Zlatý kompas (2007)

Já ci taky svého ledního méďu s hlasem Iana McKellena! Na Zlatý kompas jsem se chtěl podívat roky. Zcela odlišné hodnocení mých uživatelů mě lákalo se ponořit do dobrodružné pohádky s příměsí fantasy. Navíc, když je to tak skvěle obsazeno. No Daniel Craig se na place moc neohřeje a hlavní dětská herecká postava je spíš iritující, než sympatická. Film jistě zaujme vizuálem, kdy ožívá spoustu zviřátek s lidskými hlasy. Po této stránce je to hezká podívaná. Příběhově je, ale film neuvěřitelně nezajímavý. Na délce dvou téměř dvou hodin odbíhá od jedné zápletky k druhé, aby tam moc času nestrávil, a žene se k další zastávce před titulky. Upřímně jsem zvažoval hodnocení mezi dvěma a třemi hvězdami. K dobru musím připočíst fakt, že mi film utekl překvapivě rychle. Bohužel nemohu říct, že mě bavil. Vlastně jsem se těšil na hezký příběh, herce a vizuál. Dočkal jsem se vlastně pouze vizuálu, protože ani oblíbená Eva Green nemá moc prostoru. Vlastně skoro vůbec žádný a ukáže se pouze ve třech scénách. Příběh je na konci otevřený (což mi nevadí a hodnocení to neovlivňuje) a jak jsem pochopil, asi následuje další "knižní" pokračování. Zfilmované to asi není. Pokud budu chtít příště vizuální pohádku o sirotkovi, asi sáhnu po osvědčené klasice Petra Pana. Tohle je po stránce příběhu opravdu nezajímavé. (50 %)

Jak básníci čekají na zázrak (2016)

"Já se na ty reklamy nemůžu dívat. Jak jsou tam všichni šťastný... Nikdo není nasranej..." Ne, že bych s dvojící Štěpánka (Pavel Kříž) a Kendyho (David Matásek) vyrůstal. Ani jsem nemohl, v roce osmdesát dva jsem ještě nebyl ani na světě. Ale přesto mi tahle česká série mnoho říká a doprovázela mě mým dospíváním, ať už na základní či střední škole. Tudíž když byl Konec básníků v Čechách, tak jsem nějak očekával konec oblíbené studijní dvojice. Ovšem básníci neztrácejí jen tak naději a o deset let potom přišla Veverka zrzečka. U čekání na zázrak, jsem já čekal nejen shledání se známými tvářemi, ale taky už nějaké zakončení příběhu. (Které tady už bylo alespoň jednou) V nových básnících nás čekají všechny známé tváře (Jen snad Rodena jsem nepostřehl) a jejich životní příběh jde do finále. Trojice Kříž, Matásek a Vaculík je vykutálená parta a rozhodně s nimi není nuda. Film je vtipný a na několika úsecích i smutný. Přeci jen Básníkům je už přes padesát a koukají na svět jinak. Linda Rybová mi tam zapadne a o hlášky není nouze. Sic nejsem v tom věku, tak i já přesto čekám na zázrak. A Štěpánek se ho dočkal a film mě dokázal bavit po celou svojí délku. Příjemně jsem se smál a příběh je plný lásky i humoru. No a to je to, co jsem od posledních Básníků chtěl. (78 %)

Darth Maul: Apprentice (2016)

Já na kraťasy moc nejsem. Ale tady smekám! Smekám nad tímhle parádním počinem, který si nezadá s žádným Star Wars filmem. Jednoduché a zároveň efektně parádní. Jelikož se jedná, co následovalo Epizodě I, tak i víme, jak může takový příběh, kdy Darth Maul potká na nespecifikované planetě šest rytířů Jedi skončit. Masky jsou skvělé a choreografie boje naprosto luxusní. A ta holčina, co hraje padawanku? Bože můj, ta je nádherná! Až mi jí na konci bylo opravdu líto. Vážně zvedám palec hore, protože kdyby bylo takovýhle počinů víc, tak se možná přeorientuju na krátkometrážní filmy. (89 %)

Lovec: Zimní válka (2016)

Winter is coming. Ne, pardon. To je z jiné franšízy. Ale docela dobře by to k novému Lovci pasovalo. Sněhurku z roku 2012 jsem si docela užil, i když jsem jí viděl jednou. Hm, čtyři roky. To je strašný. Každopádně k nového pokračování. Zimní válka je prequel i sequel zároveň. Což je docela příjemná změna oproti jiným natahovaným příběhům. Navíc autoři asi ani nemají jinou možnost, pokud chtějí zanechat dvojici Chris a Jessica. Film je jednoduše pohádkou. Možná trošku pohádkou pro dospělé, protože se neustále řeší síla lásky a její zrada. Což ocení tedy mladší i starší publikum. (U staršího pouze hádám) Herci jsou parádně vybraní. Božský hlas Liama jako vypravěče nás uvádí do děje, Hemsworth se ohání sekerou stejně dobře jako kladivem, Jessica Chastain si skvěle nastudovala bojové umění a nechybí samozřejmě vizáží posedlá Charlize Theron. I když je film hezkou vizuální pohádkou, tak mi neujde pocit, jako bych už vše jednou viděl. Že by Společenstvo prstenů nebo Hobbit? Máme tu zrcadlo (prsten), které našeptává. Máme tu zasněžené hory i řeku v lese. Hm, předpokládám, že všechno jsme už jednou viděli. Přesto jsem se příjemně bavil, protože i když je něco v ději nesmírně průhledné, tak se film nedostává do přílišného patosu. Akce je někdy mírně chaotická, ale choreografie to vynahrazuje. Sice jsme pořád ve vodách popcornového mainstreamu, ale vem to čert, když to tak příjemně uteklo. U hodnocení přivírám trošku očka. Na druhou stranu si dokážu představit, že se na Huntsmana 2 podívám znovu. PS: Netvrďte mi, že vypravěč není nikdo jiný než Liam Neeson. Jeho příjemný hlas bych poznal kdekoliv! [Csfd projekce13] (77 %)

Fanoušci (2009)

Kdo má rád Hvězdný Války? No samozřejmě, že Fanoušci! Tenhle film je jednoznačný dárek pro příznivce SW v podobě komedie. Kdo jiný by ocenil tunu narážek na tuhle sci-fi ságu? Je rok 1998 a fandové očekávají novou Epizodu. Skupinka lidi ze střední školy to nemůže vydržet a tím, že jsou skutečnými fanoušky. Tak udělají výlet na Lucasův ranč pro jednu filmovou kopii. Film má opravdu mnoho easter eggů, narážek a vtípků na SW. Prakticky na každém kroku a některé jsou skutečně povedené. Přesto, že narážky jsou místy i chytré, tak stejně jako komedie Fanboys moc neobstojí. Herci jsou krom Kristen Bell naprosto (pro mě) neznámý, a i nijak zvlášť nejsou sympatičtí. Pobaví, ale poměrně hojný výskyt herců z původní (i nové) trilogie a dalších x známých tváří. Jako třeba Ray Park v roli ochranky. A Bell je v černých vlasech roztomilá. Takže i když, jsem se několikrát pousmál, tak přesto je tohle jeden z filmů, které není potřeba vidět víckrát. PS: Vzpomínáte si na fanouškovský příběh před The Force Awakens loňský rok? Prakticky je příběh v jádru stejný. A pak, že filmy a realita nejdou k sobě! Takový nesmysl! (68 %)

Krotitelé duchů II (1989)

"Kitten, I think what I'm saying, is that sometimes, shit happens, someone has to deal with it, and who ya gonna call?" Jsme nejlepší, jsme skvělý. Jsme jediný Krotitelé duchů! Jsme tu zas! Sic je dvojka přesně taková jako prohlásil Bill Murray. "Bylo tam hodně slizu, ale málo nás." Tak přesto dokáže bavit jako skvělé pokračování téhle nesmrtelné klasiky z roku 1984. Úvodní trio se vrací, aby ještě jednou postavilo duchy do latě, a ukázalo jim, že mají spíše odpočívat v pokoji. Příběh začíná a Krotitelé jsou poměrně vyhořelý a nikdo už si nevzpomíná, že před pěti lety zachránili město New York před Gozerem. Od ztřeštěných dětských oslav se přesouvají pomalu ke kopání díry uprostřed Manhattanu. "Mysleli jsme si, že tam je tolik děr, že si jedný navíc nikdo nevšimne." Následuje soud a návrat Krotitelů na scénu. Máme staronové autíčko a finále se Sochou svobody nemá chybu. I dvojka se může pyšnit skvělými hláškami, které nestárnou. Hudba, který je stále ikonická a herci, kteří si užívají svoje životní role. Škoda, že nikdy nevznikla slibovaná trojka. Pro mě, ale navždy bude tohle jednička a sequel, který udělaly díru do světa. [Viděno v 4K] (95 %)

Krotitelé duchů (1984)

"Who you gonna call?" Přišli. Viděli a dali tomu na frak! Kdybych jmenoval deset srdcovek z dětství, tak Ghostbusters budou patřit rozhodně mezi ně. Ivan Reitman komedie umí a tenhle film patří mezi jeho zlatý hřeb. Tři vědci, kteří vymyslí způsob jak chytit a izolovat duchy. Založí si firmu, koupí starý barák na páté avenue a samozřejmě přemalují černý Cadillac na bílo. Ecto-1 se řítí do ulic, siréna houká a hudba začíná hrát. Ano, čtete nadšený komentář fanouška, který jako malý žral Krotitelé duchů a žere je doteď. Komedie je to totiž i po více než 30-ti letech stále vtipná a svěží. Hlášky jsou legendární a hlavní trio je nesmrtelné. Vyniká tedy Bill Murray, který sbírá "smrkance" a tvoří naprosto nejsympatičtějšího vědce v celé filmografii, Petera Venkmana. Navíc jsem si ho od této role zamiloval jako báječného komika. Ale fakt je, že trikově je film stále super, hudebně nezapomenutelný a po stránce komedie stále vtipný. Nemůžu jinak hodnotit než maximálním počtem hvězd i procent. Od začátku v knihovně, až po závěr s reklamním panákem. Tenhle film je prostě neuvěřitelná kultovka na kterou se rád vždy podívám. Tudíž když jsem vybíral film na svoje letošní narozeniny a chtěl jsem nějaký svůj oblíbený film, který jsem dlouho neviděl. Volba jasně padla na Krotitele duchů. A můžu říct, že to byla správná volba! "WE GOT ONE!" [Viděno v 4K] (100 %)

V zajetí démonů (2013)

Řekl jsem, že horor, u kterého se budu bát, tak mu dám pět hvězdiček. Tomuhle filmu se to zas nepovedlo. Ale byl zatraceně blízko. James Wan je skutečně král hororu a tohle byl opravdu hukot. Nálepka "Based on true story" je tu až nebezpečně blízko pravdě. Ať už se totiž jedná o fikci, reklamu ze strany tvůrců, a nebo skutečný popis událostí. Je to prakticky jedno, protože tento příběh Vás vtáhne do toho nejhoršího domu na celém světě. Rodiče s pěti dcerami se stěhují na venkov, aby začali znovu. (Ano kolikrát jsme toto viděli) Netrvá dlouho a do oken naráží ptáci, pes nechce dovnitř domu, zápach shnilého masa je cítit v ložnicích, modřiny na těle se objevují bez příčiny a především je tu mrazivý pocit, že Vás něco pozoruje. To je to, co se týče atmosféry. První solidní lekací scéna se sice objevuje až po dobrých čtyřiceti minutách, ale atmosféra, kterou film vytváří od prvních sekund je prostě k nezaplacení. Na scénu následně přichází známý demologové manželé Warrenovi, aby se na případ nešťastné rodiny podívali. Tady musím zmínit, že je super vidět dobové kulisy a výpravu. V tomhle film exceluje. Proto se bez problémů přesuneme do let 80.tých minulého století než byste řekli "klap-klap". Kromě výpravy zmínit i zajímavou hudbu a skvělého herce v hlavní roli. Patrick Wilson hraje parádně. Hned jsem si vzpomněl na Sůvě a jeho přesvědčivé a sympatické hraní. Nejenže film má nádech jako dokument. Ale má skutečně precizní zpracování a dávku děsivosti k tomu. Takže V zajetí démonů je dost možná nejlepší horor ve své třídě. Protože jak po děsivé tak i řemeslnické stránce je to skutečně skvěle odvedená práce. / Po dalším shlédnutí si musím i tu hvězdu přidat. Conjuring jedna je prostě nejlepší a nejděsivější horor ve své třídě. A je zcela jedno, co jsem řekl před lety. Wanovi se to prostě povedlo a basta. (95 %)

96 hodin: Zúčtování (2014)

Do třetice všeho Taken. V jedničce, která byla dokonalou thrillerovou akční jízdou, začal příběh Bryana Millse (Liam Neeson). Ukradli mu dceru a on je našel a bez milosti popravil. To bylo v Paříži. Ve dvojce, která následovala příběhu, jsme se ocitli v Istanbulu, abychom sledovali pomstu a únos dcery s exmanželkou. Do třetice se tedy nejedná o únos. Ocitáme se v LA, kdy je Bryan křivě nařčen a on sám se stává terčem. Ovšem rychlým, zatraceně mazaným a dokonce i pekelně silným terčem. Tam kde jednička byla dokonalá, tak dvojka ztratila šťávu. Trojka už vůbec nemá pověstný drive akční série. Do téměř dvou hodin se snažil režisér vpravit, emotivní příběh rodiny (především otce a dcery), akci, automobilové honičky, lámání rukou, vyšetřování a nakonec i několik zvratů. A to je právě kámen úrazu. Tím, že se tvůrci snaží do příběhu narvat skoro cokoliv, tak ve výsledku je to neskutečně překombinované. Zvraty ve filmu nefungují, ne tak, aby člověka to stále bavilo. A i když je Neeson stále řízek jak se sluší a patří, tak stejně mu moc sil do finále nezbylo. Tvůrcům pak utíkají věci jako, přítel dcery Kim. Který by možná se měl trošku starat o svojí holku, zvlášť když jde po ní prakticky celá Policie. No co, asi mu je to jedno. Neříkám, že se mi Tak3n nelíbilo. Naopak jsem se docela bavil, ale rozdíl oproti jedničce je tu opravdu markantní. Zúčtování není nic jiného, než vytvořit jakýstakýs konec téhle akční značce. Z poloviny se mu to celkem i povedlo. [Extended] (58 %)

Králova řeč (2010)

Trvalo mi to pět let. Ale přeci jenom konečně jsem se podíval na Královu řeč. Je jasné, proč je tento film tak moc oblíbený. Protože to je nenásilný, příjemný příběh o přátelství dvou mužů. Jedním z nich je král (Colin Firth) a druhý ten, co ho bude učit mluvit (Geoffrey Rush). U obou je soška zcela zasloužená. Colin koktá a zadrhává se po celý film, a kdybych ho neviděl v jiných rolích, tak bych i věřil, že to nehraje. Oholený Barbossa je opravdu královský herec, protože sympatie a charisma z něj po celý film srší. Přátelství těchto dvou mužů je i snáze uvěřitelné, protože je pravdivé. A skrz film se do pocitů snáze divák vcítí. Navíc některé scény vyučování jsou i veselé. Herecky skvělé, příběhově milé a u posledních dvaceti minut jsem měl husí kůži. Poslouchání rádia nikdy nebylo dramatičtější. Ať žije král Anglie! (71 %)