý záporák. Nového Termoše musím hodnotit maximálním hodnocením. Rozhodně není bez chyby, ale dokázal vrátit sérii k počátkům a původní trilogii. Zažíval jsem při sledování úchvatné pocity, protože krásné odkazuje na první filmy. Mnoho scén je předěláno, upraveno, ale každý je v tom pozná. Já si Temný osud nadmíru užil. A i když má natahované finále, občas to tvůrci přeženou, tak stejně jsem byl moc rád, že jsem se na nového Terminátora těšil a on mě nezklamal. A to jsem čekal přes šestnáct let. [Dolby Atmos] (90 %)

Loď duchů (2002)

Rád vzpomínám na doby, kdy jsem po škole se šel podívat do videopůjčovny v naší ulici. Na Loď duchů si pamatuji. Byla to VHSka daleko v polici a plakáty na ni zdobili půjčovnu. Po tolika a mnoha letech, co VHSky zanikly, jsem se rozhodl na film podívat. Bez jakýchkoliv očekávání. No, musím říct, že mě překvapila úvodní scéna plná krve a lidských částí. Příběh je hloupoučký a skupinka mořeplavců se vydává najít loď, která nemá kapitána a tak nějak rezne uprostřed oceánu. Závěr možná trošku překvapivý, ale u filmu jsem se spíš nudil, než abych byl zaujatý příběhem. Ono, kdybych si přečetl obsah filmu zde na čsfd, tak bych se možná filmu i vyhl. Co naplat, viděl jsme už horší. Naopak si vážím o to více filmů, u kterých se bavím. (30 %)

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

"You know what you are... what you're made of. War is in your blood. Don't fight it. You didn't kill for your country. You killed for yourself. God's never gonna make that go away. When you're pushed, killing's as easy as breathing." Dva roky před Expendables a dva roky po Rockym Balboa. Stallone se tehdy vrátil, aby ještě jednou vyprávěl příběh Johna Ramba. Každý Rambo sledoval nějaký vojenský konflikt. Čtyřka se podívá do Barmy, do nejdéle trvající občanské války na světě. John by rád žil poklidný život mimo válku a mimo dění. Noční můry mu však nedají spát a když za ním přijde skupinka věřících, že chtějí eskortovat po řece, po chvíli přemlouvání je do Barmy odveze. Ovšem tím to zmiňované peklo teprve začíná. Rambo je nemilosrdný a cestu za osvobozením si krátí přes desítky mrtvol. Poslední půl hodina se nedá popsat jinak než jatka. Film skutečně krví a mrtvolami nešetří a ukazuje občanskou válku jak z dokumentárního filmu. Někomu nevyhovující, pro některé fanoušky příliš, ale fakt je, že se Rambo vrátil filmově na úroveň jedničky. Zatímco přeakčněné dvojce a trojce dělalo problém diváka bavit. Nový Rambo ač akční, tak je napumpovaný steroidy a filmovou zábavou. Děj se rychle posouvá dopředu a nezastaví se ani na okamžik. Do toho burácí hudba a emoce a krev tryská proudem. Jakmile John popadne kulomet, tak já křičím ještě! Tohle je prostě nefalšovaná akční jízda, která si na nic nehraje. A to je myslím tou nejlepší vizitkou jakou mohl John být. Rozloučení s hrdinou je dojemné a emoce jsou skutečné. Ikona akčních filmů se konečně vrací domů. [Extended Cut] (96 %)

Rambo III (1988)

"What's that? - It's blue light. - What does it do? - It turns blue." Finále tehdejší 80desátkové trilogie je u konce. Rambo III je stejný jako II v bleděmodrém. Sly jen vyměnil džungli za poušť. Ač nechce, tak stejně se John vydává do Afghánistánu zachránil přítele. Jeho legendární postava nabila zde vrcholu a kromě vypracovaných svalů můžeme chválit i počet zabití. Ten se opět zvednul a trojka je skoro celé jedna akční scéna. Nechybí hláškování a drsné průpovídky. Přesto považuji trojku za nejslabší z celé série. Emoce na mě nefungují a atmosféra z První krve se už vytratila. Jde čistě o akční zábavu a myslím, že i tu dvojka zvládla lépe. Jelikož větší, ne vždy znamená lepší. A sice i když vidíme parádní výbuchy a více vystřílených kulek, tak stejně mi tu chybí ten šmrnc. Navíc si nemohu pomoci, ale jak v případě Scary Movie a Vřískotu, tak já tu už moc často vidím Žhavé výstřely. Pak ne všechno lze brát tak vážně. Přes to všechno, ale mám sérii Ramba rád. [Kino 4K] (70 %)